HET ROODE VAANDEL. ingevolge de herhaalde advertentie in dit blad. De bijval die deze, voor den aankomenden werkman, zoo nuttige instelling tot hiertoe on dervond, was thans weder niet minder dan voorgaande jaren. Van Schagen meldden zich 3a leerlingen aan, (waaronder i5 van vroeger); van Barsingerhorn meldden zich 7 leerlingen aan (waaronder 4 van vroeger) en van Dirkshorn meldden zich 2 leer lingen aan zoodat het gezamenlijk aantal leer lingen 41 bedraagt. Deze klimmende belangstelling heeft de nood zakelijkheid doen ontstaan, dit aantal leerlingen te verdeelen in twee klassen welke ieder twee avonden per week onderwezen zullen worden, het gevolg is dat nu voortaan vier malen per week, bouwkunde en eenmaal per week ornament, hand teekenen enz onderwezen zal worden- De noodzakelijkheid van Ornament en Hand- teekenen wordt nog slecht begrepen; daarvoor waren slechts IO leerlingen aanwezig. Schoonheid van alle vormen is in alle vak ken maar vooral in de Bouwkunst toch een hoofdvereischte, bij alle voorkomende gelegen heden en daarom kan men hierop nooit genoeg de aandacht vestigen Deze zelfde belangstelling openbaarde zich aan het Zand en de Zijpe toen Onlangs genoemde Afdeeling aldaar hare vergadering hield. Ook eeaige burgers (geen leden dezer afdee ling, hadden verzocht tot die vergadering te mogen worden toegelaten. Zij drongen aan op teekenonderwijs voor den aanstaanden werkman aldaar met belofte tevens zooveel in hun ver mogen is voor een geschikt lokaal, licht en verwarming, geheel kosteloos, te zullen zorgdragen Waarschijnlijk zal dus ook daar nog dezen winter teekenonderwijs gegeven worden voor leden dezer afdeeling. Ook de leden te Anna Pauloxvna blijven op teekenonderwijs aldaar aandringen tevens met belofte van een vrij lokaal, vuur en licht zoodat deze Gemeente wellicht zeer spoedig daarvan zal kunnen gebruik maken. Prijzen werden uitgereikt iste prijs Bouw kunde L. Roggeveen Pz. van Schagen een boek werk met ivoren decimeter; 2de prijs Bouwkunde K. Droog van Barsingerhorn een cirkelpasser decimeter en dtukboek; 3de prijs Bouwkunde S. Klerk een teekenhoek en trekpen benevens een hoofdprijs voor ornament en handteekenen aan A. Schenk van Schagen een compleete teekendoos. Wij zullen wel niet méér noodig heb ben deze inrichting bij voortduring aantebevelen. Ingevolge achter staande advertentie zal de eerste les (Ornament en handteekenen) op Maan dag 7 dezer en die voor Bouwkunde Dinsdag 8 dezer aanvangen, op de bovenzaal van het koffibuis de Posthoorn. —Op korten afstand van den Helder, in hot Bui- tenveld, is de kapitale bouwplaats van S. Hoogvorst, met den geheelen vooiraad graan, landbouwgereed schappen, enz., door brand vernield. Hulp kon, om don grooten afstand, slechts verleend worden door de brandspuit van Huisduinen. Ons streven, Courant voor Nederladscho Vrou wen onder redactie van Agatha, heeft opgehouden te bestaan. Het blad is aangekohct door de firma Nijgh Van Ditmar te Rotterdam, dio het heeft samengevoegd met de huisvrouw, weekblad voor da mes. dat dus thans het eenigo hier to lande verschij nende vrouwen orgaan is. Zaterdagmiddag, kwamen de 8 Hollandsche harddravers aan de Gare du Nord aan, waar zij opgewacht werden door den Secretaris der Commissie, den heer Waldeck, onder wiens ge leidde ze om 4 uur hel station verlieten en zich door de rue de Lafayette, de rue de la Paix en de rue de Ilivoli, over de place de la Concorde en door de Champs Elysées naar het Bois de Boulogne begaven, alwaar ze om 6 uur, in de stallen van het Pavillon d'Ermenonville aankwamen. Gij kunt denken dat de stoet dier 8 prachtige Hollandsche sjeezen, met die forsch gebouwde 