ïiAUGUSTUS. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1S78. 22ste Jaargang. No. 1L0S. Bekendmaking. (iemcnfide Berichten. SCRAGER COURANT. Dit blad verschijnt tivee maal per week: Woens dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6oJ Afzonderlijke nummers f 0.074. Advertentiën van een tot vijf regels 07a; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der gemeente Schagen, brengt bij deze ter kennisse van de ingezetenen dat het kohier van het patentregt, over het dienstjaar 187! op den I Augustus II. door den Heer Inspecteur der di recte belastingen te Amsterdam is executoir verklaard en op heden aan den Heer ontvanger van \s Bijks Belastingen voor deze gemeente ter invordering is ter hand gesteld. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt alnoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen te ontgaan. Schagen 5 Augustus 1878. liet Hoofd van het Plaatselijk Pestuur voorn. Cs. I)E PATEB, Weth. -Zooals wij vroeger meldden had het be stuur der afdeeling Schagen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, bij gebrek aan belangstelling der burgerij, zijn mandaat als feestcommissie neergelegd; het heeft echter be grepen op dat besluit te moeten terugkomen, toen eenige burgers, die zich belast hadden met het inzamelen van gelden, eene som van circa 600.kwamen aanbieden, met verzoek alsnog de leiding der feestviering te willen op zich nemen. Zoodat Schagen nog zal feestvieren, wel is waar, iels later dan gewoonlijk, maar toch zal het feestvieren en wel op Dingsdag 10 September a.s. Zijn wij goed ingelicht dat zullen de feesten behalve de muziek, gedurende den ganschen dag, bij tusschenpoozen in het, in het openbaar, afleggen van proeve van behendigheid en vlug heid, door de leerlingen der gymnastiek-school alhier; het houden eener flinke harddraverij en het afsteken van een goed vuurwerk. Even als in vorige jaren wachten wij ook weder, des nachts een paar extra spoortreinen om de vreemdelingen huiswaarts te brengen. Als het mooi weer is, rekenen wij op een genotvollen dag. Voor de op 8 Augustus j.1. in het »Oude Slot" te Schagen gehouden aanbesteding van het bouwen van een korenbeurs, sociéteits-locaal en woning aan de Hooge Zijde te Schagen, waren ingekomen elf billetten, waarbij was ingeschre ven als volgt: H. Bronder te Barsingerhorn f i3ooo.A- Vos te Helder f 12690.P. Nomes te Sint Maarten f 12660.S. Rempt te Winkel f I23oo, D. Kramer te Schagen f i2i3o, P Wilms te Anna Paulowna f 12002.Jn. Bakker te A al koog f 11900.E. Krans f 11600.J. Sel derbeek f 11590.E- Blom f 10493 en G. Dig - num f 9965, allen te Schagen; het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Tot dusvere heeft het hooi van het kam pereiland weinig aftrek. Bij een zeer ruimen oogst en slappen handel is het te voorzien, dat menig landbouwer met eene massa hooi zal blijven zit ten. Er zijn pachters, die tot 3oo.ooo halve K. G. te missen hebben. De prijzen loopen van f 11 tot fli de 1000 halve K.G. De betrekkingen tusschen Weenen en Con- stantiuopel zijn voor het tegenwoordigealles be halve vriendschappelijk. De Porte verlangt, dat er een tijd zal worden bepaald, waarin,Oostenrijk de orde in Bosnië zal herstellen, en Oostenrijk wil zich aan geen datum binden, want het zou dan belet worden, als de orde hersteld is, voor het voortdurend behoud der orde te waken,en oin dit laatste is het toch ho )fd zakelijk te doen. Onder deze omstandigheden wil de Porte niet medewerken de bezett:ng der twee provinciën gemakkelijk te maken en geraken de vijanden der Oostenrijksche invasie op allerlei wijze aan wapens. Uit Weenen is dientengevolge bevel ge zonden het bezetting* leger, aanvankelijk op 90.000 mau bepaald, te versterken. Het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Utrecht over 1878 luidt aldus: Over het algemeen is de staat der veldvruchten vrij voldoende en kan het jaar 1878, wanneer er geen buitengewone omstandigheden bijkomen* onder de vruchtbare jaren gerekend worden. Tarwe is redelijkrogge goed, vooral de zo- merrogge, daar de winterrogge gedurende liet voorjaar nog al veel van de natte weersgesteld heid heeft te lijden gehad. Boekweit belooft een zeer goeden oogst. Haver goed. Gerst goed. Erwten, boonen en wikken zeer goed en voordeelig. Klaver goed. Gras met ruimen voorraad. Hooi zeer goed en veel ge wonnen. Aardappelen zijn zeer slecht opgekomen tengevolge van de natte weergesteldheid, waar door de knol in den grond verrot is. Waar dit echter niet bet geval is, is een goede oogst te verwachten. I11 de vroege soorten begint zich de ziekte weder te vertoonen. Wortels en man gel wortels tamelijk. De staat van het houtgewas is voldoende: hier en daar hebben enkele akkers akkermaatshout van de nachtvorsten geleden. Paarden en vee bleven verschoond van be smettelijke ziekten; de fokkerij is gunstig. Boomgaarden zullen ruim opleveren. Ofschoon in Noordbrabant en Limburg geen vreemd verschijnsel, verdient 't toch de