MEVROUW AUBERTOT. door hen en wel met het gunstigste'gevolg, ook algemeen op den landbouw toegepast. De Engelschman zaait er meê, en maait er meê, ploegt er meê en dorscht er meê, want hij wint er tijd en arbeid mêeuit;2 dingen die met den dag duurder worden. Vooral trekt de vernuftige wijze waardoor de firma Ransomes, Sims dt Head te Ipswich, ons in de gelegenheid stelt die kostbare factoren te sparen, in hooge mate de aandacht Ha re machines hebben een tot dus verre on- gekenden trap van volkomenheid bereikt. We zagen er een schier onverbeterlijke stoomdorsch- machine, die eenvoudig met stroo gestookt kan worden; een stoomploeg, 3 voren te gelijk ma kende stoommachines, in 't kort alle mogelijke werktuigen voor den landbouw, door stoom gedreven. Op 't gebied van nijverheid neemt de spin nerij, weverij en wolkammerij een eerste plaats in. Bewondering bezielt ons voor het mensche- lijke genie als wij de verschillende werktuigen daartoe, in de laatste jaren uitgevonden, met eenige opmerkzaamheid gadeslaan. In dit opzicht is het ongetwijfeld de firma Platt aan wie den palm der overwinning toekomt. Door deze zagen wij b. v. een machine geexposeerd, waarmede elk uur 120 pond boomwol ontbolsterd kan worden. Sommige deelen dier machine bereiken dan een snelheid van niet minder dan 750 om wentelingen in de minuut. Een weegstoel van die firma laat zijn spoel 200 maal per minuut verschieten! Een eindweegs verder zien wij 3 kolosale wolkam machines, door een meisje van l5 of 16 jaar bediend, en zoo doende een arbeid verrichten waartoe eertijds honderden menschen handen vereischt werden. Al deze machines worden door kenners eenparig geroemd. In de Engelsche afdeeling vindt ieder, zonder onderscheid, iets wat hem in bijzondere mate aantrekt. Hier wordt de aandacht geboeid van den landbouwer, ginds van den industrieel, ver derop weer van een ander; zelfs de bescheiden hengelaar komt er in vervoering. Een der voor naamste étalages toch bestaat uitsluitend uit hengelstokkenvischhakendobbers, snoeren, kunstmatig visch-aas, en wat verder met moge lijkheid bet geluk van een hengelaar of peurder kan uitmaken. Het is de firma Allcock uit Redditch,, die hen al die heerlijkheden te aan schouwen heeft en wier 4°0 arbeiders steeds zorgen dat er nooit gebrek is aan middelen om op de gemakkelijkste en doelmatigste wijze de argelooze vischjes te verschalken. De eenvoudige rietenstok, die ieder overal voor eenige weinige stuivers kan koopen, ontbreekt hier evenmin als de kostbaarste, indisch houten, kunstig met I. Zij was veertig jaar oud en men zou haar maar vooi 30 hebben aangezien, zoo frisch, lief en vlug zag zij er uit; men kon haar midden omspannen; zij hup pelde met een tred zoo ligt als die eens vogels; zij was wel wat praatziek, maar wat zij sprak gezonde taalzij was slim, maar opregt en vlug beslissend van oordeel; zoo was mevrouw Aubertot in 1823. Haar familiare naam was Manon, maar bij dien naam noemde haar niemand in de Mandar-straat, waarin zij de derde verdieping bewoonde van een zeer fraai huis, dat haar eigendom was. Eerbiedig noemde ieder haar mevrouw Aubertot, ofschoon geen harer huurders ooit mijnheer Aubertot gezien had. Het is een jong, lief weêuwtje, zeiden zij. Deze weduwe had een allerprachtigst landgoed in la Brie, waarop zij gewoonlijk de tweede helft van den zomer en de eerste helft van den herfst doorbragt bovendien had zij ock nog eene dochter, die even schoon was als zij, die zij als eene verstandige moeder die zij was, nimmer uit het oog verloor. Een meisje is een vogel, zeide zijmen moet