MEVROUW AUBERTOT. VI. Burger 1. stand der gemeente Haringcarspel Burgerlijke Stand der gemeeute Schagen Burgerl. Stand der gem. Barsingerhorn MARKTBERICHTE NT moet bij alles vermijden wat tot misverstand aanleiding kan geven. Men kan uit alles zien. voor den minister lost zich heel de Nederlandsche natie op in den kring, die in de koffijhuis kamers van de Eerste en Tweede Kamer, zich om hem henen schaart. De Kamers zijn hem alles, de natie niets. Het voorbeeld van Olden- barneveld is voor hem verloren gagaan. Het bestuur van een minister, die leeft met de meer derheid der Kamers, maar vreemd blijft aan het eigentlijk gezegde volksleven, zulk een be stuur kan niet veel heil stichten. 3-33C31T35S BaP.lCSTaiT. De feesten, op 3 dezer te Schagen gehou den zijn onder begunstiging van het schoonste weder geregeld afgeloopen. Aan het ringrijden dat circa ten elf ure begon, namen vier en twintig personen deel, gezeten in 12 karren, zoodat in iedere kar zich bevond een steker naar den ring en een voerman, hij die in een bepaald aantal ritten de meeste ringen stak, won den prijs, en zoo afdalende voor de Me 2e premie. De uitslag was dat de prijs: een hoofdstel bit en teugels gewonnen werd door C. Meurs gereden door W. Melker; de eerste premie een paardendek door A. Schoorl gereden doot Jb. Broersmade ae premie: leidsel door W. Govers gereden door G. Meurs. Bij de harddraverij werd de prijs f 17$: ge wonnen door Anna, bruine merrie van den heer Abr. Mijts, in de Moerbeek, bereden door den heer J. Koster; de ie premie 75.door Eva, blaauwe bles merrie, van den heer C. de Wit, te Zijpe, bereden door zijn zoon A. de Wit; de ae premie f a5.door de Nette bruine ruin, van den heer C. de Graaf, te Winkel, bereden door den heer J. Koster. Met toepasselijke toespraken werden die prij zen den winners overhandigd. Het vuurwerk, was als naar gewoonte, in één woord prachtig en schitterend. Schagen was met menschen opgevuld en wij twijfelen niet of de Hollandsche Spoorweg Maat schappij, die voor deze gelegenheid, twee extra treinen liet loopen, zal zich het verleenen van die gunst, niet te beklagen hebben. Iemand vroeg aan een Kampenaar, die hem een paard te koop presenteerde, of het dier ook bang of schrikachtig was. »0 neen mijnheer!» gaf de andere ten antwoord: «be grijpt maar eenshet heeft dezen nacht geheel alleen in 't donker op stal gestaan.» Of er alleen in Parijs restauratiën zijn, als die, waarin het volgende gebeurde? Twee heeren vroegen er de spijskaart, waarop een groote verscheidenheid en keur van gerechteu voorkwam. Zij bestelden een der schotels. «Het spijt mij, heeren!» antwoordde de bediende, «maar dit artikel is juist tot de laatste portie verbruikt. Wat mag ik u in de plaats brengen?» Tot viermaal toe gebeurde hun hetzelfde. Toen keken zij elkander en den bediende eens aan, en begonnen te begrijpen, dat de keuken alles behalve zoo goed voorzien was als de spijskaart. Toen nu de bediende voor de vierde maal, na F.n, vervolgde mevrouw Aubertot, gij, dieeen jager zjjt, eu in bet najaar in mijn fraai park in la Brio dacht te zullen jagen, daar zult gij van af moctan zien A propos, ik heb kolonel Duroncev gesproken; hij houdt staande dat hij geen ongelijk heeft gehad in die zaak, en bij wilde er mij bijzonderheden van ver tellen Maar ik heb er niet van willen hooren weet gij wel wat hij mij gevraagd heeft? Wat dan? vraagde Regnier. De vergunning om in mijn park te jagen. Ik dacht dat gij, in den toestand, waarin gij verkeert, wel geen