HET R09DE VAANDEL. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Burgert, stand der gemeente Haringkarspel Ingeschreven^ van 16 23 September 1878. lang, hoog voorhoofd, donker grijs haar en baard, schraal voorkomen met donkere kleeding. Zijn broeder werd in 1876 tot 7 jaar tuchthuisstraf veroordeeld ter zake van bedriegelijke bankbreuk. In de vorige week had te Appingadam een brutale diefstal plaats. De veehandelaar v. H., aldaar vervoegde zich ten huize van den tuinman Venhuizen ten einde eenige appelen te koopen, doch ziende dat er niemand in 't voorvertrek aanwezig was, nam hij 't besluit een lessenaar te openen met den sleutel die in het laadje lag. Hieruit nam hij een trommeltje met f a5o (zil vergeld), en verborg dat onder zijn jas. Daarna kwam V. en nu deed v. H. het verzoek om appelen, doch daar V. deze van achteren inoest halen, nam v. H. de gelegenheid waar zich te verwij deren. Toen Venhuizen bemerkte, dat zijn bezoeker verdwenen en tegelijk zijn geld gesto len was, vervolgde hij den dief, die reeds in zijn tuin was, waar hij hoogstwaarschijnlijk het gestolenezou hebben begraven. Venhuizen eischte het gestolcne terug, dat V.' II. nog onder zijn 1'as verborgen hield. De dief, die reeds meerma- en roet politie in aanraking is geweest, is spoor loos verdwenen. De politie doet onderzoek. t Een politieagent te Leeuwarden zag een militair met uitgetrokken sabel loopen, en ge lastte hem den sabel op te steken. Terwijl hij dit zeide, ontving hij twee hevige sabelslagen in het aangezicht, zoodat hij bewusteloos neer viel. De verwonde is dadelijk onder geneeskun dige behandeling gesteld en zijn toestand is niet gevaarlijk. Het schijnt dat de militair boos was, omdat hij door eenige burgers gestoord was in een tête a téte inet een meisje op een bank. In de laatste 14 dagen is in Friesland de ziekte in de aardappelen zeer toegenomen. In de vroege soort is zij het ergst, zoodat op sommige plaatsen, vooral in de kleistreken, de helft niet eetbaar is, De latere soorten vooral de jammen, blijven tot heden gespaard. Het tegenwoordige droge weder werkt gunstiger op den aardappe lenoogst dan het natte weder der voorlaatste week. In de «Woudstreken is de ziekte zeer gering. De vele geschriften over de boter- en kaasbereiding en de tentoonstellingen dienaan gaande hebben hier 'te lande toch iets goeds uitgewerkt. Ze hebben, naar men bericht, het plan doen ontstaan in het volgend voorjaar eene boter- en kaasfebriek op te richten, die geheel volgens de nieuwe methode zal ingericht zijn; ze zal te Leiden gevestigd worden Te Parijs werd dezer dagen een dame bestolen terwijl zij inkoopen deed in do magazijnen dn Louvre. Hot feit, dat onmiddelijk bekend werd, wekte zoozeer don ijver van de politie op, dat alle dames die zich toevallig in do omgeving van do bestolene bevonden, gearresteerd en in aar het commissariaat van politie werden geleid. Te midden van het verhoor werd den commissaris een moord gemeld, zoodat hij zich on middelijk naar de plaats van dit nieuwe incidont moest begeven. Intusschen bleven do dames in arrest tot don volgenden ochtend. Dat dezo modorno Sahijnscho vrou- wonroof tot velerlei huiselijke beroeringen aanleiding gaf, laat zich booron. Een heer, die zeer net gekleed was, word oenigo dagen geleden aan het einde van de galerie Mont- pensier in hot Paleis Royal te Parijs opgemerkt, terwijl hij voortdurend heen en weder wandoldo. Om streeks half vier in don middag werd er plotseling «en geluid van oen gobrokon glas gohoord, daarna geschreeuw en eindelijk zag men de voorbijgangers het op een loopen zetten. De heer Tan wien boven sprake is, had namelijk bij een wisselaar met den scbonder een ruit stuk gestoten, en na eenige paketjes bankbiljetten weggenomen te hebben was bij ontTlncht. Na een onwilligen wedloop tegen twee kassiers, die den dief achtervolgden, werd