1'riesche harddravers er voor, aan de hand ge leid door de pikeurs, in hooge mate de aandacht trok der Parijzenaars. voor wie dat een ongekend schouwspel was. Vooral de prachtig met land schappen beschilderde sjees van den heer van Haren bracht hen in verrukking. Zoo iets moch ten zij al eens gezien hebben in een museum, dat het in de werkelijkheid nog zoo bestond, hadden zij zich niet kunnen voorstellen. Trou wens, men behoefde geen Parijzenaar te wezen om in enthousiasme te geraken bij het zien van dien zeldzamen optocht; ik geloof, dat hij in Amsterdam of Botterdam niet minder de alge- meene bewondering zou opwekken. Zondag ochtend is in het Pavillon d'Errae- nonville de jurv, die daar eerst vergadering hield, door den Heer M. Coster, als President der Commissie verwelkomd geworden, bij welke ge legenheid de Voorzitter van de jury, de heer N. Wafelbakker, in eenige welgekozen bewoor dingen hulde bracht aan de ijverige bemoeiingen van onzen zoozeer gewaardeerden consul-generaal alhier. De heer W. wees er op, dat niet alleen het initiatief, om hier te Parijs een echt Hol landsche harddraverij te houden, door den heer Coster genomen was, maar dat het ook in de eerste en voornaamste plaats aan hem te danken is, dat dit echt nationale feest op zoo grootsche wijze zal kunnen plaats- hebben en hier met zoo groote ingenomenheid wordt tegemoet ge zien. Der jury waren daardoor groote verplig- tingen opgelegd, maar zij zou die weten na te komen en ook harerzijds niets verzuimen wat er toe kan bijdragen om het feest een echten Hollandschen stempel te geven en volkomen te doen slagen. Ik behoef u wel niet te zeggen, dat al de aanwezigen geheel en al instemden met deze hartelijke woorden, en de heer Coster door die even ongezochte als onverwachte er kenning van zijne bemoeienissen, zichtbaar ge troffen was. Vervolgens werd overgegaan tot loting, ter bepaling der volgorde waarin de verschillende paarden op de haan zullen komen en daarna aan eiken pikeur een pet ter hand gesteld. Die petten hebben verschillende kleuren en worden op de programma's achter de vermelding van elk paard aangeduid, waardoor men met een oogopslag kan zien welke paarden telkens aan den rit deelnemen. De uitslag der loting laat ik hier volgen, terwijl ik de kleur der pet er tevens bijvoeg. Voor paarden onder den man, Dinsdag na middag 2 uur: 1 Prinses, eigenaar dei heer P. Smit Jr., Slik kerveer. Pikeur P. van Santen. Rood. 2. Graaf Adolph, eigenaar G. van Sevenfiüijzen, War- menimizen. Pikeur W. de Boer. Oranje, 3. Koningin, eigenaar de heer G. Rees, Dordrecht. Pikeur P. Langendain. Paars. 4- Zebra, eige naar de heer .lurgens, Oss. Pikeur J. de Boer. Blauw 5. La fitesse, eigenaar de heer Smits, Dubbeldam. Pikeur A. de Koning. Geel. 6. Sophia, eigenaar de heer J. Zeehandelaar, Am sterdam. Pikeur A. de Graaf, Zwart. 7. So- phiaeigenaar de heer Jhr. Quarles van Ufford, Loosduinen, Pikeur J. Koster, IVit. 8. IVil- helmina, eigenaar de heer H. van Haren, Am sterdam. Pikeur P. Koek, Zwart. Voor aamgespannen paarden, Donderdag na middag 2 uur: 1 Sophia, van Jhr. Quarles van Ufford. 2. Zebra. -t- 3. Sophia, van den heer Zeehan delaar. 4- Princes. 5. Koningin. 