HET R00DE~V'MHDËLT" MARKTBERICHTEN richting niet bekende lieden het in liet geheel niet bemerken. Met de resultaten tot dusverre verkregen is men bijzonder tevreden, zoodat men de overtuiging heeft gekregen, dal het toestel aan het beoogde doel volkomen zal beantwoor den. Een allerzonderlingst kunstvoortbrengsel is tegenwoordig te Parijs, Avenue Rapp, n°. 2 5 ten toon gesteld* te weten een levensgroot beeld, voorstellende Yolande mijmerende*, door eene jonge Amerikaansche dame, Broocks genaamd, geboetseerd van boter De Fransche bladen maken melding van een buitengewoon hevig onweder van zwaren storm vergezeld, dat in de vorige week op de Spaansche kust en vooral te Sint Sebastiaan los brak. De konsul van Frankrijk, die aan hel strand aldaar wandelde, werd van den grond opgenomen; tot op een vrij aanzienlijken afstand voortgeworpen, en brak beide beenen door het geweld van de nederstorting. De Middelburgsche justitie heeft zich naar Kruiningen hegeven oin een onderzoek in te stellen naar een diefstal van per spoör verzonden appelen. Het gevolg van dat onderzoek is geweest, dat de vrouw en de dochter van den stations chef te Kruiningen voorloopig in hechtenis zijn genomen. Maandagavond viel te 's Hertogenbosch een dienstmeid met een brandende petroleumlamp in de hand van de trappeu. In een oogwenk stonden haar kleederen in volle vlam. Onder hulpgeschreeuw liep zij de straat op, waar een heer de tegenwoordigheid van geest had zich onmidilelijk van zijn jas te doen en daarmede de vlam te smoren. De meid is in deerniswaar- digen toestand naar het gasthuis vervoerd. Een jager werd den 4^e dezer op Texel in het veld overvallen dooreen zwaar onweder Hij zocht een schuilplaats achter een tuinwal een haas passeerde op korten afstand; hij doodde het wild, doch bijna te gelijk werd een jong koebeest op dezelfde plaats door den bliksem gedood. Een siddering beving onzen Nimrod bij het aanstaren van dat natuurtafereel. Uit Frankrijk wordt gemeld, dat te Au- husson een gansche \volk vliegende mieren is waargenomen, komende uit de richting van Felletin, terwijl zij zich bewogen naar den kant van het departement du Nord. Hun aantal moet myriaden groot zijn geweest, en als zij langs de zon trokken, scheen het alsof deze door rook wolken verduisterd werd. Het bezoek van Prins en Prinses Hendrik aan de „Grande Cirque Corty", teUtrocht,lokte gisterenavond niet alleen veel stedelingen maar ook velen uit de omliggende plaatsen tot dio voorstelling uit. Yan de cyrque wapperden do Nederlandsche en Pruisische Vlagden, terwijl zij van binnon piachtig mot bloemen en tropheën was versierd. Ook de zitplaats voor het hoogo echtpaar maakte door haro keurige versiering een goeden indruk. Er werd een schoon programma uitgevoerd, dat door do vorstolijke personen tot het oiude wed bijgewoond. Iu de Leidschestraat te Amsterdam is Dingsdag- avond oeue equipago gereden togen het paard dat als V. Oordoel over de omkeering, welke er in de twee gevangenen plaats groep, bij zulk eon aanblik, bij zulke woorden! De maat hunnor vorwondoring kon slechts met die hunnor blijdschap vorgeleken worden. Conti rigtto den goeden grijsaard op en drukte hom de handen. Do hortogin omhelsde Augélique als eene hun door do Voorzieuighoid toegezondene engelin. Maar terwijl zij, één van hart, te vergoefs oen uit gang zochton, vernamen zij door een goluid van voet stappon ou van wapenen, dat hunne cipiers terug keerden. Zonder de tegenwoordigheid vau geest der hertogin zouden zij verloren geweest zijn. Mijnheer Desmarais, sprak zij, daar uwe bewa kers alleen in het geheim zijn ingewijd, moeten do mijno in de algemeone dwaling doelen. Bevoel hun dus als gezaghebbende en zij zullon u gehoorzamen. De koopman voud het denkbeeld