10 oCToiia. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1878. 22stc Jaargang. \o. 1125. Bekendmaking. Nieuwe belastingen. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentièn in het eerstuitko- mend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6oJ Afzonderlijke nummers f 0.07$. Advertentien van een tot vijf regels ƒ075; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen? Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te bièn. Burgemeester en Wethouders van Schagen. Gezien art 2ü3, 2de en 3de alinea der Wet tot regeling van de zamenstelling, inrigting en bevoegdheid der Gemeentebesturen, brengen ter kettnisse van de ingezetenen, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den jare 1879, heden aan den Baad aangeboden, op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd tot en met den 14 October e. k. van des voormiddags tien tot des namiddags twee ure, en betzij in druk, betzij in afschrift, tegeu betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Schagen den t October 1878 Burgemeester en Wethouders voorn Cs de PATER Weth. De Secretaris DENIJS. De tijd der batige saldo's uit Indië heeft plaats gemaakt voor een tijdperk van te korten en voor de amortisatïen van schuld zijn leeningen in de plaats gekomen. Menigeen zal zeker met schrik vernomen hebben, dat nieuwe belastingen in aantocht z^jn. Zij zullen ons tot grootere zuinigheid verplichten daar tegenover de hoogore uitgaven geen hoogere inkomst zal kunnen ge steld worden. Aan het onvermijdelijke valt niets te veranderen en zeker is het in den minister te prijzen, dat hij bij het aanwezig zijn van te korten, den moed heeft om voor de volle waar heid uit te komen, in plaats van even als zoo meenig collega mooi weêr te spelen tot de ver warring volkomen is. Eene tijdige voorziening is dikwijls gemakkelijk, maar te late hulp baat niet. Gelijk bekend is beeft de Minister mede gedeeld, dat hij het verinogen in portefeuille wilde belasten, waardoor natuurlijk moet wor den verstaan alle rente gevende papieren, zoo wel gewone schuldvorderingen als effecten. Wat ten voordeele van die belasting kan worden aangevoerd ligt voor de hand. Den eigendom gelijkmatig te belasten moet het streven van den belasting wetgever zijn en bij den zxvaren druk, die op het vaste goed ligt, gepaard aan de niet belasting van bet roerend goed, schijnt die grondstelling in ons stelsel geheel uit het oog verloren. Bood vroeger de grondeigendom groote zeker heid aan en rekende men die zekerheid ver bonden aan den invloed van de beschermende hand der wet thans nu in den regel de roe rende kapitalen meer zijn gezocht, vervalt elke aanleiding 0111 de eersten boven de laatsten te belasten. Intusschen dringt een niet onaanzien lijk getal staathui 'udkundigen aan op de af schaffing van de belasting op het vast goed bij den overgang onder de levenden geheven en indien de Minister daaraan gehoor ging geven, zou het tijdstip 0111 een belasting te leggen op het roerend kapitaal zeer ongelukkig door hem zijn gekozen. De benarde toestand van 's Rijks schatkist zal wel beletten dat van die afschaffing iets komt, schoon de Minister niet ongenegen schijnt aan den wensch tot afschaffing van de overgangsrechten gehoor te geven. Ik kan mij niet anders voorstellen dan dat de door den Minister gewenschte belasting een jaarlijks te betalen belasting zal zijn en dus eenige over eenkomst zal hebben met de grondbelasting; de overgang van kapitalen zou zonder groote stoor nis in den effecten bandel moeijelijk belast kun nen worden. Allerwaarschijnlijkst zal jaarlijks door de belastingschuldigen eene opgave jmoeten gedaan worden van het bedrag der door hen in eigendom of vruchtgebruik bezeten wordende kapitalen, welke opgave des gevorderd wel zal moeten beëedigd worden. Controle zal hierop hoogst moeielijk zijn uitteoefenen en de belasting zal dus grootendeels aan de goede trouw der ingezetenen zijn overgelaten. Dat hier te lande het bedriegen van den fiscus niet