Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. ZONDAG 6 Ao. 1878. 22stc Jaargang. i\o. 1124. Bekendmaking;. Gemengde berichten. t Dit blad verschijnt twee maal per week: fFoens- dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentien in het eerstuitko- mend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6oJ Afzonderlijke nummers f 0.07$. Advertentien van een tot vijf regels f o iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekbandelaren aangenomen; o Burgemeester en Wethouders van Schagen. Gezien art ao3, ade en 3de alinea der Wet tot regeling van de zamenstelling, inrigting en bevoegdheid der Gemeentebesturen, brengen ter kemiisse van de ingezetenen, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den jare 1879, heden aan den Baad aangeboden, op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd tot en met den 14 October e. k. vau des voormiddags tien tot des namiddags twee ure, en betzij in druk, hetzij in afschrift, tegeu betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Schagen deu 1 October 1878. Burgemeester en Wethouders voorn Gs. de PATER Weth. De Secretaris DENIJS. De harddraverij met paard en sjees bad den 3 dezer te Parijs, onder zeer fraai weder en een grooten toeloop van menschen plaats. De Nederlandsclie en vele andere gezanten waren tegenwoordig. Winner van den prijs was de schimmel van den beer P. Smit Jnz. De premie werd behaald door de bruine merrie van den beer H. van Haren. Jhr. Klerck, president van de Nederlandsche tentoonstellings-commissie reikte inet een korte toespraak de prijzen uit. De heer Smit bedankte den consul M. Coster voor de organisatie dezer harddraverijen. --In ons land hoort men wel eens de klacht, dat harddraverijen zoo lang duren, maar men kan nagaan dat de bewegelijke Parijzenaar er nog veel ongeduldiger door wordt. Als wij dan ook mogen afgaan op het oordeel der heden ont vangen parijscbe bladen dan zullen onze drave rijen daar niet gemakkelijk inbeemsch worden. Er is veel bij dat ook daar aantrekt; de optocht van die stevige paarden met beenen als het mid del van een meisje,» de mooie Holandschechai- sen, de fluweele buisjes en blauwe kousen van de pikeurs, de prachtig gestoffeerde tribune en de tegenwoordigheid van bet hoofd van den Staat en andere hooggeplaatste mannen, dat alles is zeer aardig maar destrijdzelf duurt te lang; bet geheel begint te vervelen. «Tweeen een balt uur te moeten wachten" roept Figaro in wan hoop uit »om ten slotte te weten dat een grijze merrie, die Prinses heet, bet gewonen heeft! Laat alle acht paarden tegelijk loopen, dan weet men het dadelijk.» Haar verslaggever, een paar denliefhebber in zijn hart, heeft alles gepro beerd om den tijd te dooden, zelfs het verschal ken van een aantal glaasjes curaeao en anisette maar men krijgt er hem niet meer heen, Het is begrijpelijk, dat het in Parijs niet vat.» In de plaatsen in ons eigen land, vooral de klei nere, is het wat anders; daar is de harddraverij het feest van den dag; men kent de paarden, de eigenaars en de berijders, men leeft met den strijd mede, en men bekroont er het feest met een joviaal diner en met een concert in den een of anderen schoonen tuin. Zoo'n dag is een ware feestdag, maar de Franschinan heeft er geen ge duld voor. r Jl. Woensdag namidd. wilde zekere Plas, uit Huissen, den spoorweg nabij Halfweg Am sterdam oversteken. Juist kwam van Haarlem en uit Amsterdam een trein aanrijden. De man voor den eeneu trein uitwij kenden, werd door de locomotief van den anderen gevat