De twee huwelijken. Ji. Diogsdag nacht werden de ingezetenen van Utrecht omstreeks i uur wakker geschrikt door het geroep van brand. In een oogenblik j was de halve stad op de been, terwijl zich overal de brandweer en schutterij vertoonde. De stoom brandspuit holde door de straten heen, van het eene einde naar het andere, doch overal tever geefs zoekende naar den brand. Bij nader onderzoek bleek, dat in de omstreken van De Bildt een huwelijkspartij was, opgeluis terd met vuurwerk en fakkellicht. De Duitsche bladen bevatten thans verschil lende bijzonderheden omtrent het programma der feestelijkheden, die bij gelegenheid van het huwe lijk van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den met Prinses Marie van Pruissen zullen plaats hebben. Zooals reeds gemeld is, zal het huwelijk worden voltrekken den 24 dezer, en wel des avonds ten 6 ure, in het nieuwe paleis te Potsdam, dat hoewel minder ruim als het koninklijk slot te Berlijn, toch een voldoend aantal /.alen bevat voor een dergelijke feestelijkheid. Daar zich in het pa leis geen kapel bevindt, zal de zoogenaamde Jaspis- of Spiegelgalerij, tot kapel worden ingerigt, zoo als ook herhaaldelijk is geschied bij doopplegtig- heden van kinderen van den Kroonprins. Het burgerlijk huwelijk zal door den staatsmi nister vrijheer von Schleinitz, in de aan de ge noemde galerij grenzende Schelpenzaal, worden voltrokken, waarna de kerkelijke inzegening zal plaats heben door den hofprediker dr. Kogel, door wien de bruid ook is aangenomen. Na afloop der plegtigheid wordt in genoemde Scherpenzaal cour gehouden, waarna in de Marme ren-zaal en de aanliggende vertrekken een soupe zal worden gebruikt. De feestelijkheid wordt met den klassieken fakkeldans in de Schelpen-zaal besloten. Den volgenden morgen zal het vorstelijke paar den kerkgang doen in de Friedenskirche, tot welks parochie het paleis behoort en waarin de hofprediker Hein een rede zal houden. Na afloop dergodsdienstoefening zullen de jongege- huwden een déjeuner dinatoire in bet stedelijk slot geven. Eindelijk wordt 's Maandags avonds eene galavoorstelling in bet theater van het nieu we paleis gegeven, gevolgd door een souper. Bij de huwelijksvoltrekking zullen alleen de bruid en de vorstelijke dames met haar gevolg Rokslepen dragen; de overige dames niet: Naar men verzekert, zullen de Keizer en de Keizerin niet tegenwoordig zijn, maar door den Kroon prins en diensgemalin worden vertegenwoordigd. Voor den Koning der Nederlanden worden ver trekken in het stedelijke slot gereed gemaakt. Bij de gezamenlijke spoorweg-maatschappijen hier te lande bestaat het plan oin bij gelegenheid van de plechtige ontvangst in het laatst van deze maand van Prins Hendrik met zijne gemalin en de daaraan verbonden feestelijkheden, plei- ziertreinen 3e klasse te laten loopen naar den Haag en terug In het Noorden van Friesland is de vlas oogst reeds in vollen gang. De boedanigheid is uitmuntend, dank zij het gunstige weder der laatste dagen. De proefbundels worden tegen hooge prijzen verkocht. Des avonds van den dag waarop Prins Hendrik met Prinses Marie zijn intocht in de hofstad zal doen, zullen Voorhout Kneuterdijk en Vijverberg van gemeentewege verlicht wor den. Up de plaats wordt een muziektempel opgericht, die eveneens met een sierlijke ver lichting zal prijken. Bij een onweder, dat jl. Maandagmiddag, boven Harlingen woedde, trof de bliksem het pakhuis »De zwarte band, op den boek der Vischrnarkt. De windwijzer en de steen waarop A JUIlMMIillllB Ml 3 VII. Intusschen bleven zijne huiselijke beproevingen voortduren. Emilie was nog altijd onbewust van haar tegenwoordigen toestand. Hij haakte naar den oogen blik, waarop hij ha^r zoude kunnen zeggen hoe vurig hij haar bemindede oogenblik die hem in staat zoude stellen zijne schijnbare vergetelheid te verklaren en daarvoor