De twee huwelijken. Allerlei. Op den Heuvel te Tilburg heeft een droe vig ongeluk plaats gehad. Jacobus Buizen, kos ter dier Parochie, was bezig met't schoonmaken der kerk en gebruikte hiervoor een ladder. Door een onvoorzien toevalwellicht dat de man te hoog op den ladder stond, verloor hij eens klaps 't evenwicht en viel achterover op den hardsteenen vloer. De val was zoo hevig dat de hardsteen waarop de ongelukkige terecht kwatn, in vier stukken sloeg, terwijl 's mans achterhoofd vaneen spleet en een zijner armen openscheurde dat de polsader zichtbaar was. In dezen bekla- genswaardigen toestand opgenomen, werd hem spoedig geneeskundige hulp toegediend. De «Western Tannie Plant" (Polvgonium Amphibium) schijnt de eikenschors en andere looistoffen bij de vervaadiging van leder te zul len vervangen. Ze inoet in het Missouri-dal en in de dalen der zijrivieren in overvloed groeien en zoo geschikt wezen om gekweekt te worden.dat de geheele wereld haar grondstof voor het leden zal kunnen bekomen. De plant bevat 19 percent tannine, de beste eikenschors hoogstens 12. Ze is een eenjarige plant en kan, evenals gras, gemaaid, gedroogd en opgestapeld worden. Voor de bereiding dezer plant volgt men denzelfden weg als bij de eikenschors; het leder is echter fijner en taaier, ook is het duurzamer en laat het zich beter verlakken. De ontdekking der eigenschappen van deze plant wordt voor het westen van Amerika als van groot belang be- chouwd. s Te Neurenberg kwam dezer dagen eene vrouw eene protestantsche diakones 0111 hulp vragen, daar haar man was gestoven en zij geen geld had om hem te laten begraven. De diako nes hield een collecte bij predikanten en was zoo gelukkig, de arme weduwe een aardig som metje te kunnen brengen. Zij vond liet lijk van den man slechts met een laken overdekt op den vloer van het vertrek liggen, en bracht de on voegzaamheid hiervan onder het oog. De wenk werd in dank aangenomen; er was nu geld, en het lijk zou een passender ligging krijgen. De diakones verwijderde zich daarop, doch haar parapluie in het sterfhuis achtergelaten hebben de, keerde zij eenige oogenhlikken later terug, en wie schetst hare verbazingen en verontwaar diging, nu de gewaande doode aan tafel met zijn vrouw het bedrag den collecte zat te tellen. Op den hoogen schoorsteen van een bier brouwerij te Berlijn, hadden reeds sedert vele jaren een paar ooievaars hun nest gebouwd. In den herfst van elk jaar werd hun nest wegge ruimd, omdat de schoorsteen dan in werking kwam, maar elk voorjaar ook begon het paartje op nieuw te bouwen, met versmading van alle andere uitlokkende plekjes uit den omtrek. Verleden jaar in de lente zag het er voor het echtpaar slecht uit. De brouwerij was den vorigen winter verkocht en daarna ingericht tot wonin gen voor den arbeidenden stand. De lange schoor steen bleef wel staan, maar moest 1111 den rook uit de haarden dezer woningen omhoog voeren, liet wekte niet weinig verwondering aan de beide ooievaars, dat zij te midden van hunne bouw plannen zoozeer door den rook werdeu lastig gevallen, iets dat hun vroeger nooit overkomen was, en 't was bepaald grappig te zien hoe zij daar met den snavel vol bouwstoffen elkander verlegen stonden aan te kijken. Eindelijk echter kwamen zij tot een besluit; het duurde niet 1. Mijnheer Lawrence, de goede leeraar van een der grootste en volrijkste kerspelen in Engeland, zat in een wijden armstoel in zijn stil studeervertrek, met het hoofd op de hand geleund. De klok op den schoor steenmantel sloeg tien uur. Op dien morgen ten elf ure, zoude hij zijne oudste dochter, zijne geliefde Ernilic, met den man harer keuze in den echt ver- eeoigen; en onder al zijne bekende was er geen, aan wiou hij haar g.'luk gereed er zou hebben