VENETIë EN BANCASKY~ Mark t ber ich teil week, omdat zij in dit geval toch in hooger beroep konden komen. Hun verzoek werd toe gestaan. Zij hebben thans bij den minister Cross een rekwest ingediend, waarin vernietiging of wijziging van het vonnis wordt gevraagd. Daar hunne schuld echter volkomen bewezen is en het hun niet gelukken zal die bewijzen te ont zenuwen, zullen zij waarschijnlijk vier weken in plaats van drie in hechtenis moeten door brengen en bovendien betrekkelijk nogal aan zienlijke kosten te betalen hebben. «Den loden dezer was het voor een der tigtal kinderen, leerlingen uit de hoogste klasse der beide scholen te Anna Paulowna, een regt genoegelijke dag. Onder geleide van me jufvrouw A. G. de L^euw en den heer W. Bronk- horst werd door hen een uitstapje gemaakt naar Haarlem en zijne schoone omstreken. Achter eenvolgens werd een bezoek gebragt aan de R.C. Kerk in de Janstraat, aan de Groote Kerk, aan het Paviljoen enz., terwijl eene wandeling over Overveen en Bloemendaal naar Zandpoort den togt besloot, waar men hoogst voldaan weder in den trein stapte en vrolijk huiswaarts keerde.» Uit Gotha wordt gemeld, dat den isten October aanstaande de inrichting voor lijkver branding zal worden geopend. De fraaie zaal, benevens de oven en het kolumbarium zijn reeds afgewerkt. Het lijk van den onlangs over leden ingenieur Stier, die voorloopig op het kerkhof was bijgezet, zal het eerste zijn, hetwelk er de verbranding ondergaat. Gelijk men weet staat de inrichting niet alleen ten dienste van ingezetenen des lands, maar kunnen ook vreem delingen er lijken doen verbranden. Het tienjarig zoontje van den arbeider H. Bos, aan 't Beneden Oosterdiep te Veendain, kwam dezer dagen in aanraking met eene bran dende petroleumlamp met het ongelukkig gevolg dat de kleederen vuur vatten en het knaapje, deerlijk verminkt, een paar dagen later aan ide gevolgen overleed. Uit Wijhe meldt men onsDe handel in appelen, die in de JJzelstreken tot dusver niet zeer geanimeerd was, zoodat de prijzen dan ook aanzienlijk gedaald waren, is deze week veel levendiger geworden, vooral nadat voor rekening eener appelsiroopfabriek te Pannerden aanzien lijke partijen zoete appelen waren ingekocht voor f a.i5 per H. L. De oogst overtreft nog verre de verwachting. Er zijn hier landbouwers, die 1000 a i5oo H. L. kunnen afleveren. Te Koog op Texel heeft zich het zeldzaam geval voorgedaan, dat een flinke zwerm bijen zich voor eenigen tijd in de kannebuizen van een schoorsteen heeft gevestigd. Die schoorsteen doet alleen in den winter dienst, zoodat de nijvere beestjes ongestoord konden nestelen en, niets kwaads vermoedende, een goeden voorraad honing voor 't barre seizoen verzamelden. De eigenaar van het perceel, C. Kuip, meende dezer dagen de huur voor het gebruik van zijne kan nebuizen eens te moeten opeischen. Daar hij echter zeker meende te zijn, dat de bijen hem niet goedschiks haar voorraad zouden afstaan, doodde hij den zwerm door zwaveldamp en ■naakte zich toen'meester van een ruimen oogst honing en was. Men schat de honing alleen op 12 halve K. G. Maandag is te Eesveen (gemeente Steen- wijkerwold) een jongeling met een messteek gedood. Hij had in een herberg twist gekregen en zich met de tegenpartij naar buiten begeven om de zaak uit te vechten. Men beweert, dat afgesproken was, dat ieder zijn mes zou afleggen, wat ook geschied is; maar de ander zou een