6. La Vitesse.7. Graaf Adolph, 8. Wilhelmina De pikeurs dragen dien dag natuurlijk dezelfde pet als twee dageu te voren. Overigens zullen de paarden, zooals reeds vroeger gemeld is, oianje dekken dragen, terwijl de hoofdstellen versierd zijn met een oranje fron- tal en kokardes met de nationale kleuren. De pikeurs zijn gekleed met zwart fluweelen buis met dito kniebroek, hlaauwe kousen en lage schoenen. De juryleden dragen als onderscheidingsteeken een kleine koperen plaat met het woord »jury«; de leden van de commissie een nationale kokarde met oranje fond. V. En steeds bleef hij als ijlhoofdig rondloopen. De hertogin begreep dat hij haar wilde ophangen en viel weenende voor zijne voeten neder.... Maar ziende, dat hij niet naar haar luisterde en de koorden van de gordijnen afrukte en ze aan elka&r hond, .riep zij uit, terwijl zij zich in hare gansche lengte oprigtte: Ellendeling! gij zult een prinses van koninklij ken bloede niet verwurgen! En zij haalde een dolk uit, welke in haar boezem verborgen was. Desraarais sprong eene schrede terug, maar zich bedenkende, sprong hij op het wapen toe Mevrouw de Longeneville beval hare ziel aan God en bood op eene heldhaftige wijze hare borst aan. Desmarais lachte luidkeels, en stak het lemmet tusschen de deurHet staal brak op bet slot af, en woedend riep hij uit: HofdolkIk zou een bijl noodig hebben. De hertogin bereidde zieh ten dood. Toen eerst zag de vader dat zijne dochter een grooten sleutel in hare hand hield- Wat is dat? vraagde hij. De sleutel van den kelder, der kruidkamer. Ha! dat is onze redding, als wij dit vertrek kunnen verlatenmaar hier moeten wjj uit, voor don drommel! Het is tijd er een eind aan te maken. De prins en de prinses vervielen van kwaad tot erger. Van den dood door het koord, kwamen zij tot dien door ontploffing. Maar, onmensch, 'riep Conti hem toe, wat wint gij er bij door het stadhuis in de lucht te doen vlie gen? Ziet gjj dan niet, dat de vrees voor die ont knooping uwe vijanden reeds op do vlugt gedreven heeft, en in plaats van met uwe vrienden meester van het strijdperk to blijven, wilt gij u met hou onder de bouwvallen begraven! Ik heb geene vrienden, riep Desmarais met bijtende ironie uit. Ik ben een geesel een tiran, een monster! Dat weet iedereen! Mijn God, mijn God! hoe kom ik in den kelder? En wanhopend bonste hij tegen de deuren; hij wierp er de meubels tegen aan, om ze te doen open springen. Die woedende dwaas heeft niets menschelijks meer! zeide de hertogin, men zon moeten brullen om zich door hem te doen verstaan. Maar gij dan me- jufvrouw, voegde zij er bij, zich tot Angélique wen- De baan heeft een lengte van 325 meters etr is geheel op de Hollandsche wijze ingericht; trouwens alles zal tot in de geringste bijzon derheden toe plaats hebben, zooals bij onze gewone harddraverijen steeds gebruikelijk, is. De heer Waldeck heeft daartoe de vlaggetjes en wat verder noodig is, uit Holland medegebracht. Voor de harddraverij met paarden onder den man op Dingsdag den I dezer, is een zilveren room kom met lepel, op zwart marmeren voet stuk bestemd; voor de harddraverij met paard en sjees op Donderdag 3 dezer een zilveren pièce de milieu, ook als roomkom kunnende dienen en eveneens op zwart marmeren voetstuk. Beide stukken komen uit de fabriek van de heeren J. M. van Kempen Zn. te Voorschoten, en reeds dit alleen is voldoende om u te doen be grijpen, dat gij hier te doen hebt met een paar kunststukken in den volsten zin des woords. Bij de op 1 dezer gehouden harddraverij was winner de merrie schimmel van Jan Smit te Slik kerveer. De premie werd behaald door de bruine merrie van Van Haren. De partij was schitterend, eu werd door Mac- Mahon, den Prins van Oranje, den Nederlandschen ambassadeur en verscheidene notabiliteiten bij g ewoond. Over de Belgische expeditie in de binnen landen van Afrika is een onzettende tijding in omloop, welke evenwel gelukkig nog bevesti ging behoeft. De expeditiezoo luidt het ver - haal zette onder de beste omstandigheden en in de uitstekendste gezondheid haren tocht in de binnenlanden voort. Niets boezemde haar ee nige ongerustheid