toevertrouwd dan aan hem, dien zij uit den kring harer talrijke aanbidders tot haar levensgezel gekozen had. Vóór den aanvang der plegtigheid, zullen wij de voorbijgaande oogenblikken besteden aan het geven eener korte schets van de vroegere levensgeschiedenis der voornaamste personen, die in ons verhaal voor komen. Charles Ellingwood was de jeugdige leeraar van Cheswell, een bloeijend dorp op vijftien nnjlen afstand van de woonplaats van mijnheer Lawrence. Negen maanden vóór den tijd, waarmede ons verhaal begint had hij van een edelman, dm vroegeren schoolmakker en vriend zijns vaders, een rijke predikantsplaats be komen Men besohouwde hem als een jmgeling van uitmuntende talenten, hetgeen gepaard met 2ijne vu rige godsvrucht en zijne hartelijke liefde voor bet werk, waaraan hij zich had toegewijd, de hoop deed ko steren, dat hij in zijne gemeente een uitgebreid nut zoude stichten Kort na zijne bevestiging tot leeraar in Cbeswell werd hij in kennis gebracht met Emilie Lawrence, die eene dame in zijn kerspel was gaan bezoeken. Er ontstond eene wederzijdsehe liefde tusschen hen; en toen Emilie naar hare woning terugkeerde, werd zij vergezeld door mijnheer Ellingwood, dien zij naar bare ouders had verwezen ter verkrijging van hunne toestemming in hun huweljjk. lang of zij hadden van hout, klei en aarde een stevigen dam in den schoorsteen gemaakt, zoo dat er geen rookwolkje door kon. Nu waren de bordjes verhangen en hadden de beneden bewoners al de onaangenaamheden van den rook. Dat ging echter niet aan, en daarom werd, zij het ook met zeer veel moeite de kunstige dam weggeruimd. Vriend Eiber en vrouw waren nu op hunne beurt de gefupten, maar zij gaven het niet zoo gemakkelijk gewonnen. Zij waren er weldra in geslaagd hun dam te herstellen. Door de hoogte van den schoorsteen was het zoo moeijelijk er hij te komen, dat de bewoners besloten in vre desnaam er maar in te berusten; zij namen eenige steenen uit den schoorsteen onder den dam en lieten de ooievaars verder ongehinderd hun nest bouwen. Deze zullen wel later, toen zij een vergenoegden blik op hun kleine familie wierpen, gedacht hebbenwie 't laatst lacht, lacht het best. Geheel ons streven van den tegenwoordigen tijd is daarheen gericht, de groote menigte zooveel mogelijk opheldering over de meest ver schillende dingen te verschaffen, en ook de po pulaire geneeskunde maakt meer en meer vor deringen. Geen hoek bevat intusschen zooveel tot opheldering en voor zieken bruikbaars, als Dr. Airy's Natuurgeneeswijze», en raden wij derhalve alle zieken aan, zich dit hoek aan te schaffen. Het kost, in weerwil dat het over 5oo bladzijden dik en met illustraties rijk voorzien 1 is, slechts één gulden, en is door Richters Boekhandel te Botterdam te ontbieden. In een groote schoenenfabriek in den Ameri- kaanschcn Staat Massochussetts zijn, behalve honderd zeven Amerikanen drie en negentig jonge Chineezen werkzaam. De Chineezen voldoen zoo go.d dat voort durend nieuwe aangenomen worden. Do zonen van hot Hemclsche rijk, sinds een tiental jaren vrij bedre ven in verschillende takken van nijverheid, waren tot voor vier jaren in het vak van schoenmaken vrij slechts thuis. De fabriek begon een jaar of vier gele den met vijf en twintig volgelingen van Confusius aan te nemenzij moeten zich voor drie jaren ver. binden en krijgen eoa loon van twee cn twintig tot dertig dollars 's maands. Het is een bekende zaak, dat Chineezen zuiniger kunnen leven dan personen van andere nat'ën. Ze bobben maar een ellendig klein plekje noodig om s nachts hun hoofd neer te loggen en verwennen hun maag in het geheet niet. De 75 jongelieden gaven dan ook niet meer dan negen dollars per hoofd ia de maand uit, en toen zij na afloop van het contract in hun