VENETIë EN BANCASEY. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen' Burgerl Stand der gem. Barsingerhorn Burgerl stand der gemeente Sint Maarten. Burgerl. stand der gemeente Haringearsnel MARKTBERICHTE NT Iii een Franscb blad wordt gewag gemaakt van de volgende onlangs voorgelaten gebeurte nis welker vermelding wellicht tot waarschuwing van anderen kan dienen. Een klein meisje, dat aaa een roos geroken bad, voelde kort daarop eenige kriebeling in den neus zonder dat het tot niezen kwam, werd daar na ziek en krankzinnig en overleed eenigen tijd later. Toen men, na den dood, het hootd van het kind opende vond men daarin eene nog levende spin. In den laten namiddag van Maandag, brak op den Zeedijk te Amsterdam in een danshuis, genaamd Café Scandmavien. een hevige brand uit, welke een daarnaast gelegen perceel mede aantastte. Door het verbazend snel verloop van den brand was het eerst aangetaste perceel reeds half uitgebrand alvorens de vlug aangerukte brandweer met de blussching kon aanvangen. Zij wendde daartoe de drijvende stooinbrandspuit Jan v an der He;de, een stoomspuit en verschil lende brandspuiten aan. Met deze bluschkrachten was de brand in een uur tijds bedwongen, doch intusschen waren van beide perceelen verschil lende verdiepingen uitgebrand. Door de vele bewoners van de huizen, waarin het vuur re geerde, was de ontsteltenis in de buurt groot; deze verminderde niet, toen het bleek dat een 74jarige vrouw het offer geworden was van het losgebarsten element. Een zeeman, die zijn oude moeder uit het ream naar beneden had afgelaten, had haar aangeboden haar met een touw op dezelfde wijze in veiligheid te brengen, doch zij wilde eerst nog iets van het hare reddenzij schijnt toen, door den rook bedwelmd te zijn neergevallen, en toen de brandweermannen haar korten tijd later met levensgevaar gingen op zoeken, vond men slechts haar verkoold lijk terug. Oorzaak van den brand is het springen van een petroleum-kooktoestel, waarop vet stond te braden, een nieuwe waarschuwing dus voor hen die van deze zeer gevaarlijke toestellen gebruik maken. Eenige dagen geleden is, op den spoor weg van I*arijs naar Lyon, een jongeling over leden in heel bijzondere omstandigheden. Die jongeling had de gewooute aangenomen de lucifers bij middel zijner nagels te doen vuur vatten en dezer dagen, toen hij zich van Parijs naar Lyon begaf om een bezoek te brengen aan zijne familie, gebruikte hij nogmaals hetzelfde middel ten einde zijne cigaar er aan te ontste ken. Ongelukkig drong eene vonk door tot onder den nagel. De jongeling nam geen acht op de lichte brand wonde daarop veroorzaaktmaar na een half uur werd de pijn zoo hevig en begon de hand en vervolgens de arm zoodanig te zwellen, dat de jonge X. zich gedwongen zag af te stappeu, en een geneesheer te roepen. Deze wilde aanstonds overgaan tot de afzetting van den arm doch hij weigerde en vraagde, eerst de komst van vader af te wachten. De ongelukkige vader kwam te laatde ont steking was reeds tot in den schouder gestegen en X. overleed, na uren verschrikkelijke pij nen te hebben doorgestaan. Verleden week zijn te Parijs een drie- entwingtal vijf-frankstukken verkocht voor a4o fr. elk. Zij vertoonen den beeldenaar van Lode- wijk Napoleon als president der Fransche Repu bliek met eene over het voorhoofd vallende haarlok. Het zijn stukken, krachtenseen decreet van 2 Dec. 1832 geslagen. Napoleon, met bezig heden overladen, had van het hem gezonden i. Onder alle steden van Europa heeft de eerste der twee genoemde plaatsen in vroegere jaren nog meer malen de aandacht van velen onzer lezers tot zich getrokken, en zijn de lotgevallen dier stad met bij zondere belangstelling gewisseljjk nagegaan. \V|j zullen dus ons ook niet wagen aan eene