Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. ÖS1I8 1.8 ATOOSTO! J A G T. BRIEVEN UIT PARIJS. Ao. 1878. 22ste Jaargang. No. J J10. z=z Bekendmaking. I SCHAGER COURANT Dit blad verschijnt twee maal per week: IFoens- dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitko- inend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6oJ Afzonderlijke nummers 0.07 j. Advertentiën van een tot vijf regels ƒ075; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. De Burgemeester van Schagen, brengt ter kennis van belanghebbenden het navolgende besluit: Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 3i Julij 1.1 No. 33; Gelet op art. 11 der wet van i3 Junij 1857, (Staatsblad No. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden: 1. dat de jagt op klein wild in Noordholland zal worden geopend op Zaturdag 3i Augustus 1878, met zonsopgang: 2. dat de korte jagt dagelijks, met uitzondering van den Zondag en de lange jagt alleen op Woensdag en Zaturdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het provinciaal blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente der pro vincie worden aangeplakt. Haarlem 5 Augustus 1878, De Commissaris des Konings voornoemd, (Get.) IlOëLL. ScHAGEN, 16 Augustus 1878. De Burgemeester voornoemd C. DE PATER, Wethouder. Parijs 10 Aug. 1878. De tentoonstelling is en blijft natuurlijk nog steeds de groote aantrekkingskracht van Parijs uitmaken, al wordt nu en dan ook voor een korte wijle de aandacht eenigermate daarvan afgetrokken en op iets anders gevestigd. Zoo is het in den laatsten tijd met den mon ster-ballon, die, als een reusachtige meikever aan een touwtje op de Place du Caroussel, vóór de Tulleriëu de bewondering van Parijzenaars hetgeen niet zoo geheel onwaar is. Niemand He koningen der parfumeurs bijeen, Piver, Rinaud late zich echter, hetxij door die koetsiers-grieve hetzij door de beweerde moeite om een onderdak te vinden van een bezoek van Parijs afschikken. Omnibus, tramway's, schuitjes en stoombootjes ontbreken niet, en stellen ons toch genoegzaam in de gelegenheid om onze beenen te sparen, als we ze niet gaarne al te veel vernioeijen, in de hotels is steeds plaats en nok kamers ont breken niet. Waar geen schaarste of monopoli Guerlin en zooveel anderen. Laatstgenoemde, als het ware de koning der koningen in zijn vak, maar met vrij wat ineer recht aldus te noemen dan de Sebach van Perzie zich zulks onder de ge kroonde hoofden doet, moge we vooral niet vergeten. Heeft geen hunner kosten ontzien om zich waardiglijk te vertegenwoordigen, vooral deze laatste trekt de algemeene aandacht door zijne fraaije en smaakvolle étalage, zoowel als heerscht, kuunen de prijzen ook niet opgedreven j voor de groote verscheidenheid zijner artikelen, worden. Enkelen mogen dat gedaan hebben, zoo Inzonderheid munt uit een monster flacon met als b.v. het grand-hötel, en liet hotel du Louvre, j kristal heldere Eau de Cologne, zooals men weet inaar zij blijven verreweg in de minderheid. De i een specialiteit van dezen parfumeur. Trouwens zoogenaamde Hollandsche hotels, d. w. z. die, het nieuwste onder het nieuwste is hier bijeen welke zich speciaal toeleggen op een Hollandsche j gebracht: toilet water en zeepen, sachets en po" cliëntele hebben hunne prijzen onveranderd gela- I mades, dingen als om strijd om den voorrang, en ten. Hun die Parijs niet kennen, geloof ik geene j brengen de dames beurtelings door hunne zachte ondienst te doen met in dit jjenre te vermelden het hotel du Helder, in de straat van dien naam en op slechts weinige schreden van de groote Boulevards gelegen, 't Is er zindelijk en netjes, parfums in de heerlijkste verrukking. Als ge de parfumerie-salon verlaat, zijt ge als het ware zelf geheel geparfumereerd, zoo kwistig wordt ge links en rechts van wege de exposan- en niet duur; ge vindt er u\vc krant, bestelt er ten besproten en bedruipt met alle soorten van in 't Hollandsch wat gij noodig hebt en treft odeurs. er altijd landgenooten aan, hetzij Hollanders die eenige dagen in Parijs komen doorbrengen, hetzij Van daar tot aan de afdeeling kristal en glaswerk, il n ij a gu un pas. Baccarat, St. Louis Indische families, die naar Holland terugkeeren. j en Clicbij staan er aan de spits en etalecren Hoewel in den vreemde, gevoelt gij er u dadelijk j er ware kunststukken. Toch moet Frankrijk tehuis; waartoe de innemende persoonlijkheid in dit opzicht ouderdoen voor Engeland, waar Van den eigenaar in geen geringe mate toe men tegenwoordig zelfs een Salviati te Venilië bijdraagt. de kunst, om het oud Venetiaansche glaswerk Doch laat ons eens een kijkje nemen op de na te bootsen, heeft afgekeken, maar in Engeland tentoonstelling. 