vergeving te vragen. Het scheen hem zeer twijfelachtig, of zij met haar teergevoelig hart, wel ooit er in toestemmen zoude zijne vrouw te blij ven; hij had nogthans besloten nooit van haar af te zien. Voor eenige dagen had hij eene verandering in haar gedraar jegens hem opgemerkt; hij vreesde en dat denkbeeld wekte een pijnlijk gevoel bij hem op dat hare gedachten over hem ongunstig waren. Bij vraagde eindelijk aan zuster Isa, of zij er ook iets van bespeurd had. Déze bevestigde zijn vermoe den, maar zij hield het voor een goed te.ken. Maanden verliepen, zonder dat er eenige merkbare verbetering in den toestand der zieke kwam. Hare geestvermogens waren echter niet altijd in denzeliden staat. Nu eens scheen zij waauzinnig te zullen worden op het gezigt van haar echtgenoot, en dan weder zonk zij in eene volstrekte gevoelloosheid, welke nog meer voor haar behoud deed vreezen. In den laatsten toestand zag zij er bijna geheel verstandeloos uit. Dr. Crosby tezocht haar onophoudelijk, en hij twij felde of het niet beter voor haar zoude zijn, wanneer die was aangebracht werden weggeslingerd, twee- gaten in den gevel geslagen en het puin wijd en zijd verspreid, tot van den overkant in het postkantoor door de ruiten en in de achterka mer van een nog meer verwijderd huis. Ook werd van een werkman, die in dat pakhuis een der luiken wilde dicht halen, de arm verdoofd. Van het pakhuis liep de bliksemstraal over in het huis van den heer Snijder, daarnaast, waar aan de porseleinkast, een paar stoelen en andere meubelen belangrijke schade werd veroorzaakt; de bliksem zocht aan- de andere zijde door het dak weer de ruimte. Te Ruinerwold is de bliksem in de kerk ge slagen. Te Zuidwolde ontstODd door het inslaan van den bliksem brand in een woonhuis, doch de vlammen werden tijdig gebluscht. Te Joure is een molen afgebrand en te Irnsum twee boerenplaatsen. Te Veendain is de bliksem geslagen in de boerderij van en bewoond door C. Smit. De geheele behuizing, uitgezonderd den voorgevel, voorts de juist ingehaalde oogst en een paard werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd doch te laag. Zondagmorgen is te Haren, tengevolge van het omweder, door brand vernield de boeren huizinge van de Wed. R. Gortemader. Hooi en graan zijn daarbij verloren gegaan, terwijl 2 kalveren, een varken en eenige kippen omkwa men. De buismeubels zijn voornamentlijk gered. Een en ander was verzekerd. Op den Cleveland- en Wheelingspoorweg (Ohie) sloeg kort geleden de bliksem in een personentrein. De machinist kreeg lichte kneu zingen aan het hoofd en aan de beenen, terwijl de reizigers met den schrik vrijkwamen. Onder het treffen was het alsof een stuk geschut mid den in den trein werd afgeschoten. Wrijf de huid van een paard geregeld Wiet een afkooksel van notenbladen, er. het zal geen last van vliegen hebben. Te Ouderkerk a[d IJsel is een 17 jarig jongeling ernstig in het been gewond, door het schot van een jachtgeweer, dat door een of ander toeval van zelf afging Een jager heeft in de Oranje kazerne te 's Gravenhage een anderen jager zoo'n snede met een mes toegebracht, dat de getroffene wel dra overleed. Do hertog van Newcastle had Karei II een prachtig paard geschonken. Deze beval nu zijne stal meester hom te zeggen hoe oud het paard wasdaar op bekjek de stalmeester het paard bij den staart. „Wat doet gij daar?" vroeg de Koning. „Sire," antwoordde de stalmeester, „gij kent het spreekwoord een gegeven paard mag men niet in den bek zien." Welke middelen er niet al uitgedacht en toe gepast zijn om een schuldig© tot bekentenis to krengen. de afschuwelijke pijnbank z-lfs!voorzoovermen weet is het volgende geheel nieuw wie toch had ooit gedacht, dat men tot het algemeen stemregt zijn toe- vlugt zou kunnen nemen. Volgens een Engelsch blad is dit te Awa, in Japan, het geval geweest. Eenige inwoners