aandacht, dat in de gemeente Vierlingsbeek sedert I Juli de hoofdonderwijzer de eenige onderwijskracht uitmaakt tegenover p. m. 140 kinderen. Te meer is dit te betreuren, daar in die gemeente reeds sinds zoovele jaren het on derwijs kwijnende is. Zeer vele huisvaders zien dus verlangend uit naar verbetering. Gids van Parijs, om in korten tijd veel te zien Koop mij, ik zal u den weg wijzen, zoo luidt de titel van een boekje, door mr. A. D. de Vries voor zijn landgenooten bewerkt. Wat de titel belooft, geeft de inhoud, en meer dan dat. Want niet alleen leert deze Gids den vreemdeling zeer gemakkelijk den weg vinden door het uitgestrekte Parijs; maar hij deelt hun ook in eeu beknopt bestek mede al wat beziens waardig is en tot uitspanning kan verstrekken, onder bÜ voeging van talrijke wenken en wetens waardige bijzonderhëden. De schrijver heeft vooral het oog gehad op hen, die slechts kor- tentijd, bv. een dag of acht, te Parijs kunnen vertoeven. Daai hij zelf Hollander is, eenmaal zelf als vreemdeling te Parijs is aangekomen en er daarna geruimen tijd verblijf heeft gehouden, heeft hij het best kunnen nagaan welke inlich tingen de Hollander, die voor't eerst Frankrijks hoofdstad bezoekt, noodig heeft; hiervan draagt geheel zijn Gids de kenmerkeu. Het tweede gedeelte van het boekje bevat de beschrijving van de ontmoetingen, welke een eerzaam Auisterdainscli rentenier, die alleen en zonder de taal machtig te zijn Parijs bezocht, daar heeft gehad. Ook hiervan komen talrijke zijdeiingsche wenken voor, 'die zeer nuttig kun nen zijn, en tevens kan dit verhaal dienen als aangename lectuur op reis. Niemand van hen, voor wie de Gids geschre ven is, zal zich dus den gulden beklagen, waar voor het boekje verkrijgbaar is. En als men de raadgevingen en aanwijzingen opvolgt» welke er in voorkomen, dan zal lichtelijk menige gulden worden uitgespaard, die anders misschien nutte loos, zoo al niet tot verdriet, zou worden uit gegeven. Aan een schrijven van den commandant der Noordpool-expeditie, den heer A. de Bruvne gedagteekend 10 Julij 1878, van Vardo den 21 verzonden en tot een zijner vrienden gericht, ontleenen wij het volgende: «Hoogst waarschijnlijk zullen we op i5 Juli de Vöringen bii Beereneiland ontmoeten en daar mede berichten naar Holland zenden. Wij mogen nu met meer ondervinding spreken over het schip na de korte zomerreis tot Bergen. Mijne gunstige opinie omtrent de Willem Ba- rents is hij die meerdere ervaring niet vermin derd. Integendeel, als zeeschip is er geen beter te vinden. Onder alle omstandigheden een droog schip, uitstekend gemakkelijk in de bewegingen, niet te rank en ook niet te stijf, nu er wat victualiën uit zijn. Voor den wind en zelf den wind iets voorlijker dan dwars, loopen wij zon der veel moeite 6 en 7 mijl. Ons tuig is han dig en flink. Het lenspompen, dat geregeld twee maal 's weeks gebeurt, levert zoogoed als geen water op.« Dit schrijft de commandant wat het schip betreft. Met de gezondheid der bemanning ging j het uitmuntend; allen zijn tevreden en goed gehumeurd. De sleepboot Noordholland No. 4- van de bh. Gebroeders Goedkoop is gisterenmorgen in j het kanaal even voor de Zaandammer Spoorbrug vastgeraakt. Te vergeefs trachtte een van I.linui- den komende boot de andere vlot te krijgen. Te Wijhe verwacht men algemeen, dat de rogge dit jaar goedkoop zal worden, daar de opbrengst van dit gewas ook in die streken buitengewoon over vloedig is. Op de pnblieko verkoopingen besteedt men reeJs aanzienlijk minder dan verleden jaar. Ook 't stroo laat niets te wenschen over. Do ziekte onder de varkens heerscht te Deventer en omstreken zoo hevig, dat in de laatste dagen som mige boeren al hun varkens verloren hebben. Een streng toezigt op den invoer van vleesch en vooral op dien van vette varkens is derhalve hoogst wensche- 1 lijk. De ballon-captif heeft jl. Maandag morgen te Parijs twee opstjgingen gedaan. De heer Gifïard was met den minister van Financiën en zijn genoodigden in het schuitje. Jj. Zondag had bij eene opstijging een vreemd geval plaats. Een in de wijk Vaurigard opgelaten ballon met twee reizigers ging zoo digt langs den ballon captif voorbij, dat deze zijn stijgende vaart moest staken, om een schipbreuk in de lucht te voorkomen Te Hpendam heerscht onder de runderen erg de tongblaar, gevallen van klauwzeer echter zijn no» niet voorgekomen. In den nacht van den 12 op 13 dezer zal eene gedeeltelijke maansverduistering in Nederland zigtbaar wezen. De eclips begint den 12 dezer ten 11 ure 6 min. 's avonds en eindigt 's nachts ten 1 uur 57 min. Ruim de helft der maan zal bedekt zijn. In sommige buitcnlandsche bladen wordt mel ding gemaakt van een huwelijksplan van onzen Koning en wel met zijn volle nicht Elizabetb, hertogin van Saksen Weimar Eisenacb, dochter van den groother tog van dien naam en Prinses Sophie der Nederlanden zuster der Konings. Prinses Elizabeth is den 28 Febr] 11854 geboren.

Schager Courant | 1878 | | pagina 1