gevaar zoudt loopen er hem te ontraoetcD Zoo als ik u vroeger zeide, is hij een oude ken nis van mij, en het heeft mij genoegen gedaan hem eene dienst te kunnen doen. Zal hij dus in uw park jagen, mevrouw Ja, Regnier. Hij zal mij van de hazen en konij nen verlossen, die vreesebjk veel schade aanrigten hij gaat er jagen met majoor Bertrand, een zijner vrienden een braaf militair Beiden zijn wel wat bonapar- tistisch maar ik heb toch niet in do lijfwacht gediend en ik bekreun mij weinig over de staatknndige mee ningen mijner bekenden. Regnier wenschte zijne schoonmoeder naar den duivel maar hij had ongelijk, was geslagen, ziek en als hij een woord sprak, dat kolonel Duroncey kon kwetsen en hem werd overgebragt, dan kon dit ligt aanleiding tot gevaarlijke ophelderiogen geven. Gij hebt gelijk gehad, mama zeide hij, dat gij om mij geen ongenoegen met kolonel Duroncey hebt gemaaktons duel is eerlijk toegegaan en ik heb mij niet over hem te beklagen. Intnsschen bleek de wonde van den trouweloozen eehtgenoot minder gevaarlijk te zijn dan zij eerst ge schenen had; de kogel welke in do knie was blijven zitten, weid er gelukkig uitgehaald; de beenderen, hetzelfde liedje gezongen te hebben, vroeg, wat hij dan brengen zou, antwoordde een der heeren opstaande: «Het adres van een betere restaura tie De gemeenteraad te Winkel heeft drie be langrijke besluiten genomen, die niet anders strek ken kunnen dan tot verhooging van den bloei der gemeente. lm de eerste plaats zal er in het volgende jaar overgegegaan worden tot de uitvoering der lang gewenschte en hoog noodige straatverlichting. Ten tweede is in beginsel aangenomen de op- rigting van een schoolgebouw met onderwijzers- woning te Lutjewinkel, die lang gewenscht werd om den verren afstand dien de kinderen af te leggen hebben. Ten derde is een poging gedaan bij de rege ring om een post- telegraafkantoor te stichten, waarvoor de gemeenteraad van zijnen kant aan de vereischte voorwaarden zal voldoen. De Globe geeft hare verbazing te kennen over een door eene Fransche regthank uitge sproken vonnis, waarbij de kapitein van een Grieksch koopvaardijschip vrijgesproken is, ter wijl toch duidelijk genoeg gebleken was, dat hij met eigene hand een lek in zijn schip geboord had ten einde het te doen vergaan en hel ver volgens iu den biand gestoken bad. Hij had te Havre zijne lading verzekerd voor 5oo p. st. en zou naar Lieverpool gaan. Maar het scheepsvolk bespeurde tot zijne verbazing, dat hij telkens ge heel onnoodig talmde en op eenen gevaarlijke wijze de kust nabij kwam. Eindelijk stuurde hij het schip in een gevaarlijk kanaalje tuschen twee ei land jes, en toen hel schip de daar dreigende ge varen gelukkig scheen te zullen ontsnapen, boor de hij met eene puntige ijzeren staaf des nachts een gat in de kiel en stak den brand in zijne kajuit, zoodat, men inet de booten het schip moest verlaten, Hij kocht de beinanig 0111, op dat zij de zaak anders zou voorstellen. Een paar En- gelsche matrozen legden echter voor de regthank te Marseille naar waarheid getuigenis af Niet tegenstaande dat werd hij vrijgesproken. Te Birmingham heeft van jl. Maandag op Dingsdag nacht een brand plaats gehad, waar bij drie volwassenen en een kind zijn omgekom en. De heer en mevrouw Denr.ison waren met hun kind in een der bovenvertrekken en konden zich niet dan door het venster redden. Ongelukkig kwam de reddingtoestel maar niet opdagen en gewone ladders reikten nie t hoog genoeg. Toen de nood aan den inan kwam waagde de heer Dennison een wanhopigen sprong naar een der laders en kwam behouden heneden. De redding toestel verscheen eindelijk en een politi.