tweede mes bij zich gehad hebben, waarvan hij II. Eene rij chinesche jonken van 24600 tonnen welke in het midden van den vloed voor anker liggen is een geheel nur lang; die schepen blijven dikwijls maanden lang te Bancascey, om hunne koopwaren in het klein uit te verkoopen. Van het aanbreken van den dag af tot 's avonds is het op de rivier zeer leverdig, doch alles gaat daarbij veel stiller en met minder gedruisch om dan in evendigt bevolkte europeesche steden. "Wat nu de openbare gebouwen dezer stad betreft dan kan men zeggen, dat do paleizen in chineschen stijl zijn gebouwd, met 3 altijd kleiner wordende pan nen daken overdekt, somtijds in eeno kleine spitse zuil eindigende. Het paleis des komngs ligt op een klein eiland in den Mcnam, dat omtrent 1 uur lang maar niet zoo breed is; het gebouw zelf is, even als het geheele eiland met een muur omgeven en bestaat uit eene rij van hardsteenen gebouwen, welke wit bestreken zijn en vergulde daken hebben De audiën tiezaal is, (volgens de beschrijving van het amerikaan, sche gezantschap, dat in 1831 derwaarts gezonden werd) eene groote en hooge kamer met tapijten en beschilderde zuilen en muren. Een derde gedeelte daarvan is van het overige door een voorhangsel gescheiden, dat, als de koning zijne plaats op den troon inneemt opgetrokken en weder nedergelaten wordt zoodra de audiëntie is afgeloopen. Men vindt aldaar gebruik maakte. De vermoedelijke dader is in hechtenis, zoodat de werkelijke toedracht wel aan den dag zal komen. Naar aanleiding van het in de bladen op genomen bericht over zwendelarij met bons aanbiedingen bevat de Prov. Gron. Ct. een ar tikeltje, onderteekend X, waarin er op wordt aangedrongen, zoo men kan, art. 4°3 C. P. op dergelijke gevallen toe te passen en bovendien eene afzonderlijke strafbepaling in het leven te roepen Zou men bijv., vraagt X, niet kunnen verbieden het te koop aanbieden van waren, welke ook, waaraan te gelijker tijd het toe kennen van eenige prijs of eenige premie of eenige kansberekening van welken aard ook verbonden is Hij vindt het onbillijk dat meer regtstreekscbe loterijen onder toezicht der politie staan en in bepaalde gevallen straf baar zijn, terwijl deze zwendelarij niet gestraft word t. Gisteren heeft in eene kolenmijn bij Aber- carne niet ver van Newport, in Monmontshire eene ontploffing plaatsgehad. Van de 370 werk lieden, die zich in de mijn bevonden, zijn voorloopig nog slechts 80 gered; men vreest voor het lot der overige 290. De moedige mannen, die in de mijn drongen ontdekten dat die in brand stond. In den stal vonden zij 20 doode paarden, verder kon men niet doordringen wegens de stiklucht, zoodat er geen poging kon worden aangewend om den vermisten hulp te verleenen. De brand kan alleen door luclitafsluiting worden gebluscbt. Gaat men daartoe over, dan zijn zij die mogelijk nog le vend in de mijn vertoeven onherroepelijk ver loren; men aarzelt dus om daartoe over te gaan niettegenstaande er geen hoop bestaat dat een der ongelukkigen kan gered worden. Het circus met vlooien-artisten, dat in 's Gravenhage en elders de belangstelling wekte of de lachspieren in beweging bracht, zal ook te Amsterdam voorstellingen geven. Waarschijn lijk zullen de voorstellingen in de volgende week aanvangen in het huis op den Nieuwen dijk boven de bierhalle de Beurs vlak bij den Dam. De aanvragen voor de in 1879 te Berlijn te houden tentoonstelling