des te beter, daar hij er geen ander in zijn eigen brein vinden kon, en daar het al dadelijk door de wachten zeiven bevestigd werd. De president! zeiden zij, toen zij hem zagen, als slaven voor hun meester achteruit tredende. Ja, de president! antwoordde de heer Desmarais, voor het eerst zijne rol in ernst opnemende en zoo goed hij kon voor tiran van Bordeaux spelende. Als de soldaten hun post verlaten, dan moet hun chef hunne plaats wel innemen. De wachten wilden zich verontschuldigen. Hij logde hun het stilzwijgen op. Later zult gij van die nalatigheid rekenschap geven, voegde hij er bij, eene vastere houding aan nemende, naarmate dat zij beefden. Nu hebt gij mij slechts den weg naar den kelder te wijzen, ik wil mijn pligt tot het einde toe vervullen. Wilt gij het stadhuis in de lucht laten vliegen! vraagden de soldaten verschrikt. Dat gaat u niet aan, lafaards. Wees gerust, n zal ik den last niet geven, om den brand in het kruid te steken. Ik zie wel, dat gij er niet toe in staat zijt bijspan voor den tram dienst gedaan bad, doch op dat ©ogenblik stalwa&rts ging. Het paard bekwam eenigo verwondingen, en ook het rijtuig werd beschadigd, doch hoewel glas en portier scheurden, werden de dames, die in het rijtuig zaton, gelukkig niet verwond. De knaap, die het trampaard geleidde, stuurde zóó, dat men haast van kwaad opzet of althans aan onbe kwaamheid zou moeten denken. Geheel Rome spreekt op dit oogenblik van eene vrouw uit den voornamen stand, die van honger gestorven is. Gravin Grosmenille was een rijke dame, die er van hield in de voorname Romeinsche krin gen met hare kundigheden te pronken. Zij be oefende den zang, de literatuur, de schilderkunst en haar huis was de plaats van vereeniging voor tal van aanzienlijke personen, voornamelijk echter voor dichters en kunstenaars. Zij had eene dochter, een bekoorlijk en jong meisje, dat echter, naar het schijnt, niet- hij de moeder inwoonde. Op zekeren tijd geraakte de moeder plotseling onder den invloed van een lievigen hartstocht: zij begon te dweepen voor spiritisme en magnetisme. Dat ging eindelijk zoover, dat zij zich in het hoofd stelde tot iets grootsch, iets wonderlijks bestemd te zijn. \an nu af aan begon zij zich liet noodige voedsel te onthouden; ze wilde, naar haar zeggen, zoolang daarmede voortgaan; tot ze zoo licht als een donzen veder zou zijii 0111 dan te kunnen vliegen en reus achtige afstanden in enkele sekonden af te leggen. Langzamerhand verminderde zij de hoeveelheid van haar dagelijksch voedsel. Den ajsten van de vorige maand viel de gravin plotseling in onmacht. Dadelijk ontbood men een arts, die uit de symptonen opmaakte dat men hier met hongerdood te doen had. Zijne hulp hielp slechts voor eenige dagen. Spoedig stierf de ongeluk-, kige. Een paar weken geleden moest een arme weduwe, wonende in het dep. Nord, naar België gaan om een kleine erfenis te innen. Zij liet haar ziek kind aan de zorg van de buren over. Tijdens hare afwezigheid nam de ziekte van het kind toe en toen de moeder terugkwam, deelde men haar mede, dat het kind gestorven was. Het lag op zijn bed met een krans van witte bloemen. Rij het bed brandde een kaars. Met een gil snelde de bedroefde weduwe naar het bed, sloeg de gordijnen op en zag haar kind, dat haar de armen lachgend toestak. Men kan zich de vreugde der moeder voorstellen Het kind was schijndood geweest en had verscheiden dagen achtereen in dien toestand verkeerd. Te Ilecrenveen wordt tegenwoordig vee! snoek en baars gevangen niet een nieuw soort hengel, zonder eenig lokaas, zeer eenvoudig samengesteld en nog eenvoudiger in liet gebruik. Aan het gladgeschuurde blad van een pap lepel is heneden een driedubbele haak, in den vorm van een anker bevestigd. Aan het andere