-agent klom naar boven en nam het kleine kind uit mevrouw Deunisons handen aan, doch hij liet het bij het naar beneden klimen vallen, zoodat het kind zich doodeüjk bezeerde. De toestel zelf, vatte nu vuur; mevr. Dennison had den moed niet naar beneden te springen en viel ten laat ste, meer dan zij sprong uit het venster; zij kwam daarbij om liet leven. Eene zuster en eene dienslbode van haar verbrandde in het gebouw. Zelden is In Europa de natuur zoo onstuimig als dezen zomer. Voortdurend heerschen stormen, nu bier dan duar. In Engeland en Schotland komen meer schipbreuken voor dan in andere jaren soms in November. Sommige plaatsen in Tvrol zijn onbehorbaar ver woest, de huizeu zijn niet alleen weggespoeld, maar de vruchtbare bodem is met brokstukkeu vuu rotsen meer verplaatst dan wel gekwetst, namen langzamer hand hunne vorige plaats weder in eu men sprak er niet meer over om zijn been af te zetten. Mevrouw Aubortot die altijd, bezorgd wasvoor het geluk harer dochter, zocht deze door alle mogelijke middelen te troosten. Lieve Lucie, zeide zij, als nw man voor n ge vochten had, dan kon ik nog begrijpen dat gij er zooveel tranen om vergiet; maar uu hoeft hij voor zijn koning gevochten: dat is zeker mooi; maar daar dit geheel buiten u is, moet gij er niet om weenen, mijn kind. Luister eens, ik zal u bewijzen dat dit gausche geval niet anders dan gelukkig voor u is. Gelukkig voor mij? riep de jonge vrouw uit, die door de wond van haar echtgenoot der wanhoop nabij was. Uw man zal mank blijven, vervolgde mevrouw Aubertot, dat wil zeggen, dat hij niet gemakkelijk te paard zal kunnen stijgen, dat walsen nn contre-dansen verboden waar voor hem zullen worden, en dat hij, die gewoon is overal als den knapsten van allen op gemerkt te worden, nu in een opzigt ten achteren zal staan bij andere mannen, die ongeschonden lede maten bezitten en wier gang ligt en bevallig is; hij zal er u slechts te meer om beminnen, want ik ben er zeker van dat hij u van ganscher harte lief heeft maar hij zal meer bjj u t'huis blijven en do andere dames zullen minder acht op hem slaan. Gelooft gij dat hij genoeg van mij houdt om mij boven iedere vrouw ter wereld de voorkeur te geven Ik ben er zeker van, antwoordde mevrouw Au bertot, die juist het tegendeel meende, en hij zal u altijd lief hebben; maar Lucie, men moet op alles gewapend zijn, zelfs op het onmogelijke, en een been dat een weinig korter is dau het andere, houdt een man toch altijd wat meer t'huis. De jonge vrouw was niet overtuigd; zij verlangde dat haar man niet door zijne beeuen, maar door zijn hart bjj haar t'huis gehouden werd, en zij meende er enz. zoodanig bedekt geworden, dat verdere bebou wing onmogelijk is geworden. Het aantal menschen- levens dat daarbij verloren ging was betrekkelijk ge- ring. Erger is het een Hongaarsche stad, Miskotz, ver gaan. Bij een orkaan, vergezeld van een hevig on- weder, werden meer dan 1000 huizen verwoest. Reeds zijn de lijken van 400 personen, die daarbij 't leven verloren, gevondennog ruim 200 inwoners worden vermist- Ook de stad Erlau, niet ver van Miskotz heeft veel geleden. Het water uit de rivier, die er langs loopt, brak door de dijken der stad en geheele straten werden weggespoeld, onderscheidene personen kwamen daarbij om het leven. Geborengeene. Ondertrouwdgeene. Gehuwd: 1 September. Pieter Eriks, jongman, van beroep broodbakker, oud 2 5 jarenen Maartje Witlok, jongedochter, zonder beroep, oud 20 jaren, beiden wonende te Haringcarspel. Overledengeene. Ingeschreven van 3o Augustus tot en met 2 September 1878. Geboren: 29 Aug. Jobannes Josephus, zoon van Jacob Bleeker en van Catharina Korver. 