vaderland terug keerden, bezat ieder hunner een kapitaaltje van onge veer acht honderd dollars, waarmede zij daar te lande een zaak konden opzetton. Deze Aziatische werkliedon zijn vlijtiger dan de Amerikaansche en Europoesche, maar niet zoo knap en leveren dan ook minder af. In de werkplaatsen zijn ze bedaard en gedragen zich goed200 doen ze ook daarbuiten, nooit verstoren ze de openbare orde, 't Z ijn evenwel stille waters mot diepe grondenterwijl ze er uitzien alsof ze geen tien kuunen tellen en doen of niets hun aunsraut, goven zij hun oogjes goed den kost. Een blad uit de Vereenigde Staten meldde er nog I Wil- 11 iiwmcq—urwEam Emilie twijfelde niet aan die toestemming. In haar kindscheid was haar elke re lelijke bugeerte toegestaan, en nu het op het gduk of ongeluk van haar leven aankwam, was zij zeker dat hare ouders hare wo.i- schen niet zouden tegenstreven. In de brieven, welke zij aan hare ouders en aan hare zuster Alice schreef schilderde zij in gloeijetide bewoordingen de bekoorlijkheden van haar geliefdo. Zij beschreef zijne manier van prediken, zijn levendig gelaat, zijne liefderijke zorg voor de armen en zijne vurige gehechtheid aan zijne vrienden; zij gevooide, dat zij hem evenzeer moesten bewonderen als z|. Emilie hal gcene reden om misnoegd te zijn over zijn onthaal. Haar vader altijd goed en hartelijk, was zoo teeder bezorgd voor haar, toea hij haar zacht- kens uit het rijtuig ligtte en haar een kus op de wang drukte, hij bood haren geliefde zoo vriendschappelijk, zoo vaderlijk de hand, dat zij te regt trotsch op hem was, toen zij met een hoogen blos zeideVader mijnbeer Ellingwood.Zjj werden zoo hartelijk ver welkomd door mevrouw Lawrence en Alice, dat m ;n- heer Ellingwood minder schroom gevoelde om hun den rijksten schat te vragen, dien zij bezaten. Dit gevoel verloor zich echter spoedig in een gevoel van bewondering voor Emilie, toen hij haar van de eene kamer naar de andere zag gaan, telkens begroet met nieuwe betuigingen van vreugde Hij verzocht in den vroegen morgen een onderhoud met mijnheer Lawreneo, waarin hij dezen rondborstig zijn liefde voor zijn dochter bekende en om zijne toestemming smeekte; hij drukte tevens den vurigen wensch uit, dat hun huwelijk spoedig mogt worden gesloten. Mijnheer Lawrence antwoordde met een ernstig gelaat, dat hij zeker veel belang stelde in iemand, die zulk een teedere genegenheid voor zijne geliefde dochter aan den dag legde; hij gaf echter te kennen dat hunne kennis te kort was om verzekerd te zijn, dat zij voor elkander geschikt waren, en om een re delijk vooroitzigt op wederkecrig geluk op te leveren Mijnheer Ellingwood glimlachte en wilde hem ver- onlangs een voorbeeld van Een „Chinaman" (Chinees) had tien ka6tjes noodig en kwam meteen timmerman omtrent den prijs overeen Deze ging aan het werk, in de vaste overtuiging dat de koelie in slaap geraakt was, doch deze hield zich maar zoo en keek alles maar nauwkeurig at. Toen den volgenden dag de timmerman zijn werk wilde voortzetten, was hij niet weinig verrast dat de Chinees hem den prijs van een kastje overhandigde en uitriep „No more makee; me makee, hihihi, me makee!", dat zooveel zeggen wil als; schei maar uit, ik zal de rest wel maken, hahaha! De Chinees had natuur, lijk wel gezorgd de bestelling zoo listig in te kleeden dat de verblufte Yankee er niets aan doen kon. 