bijzondere beschrijving van die oude residentie der dogen, van die gewezene koningeu der Adriatische zee, maar het zal ons toch wel vergund wezen, om enkele wetenswaardige bij zonderheden van die op zoo vele kleine eilanden go- bouwde stad aan te stippen, als noodig zal zijn, om «-ene vergelijking voor te stellen met eene zuster dier stad in Azië en wel in achtcr-Iudië gelegen, alwaar zij in het rijk van Siam ook onder den naam Baucok of Bancuk bekend is. De treffende overeenkomst van de ligging dier beide steden zal vooreerst onze aandacht opwekken. Beiden zijn toch niet verre van de zee gebouwd en schijnen als het ware handelsplaatsen te zijn, welke uit het water opgekomen geene andere gemeenschap dan te water door zoogenaamde gordels met elkander on derhonden. Wanneer men beide plaatsen eens bij nacht zou kunnen naderen, dan is het gezigt der eerste stad met hare koepels, kerken en openbare gebouwen en der laatste Aziatische stad met hare tempels en pa goden, vooral wanneer die verlicht zijn, uiterst tredend. Ofschoon de Aziatische stad niet op eilanden, maar aan de beide oevers van den grooten vloed Meoam is gelegen, zoo is zij toch even als hare europesche zuster door eene menigte grachten en kanalen door sneden, welke onophoudelijk door een groot aantal barken, jonken en andere vaartuigen bezield zijn en proefssluk geene kennis genomen, men had zijn zwijgen op de Munt voor eene goedkeuring aan gezien en was begonnen het nieuwe geld te slaan, tot er plotseling tegen bevel kwam. Thans doen, gelijk men ziet, de stukken smet de haarlok», waarvan de aanmunting gestaakt werd, groot opgeld. Het feest dat prins Frederik Zaturdag op het huis de Pauw gaf, moet bijzonder rijk en schoon geweest zijn. De Koning, Prins en Prin- ces Hendrik, de Groothertog en Groothertogin van Saksen Weimar, Prins en Princes Von W ied en Princes Marianne waren de vorstelijke gasten, waar bjj voorts 's middags nog een lOOtalendes avonds een 3oo tal personen genoodigd waren. Het feest begon met een déjeuner, waarna de gasten een wandeling door het fraaije buiten verblijf deden. Te 6 nur vereenigde men zich aan het diner. De koninklijke familie, aan een afzonderlijke tafel gezeten, werd met goud, de overige gasten met zilver bediend. Des avonds was er soiree, met muziek, schit terende illuminatie en vuurwerk. Op het feest genoot men prachtig weer. Een week geleden werd de geheele gevange nis van Saint Omer in het holle van den nacht in Opschudding gebracht door een geweerschot. Ken soldaat op de wacht, zoo verhaalt de Inde- pendant, had tegen een muur over zich een zwarte inassa gezien, welke scheen te bewegen. Na driemaal vruchteloos geroepen te hebben gaf hij vuur. Alles liep toe men vond niets Het bleek, dat de ijverige schildwacht geschoten had op zijn eigen schaduw, door een reverbère op den muur geworpen. Een hoogstaandoonlijk tooneel had voor eenige dagen te Parijs plaats. De geneesheer Deleau had zijne dochter door den dood verloren. Dag en nacht had hij bij haar ziekbed gewaakt en haar mot zijne hulp bij gestaan. Maar do wetenschap vermocht haar niets. Zij was lijdende aan de tering Toen het lijk uit het huis zou worden gedragen, wilde hij de kamer, waar het neergelegd was, niet verlaten. Met geweld moest men hem van het lijk scheuren. Toen dit gelukt was, gaf bij het verlangen te kennen het nog eenmaal te om helzen. Dit werd hem toegestaan. Hij drukte zijn mond op dien der doode en zakte, zonder een kreet te doen hooren, ineen. Ook hij was een lijk. lu een huis te Middelburg is Vrijdag avond op het oogenblik, dat eene der bovenoewoners, eone oude vrouw, de trap afkwam, plotseling een gedeelte van don gang ingestort, tengevolge waarvan de vrouw va>i eene hoogte van ongeveer twee meters