van Nijverheid zijn reeds zoo groot, dat de commissie besloten heeft in plaats van 12.000 vierk. meters, 20 000 vierk. meters terrein daarvoor te bepalen. Van de Belgische duiven, in dezen zomer te Rome opgelaten, zijn er vier in Philadelphia gekomen. Zij waren op de Ainerikaansche brik Clara, op de hoogte van Majorka zeilende, neer gestreken. Zij lieten zich gemakkelijk vangen en werden aan boord goed verpleegd. Schagen 12Sept. aangevoerd 15 Paarden f 60 a 260 20 Veulens f 100 a 170Ossen f a 10 Stieren f 140 a 210; 40 Geldekoeijen 140 a 200; 30 vette dito f 220 a 290 20 Kalfkooien f 220 a 280; Vaarsen fa 6 Nuchtere kalveren f14 a 24; 8 Rammen f 60 a 70; 400 magere Schapen f 20 a 26; 600 dito vette f 27 a 37,0verhouders f a 150 Lam meren f 18a25. Bokken en Geiten, f .a 40 magere Varkens f 12 a 23, 90 Biggen f 4.a 7.50 40 Konijnen 10. a —60.; 60 Kip- f 0.30 al.25; Eenden Duiven f 0.af 0.150 Kilogr. Boter f 1.40 a 1.53 160 Kaas per kilogr. f 30 a 40. 2000 Kip eieren f3.50 a 3.75; Eend-eieren a Uitgeest 11 Sept. De aanvoer en besteede prijzen ter markt van heden waren als volgt: Koeien f a f Paarden f anuchter Kalf f twee vergulde troonen, de eene voor de groote pleg- tigheden, de andero voor de gewone audiëntiën. De laatste staat onmiddelijk achter het voorhangsel en is overal open, zoodat men den koning geheel en al ziet; de andere heeft veel van een kansel en heeft 4 kleine openingen, waardoor men den koning in het oog krijgt. Hebben wij een enkel woord van de tempels der chris tenen in het europeesche Venetië gezegd,dan zal het ook niet ongepast zijn om iets van de heidensche tempels van het aziatische te zeggen, welke allen eene vrij groote uitgebreidheid beslaan. Die gebouwen liggen op de hoogste en schoonste plaatsen der stad, zijn door muren of hekken van bamboes omgeven, en in dien omtrek vindt men nog een aantal andere woningen. Deze tempels bestaan uit eene zeer groote en hooge ruimte, met eene menigt9 naauwe deuren en vensters Het uitwendige, zoowel als het binnenste is met een overvloed van beuzelachtige en zonderlingo sieraden van allerlei aard behangen. Allerlei vergulde voorwer- pen, spiegelglas, bontkleurige chinesche schalen van verschillend fatsoen, zijn de voornaamste voorwerpen dier sieraden. De grond is eenige voeten boven de aarde verheven eu meestal met planken belegen of bestraat en met grove matten gedekt. Op eene soort van altaar staat het grootste beeld van Buddha, door eene zeer groote menigte van kleinere beelden van Buddha omgeven, die van 1 duim tot 30 voeten hoogte kunnen verschillen in de onderscheidene opene toegangen is het getal Buddhabeelden nog grooter. Het grootste gedeelte dezer beelden is van gegoten a 68 Schapen f 28 a 31; Lammeren f a per stuk; vette Varkens ct. per kilo 8 Biggen f15.50 a 110 koppen Boter [van 0.65 kilo] 95 a 1.446 Kipeieren 3.50 a 4.per 100 st. WORMERVEER. 11 Sept. Kaas: aangevoerd 32 stapels; hoogste prijs voor kleine f 29.voor mid delbare f per 50 kg. HOORN, 12 Sept. Kaas: Ter waag gewogen 284 stapels, wegende 74129 kilo. Hoogste prijs; kleine Hooi-f id. Gras- f 35.25; Middelbare id. f 34.50 per 50 kilo. ROTTERDAM, 10 Sept. Aan de markt waren gis. teren en heden aangevoerd: 1462 Runderen, 341 vette en Graskalveren, 14 nuchtere dito, 1186 Scha pen of Lammeren, 413 Varkens en 183 Biggen. De prijzen waren als volgt; Runderen le qual. f .86 2e dito ct 80. Schapen le