ovale uiteinde van dit lepelblad is een vrij sterk koperdraad vastgehecht, dat zoodanig niet een dito verlengstuk verbonden is, dat het kan rond draaien. Werpt men dit toeslelletje, dat inet een stevige koord van eenige M. lengte verbon den is, in het water, na zich in een bootje geplaatst te hebben dat langzaam wordt voort bewogen, dan worden die visschen welke zich on ik zal u de gelegenheid laten u to redden, als lafaards dio gij zijt! Ik zal het aan mijnheer Conti en mevrouw do Longuoville opdragoudat zal do straf zijn voor hun verraad! Hoo'n razende! dachten de wachten, meer dood dan levend. Eu nogmaals bcproefdon zij te stamolen dat do burgers de vlugt namen dat do Orméo zege praalde, maar Desmarais riop hun nogmaals toe Zwijgt! zegepraal of niot, ik wil niet dat dit paleis der tiranny blijvo bestaan! Vooruit dus! Eene lantaarn en den wog naar den kelder; en langs een eenzamen wog, hoort gijwant ik wil gecne lafaards van uwe soort meer ontmoeten.' Vooruit! Uw leven behoudt gij slochts tot dien prijs 1 De soldaten gingen hem wankelende door do gangen cn een twintigtal geheime deuren cn doorgangen voor on bragton hem tot aan den ingang van het onderaardsch gewelf, waarvan hij den sleutol had. Waar loopen deze galarijen op uit? vraagdo hij hun. Op oen eenzaam stuk landDeze sleutel opent er ook de deur van Het is wel, voegde de president er bij, de lan taarn on de lont van oen hunnor geweeron nemende. Loopt nu naar den doivel, als gij wilt! En zorgvuldig de deur achter zich sluitende, trad hij met zijne dochter, den prins en de prinses het gewelf binnen, terwijl het alarm, dat de soldaten maakten, zijne vlugt nog bovendien beveiligde, door het stadhuis als door betoovering ledig te doen loopou. Toen het vreeselijke nieuws zich door Bordeaux verspreidde, werd de gohcele stad allo gevecht had opgehouden bewegingloos cn stom, in afwachting der ontploffing. Deze had niet plaats, zooals gij wel denkten kunt. Er gebeurde niets anders dan eene overhaaste vlu<*t on verhuizing, een kwartiers uur in den omtrok van den vulkaan. Gedurende vier en twintig uren durfden de stout- moedigsten er niet too te naderenVillars en Dure-Teste zeiven, zich afvragende of hun schaap ook soms den tijgeraard had aangenomen, waarvan zij hem het vel hadden aangetrokken, konden hunne soldaten niet overhalen terug keeren hij voorkeur met hunne kleine natuurgenooten voeden, verschalkt door het schitterende en al ronddraaiende lepelblad, happen er gretig naar en zitten dra zoo vast aan den drietand, dat er aan ontsnappen haast niet ineer valt te denken, 't Spreekt dat men het snoer ook aan een hen gelstok kan bevestigen en al wandelende langs het vischwater zijn doel kan bereiken. In do kleerbleekerij de Hoop, aan den Binnenweg te Rotterdam, ontstond heden morgen, ten circa half tien een brand, die zich in den aanvang ernstig liet aanzien De brand is in het spoelhuis dier inrichting aangekomen en spoedig deelden zich do vlammen ook mecfo aan het aangrenzend woonhuis van den eigonaar dor bleekcnj, den heer Jaspers. Do brandweer was spoedig, op haar post en aan haar krachtige inspanning was hettedankeo, dat het vuur (zich beperkte tot het spoelhuis, dat goheol uitbranddo, en de boven verdieping van het woonhuis, dat overigens veel waterschade leed. Ten ongeveer half elf was menden brand meestor. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het vlam vatten van eenig waschgood, dat op een stoof mot ▼uur te drogen was gelegd. Van hot waschgoed dat te drogon hing op den zolder van het spoelhuis, kon niots gered worden. In hot N. v. d. Dag wordt als een bizonderheid gemeld: dat to Lisse, in de tuinen van don hoer M. Veldhuizon van Zanten op klein Vcononburg de aard beziën voor do tweede maal van dit jaar in vollen bloei staan enz. Wij kunnen daarbij voegen dat die bizondorheid niot zoo groot is, als do aardboziën maar tijdig genoog afgesnodou worden, wanneer zo uitgedragen hebben. To Schagen Y H togen den voot vau don Gashouder der Gasfabriek is hetzefdo foit zichtbaar, of de bloem wel tot rijpe vruchten zal komen, zal ovenmin won- scholijk als waarschijlijk zijn, omdat die vrucht wcêr do zomerwarmte noodig heeft en bovon al niet vau nachtvorst gediend is. Burgerlijke Stand der gemeente Scliagen. Ingeschreven van i tot en met 3 Oct. 1878. GEBOREN: Oct. Nicolaas Johannes, zoon van Gerrit Dignum en van Cornelia Ploeger. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: geene. OVERLEDEN: 1 Oct. Catharina Geertrnida Maria Brügemann, oud ruim 4 maanden 1 dito. Jacobus Heddes, oud ruim 9 maanden. Schagen 3 Oct. aangevoerd 20 Paarden f 70 a 275 IC Voulens f 100 a 160Osson f a 15 ftioron fl20a 100; 55 Goldokoeijon 180 a 2-40; 40 votto dito. f 220 a 280 30 Kalfkociou f 190 a 270; 25 Vaarson f80a 140. 8 Nuchtere kalvoronfli a 22; 12 Rammen f 60 a 110; 300 magere Schapen f 26 a 30; 600 dito votto f 28 a 35,Ovorhouders f a100 Lam moren f 19 a 24. 6 Bokken on Goi ten. f 2. a 6; 40 magore Varkens f 8 a 20, 30 Biggon f 3 a 6.— 2q Konijnen10.a—60.; 60 Kip- f 0.40a 1.75; 50 Eenden f 40 a 75 Duivon f 10 a f 25. 200 Kitegr. Boter f 1.26 a 140. 60 Kaas por kilogr. f 30 a 40.2000 Kip. eieren 4.00 a 4.50 Een a Uitgoest 2 Oct. Do aanvoer en besteede prijzen ter markt van heden waren als volgt: 2 Kooien f De liefde alleen had daartoe don moed, in don per soon van Henri Dn Val. Begunstigd door den grooton schrik in Bordeaux teruggekeerd, eu vernemende dat Angéliquo het stadhuis nog niet verlaten had, aarzelde hij niet zijn leven te wagen, om er haar terug te vin den, en do jongelingschap van Chapeau-Rouge en van het parlemant, medegesleept door zijn heldhaftig voor beeld, nam weder bezit van het stadhuis. Gedurende dien tijd bevond zich de heer Desmarais, die nu zonder het te weten de redder van Bordeaux was geworden, even als hij er zonder het te willen do geosel van geweest was, met zijne dochter, den prins en de hertogin, in veiligheid bij een zijner pachters aan de oevers der Gironde. Henri Du al ontdekte geen de minste spoor van brand in de kelders van het stadhuis; maar aan do buitenste deur vond hij een boer, die hem alles ver haalde wat er gebeurd was: en een uur later vergaf bij aan zijn schoonvader zijne verbanning in de om helzing zijner engelachtige verloofde. Hij verliet deze echter niet zonder pijnlijke onrust. De doorgestane angst en smart, hare bovenmenschelijke inspanning en hare wond van den dag der belegering, ja zelfs de vreugd over de bevrijding na hot afschu- welyke harer gevangenschap, dit alles had haar eene hevige koorts op den hals gehaald, welke hare rede en hare laatste krachten bedreigde. De Ormée zou het verlies van het stadhuis en do verdwijning van den vreeselijken Desmarais niet over leefd hebben, als de burgerij en het parlement even veel geestkracht hadden aan don dag gelegd als Du Val en diens vrienden betoond haddon. Maar terwijl men in het geregtshof en in Chapeau- touge beraadslaagde, heruieuwdeii Dure-Tes'e en Villars, de prinses van Condé en zelfs mevrouw de Lougueville on Conti hunne zamenspauning tegen den gemeeneu vijand. Als tusschen twee gelijke republieken on onder den invloed van den naam vau Conde, onderhandelde de Ormée met Engeland, en verkreeg yan Cromwell den vrijen invoer der Bordeaux-wijnen in Londen, mot uitsluiting van alle overige Franscho wijnen. Meer was er niet noodig om den ganschen handelstand vau Bordeaux aan Dure-Teste to doeu toevallen. Bovendien scheen hot bestuur vau dcu

Schager Courant | 1878 | | pagina 2