en vreeselijk verminkt op een afstand weggeworpenkort daarop gaf hij den geest. Hij laat eene zwangere vrouw en vijf kinderen na. De Keizerin van Duitschland heeft dezer dagen het volgende adres ontvangen A lier genadig ste Keizerin »ïk hen maar een arme schoenmaker; maar omdat het morgen (3o September) Uwer Ma- jesteits verjaardag is en mij gisteren in mijn woninkje zulk een groote zegen is ten deel ge vallen, dat ik er geen raad mede weet, waag ik het, Uwe goedhartige Majesteit op Uwen verjaardag mijne eerbiedige gelukwenschen aan te bieden. Dit doe ik van ganscher harte, omdat wij allen Uwe Majesteit en den lieven heer Keizer zeer lief hebben, en U beiden nog vele jaren te zamen toewenschen. Gelijk ik met Uwer Majesteits verlof reeds heb gezegd, is mijn ne derig huis gisteren verrast geworden door een grooten zegen, naardien inijue vrouw, Anna Élise geboren Lohse, mij dien dag vijf kindertjes heeft geschonken, zijnde drie jongens en twee meisjes. Zij liggen nu alle vijf in één bed en wachten op den II. Doop. Dat dit alles de zui vere waarheid is, kan de heer H. Heische, hoofd van on» gemeentebestuur, getuigen, gelijk hij dan ook op mijn verzoek heeft gedaan. Daar het intusschen voor een klein man wat al te veel is, heb ik op goeden raad van anderen den slouten slap gewaagd, met mij te wenden tot de hooge keizerlijke koninglijke en andere vor stelijke personen, die morgen te Baden-Baden op den verjaardag der Allergenadigste Keizerin hijeen zullen zijn, 0111 hun in mijnen benarden toestand te verzoeken, het peetschap over mijn nieuw geborenen vijf kleine wurmen te aan vaarden, opdat zij toch een goed begin en goeden waarborg voor het voor hun zoo armzalig leven kunnen hebben. Ik hoop nu maar en verzoek, dat gij, Allergenadigste Keizerin, deze mijne dringende bede niet zult afwijzen of ten kwade duiden, maar ze allergenadigst zult opnemen, en mij bij het antwoord zult willen opgeven welke namen ik aan de vijf kleintjes moet geven. Blij vende ik ten allen tijde Uwer Majesteits in allen eerbied gehoorzamen H. K Schoenmaker?" Lagerdorfbij Itzehoe, in Slees wijk -Holstein." Jl. Woensdag had te Borne een treurig geval plaats in de fabriek van de heeren Lede- boer. Twee werklieden, V. H. en M. T., kregen over een stuk gereedschap twist, met het gevolg dat eerstgenoemde in drift met een hamer, dien hij in de hand bad, den laatsten een klap op bet hoofd gaf) waardoor deze zwaar getroffen ne- derviel. De dader werd gearresteerd en is naar Almelo overgebracht. De toestand van den ver wonde is van dien aard dat hoop op herstel niet is uitgesloten. Eea chirurg te Pkiladelphia maakt fortuin als afzetter vaa kleine teenen. Althans, zoo wordt in do dagbladen beweerd. Men kan den kleinen teen missen, beweert deze esculaap; hij zet ze af zonder pijn te ver oorzaken, door middel van chloroform, en de patiën ten, dames natuurlijk, hebben dan v rwonderlijk klei ne voeten. Er is iets tegen. Die van nature "kleine voeten hoeft, dient wel kousen en schoenen uit te trekken, om de verdenking te weren van bij dea tcenafzetter te zijn geweest. Een motor, dio in 't geheel niets kost.welken nijverheidsman, die beweegkracht noodig heeft, lacht zulk een moter niet toe? Zonderling, dat tot nu toe niemand er om gedacht heeft, den schommelstoel te diea einde aau te wonden. Ook in ouzen Oost-Indische bc2ititugen hebben duizenden zich in cn met dien stoel bewogen, en nu eerst heeft men in Texas dat geschommcl toegepast op het boterkarnen. Als de melk in het vat is, gaat do melkmeid