de kooi nimmer open laten. Haren buren en huurders waren het niet met haar eens. Men moet zich niet voor zijne kinderen opoffe ren, zeiden zii, want vroeg of Iaat beklaagt men het zich. Het is duidelijk dat de eenige reden waarom mevrouw Anbertot, die rijk, lief en nog jong is, niet hertrouwt voortspruit dit liefde voor hare dochter; zij heeft ongelijk. De kleino ziet er even schalksch uit als hare moeder, maar zij is niet zoo verstandig en heeft niet zooveel wereldkennis als deze; den een of anderen tijd begaat zij zeker eene dwaasheid: daar een meisje een vogel is, zal de vogel wegvliegen. Gelooft gij buurvrouw? Ik ben er zeker van, buurman. Laten wij de buren maar eens nagaan. Wie woont er naast mevrouw Anbertot goud of zilver ingelegd en met honderden gul dens te beulen. Alleen van eenvoudige vischha ken vinden we meer dan 100 soorten bij elkaar. De inzending der H. H. Allcock Co. is het schoonste en rijkste wat wij in dit genie ooit gezien hebben, men zou hengelaar willen worden, om er eenige hestellingen te doen 3-31*2iT3'53 22?.:C3731T Zondag 18 Augustus a. s. zal te Barsinger- horn in de Doopsgezinde kerk optreden Ds H. Prins de Jong, predikant te Zaandam. Naar men verneemt zijn in de voorgaande week eenige geestelijken naar IJmuiden geweest met het doel om aldaar een geschikt terrein te zoeken tot het bouwen van eene R. K. kerk. De witte raaf, eenigen tijd geleden op de hoeve van den heer A v. d. Giessen te Brand wijk door een daglooner gevangen en door dezen aan den heer L Looven voor a5 Cent verkocht is door laatstgenoemde verkocht aan het Bestuur van Artis te Amsterdam voor fi5o. Onlangs werden zeven engelsche inatrozen> die aan vlager. van krankzinnigheid lijdende wa ren, van Malta naar Engeland getransporteerd. Eén hunner wist des nachs aan de bewaking te ontsnappen. Toenmenzich van hein wilde meester maken, sloeg hij inet eene ijzeren bout een der manschappen neder en vlugtte daarop in den mast Den volgenden dag kwam hij uit eigene bewe ging naar beneden, maar sprong, toen men hem naderde, over boord. Het schip, een snelle zei ler, had eene goede vaart, maar een der soldaten van de bemanning sprong hem zonder aarzezen na. De krankzinnige trok een mes en eene vree- selijke worsteling begon in de golven, die zeker niet goed voor den koenen redder zou afgeloopen zijn, indien niet spoedig eene boot tot zijne red ding was opgedaagd. In het Landw. Woclienbatt f. Schlesw. Holstein geeft dr. Kirchner herigt vaneen reeks; proeven, die hij aan het inelkerij-proefsUtion te Kiel heeft ondernomen, o. a. om uit te maken, welken invloed het materiaal van de melkvaten heeft op de hoedanigheid van de melk. De uit komst van de proeven was deze: de vaten in Holsstein Satten geroemd en uit vertind ijzerge- maakt, gaven het grootste vet- (boter) gehalte. Daarop volgden de vaten uit geemailleerd ge goten ijzer gemaakt. Het slechtst voldeden de houten vaten. Het verschil tusschen de houten en ijzeren vaten (van geslagen ijzer) is zoo groot, dat onder overigens gelijke omstandigheden de melk, in de eerste 100 pond boter geeft, en die in de laatste io5.j2 pond. Op een veestapel van 160 koeijen zou, hij een opbrengst van 12,000 pond boter in het jaar in de houten vaten, de opbrengst I2,65o pond zijn in de ijzeren vaten. Bij den prijs van 1.2 mark per pond geeft dat een verschil van circa 800 mark in het jaar. Bovendien zijn de vaten uit ve rtind geslagen ijzer ook het goedkoopst en het gemakkelijks sshoon te inaken. Hoe staat het o. a. met de zinken vaten, die in Nederland nog al worden gebruikt? De