hij eindelijk door een derde tegengehouden. Toen hy door de twee mannen gegrepen was, bood hij geen tegenstand meer, maar op het oogenblik, dat zij hem onderzochten en hem de gestolen waarden (4000 franken) wilde ontnemen, zag een van hen, dat de dief bijna ongemerkt de hand naar zijn rechter zijzak bracht. Een der kassiers greep zijn pols en het bleek nu, dat hij welgedaan had, want in dien zak bevond zich een geladen revolTer met vijf loopen. Ofschoon de dief, voor den commis saris van politie gebracht, weigerde zijn naam te noe men, bleek deze echtor later uit papieren, die bij hem gevonden werden. Do hevige stoot mot don schouder Had de bakjes met geld, die de Parijscho wisselaars voor hun vensters uitstalion, met inhoud en al op straat doen vallen, en alle voorbijgangers gingen aan het grabbelen, evenwel werden slechts 300 fr. gemist. Maandagavond keerden te Amsterdam do 16 handwerkslieden teru£,; die op kosten van do Maat schappij tot Nat van 't Algemeen gedurende een week de wereldtentoonstelling te Parijs hebben bozocht. Gelijk bij hun vertrok werden zij bij hun aankomst door de Commissie, die volgens het mandaat van do jaarvergadering hun bezoek en verblijf te Parijs voor bereidde en regelde, in het gebouw van hot Nut ontvangen. De mannen kwamen gozond on opgewekt torug en uit do vorslagcu, die elk werkman deed van hot belangrijkste wat hij daar in zijn vak had gezien, bleek hoevoel nut zulk een bezoek stichten kan, mot hoeveel belangstelling daar de volo mees terwerken en wondoren der industrie waren aanschouwd. Van de voorkomende wijze, waarop zij ook door de leden derNedorlandschc hoofdcommissie waren bejegend, werd dankbaar gewag gomaakt. Door allon zijn de indrukken van bot belangrijkste wat zij in hun vak aanschouwden schriftelijk en op schets toegozegd. »De algetneene malaise tegewoordig in handel en bedrijf heerschende, is pp de beide groote botermarkten duidelijk gebleken. Zoo schrijft men ons uit'Meppel: wel werd er door kooplieden uit blokzijl Zwolle, Alkmaar, enz boter gekocht, doch over het geheel was er een lauwheid in loveh en bieden die in 't oog viel en in andere jaren bij deze gelegenheid zelden werd aangetroffen. Bij het vorige jaar ver geleken was de prijs nagenoeg f 10 per J vat minder ook met de puike soorten was dit het geval.» Zou het te gewaagd zijn dezen achteruitgang geheel of gedeeltelijk te verklaren door de min der gunAigc plaats", die onze boter op de wereld markt gaat inneipen? Vroeger waren de spinnewielen algemeen in gebruik. Boerinnen en riddervrouwen zaten achter het snorrende rad. Karei de Groote droeg geene andere hémden dan waarvan zijne doch ters zelveu het garen gesponnen en het linnen geweven hadden. II ij had op zijné landgoederen bijzondere vrouwengestichten waarin de vrouwe lijke lijfeigenen ondereen opzichtster garen moes ten spinnén, doeken weven en kleederen maken, De kloosters hebben aan de weverij eene groote uitbreiding gegeven en haar algemeen onderde iiienscheu in gebruik gesteld. Uit Goslar wordt {bericht, dat de veld muis aldaar geweldige verwoestingen aanrigtDe menigvuldiging is ongeloofelijk sterk. Men vindt nesten met 16 tot 20 jongen. Op één stuk land III. Durc-Teste besteedde den na-ht om hot adres aan bet volk to doen drukken, en om, mot zijne oudo makkers en vrienden, in do herborgen aanspraken te doen tot al het gospuis, dat reeds voorbereid was, en slechts op do gelcgenboid wachtte om in tioebcl water to visschen. Den volgenden ochtend in do vroegte reeds was' Bordeaux niet meer herkenbaar. Die sombere aango- zigten, die op de kwade dagen als uit den grond op rijzen, vervulden alle hookun dor stad en verzamelden zich, even als beken, wolke naar hnnno mond ing stroomen, op het plein van het kasteel van Ha, dat de Ormée genoemd word, naar de olmboomen, welke het overschaduwden. Het adres aan