Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 3 OCTQEIR Ao. 1S78. 22stc Jaargang. No. 1123. Bekendmakingen. EEESTVIEISINGEN. Gemengde berichten. 3. Jan het Muzijtg ezel schap van de Harmo niekapel om toekenning voor 1879, van de ge wone jaarlijksche subsidie ad f 100 waarop gunstig wordt beschikt. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertenti'én in het eerstuitko- mend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6o Afzonderlijke nummers 0.07). Advertenti'én van een tot vijf regels f 075; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen; Naar volksheil onder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. Het gemeentebestuur van Schagen, brengt ter voldoening aan de bestaande voorschriften ter openbare kennis, dat door JOHANNES HO NING te lleldervergunning is verzocht, bet perceel aan de Loet in deze gemeente, kadastraal bekend in sectie E, nummer 252 te mogen inrichten tot KOEK- en BANKETBAKKERIJ. De voor dat verzoek gevorderde stukken lig gen van af heden ter gemeente secretarie ter inzage, terwijl het bestuur op den 1 Octoher a. s., des voormiddags van 10 lot 12 ure, ten raadhuize aldaar, zitting zal houden ter kennis neming van de bezwaren tegen dat verzoek in- gebragt. Schagen 27 September 1878. Het gemeentebestuur voornoemd Cs. DE PATER, Wetb. DENIJS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Schagen. Gezien art. 2o3, 2de en 3de alinea der Wet tot regeling van de samenstelling, inrigting en bevoegdheid der Gemeentebesturen, brengen ter kennisse van de ingezetenen, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den jare 1879, heden aan den Raad aangeboden, op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd tot en met den 14 October e. k. van des voormiddags tien tot des namiddags twee ure, en hetzij in druk, betzij in afschrift, tegeu betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Schagen den 1 Gctober 1878 Burgemeester en Wethouders voorn* Cs. de PATER Wetb. De Secretaris DENIJS. Alles duidt aan dat de vette jaren voor Ne derland voorbij en de magere in aantogt zijn. De belasting op successie in de regte lijn nog pas ingevoeld, zal gevolgd worden door onder scheidene andere belastingen. Een verstandig huisgezin dat zijn inkomsten ziet verminderen zal zich aanstonds bevlijtigen om zijn uitgaven in te krimpen, en in de eerste plaats alle uitgaven van pretinakerijen te besnoeijen. Het nederlandsclie volk is niet zoo verstandig. Overal in den lande is men met feestjes in de weer. Geen courant kan men opnemen, waarin men geen melding vindt gemaakt van de eene of andere feestelijkheid, en natuurlijk wordt zulk een feestelijkheid, als iets heerlijks, met de noodige emphase beschreven. De vorige week waren de kolommen van al onze dagbladen gevuld inet bet verslag van de feestviering te Breda. En wat was bet toch dat de stof tot zulk een feest- vieriug gaf? de militaire academie bad daar 5o jaren bestaan. Trouwens men heeft al dwazer dingen feestelijk herdacht. Toen het voor eenigen tijd 5o jaren was ge leden dat het dorp Dalen in Drenthe geheel door brand was vernield, wilden eenige ingeze tenen dien dag ook met eene blijde feestviering bordenken. Het feest te Breda is zeker zoo dwaas niet, maar toch dunkt mij de voorbij gevlogene halve eeuw zoude niet bijzonder boos zijn geweest, als men baar ongemerkt, zonder feestviering, bad laten voorbij gaan. Het is toch nog maar luttele jaren geleden, dat men allerlei kwaad van die academie boorde. De verhandelingen der Kamers waren vol van al het booze, dat er plaats bad, maar nu vijftig jaren oin zijn, is die militaire academie onverwachts weder eene heilige gewor den, 't is waar er zijn ook gevallene en weder opgestane heiligen, maar toch geloof ik dat ieder heilige, die zonden bad te beweenen bet liefst zijn verjaardag alleen in diepe stilte wilgeden- ken. 't Is waar uit deze academie zijn vele verdienstelijke en bekwame mannen voortgeko men als b. v.' Knoop, Stieltjes, de Roo, maar deze mannen zouden waarschijnlijk, ook zonder de academie, zich hebben Onderscheiden, en boe vele prullen staan er tegenover. Men klaagt over ons leger, als staande over bet algemeen ten eenenmale beneden het pijl van andere legers, en toch zal men bet hoofd van de academie met allerhande soort van leugenachtige Lauwerbladen omkransen. De zucht naar pret maakt onze natie onwaar. De ongcblankette leugen spreekt niet alleen uit de toasten; taal op maaltijden, maar ook uit de pretmakerij waarop wij zoo verzot zijn. Wilt gij o volk van Nederland dan over alles pret maken ga uw gang, maar doe