graviu S. En op de tweede verdieping? Mijnheer Bernard. En op de derde? Kolonel Duroncey. Nu zijn wij er. Een Bonapartist. Ja, maar een knappe kerel. Hij is veertig jaar. Dat is wel zoo, raair in dat opzigt gelijkt hij op mevrouw Aubertot, men zou hem ook maar voor dertig aanzion. Welnu, de kolonel gaat onderscheidene malen de straat op en neêr, dat is zijn weg. Jufrouw Lucie staat voor het venster; zij ziet hem, en weder- keerig ziet de kolonel baar ook altijd aan als hij voorbijgaat, en wat vooral van belang is, buurman hij groet nooit, maar bij glimlachtdat is een slecht teeken. En daar komt nog bij, dat zij rijk en hij arm is. Let eens op, op een mooijen morgen zal de Mandar- straat twee bewoners minder tellen: den kolonel en jufvrouw Lucie. Dat zou jammer zijn, zei de buurman, die bo- napartisten zijn toch echte weerwolven. In het vervolg dezer geschiedenis zullen wij zien dat de kolonel die bovendien zeer rijk was, in bet geheel niet aan jufvrouw Lucie dacht, die, van haar kant, zich volstrekt niet om den kolonel bekreunde. Meviouw Aubertot was er geene vrouw naar om aan den rand van een afgrond in te sluimerenmaar zij was toch niet gerust. Jufvrouw Lucie, die tot daartoe zorgeloos en ligtzinnig geweest was, begon de spelen harer jeugd te verwaarloozen en vergat de studiën en hand werkjes, welke haar vroeger het overige gedeelte van den dag bezig hielden. Zij ging nu liever alleen in haar afgelegen kamertje zitten, sloot hare oogen en peinsde. Waar peinsde zij over? Mevrouw Aubertot raadde het zekerbet heugde haar nog van haar zelve. Zij begon dus op te passen. Het moet een jongeling zijn, zeide zij bij zich- zelve, een schoon jongeling, die haar zoo allts, tot zelfs hare moeder, doet vergeten. Dat is zeker. Achter hare zonneschermen verscholen, bespiedde Rotterdam heeft in korten tijd drie inge nieurs verloren, die op belangrijke wijze hebben medegewerkt tot het tot stand brengen van de uitbreiding van Rotterdam. Als eene hulde aan hunne verdiensten zijn thans een drietal straten op Fijenoord genoemdRose-straat, Stieltjes-straat en Van der Tak-straat. Te Veeningen, gem. Zuidwolde, is Woens dag onder een hevig onweer een huis getroffen en verbrand en een kind door den bliksem gedood. Te De Wijk sloeg de bliksem in het school gebouw, waar ruim 200 kinderen bijeen waren. Gelukkig zijn geen ongelukken voorgevallen. Te Staphorst is eene koe op het land getroffen. Jaren geleden werd op een heideveld te midden der Gaasterlandsche bosschen eene markt gehouden, toen terecht onder den naam van Wildemarkt» bekend. Herbergen of andere ge bouwen vond men er niet, en het woeste ter rein was alleen langs gebrekkige zandwegen te bereiken. Toch ontbrak het niet aan bezoekers die niet zelden uit ver verwijderde plaatsen derwaarts kwamen om zaken te doen of ook om het eigenaardige tooneel gade te slaan. Wel bestaat nog die Wildemarkt," maar de naam is thans veel minder gepast. Een flink logement »Kippenburg«, eenige boerenwoningen en een uitmuntende kunstweg hebben aan de plek een geheel ander aanzien gegeven. De handel is er echter nog van weinig beteekenis. Donderdag zijn er ruim 100 paarden aangevoerd. De prijzen waren over het algemeen laag. De meeste vraag was nog naar werkpaarden, die voor f 4° <ot onge veer f 200 van de hand gingen. Voor de beste soorten waren weinig of geen koopers. De handel in schapen enz. was onbeduidend. Woensdagavo nd waren te Haarlem kinderen bezig elkander te rijden op een wagen. Een 7jarig zoontje van den timmenraan Huijkman zat op dien wagon- Bij het afgaan van de brug