3o Aug. Aalje, dochter van Jau Kweldam en van Trijntje Denijs. Ondertrouwdgeene. Gehuwdgeene. Overleden: 29 Aug. Willem Bakkuin oud 88 jaren, laatst weduwnaar van Geertje de Moei. 3o Aug. Margaretha Broese oud 76 jaren, echt- genoote van Egbertus Hoekstra. 3i Aug. Leven loos geboren kind van Jan Keet en Jannetje Kos. Ingeschreven van 27 Aug tot en met 3 Septem ber 1878. Geboren 29 Aug. Cornelia, dochter van Jan Vink Aronina Voorn, 28 dito Hendrik Dirk, zoon van Hendrik Roozendaal en Trijntje Zwart. Ondertrouwdgeene. Ondertrouwd geene. Overledengeene. Alkmaar 31 Aug. Aangev. Paarden f a 10 Koeien f 175 a 225, 15 nucht. Kalveren f 12 a 21 140 Schapen f 17 a 28,Lammeren af 171 magere Varkens f 12 a 18, 128 Biggen f 4.a, 9 - 2 Bokken en Geiten f 4 a 10, k. Bokjes et., Boter, per kop 90 a 100 ets 26 Aug. 1 Koeijen f 230 a190 vette Kalveren f 48 a 105 5 nuchtere Kalveren f 14 a 20. 1694 Scha. pon f 23 a 35. 118 vette Varkens 50 a 55 c. per kg. 54 magere Varkens floal7- Purmeiende 3 Sept. Kaasaangevoerd 288 stapels kleine f 34.4 stapels middelbare f 30.a Boter f 1.10 a 112. per kg. Eijeren Kip- f 3.50 a 4—; Eenden f per 100 st. 272 Runderen, handel vlug en de prijshoudend; 23 paarden; 138 vette Kalveren f60 a .80 per Kilo vlug; 69 nuchtere dito f 10 a 30 per stuk, vlug; 111 zeker van te zijn dat zij bemind werd. Intusschen genas Regnier, de wond en zijne knie ging digt, en hij liep door zijne kamer, ondersteund door zijne vrouw en een woinig mank gaande. Weldra had hij het ge luk dat zijne beide beenen weder evenlaug waren, maar dat, waarin de kogel gezeten had, bleef een weinig stijf. De eenigzins lastige gang van den jong man, had hem van een zijner bevalligheden beroofd, zonder echter aan de bekoorlijkheid van zijn gelaat iets te ontnemen. Mevrouw Aubertot was gerustgesteld; do kolonel had haar de gevolgen van zijn duel meegedeeld Mijn heer Duroncey beminde eene ligtzinnige en behaag zieke dame; hij had zich als een verstandig man gedragen en niet over zijnen medeminnaar gesproken de naam van Regnier was niet over zijne lippen ge komen; hij had ook geen woord over zijn duel gerept; hij had er zich meè vergenoegd, om de dame, die hij beminde, met zorg en liefde te omringen- Deze had alles vernomenzij had gedaan zoo als velen zouden doen, namelijk zich aan de zijde van den overwinnaar geschaard, zoodat de kolonel, die niet in la Brie maar in de omstreken van Vincennes jaagde, zich gelukkig kon achten. De intrigue van den kolonel blijft voortgaan, zeido mevrouw Aubertot bij aichzelve on Regni.r heeft eene les ontvangen, welke te streng is geweest om zich nog aan eene tweede te gaan blootstellen. Hij schijnt ook geheel en al tot zijne vrouw terug gekeerd te zijn, die hem sedert eene maand niet ver laten heeft. Men moet vergevensgezind zijn jegens de jeugd; twee afwijkingen zijn nog geene misdaad. Kom, kom, de liefde keert op de til terugmijne dochter zal ge lukkig zijn! Toenmaals bevond er zicb op den boek van de Mandar-straat en van de Montmartre-straat een win kel van kramerijen, met een uithangbord: In de gou den galons. De eigenaar daarvan was mijnheer Lacour, een man van zes A zeven en veertig jaar gewezen

Schager Courant | 1878 | | pagina 2