naar be neden viel. Op haar geroep van hulp kwam een der buren tooloopen, die eveneens in de opening viel. Twee kinderen trof hetzelfdo lot. Beide vrouwen zijn ofschoon niet gevaarlijk, gekneusd en eene van haar moest het bed houden. De kinderen kwamen er met den schrik af. De oorzaak van de instorting, waardoor eene opening van ongeveer twee meters ontstaan is, moet in den v eregaand slechten toestand van den gang gezocht worden. Een Zaterdag bij hot agentschap der Rottr rdam- sche Llojd te 's Hage ontvangen telegram meldde omtrent het stoomschip Gelderland de navolgende depêche, bjj het hoofdbureau te Rotterdam ontvangen van don Noderl. consul te Cadix: Gelderland bij Conil gestrand op zes mijion afstand van hier. Sleepboot jen oorlogsstoomboot vertrokken om te trachten schip vlot te krijgen; de troepen zijn geland. Een later telegram luidt „De Geldersche bevindt zich in een gevaarlijke positie, maar het oog op het schoone weder en de hulp, door stoombooten verleend, koestert men eenige hoop om het schip naar Cadix te sleepen. De passa giers en de troepen zijn allen aan land gezet.4 Een gisteren, 9 September, verzonden telegram meldt: „De Gelderland is vlot; wordt naar Cadix opgesleept- meer dan de helft der bevolking van die achter-Indische stad bevatten. Als haudelssteden kan de laatste thans zeker op een uitgebreideren handel roemen dan de eerste, wier grootheid van vroegero jaren den be schaafden lezer geenzins onbekend kan zijn. Doch om nu deze vergelijking tusschen twee zulke gewigtige steden beter aan ons oordeel voor te stellen, willen wij liever van beiden eerst eene korte beschrijving leveren, ten einde daarna nog met eenige algemeene opmerkingen te eindigen. De zoogenaamde straten der eerste stad zijn over het algemeen slechts vier, vijf of zes voet breed; sommigen zelfs zijn nog minder, met uitzonderidg van de straat Merceria, omtrent het midden van de stad gelegen, welke allerlei soort van winkels bevat, en echter geene grootere breedte dan van 12—20 voet heeft: het eenige openbare plein is de Piazza di San Marco, dat 180 voet lang en naauwelijks 100 voet breed zal zijn, langs welke zijden men verscheidene traaye gebouwen aantreft. Aan dit klein maar sierlijk gevormd plein, het Palais Royal van Parijs in mini atuur vindt men onder bogen prachtige winkels en koftijhuizen, welke by het gaslicht des avonds een schoon gezigt oplevereD. Het is het voornaamste punt voor de genoegens der Venitianen, een rendez vous voor do vreemdelingen en allerlei lediggangers Om nu van hier in een rijtuigje of fe paard een toertje door de stad te doen, daaraan zal wel niemand kun nen denken. De i. lauwe straten maken de huizen dan ook over het algemeen donker, en van binnen hebben zij geenzins al die gemakken, welke men in de meeste huizen van ons vaderland, Groot Brittannie of ne beschaafste deelen van Frankrijk en Duitschland vindt. De vertrekken zijn dikwijls onaangenaam klein. Hetgeen tot gemak van den mensch zou kunnen dienen en vooral frissche lucht zou kunnen "even In de vorige week zou een architect te Berlijn mot de dochter van een boekhonder in het huwelijk treden. Een kwartier voordat het bruidspaar naar het stadhuis zou gaan, ontving de bruid een ongeteeken- den brief, waarin zij werd gewaarschuwd dat haar aanstaande reeds was gehuwd. Zelf werd de woonplaats zijner vrouw er bij opgegeven. De bruid viel in on macht en wat de bruidegom ook deed om den brief te logenstraffen, hare wezenloosheid nam zoodanig toe dat de ouders een geneesheer ontboden. Deze achtte haar toestand hoogst bedenkelijk en tot heden was er nog geen teekeu van beterschap. Inmiddels is bjj onderzoek gebleken, dat de brief niets dan laster in hield en uit wraak afgezonden was door een jonkman, die vroeger vruchteloos aanzoek om hare hand had gedaan. De zaak is thans bij de justitie aangegeven. Ingeschreven van 6 tot en met 9 September 1878 GeborenArie Cornelis, zoon van Simon van Gerard van der Haagen en van Jansje Keijzer. Ondertroomdgeene. Gehuwdgeene. Overleden5 September. Neeltje Floor, oud 1 maand, dochter van Pieter Floor en van Maria Roosch. 