het volk, dat oreral was aangeplakt, lokte ook hot volk naar het stadhuis, waar zij de prinsen met hnnne toejuichingen begroetten. Op den middag werd de Unie der Ormée, eene anti- Mazarinsche constitutie, welke door Duie-Tcste was opgesteld, door duizenden burgers van alle standen onderfe'kond. Ten twee are verklaarde do Ormée-zich tot .souvereine en permanente vergadering* onder toezigt der Condé's en onder voorzitterschap van den heer Desmarais. Ten vier ure verklaarde eene taliooze menigte Mazarin als vervallen en werden den hertog van Enghien en de prinsessen in zegepraal rondgevoerd. Met het invallen van den nacht besobouwde ioder, die de partij van den kardinaal aanhing, zich als overwonnen en verborg zich met voorzigtigheid Eerst bedwelmd door de rol, wjlke hij vervulde, was de koopman er eindelijk verschrikt over geweest, en toen de avond daalde, haastte hij zich naar zijne woning terug te koeren; maar Dure-Teste dwong hem eene eerewacht op, dio in last had hem weder op zijn post terug to voeren. Werkelijk werd mijnheer de president, in weerwil der vermoeijenissen van een slapoloozen nacht, onder tocjuigingen der monigto naar zijn zetel toruggevoerd. l)aar ontving hij eon besluit van het parlement, dat do reünie van de Ormée verbood, on er de ont binding van eischte, om op hot stadhuis „in de aan de notabelen voorgeschreven vormen* te beraadslagen. Zijne zegepraal volkomen achtende en mcenende dat Frankrijk door het gebeurde voldoende gered was, stood de waardige man op het punt te goboorzamen on in dien geest zijne bevelen te geven, toen een vreeseli)k geschreeuw zijne stem verdoofde, en twintig duizend arinen, de dourwaarders terugdringende, het besluit van het hof verscheurden. Daarop boden de twee secretarissen van den burger m;t pistolen in hunne gordels, htm „een volksbesluit, voorzien van een zegel, waarop het beeld der vrijheid, met de sprenk; Vox populi, vox Dei, stond (1)', ter onderteekening aan. Dit weerspannig stuk luidde aldus: „Op de kennis- nemirg door de vcreeniging der Ormée van zeker belecdigend en onredelijk besluit van het parlement dezer stad, verklaren wij, dat de opstellers en racde- pligtigen van. en allen die op eenigerlei wijze betrok ken zijn geweest bij gemeld besluit, zullen vervolgd worden, tevens aan het parlement, op straffe des doods, verbiedende, om in het vervolg dergelijke maatregelen te nemen; en om zich tegen dezulke to verzetten, zal de Ormée de wapenen opvatten, aan de burgers gebiedende om haar te ondersteunen, op straffe van tot verraders huns vaderlands te worden verklaard en als zoodanig te worden verwezen tot eeuwigdurende ballingschap en verbeurd verklaring hunner goederen, enz.* Ik, dat ondertoekenen! riep de hoor Desmarais uit. met afschuw oprijzende; maar dat is een openlijke opstand! Maar Mijnbeer Du Val, mijn schoonzoon, is lid van het parlement Iik wou liever Dit? vraagden de secretarissen, hnnne pistolen (1) "Wij kontien niet genoeg herhalen, dat wij niets verdichten. Alles is officiële en letterlyke geschiedenis, uit de geloofwaar digste bronnen geput. werden met 5oo vallen meer dan 6000 muizen in korten tijd gevangen. Over 't geheel wordt de schade door 't afvreten op 20 percent ge rekend. De|landhuishoudk. maatschappijen beve len de Hohenheimer vallen aan. Anderen prijzen 't {jebruk aan van de blaasbalg, waardoor de damp van ztvaveldraden en oude guanozakken in de muizengaten wordt gedreven. Als men daar niet krachtig tegen optreedt is het aanstaande wintergewas verloren. Te Lissabon en in de omliggendeplaatsen woedde den 10 een hevige storm; de teweeg gebrachte schade is zeer aanzienlijk. Drie per sonen zijn gedood en verschilende gewond. Toen onlangs een Engelschman gevraagd werd, waarom in onz en tijd de lust tot trouwen zoo afnam, antwoordden hij: Dat komt daarvan dat de dames tegenwoordig zijn als de