in den stoel zitten (die natuurlijk mot een karn in verbinding is gebragt), neemt een boek in de hand, gaat aan het schommelen en houdt daarmede op als de boterklaar is. Een commentaar is hierbij niet noodig, zegt de N. Rott. Crt.. wel misschien de opmerking, dat het berigt uit Amerika komt. Bij de harddraverij te Heerenveen waren 22 paarden ingeschreven. De prjjs van f 100 is bohaald door den zwarten ruin van den HeerD. M. Beintema te Westergeest, pikeur de Heer Fartmans. ,IIrt ca deau viel ten deel aan don Heer R Pestman, te Euvel- gunne, wiens zwarte merrie het laast mede in do baan was. Nabij die plaats hebben 's avonds een paar personen hunne paarden tegen elkander laten loopen. Het eene paard liep in den draf tegen een boom en was dadc- dood. Aan de harddraverij vanwege do IJsclub,* te Kuin- re, namen 12 flinke dravers deal. Do prijs, ad f 100, werd behaald door het paard van H Bron te Bles» dijke, pikeur S. Bron; de premie, ad f 25, door dat van de weduwe IJ. M. v. d. Velde, te Oudoachoot, pikeur R. Bootsma. Het veelvuldig voordeelig gebruik van eleetrisch licht schijnt ook voor de spoorwegen van groote beteekenis; de mogelijkheid bestaat om het behalve voor de gewone verlichting der rijtuigen ook voor het geven van seinen te ge bruiken, waardoor de lijn op een voldoenden afstand voorden trein genoegzaam verlicht wordt. Zoo doende kan het een belangrij ke factor voor de veiligheid van het verkeer worden. Op den Keizer en Ferdinands Noorderspoorweg worden thans met deze wijze van verlichting proeven genomen. Een draagbare spoorweg werd kortelings geleden uit de Vereenigde Staten van Noord Amerika naar een groote suikerplantage op Cuba verzonden. Hij is aj kilomerer lang en bestemd om het suikerriet naar de molens te brengen. Tot dusverre geschiedt zulks met karren door i muilezels of ossen getrokken. De lijn bestaat uit ongeveer 700 stukken en is zoodanig ingericht dat zij op iedere plaats gelegd en opgenomen kan worden. Uit Wijhe bericht men ons: Sedert de oprichting der «Overljsselsche Bietwortelsuikerfabriek.» te Lemelo. heeft de teelt der suikerbiet in de IJsselstreken eene groote uitbreiding gekregen, die aldaar veel bedrijvig heid te weeg brengt en tevens aan velen een middel van bestaan verschaft. Gemelde fabriek heeft dit jaar in deze streken p m. 200 hectaren in buur. Bovendien zijn er tal van grondeigenaren, die de suikerbiet voor eigen rekening ten behoeve der fabriek verbou- wen en dat dan 's najaars bij 't gewicht ver- koopen. De huurprijs bedraagt f a5o a f 260 per bectaie, terwijl men voor de ioookifey 9 betaalt. Met bet rooien is men thans allerwege druk bezig. Over t algemeen overtreft de opbrengst de verwachting. Sedert geruimen tijd houdt men zich op de Kroouprinz-Uudolt-baan bezig met proeven om ook Lij den nachtdienst de grootst mogelijke veiligheid voor het verkeer te verkrijgen. Ten dien einde zal van voren aan de locomotief een licht aangebracht worden dat zoodanig den omtrek verlicht, dat de te berijden rails op grooten afsuud zoo beider verlicht zullen wor den, dat de machinist in staat is, alle aanwezige belemmeringen, zelfs in den donkersten nacht, nog tijdig genoeg te kunnen waarnemen om den trein te stoppen; voor hij bet beletsel genaderd is. Het bij deze proeven gebruikte toestel, een dyuauio-electrische machine volgeus het systeem Schukert, bestaat uit eene kleine stoommachine met drie cylinders cn uit een electrische lamp, beide van zoo kleinen omvang, dat men de in-

Schager Courant | 1878 | | pagina 1