6 September. Adrianus Borst, oud 2 jaren 10 maanden, zoon van Willem Borst en Maartje van Dain. Ingeschreven van 3 10 September 1878. Geboren5 September. Jan, zoon van Jan Spreeuw en van Grietje Everts. Ondertrouwd: geene. Gehuwd8 September. Cornelis van Soest jm. oud 27 jaren en Jammigje Maria Schreuders jd. oud 24 jaren, beide wonende te Barsingerhorn. Overleden: 8 September, Gerritje, kind van Dirk Dirks en van Janneken Weiligenberg oud 1 maand. Ingeschreven van 20 Aug. tot 10 September 1878. Geboren22 Aug. Krijn, zoon van Willem Jacob van Loenen en Geertje Balk. 23 dito. Trijntje, dochter van Willem Schuit en Aaltje Fraai. 25 dito. Marijtje dochter van Jacob Hillegonds en Guurrje Eriks. Ondertrouwdgeene. Gehuwd: 20 Aug. Cornelis Wink, jm., oijd 23 jaren, wonende te Sint Maarten, binnen de laatste 6 maanden ook te Haringcarspel en Maartje Opperdoes, jd. oud 25 jaren wonende te Sint Maarten, binnen de laatste 6 maanden ook te Haringcarspel. Overleden: 3 September. Neeltje Neefkes, oud 6 weken, dochter van Jacob Neefkes en van Maartje Hopman. 6 dito. Machiel Bakker, oud 2 jaren, zoon van Pieter Bakker en van Dieuwertje de Graaf. Ingeschreven van 2 9 September 1878. Geboren: 5 September Pieter, zoon van Pieter Nieuwboer en Trijntje van Schagen. Ondertrouwd: 5 Sept. Cornelis Volkers, j.m., en Lijsbetli Spil j.d. Gehuwd geene. Overleden: 3 Sept Cornelis Berkhouwer, oud 2 jaren, zoon van Hendrik Berkhouwer en van Maartje Borst. 6 dito. Cornelis Rus, oud 6 weken zoon van Reijer Rus en Maartje Zijp. Alkmaar 7 Sept. Aangev. Paarden f a laat men na en schenkt die ruimte aan prachtige stand beelden of andere kunstwerken. De huizen zijn over het algemeen drie of vier verdiepingen hoog. Eene menigte huizen zijn van gehouwen of gepolijst marmer gebouwd. Tot de merkwaardige gebouwen dezer stad behoort voorzeker het paleis de" dogen, de vergader plaats van den senaat en van onderscheidene andere besturen tijdens de onafhankelijkheid van het gemee- nebest Het is een oud gebouw, in den gothischen stijl, zeer uitgestrekt en heeft een eerwaardig uitzigt. De luchtige vertrekken daarin zijn met de beste schil derstukken van de eersto meesters der venetiaansche school behangenop de binnenplaatsen en in de gangen vindt men sieilijke standbeelden. Van de andere paleizen of woningen der aanzienlijken zijn ook nog meldenswaardig, die van Coruaro, Balbi, Tiopolo, enz. welke allen echter meer merkwaardig zijn op zich zeiven, dan wel opmerking verdienen, om de sierlijkheid of symetrie der gebouwen. Het arsenaal van Venetië is een zeer geschikt en zelfs prachtig gebouw, op een eiland aan het oostelijk einde dor stad gelegen. Het wordt door een wal en het omringende water verdedigd en heeft voor zijne poorten twee groote pilaren, met twee reusachtige leeuwen in gra niet, welke vroeger aan den Pireus te Athene stonden. De zalen er binnen zijn ruim en gemakkelijk, maar de vroeger zoo wel voorziene ruimte is gedueht ledig geworden, sedert Venetië in 1797 zijne vrijheid ver loor. Yan een grootea handel van Venetië vindt men reeds even als van die van Amsterdam, Antwerpen, Brugge en Pisa gewag gemaakt in do middeleeuwen, toen er elders nog weinig handel gedreven werd en de koopwaren uit Indië door de Levant naar Europa gebragt werden. De kruisvaders openden nog een uitgestrekter veld voor de ondernemingen der Ve-

Schager Courant | 1878 | | pagina 2