qual. f ,85, 2e dito f ,80; Varkens le qual 60 ct, 2e dito 58 ct, alles per kilo. Boter: heden waren de prijzen naar qual. van 56. tot 64 per vat: aangevoerd waren: 113j8, 79[18 en 4078 stukken van 0.5 kg. Rogge gedaan per 2150 kg. 123[124 0.5 kg. Calatz f156 bij paatij, contant te Schiedam. Donau Mais per 100 kg. f 7.20 v. a. b. Amer dito f 7.10 v. a b. ZAANDAM; 12 Sept. Aan de markt van heden zijn aangevoerd 49 stapels kleine Kaas. Hoogste prijs der Hooi- f Gras f 33.50 Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 10 tot en met 12 Sept. 1878. GEBOREN11 Sept Trijntje, dochter van Ariën Kos en van Jantje Dikstaal. ONDERTROUWD: geene. GE H UW Dgeene. OVERLEDEN 9 Sept. Jan de l'ater, oud 77 jarer. echtgenoot van Cornelia Radervalt. IO Sept. Nicolaas Ploeger, oud 10 maanden, zoon van Aldert Ploeger en van Sieberta Gieling. 11 Sept. Adrianus van Ham, oud 2 maanden, zoon van Cornelis van Ham en van Catharina Keuris. Twee of drie teerkapsules genomen bij den eten brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoud heid en bronchitis te genezen, Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigs- z ins gevorderde teering geneest. In dat geva belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerktng der ijatuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmid del niet genoeg aanbevelen; zoo wel van wege zijne uitstekende uitwerking als om zijn goed- koopen prijs. Ieder flacon toch der teerkapsules bevat 60 kapsules. De geheele behandeling kost dus slechts zes 5 acht centen per dag en ontslaat van het gebruik van afkooksels patés en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de drie kleurgie handtee- kening van den heer Gu^ot, op het etiquette letten. In de meeste goede apotheken zijn de kap sules te verkrijgen. ijzer, sommigen van erts en enkelen van hout of leem. Een van de voornaamste dezer tempels werd door Crawfurd tijdens zijn verblijf aldaar bezocht. Hij heeft den vorm eener pyramide en is overal in de hoogte met kleine figuren bedekt. Het gebouw eindigt in eene lange spits van omtrent 200 voet hoogte. Het inner lijk bestaat uit eene zeer hooge ruimte, is 50 voeten lang en bjjna even zoo breed. In het midden, op on regelmatige trappen, staan eene zeer groote menigte van kleine Buddha-beelden, welke met stukjes spie gelglas, goudpapier eu chinesche schilderstukjes be hangen zijn. De gondels van dit oostersche Venetië Sampans geheeten, zijn van alle mogelijke grootten; enkele der grootste worden steeds door geheele fa- miliën bewoond, welke langs den oever des kanaals hun verblijf houden. De beste soort van sampans bestaat uit ligte praauwen, met 6 of meer paar riemen en eene overdekte kajuit in het midden. Ook de bevolking dezer stad mogen wij niet onop gemerkt voorbij gaan. Doch even als met vele andere plaatsen in Azië, zijn de opgaven hierover zeer ver schillend. Onze Crawfurd, die in 1822 eenigen tijd in deze stad doorbragtschat het aantal zielen op 50,000, terwijl Balbi het op 90,000, stelt Anderen rekenen nog veel meer inwoners. Gutzlaff (wien men tevens alle geloofwaardigheid schenken kan) berigt dat de bevolking in 1828. volgens eene schatting der regering, 401,300 zielen bedroeg. Volgens den laatsten reiziger, Ruschenberger, was de chinesche bevolking (welke altijd de talrijke is) in 1836 tot 400,000 ge klommen, zoodat men thans de stad Bancascey op

Schager Courant | 1878 | | pagina 2