in integendeel, alles ging naar wensch. Terwijl zij door een streek trok, waar een inlandsche stam kampeerde, zond het hoofd van dien stam, volgensgewoonte, een geschenk, bestaande in een levende geit. Het geschenk werd dankbaar aaagenomen. Tot dusver was al les in orde; doch de gebruiken van het land vorderen dat de beleefdheid door het hoofd van stam bewezen met een beleefdheid worde beantwoord. Het hoofd der expeditie had den voornamen inboorling aan zijn tafel moeten ver zoeken. Dit achterwege te laten stond gelijk met een oorlogverklaring. Het hoofd der expe ditie scheen dit echter niet te weten; althans h'j noodigde den Afrikaan niet uit, doch stel de zich, bij de verorbering der Jgeittevreden met een hartelijken dronk aan den schenker te wijden. De inboorling ontstak over de hem aan gedane krenking in woede, en van woede komt het bij de wilden snel tot wraak. Toen de Bel gen den volgenden dag hun tocht wilden voort zetten stieten zij op een troep gewapende wil den. Er ontstond een bloedige worsteling, en de overwinning bleef aan de Afrikanen, die verre weg de overmacht hadden. De vraag is nu aangenomen, dat het verhaal werkelijk waar is - of het aan alleof minstens aan eenige leden der expeditie gehikt is aan het bloedblad te ontkomen. Men begrijpt, dat in België in angstige spanning het antwoord op die vraag wordt tegemoet gezien. De Précurseur, die het eerst het vreeselijke bericht verspreidde, deelde het onder reserve mede. De Indépendance Beige meende nog groo- tere gereserveerdheid in acht te moeten nemen en het Journal de Bruxelles is van oordeel, dat er van de gansche zaak geen jota waar kan zijn, daar anders de Regeering ongetwijfeld zou zijn ingelicht. Maar is het Journal de Bruxelles wel zoo zeker, dat dit niet het geval is? Naar aanleiding der verloving van gravin Marie von Bismack worden verschillende bijzonderheden uit haar levensgeschiedenis modegedeeld dat veel van een roman heeft. Zij heeft in vroeger jaren zooveel aanbidders oen blauwtje laten loopen, dat men reods hieruit kan optnaakon dat haar gevoelsleven sterk ont wikkeld moet zijn geweest. Papa Bismarck had som tijds heel wat met al die vrijers te stellen vooral toen de ministerieele jonggezellen Delbrück en Camphau- sen bij hem aan huis verkoerden en hij al zijn di plomatiek beleid noodig had om die heeren te weerhou - den de hand zijner dochter te vragen. Bij gelegenheid van het huwelijk van den heer von Delbrück moet de dende, gij zult ons toch wel begrijpen, gij, die, even als wij, het slagtoffer van dien tijger zijt! Mijn vader een tijger! ik zijn slagtoffer! sprak het meisje, die dit zonderling tooneel niet eens opge merkt had. Hoe! riep zij treurig uit, is zijn aanblik dan niet voldoende geweest, om n die dwaling to ontnemen, om u te bewijzen dat hij het slagtoffer van de overigen is Zie hem dan toch eens aan, mevrouw! Eindelijk beschouwden de prins en de prinses den heer Desmarais met aandacht, en zagon niets anders dan een goed man, die geheel van zijn stuk was, in zijne tranen baadde, en zijne vaderlijke armen tot hen uitstrekte. Angélique loste dit treffend tooneel op door een voudig de waarheid te verhalen. Ja, dus besloot de goede koopman, zich op zijn beurt voor de hertogin op de knieën werpende, die marteling lijd ik sedert twee maanden Dat is de tijger, het monster, de geesel, de brandstichter, de schrik van Bordeaux! Monseigneur, mevrouw, ver geet mij! Flab medelijden met mij !|Red mijne dochter door ons dit vertrek te doen verlaten en ik zal u allen, met dezen sleutel, door de kelders van het stadhuis doen ontvlugten. Wordt vervolgd*

Schager Courant | 1878 | | pagina 2