leliën des velds, zij weven niet, zij spinnen niet en zijn toch heerlijker gekleed dan Salomo in al zijne pracht Te Lvck, in Oost-Pruissen, zijn dezer da ge 5o ingeente kinderen, die met dezelfde stof waren gevaccineerdziek geworden waarvan l5 overleden Men heeft niet kunnen ontdekken, waarin de oorzaak van dat betre urenswaardig feit gelegen was. In allen gevalle zal hetaanlei- ding moeten geven tot eene verdere beantwoor ding van de vraag, of niet ook in Pruisen maar niet in dat land alléén van de animale vaccinatie gebruik gemaakt behoord te worden Zooals men weet, staat Nederland in dat opzigt in de eerste rij er werd onlangs reeds in den Duitschcn Rijksdag op ons land als een voor beeld gewezen. Ingeschreven van 20 tot en met 23 Sept. 1878. GEBOREN19 Sept. Adriarta Anna, [dochter Klaas Blom en van Anna Adriana Keet. 23 Sept. Marijtje, dochter van Pieter Meursen van Trijntje Slot. ONDERTROUWD: '20 Sept. Arie Koomen, weduwnaar van Jantje Broers, j<) jare» en Grietje Sijm, weduwe van Jan de Moei, 38 jaren, bei den te Schagen. Dirk Jongebloed, jm., 22 jaren te Schagen en Antje Dekker, j.d., 21 jaren, té Broek op Langedijk. GEHUWD: geene. va».-.» OVERLEDEN: 20 Sept- Jpsina Heleiw rté Hot, oud 17 jaren en 7 maanden, dochter vair hannes Franciscus Gerardiis de Rot en'van MariA Helena Barbera Mnnnekrede. 21 Sept. IN eelt je- Doutekom. oud 6 weken, dochter van Jan Deu- tekom en van Aagje Jonker. 23 Sept Jaco|> Atidringa, oud ruirn 8 maanden, zoon van Lupptt Aadringa en van ltainoud Wit. GEBOREN 18 Sept. Dorothea, dochter van Jacob Koppedraaijer en Geertje Buter. 22 dito. Jan, zoon van Jan Wildeboer en Trijntje Landman. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: 20 September. Corneiis Volkers, jm., oud 25 jaren wonende te Haringkarspel en Lijsbeth Spil jd., oud 26 ja red, wonende te Oudc- N iedorp. OVERLEDEN: geene. op hem rigtcude. Een te goed man om dapper te zijn, liet de koop man zich, zoo bleek als een lijk, weder op zijn zotcl neêrvallen. Hij begreep te laat, dat hij de slaaf was van do anarchie, den orgsten der tirannon, en dat hij geheel en al tusschen de tweo ciliudors zou moeten doorgaan, wasrtusschen hij zijn vinger geplaatst had. Do gouden krans, waarvan hjj gedroomd had veranderde in een krans van ijzer. Hij docht aan den krans van witto rozen, welke twee dagen te voren van Angélique'a voorhoofd was afgevallen De heer Desmarais teekende woon end onder do monden der pistolen, en daar hij toen oen uitgang zocht om te ontvlugten, zag hij zich door zijno eere wacht omringt en hoorde hij zich uitroepen tot chef van de republiek der Ormé, terwijl men boven zijn hoofd oen rood vaandel ontvouwde, wolks bloedige plooijen het beeld en de spreuk van het zegel bevat ten. Dit vaandel werd door allen die vreesjinboezem den en door allendie bevreesd waren, begroet met do kreten: Leve de republiek! weg met de koningen, de grooten, de rijkaards en hun aanhang (1) Kortom, in plaats van ditmaal in zijn fraai hotel terug te keeren, bragt de heer Desmarais in een af- zigtelijk vertrek den nacht door, met het teekenen (dit was nu zijn baantje) van de instelling van een eomitó van algemeen welzijn.* van een staf van generaals en officieren van policie, van eene kamer ter opsporing en verwijdering van vordaehte personen en van een geregtshof, waarvan beurtelings hot voorzitterschap zou worden waargenomen door edelieden, burgers en ambachtslieden en dat in tast had om binnen de vier I en twiutig uren alle burgelijke en straf-zaken, zonder procureurs noch advokaten, af te doen. (1) „Een hngenootsch kabaal, dat in de stad eD inde provin cie, de repabÜekeinsche denkbeelden, welke vroeger onder <fe hervorm-len geheerscht hadden, had behouden of weder verle vendigd, ondersteunde de Onna van Bordeaux nadrukkelijk.* (H. MARTIN, Hist de Frauce).

Schager Courant | 1878 | | pagina 2