van het stadje wei-den eiken nacht bestolen en men kon don dief maar niet ontdekken Het hoofd dos bestuurs kwam nu op den volgenden inval. Hij riep al de mannelijke inwoners bijeen op de markt, en beval ieder om op een stukje papier, den naam te schrijven van hem, dien hij verdacht de dief te zijn. Zoo gezegd, zoo gedaan. Vervolgens werden in eene vaas al die stembriefjes opgehaald Op vijf tien was een en dezelfde persoon aangewezen Abe Tanihel; al de andera billetten waren in blanco. Abe Taniheï, bij het openen tegenwoordig, werd zoo ge troffen door die eenstemmige beschuldiging, dat hij zich ontdekt waande en een volledige bekentenis deed Een bejaardo vrouw te Amsterdam maakte van da afwezigheid van haar buurvrouw, op dezelfde ver dieping woonachtig gebruik om, 11a met een valschen zij naar een krankzinnigengesticht vervoerd werd, maar mijnheer Elliugwood wildo er voor het oogen blik niet van hooren. Hij wilde de eerste professoren van Engeland raadplegen, den laatsten shilling, dien hij in de wereld bezat, zoude hij daarvoor uitgeven de pastorie kon tot een ziekenhuis worden ingerigt maar zij zouden hem nooit verlaten, op dat punt stond zijn besluit vast. Zijne onrust en bejaagdheid ontstelden den doctor, zoodat hij besloot niet langer op de zaak aan te drin gen. Er werd een consult gehouden met uitstekende geneesheeren, die volkomen met Dr. Crosby overeen stemden omtrent do wijze waarop bij de zaak behan deld had; zij rieden ten sterkste aan om alle aan- prikkeling te vermijden, daar deze gewoonlijk gevolgd werd door gevoelloosheid en verdoofdheid, hetgeen' het meest verontrustend kenteeken van hare ziekte was. Mary verwijderde zich dikwijls, om in stilte te gaan weenen over het lijden van hare moeder, en tevens te treuren over het verlies van hare dierbare onder wijzeres, gelijk zij hare stiefmoeder nu weder noemde. Zij wenschte vurig de afwezige to omhelzen en haar te zeggen, dat zij haar nog altijd beminde, en Char- ley, dat dierbaar broertje, dat üeve krulkopje o wat wilde zij niet geven om hem nog eenmaal te zien De arme Sussanna, wier vroegere gehechtheid aan hare dierbare meesteres weder levendig was gewor den, paste haar met dc grootste zorg en belangstel ling op. Op zekeren dag hare huishoudelijke werk zaamheden verrigtendo, zong zij een gezang, toen zij sleutel de kamer deze laatste te hebben geopend, nit een kopje acht gulden te ontvreemden. Dien diefstal pleegde zij om haar man, die behalve goed loon, een pensioen genoot op zijn verjaardag een kostbaar blijk van belangstelling en gehechtheid aan te bieden, waartoe haar de middelen ontbraken. De milde gade werd echter in dit voornemen ver hinderd door den rechercheur Yan der Hagen, wien ze spoedig moest ophelderen, hoe'dejtwee rijksdaalders en drie guldens uit de gesloten voorkamer in haar zak waren getooverd. In de zitting van 't Gerechtshof bekende ze hair door onderscheidene aanwijzingen gestaafd misdrijf, zijnde diefstal in een bewoond huis, door middel van een valschen sleutel en was 't hoor baar dat de eisch van het 0. M. tot acht maanden celstraf haar zenuwgestel schokte. De dagbladen van Boston vermelden onlangs het vertrok uit de haven aldaar van twee jonge Ameri kanen, de gebroeders Andrews, die wilden beproeven den Atlantischen Oceaan over te steken in een waren notendop, dc Nautilus, waarmede zij zich voorstelden de wereldtentoonstelling te bezoeken, 't Is een elegante sloep met vierkant zeil, zonder boegspriet, gemaakt van cederhout met eiken bekleeding. Zij moet slechts 19 voet, 1 duim in hare grootste lengte dus een voet minder dan de Ccntennial, het kleinste vaartuig, dat ooit van Amerika in Europa is aangeland. Duizenden nieuwsgierigen waren bij de afreis, den 8n Juni, op de kaden van Boston tegenwoordig, om de stoute zee vaarders te zien, die voor twee maanden victualie