JanswegNieuwe Gracht kon de jeugdige bestuurder den wagen niet tegenhouden, met het treurig gevolg dat wagon en daarop zittend kind in de Nieuwe Gracht terecht kwamen. Door de groote vaart was alles in de modder gezonken. De Heer Couvee, ritmeester instructeur bij de huzaren, aan de overzijde van de gracht te paard zijnde, ging in vollen ren naar de plaats des onheils vloog vanzjjn paard en had het geluk door doortastende maatregelen en met behulp van den wachtmeester De Jong die in middels ook toegesneld was en zich te water begaf, den jeugdigen drenkeling boven water te krijgen. Hoe wel zoo goed als levenloos opgehaald, mogt hot ge lukken het kind weder eenigzins bij te brengen De Heer Ypeij ritmeester-adjudant, ook daarbij tegen woordig en aan de overzijde wonende, liet den dren keling naar zijne woning overbrengen, alwa ar hij op de liefderijkste wijze werd verzorgd. Do wachtmeeste r De Jong bekwam bij het redden van den drenkeling twee wonden aan het hoofd, doordien de dregge in eene verkeerde richting werd geworpen. Robert Bussel; de Amerikaan, die gewed had in vijf uur tijds acht mijlen onder water af te leggen, heeft dit stuk, naar mon uit Nieuw-York schrijft, in de vorige m -and werkelijk volbracht. Omstreeks half twaalf des voor middags begaf hij zich op Riker's Island in zijn dnikerspak te water. Dit laatste was zeer helder en hij kon vier voet voor zich uit zien. Op een gegeven teekeu stelde hij zich in boweging, gevolgd door de boot, die hem voortdurend van lucht zou voorzien De bepaalde afstand werd ruim een half uur spoediger afgelegd dan gewed was, doch toen Russellaan wal stapte, gevoel de hij zich zeer zwak en had hij hevige hoofdpijn. Ook zij alles wat ei in de Mandar-straat voorbij ging welke, aan den eenen kant op de Montmartre- en op den anderen kant op de Montorgneil-straat uitko mende, vrij druk bezocht werd- Zij heeft een jongeling opgemerkt, die du straat in bezit schijnt te hebben genomen en herhaaldelijk hoen en weèr loopt; ein delijk treodt hij den mgang harer woning binnen, en komt er een oogenblik later weêr uit. Mevrouw Au bertot laat dadelijk haar portier binnen komen. Wie is er aan uwe loge geweest? vraagde zij. Niemand mevrouw. Mevrouw Aubertot had zeer schoone zwarte oogen, waarvan het moeielijk was don gloed te verdragen. Zij keek haar portier strak aan, even als de slang doet wanneer zij hare prooi wil betoovcren. De por tier geraakt van zijn stuk, hij weet niet hoe hij zich houden moet Er is een jongeling geweest, riep mevrouw Au bertot uit, die u een fooi voor u en een brief voor mijne dochter gegeven heeft. Ja... - ja, mevronw, stortterde de portier. En wat waart gij voornemens met dien brief te doen? Ik zou hem aan Justine hebben gegeven, die hem aan de jufvrouw zou bezorgd hebben. Ha! is de kamenier mijner dochter ook in het komplot Goedgeef mij dien brief. De portier gehoorzaamde. Is dit de eorste brief, dien gij zoo ontvangt Neen, mevrouw, de vijfde. BestGij begrijpt zeker dat gij niet meer aan mijne deur, welke gij zoo slecht bewaakt, blijven kunt. Gij zjjt uit mijDe dienst ontslagen. Jufvrouw Justine werd ook geroepen, afgebromd en zonder genade weggezonden. Ben kwartier later waren de kamenier eo dr portier niet meer in huis. Toen las mevrouw Aubertot den brief. Hij was van mijnheer de Brnneteau, die zoo als hij zeide, doodelijk verliefd was op jufvrouw Lucie. Mevrouw Aubertot haalde hare schouders op. Ja, ja, zeide zij, mijne cassette heeft ook fraaie oogen. Maar het was voor mevrouw Aubertot niet de vraag

Schager Courant | 1878 | | pagina 2