't Is over het algemeen de gewoonte van de Chi neezen om te trachten achter de geheimen van het vak te komen, en als zij eenmaal daarin geslaagd zijn zAten zij zelf een zaak op en kunnen voor hunne vroegere patroons geduchte mededingers worden, daar zij zooveel eenvoudiger leven en dus goedkoop kun- neu zijn. Verbazend kan op dezo wijze de ontwikkeling van het Chineesche rijk worden. Het schijnt dit de Chineezen zich hoofdzakelijk toeleggen op het ovor- nemen van de stofolijke voordeeion der nieuwe be schaving, terwijl hunne buren do Japaneezon zich meer op do geestelijke voo rtreifcljjkhcdon toeleggen. Een bakker, die zich verslapen had, keek, nog dommelig van den slaap, zijn venster uit, en niet wetende, of het ochtendschemering was die h\j aan de lucht bespeurde, vraagde hij aan eenen voorbijganger: zeg reis, vriendje! is dat daar ginds aan de lucht de zon of de maan? ik weet het niet, klonk het antwoord, want ik ben hier in de stad geheel onbekend. Een merkwaardig staaltje hoe algemeen het misbruik van sterken drank verspreid is, werd onlangs in I'ennsylvanië geleverd, waar een blad het bericht opnam, dat in zeker stadje iema nd woonde, die sedert 9.5 jaren niet nuchter was geweest. Hoewel in het bericht geen naam ge noemd was, werd toch de redactie door 21 personen verzocht dit bericht terug te nemen, daar het een persoonlijke beleediging bevatte. Een schildwacht, een generaal ziende aan komen, zette de tromp van het geweer aan den mond. Generaal. Bommen en granaten, wat doe je daar, kerel Schildwacht. De korporaal heeft gezegd, dat ik, als een generaal passeerde, in het geweer zou roepen. «Baos« zei een leerjongen, »as der uu erg slimme en nu erg stomme mins in één kaoiner zien, en as dan de slimine weggeet, wie blieft er dan? Wel jongen de stommerik. Nou baos dan zal ik mar gaon.« Voor het gerechtshof. «Getuige, gij hebt zoo even gezegd, dat ge maar één slag hebt zien geven.^ Het is echter voldoende bewezen, dat de gewonde twee slagen ontvangen heeft. Kunt ge mij nu zeggen, of de slag, dien gij gezien hebt de eerste of de tweede was zekeren, dat er ten aanzien van die punteu geen twij fel bestond. Mijnheer Lawrence lief hem echter niet aan het woord komen, maar vervolgde: Hare moeder en ik zijn misschien wel te be rispen wegens de wijze, waarop wij haar opgevoed hebben. Ik heb er voor eenige weken ernstig over- nagedacht. Zij is do blijdschap van 0:18 huis, de vreugde van ons hart geweest; en wij hebben missohieu te veel vergeten, dat zij tot andere betrekkingen kon geroepen worden, waarin hare zachtheid en teerge voeligheid, die wij zoo zeer bemind hebben, de bron van haar ongeluk konden worden. Dit zeggende, zag mijnheer Lawrence den jongeling ernstig aan. Tranen bedekten zijne oogen, toen hij den sprekenden blik van dezen ontmoette. Hij had hem in zijne armen kuunen klemmen, maar hij bedwong zich en vervolgde: Emilie bezit een moedig hart; zij heeft altijd in een atmosfeer van liefde geleefd. Het gemis daar van zou haar weldra dooden Zij is voor alle indruk ken vatbaar, te veel zelfs, vrees ik, voor haar eigen welzijn. Daar ik echter zag, d it hare neigingen haar steeds tot edele eu vrome daden leidden, kon ik haar niet weerhouden. Zij bezit een fijn gevoel van eer, en hij, die dit gevoel uiist, is in haar oog een verach telijk wezen. Voor zoo veel ik weet, heeft Emilie zich nooit aan eenige laagheid schuldig gemaakt. Wilt gij haar zacht en tei der behande'ea? In de betrekking waarin gij haar wenscht te doen treden, zou de minste verwaai loozing, zou elke schijnbare verflauwing van den eersten gloed der liefde haar geweldig aandoen. Ofschoon in het minst niet achterdochtig, zou zij bij het eerste blijk van koelheid hare gevoeligheid toonen. Zij heeft u, zoo als ik bespeur, haar geheele hart ge schonken, en zal daarentegen ook een geheel hart verlangen.... Neen laat mij uitspreken, vervolgde hij, toen de jongeling wedei eene poging deed om le antwoorden, ik wil mijn kind niet verheffen. Zjj heeft gebreken, maar zij schijnen uit overmait van goed heid voort te vloeijen. Weinigen, zeer weinigen zou-

Schager Courant | 1878 | | pagina 2