hadden medegenomen, hoewel zij meenden in 40 dagen te Havre binnen te zijn. Ongeveer in het midden van den Atlantischen Oceaan hadden zij zwaar storm we der met dikke mist en werd de boot door eene hooge zee verscheidene voeten uit het water gelicht. Den acht en veertigsten dag na hun vertrek van Boston zijn zij in Engeland geland en bevinden zich volmaakt wel. Zekere S. heeft te Parijs een nieuwe oplichterij beproefd. Des avonds placht hij te zwerven bij de verschillende spoorwegstations, om zoodanige personen als hem voorkwamen tot zijn doel bruikoaar to zijn, uit metaal gedraaide horlogekoorden aan te biedon volgens hem door het „internationaal comité ter be strijding der zakkenrollers" gebreveteerd. Als een bewijs van de deugdzaamheid zijner waar verklaarde hij zich bereid, den kooper de handen er meetesnoeren, zich verbindende om, zoo hij ze breken kon, een koord kosteloos af to staan. Leende men zich tot do proef neming, dan bond S. zijn slachtoffer inderdaad zoo stevig vast, dat hij weerloos was, beroofde hem haastig van al wat hij maar grijpen kon en maakte zich uit de voeten. Zaterdag 11 echter beproefde hij het kun- tje met een stevigen boer, die zijn gebreveteerd koord ongelukkig terstond deed sp ringen en S. aan de.pohtie overleverde. Eergisterenavond is een knaapje met zijne hand tussclien een goederen wagen nabij het Kattenbnrgerplein te Amsterdam beklemd ge raakt. De eerste geneeskundige hulp werd in de apotheek van de bh. Sealogne Z11 door den adsistent zeer bereidwillig verleend. Latei- heeft de politie zich de zorg voor den verwonde aangetrokken. Burgedijke stand. der gemeente behagen Ingeschreven van 6 tot en met 8 Augustus 1878^ GEBOREN: 6 Aug. Neeltje, dochter van Jan Deutekom en Aagje Jonker. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: geene. OVERLEDEN: geene. Burgerl. stand der gemeente Haringcarspej Ingeschreven van 22 Julij tot 4 Aug- 1878. GEBOREN: 22 Julij. Gijsbertns, zoon van Pieter Plevier en Antje de Moor. 23 dito. Cornelis, zoon van Reijer Kus en Maartje Zijp. 23 dito. Jacob, zoon van Simon Groeji en Marijtje Kuilboer. 26 dito. Pieter, zoon van Reijer Grootewal en Jansje Wijngaard. ONDERTROUWD: 26 Julij. Simon Kuilboer en Jantje Hoogeboom. GETROUWD geene. OVERLEDEN: 2 Augustus. Aagje Zwart, oud zich plotseling herinnerde, dat dit het meest geliefkoosd lied was van Mevrouw Ellingwood, voor wie zij het zoo dikwijls in lang vervlogen jaren gezongen had. Door haar geweldige aandoeningen gedreven, liet zij plotseling haar werk staan, begaf zich naar de kin derkamer, maakte het lange, witte haar, dat ouder eene muts was opgebonden, haastig los en begon te zingen, zoo als vroeger haar gewoonte was, wanneer zij zich met haar toilet bezig hield. Een oogenblik haalde Emilie adem; zich vervolgens snel omkeerende, riep zij met haro gewone stom uit: Hoe, SusannaGeen der aanwezigen durfde sprekeu; maar Susanna ofschoon zij vreesde, dat haar hart, hetwelk hevig klopte, barsten zoude, behield hare tegenwoordigheid van geest en zeido op kalraen toon: Heb ik u gehinderd, mevrouw? Ik haast mij om klaar te komen, voordat mijnheer Ellingwood binnentreedt. Isa werd bleek en zag Susanna hoofdschuddende aan, als wildo ze haar smeeken, niet alles te bederven door te ver te gaan. De getrouwe vrouw sloeg er echter geen acht op, maar vervolgde: Wel, mevrouw Ellingwood! ik zou heden het bruine kleed aantrekken. Dit zeggende, liep zij naar d1 kleerkast en haalde er een kleed uit, hetwelk Emilie vroeger altijd het liefst aantrok, en dat eenige dagen geleden uit een koffer was gehaald, om voor haar hersteld t© worden. De goede viouw hielp haar bet kleed aantiekken, en gaf aan Mary een veelbeduideaden wenk om haar vader te gaan voorbereiden tot zijne binnenkomst; tuaar vroeztude, dat het goed zoude zijn, wanneer

Schager Courant | 1878 | | pagina 2