1 heeft men voor iets moois ook inooi geld over, Frankrijk heeft er zich de geheele eene helft meer dan ergens anders. Zoo stelt o. a. de firma voorbehouden, als wilde het daarmede zeggen, Webh een paar kristallen bekers ten toon, die dat het zich zelf alleen gelijk stelde met alle ieder ƒ60,000 moeten opbrengen. Over ieder is anderen te zarnen, hetgeen, hoeveel schoons het reeds 5 jaren gearbeid en toch zijn ze nog maar ook exposeeren moge, toch wel eeu beetje bont en vreemdelingen opwekt. Een denkbeeld van i gesproken is. dien reuzenballon geef ik u het gemakkelijkst, als ik u zeg dat hij gevuld is door een expres- selijk daartoe gebouwde gasfabriek en de zware takel, waardoor zijn vrije beweging in de lucht gebreideld en de hoogte zijner opstijging tot 600 meters bepaald wordt, om een windas is ge Niettemin is de fransclie afdeeling bijzonder rijk te noemen. Waar we onze schreden wenden, half af. De eventueele koopers zullen dus ook nog een beetje geduld moeten hebben, voor dat zij ze geheel klaar thuis krijgen. Zestig duizend gulden voor een enkelen bo- overal zien we de fransche industrie met eere kaal voor een ding dat bij de minste onvoor- in het strijdperk treden. Prullegoed zoo als we elders wel eens aantreffen, vinden we nergens, om de eenvoudige reden dat speciale commissies rold en door middel van 2 stoommachines ge- vooraf over de toelating hebben moeten beslissen, vierd en ingetrokken wordt. Voor die windas zoodat al wat te licht bevonden werd is afge- en die machines zijn stevige metselwerken in wezen, voorzeker een verstandig voorbeeld, dat den grond aangelegd, welke er uitzien alsof zij anderen bij latere gelegenheden wel mogen eeuwen moesten duren. De ballon, met al zijn navolgen. accessoires kost niet minder dan 600.000 francs, j Van zijn meubels, zijn sèvres, zijne gobelins. De stof waaruit hij bestaat is 7 dubbel genomen zijne parfumeriën en zoovele andere zaken, vin- terwijl onderaan een zoogenaamd schuitje hangt, den de meesten zelfs nergens hun weerga. zichtige behandeling in honderd stukken valt! Hoeveel renteniers leven niet in zekere weelde van een geringer kapitaal! Nu we toch eenmaal het kanaal zijn overge trokken willen we daar nog eenige oogenblikken vertoeven, hoofdzakelijk om een vluchtigen blik te werpen op de machine galerij, waarbij we de eigenlijke kracht vinden van het zoo bij uitnemendheid praktische Engelsche volk. Wilde ik u al het merkwaardige noemen dat wij bijeen vinden, ik zou genoodzaakt wezen den catalogus bestaande in een groote houten bak, welke 5o De laatstbedoelde afdeeling, de parfumerie-salon ter hand te nemen en al de Engelsche machines welke daarin voorkomen, te vermelden; een arbeid dien ge evenmin zoudt verlangen als ik er toe genegen ben. Ik zal derhalve, voor het oogen- blik ten minste, slechts een greep doen, en kies dan in de eerste plaats wat voor ons in dezen tijd van het jaar hel belangrijkste genoemd kan worden: de landbouwwerktuigen, zij zijn opge steld in een afzonderlijk gebouw, waar zij de personen kan bevatten. is zoo wat het algemeen rendez vous van de De prijs, om een luchtreisje mee te maken dames. En geen wonder, want het is niet één is vrij hoog, 20 francs, en toch wordt er dage- enkel zintuig, dat van het gezicht, hetwelk er lijks gemiddeld door 3oo personen van gebruik gestreeld wordt, maar ook een andere waarop gemaakt. Nu. dit is geen wonder, wie wil niet door het schoone geslacht vrij wat meer prijs eens eenige oogenblikken in de wolken zijn? gesteld wordt dan door ons mannen, de reuk, Iets van geheel anderen aard, waardoor de gaat hier te gast, we weten het imtners allen,1 gemoederen sedert een paar dagen tamelijk in dat geen dames garderobe kompleet is zon- beweging gebracht worden, is de werkstaking, der zacht geurende zeep, verfrisscbende toilet onverdeelde bewondering van alle deskundigen waartoe eenige duizende koetsiers zijn overgegaan, waters en andere welriekende artikelen. Een, in hooge mate wegdragen. De stoom, tot voor Zij hebben verschillende grieven; natuurlijk in vrouw die daar niet aan gehecht is, blijkt al heel weinige jaren nog maar alleen aan handel en de eerste plaats die, dal zij te weinig verdienen, j weinig gevoel te bezitten. NS e vinden hier al j nijverheid dienstbaar gemaakt, wordt thans

Schager Courant | 1878 | | pagina 1