bet dan ten minste op andere tijden dan op zulke dagen. H«>e weinigen hebben den moed bet nederlandsclie volk in dat opzigt bet mom van bet aangezigt te rukken en de dwaze zucht naar pret in al bare naaktheid ten toon te stellen. De dagbladen, de gemeenteraden, ja! zelfs de regeerjng doen mede om het volk inden waan te laten als zoude er aan die pretmakerij iets bijzonder edels liggen. Bij de dagbladen hapert bet vaak aan gebrek, aan moed 0111 eene ge liefkoosde volksdwaasheid bij haar warennaam te noemen, bij de gemeenteraden aan kennis van de eerste beginsels der Staathuishoudkunde. Feesten zoo luidt het overal lokken vreemdelin gen in de stad, dezen verteeren er geld, de in gezetenen met name de winkeliers en logement houders varen er wel bij, men bevordert dus bet welzijn der gemeente als men door bijdragen uit de gemeentekas zulke feestvieringen aanmoe- digt. Men vergeet bij deze redeneering: 1. dat de vreemdelingen, die verteeringen ma ken, waren voor hun geld krijgen, de stede lingen beuren dus alleen de zuivere winst en deze bedraagt inden regel slechts IO pCt. 2. dat niet alle vreemdelingen geld verteeren maar ook geld komen halen, zoo als b. v. muzijkanten, kunstemakers enz., eu 'dat ook vele vreemdelingen als logés er worden vrij gehouden. Het geld dat inkomt en dat hel welk uitgaat zal dus wel tegen elkander op wegen 3. Ziet men over het hoofd dat in dagen van feestviering en pret weinig wordt gewerkt en veel verteerd, de bron der inkomsten wordt verstopt, de sluis der uitgaven wijd open gezet; 4. Verliest men uit bet oog boe weinig men- scben de maat bij genoegen en vermaken weten te houden, uitspattingen en ziekten: (twee bronnen van armoede), zijn de gevolgen van zulke volksvermaken. Roekeloos en dwaas handelt men doorgaans als inen bet goede geld der gemeente aan zulke uitgaven besteed, al die uitgaven zijn premies voor de armoede. Men versta mij echter wel, ik veroordeel geenzins alle volksvermaken, neen meer dan eens is het in deze courant gezegd dat het genoegen bij individu en bij volk een noodzakelijk element voor de gezondheid is. Maar die feesten moeten dan een nationalen grondslag en een veredelend doel hebben. Aan groote nationale herinneringen mogen feesten worden gewijd, maar wie zal de stichting der militaire academie een nationaal feest waardig keuren, daarom acht ik bet ver keerd dat al onze dagbladen met zulk een em phase van die feestelijkheden hebben gesproken, voor mij is ieder feest, ontdaan van historische grondslag en zonder veredelend doel een flaauwe pretmakerij, die ons volk ontzenuwt en ver laagt. In de d.d. 1 dezer door den Baad der gemeente gehouden vergadering werd door Bur gemeester en Wethouders aangeboden de begroo ting voor het dienstjaar 1879, opgemaakt in ontvang en uitgaaf'tot een bedrag van J 258o6.i3 In die vergadering werden nog behandeld de volgende adressen: 1. Fan den gemeente veldwachter Jan Ouds hoorn waarbij deze verzoekt dat hem door den Raad eenige schadeloosstelling worde verleend voor het verlies der jaarwedde als cipierhem berokkend door de opheffing van het kantonnale huis van bewaring alhier. Aan welken adressant, van gemeete wege, het vrije gebruik zijner vroegere cipterswoning wordt verleend, terwijl zijne jaarwedde met ingang op 1 Januarij 1879, zal worden verhoogd met /'xn. 2. Van den Heer Bh. de Heer, gemeente ont vanger, houdende verzoek om verhooging zijner jaarwedde. Welke wedde, aan Heeren Gedeputeerde Sta ten, zal worden voorgedragen, tot eene verhoo ging met f 5o.ingang 1 Jonuarij 1879. 4- Ba n de afdeeling Schagen, der vereeniging volksonderwijsom toekenning eener som van 2ÜO.voor het organiseeren van een school feest, en toekenning van prijzen voor getrouw schoolbezoek. Waarop met het oog op den toestand der gemeente finantiën, afwijzend wordt beschikt doch tevens besloten op de bcgrooting voor 1879, ter dier zake f i5o.uittetrekken. Aangehouden werd een adres van het Depar tement Schagen der Maatschappij tot Nut van 'f Algemeen, strekkende dat de Baad de door dit Departement in der tijd in het leven geroepen Bewaarschool, voortaan moge beschouwen en be- heeren als eene gemeente instelling, daar het departement vooral wat het jinantieele betreft zich moeijelijk langer met het beheer kan belasten. De beslissing zal volgen na'een gedetailleerd onderzoek omtrent de door het Departement ge opperde bezwaren. Zaturdag 28 September hield de afdeeling Schagen en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, inschrijving van leerlingen, voor de teekenscboolcursus 18*»

Schager Courant | 1878 | | pagina 1