tot de oneer lijkheden gerekend wordt, zal wel door de meeste lezers worden toegegeven. Lfie. oneerlijkheid be staat echter ongetwijfeld, maar ik geloof dat dikwijls, wel niet eene verontschuldiging maar toch vaak eene vergoelijking voor de ontduiking van belasting kan worden aangebracht. liet is niet zeldzaam dat de belasting ongesti aft ontdoken wordt en vhier tegen moet zooveel mogelijk de belasting-wet waken. Het is verre gaande onzedelijk eene belasting onveranderd in stand te houden, wanneer bij eene geringe wij ziging de kwade trouw kon worden gestraft en bij gebreke van die wijziging alleen de goede trouw belast wordt. Het is meestal de wet zelf, die door hare slordige redactie uitlokt tot ontduiking en de wetgever, die de verkeerde redactie laat bestaan is zeker even schuldig als hij die er gebruik van maakt. Laat ons hopen dut de nieuwe belasting wet ditmaal niet door amendementen bedorven in de wereld zal komen en indien dithetgevaj is, zal van oneerlijkheid hij de aangifte minder te duchten zijn dan men vreest. Op hoe vele plaatsen bestaan niet reeds inkomsten-belas tingen en hoewel ongetwijfeld onjuist aanslagen bestaan zijn die welke op eigen aangiften gegrond zijn door de bank juist. Zoo ook is de successie belasting, over het algemeen genomen, een be wijs voor de stelling, dat het belang voor de schatkist genoegzaam is gedekt door den eed. Maar er zijn andere bezwareu dan de reeds genoemde tegen de ontworpen belasting te maken Geene gemeente of het inkomen is er in eenige mate of op eenige wijze belast en de nieuwe belasting dreigt alzoo eene dubbele belasting te worden. Bovendien zijn de meeste staathuishoud kondigen tegenwoordig van oordeel dat inkomsten van den Staat, voor zoo ver die door belastingen moeten worden gedekt, uit indirekte belastingen moeten gevonden worden. Men meeut dat direkte belasting voor de gemeenten juister :ijn, maar indirekte acht men verre weg de besten voor het Rijk. De direkte belastingen, op tijd ver schuldigd en geheven rechtstreeks van den be lastingschuldige moeten recht geven op dadelgke voordeden ter plaatse waar de belasting betaald wordt; met 's lands belastingen gaat dit denk beeld verlorenstrekkende voor de behoeften van het geheele land, heeft de penning die ik betaal voor mij geene dadelijke waarde. Het zijn daarom de landsbelastingen, die langs indirekten weg moeten geheven worden; ongemerkt,gedeelte van den prijs der waren en gedragen door allen, die waar ook zich den aankoop dier waren Ver oorloven. In strijd hiermede wordt door den Minister eene nieuwe directe belasting voorge steld. Dat hierdoor voor de toekomst de regeling der plaatselijke belastingen eu haar verband met die van het liijk op nieuw bemoeijclijkt wordt, ligt voor de hand. Moest eene nieuwe belasting bedacht worden, waarom dan niet eene op den tabak, terwijl toch inde meeste landen deze waar belast en van zoo vele zijden aangedrongen wordt op bare belasting bier te lande? lieden Woensdag avond wordt de nieuw benoemde burgemeester van Schagen de Heer G. Langenberg in een openbare raadsvergadering plegtig geinstalleerd. Wij hebben reden te gelooven dat de gemeente in hem een burgervader zal hebben gevonden. Het bestuur van de afdeeling «Schagen en Omstreken der lloilandsche Maatschappij van Landbouw» heeft de eerstvolgende algemeene vergadering bepaald op Woensdagavond den 16 dezer. Naar men met zekerheid verneemt is de ram van den heer M. J. Koelman te Zijpe, die op de tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw te Delft, niet voor bekrooning in aanmerking kon komen, dezer dagen verkocht voor f 7.5. De ram daarentegen die bij die gelegenheid den len prijs kreeg, werd staande de tentoonstelling verkocht voor 42..Beide gekruist ras en lammeren van dit jaar. Aan partijdigheid mag men natuurlijk niet denken, maar wel aan miszien. Daarom is het zeer wenschelijk 0111 bij de ver kiezing van beoordeelaars, op bepaalde speci aliteiten voor de specifieke vakken te letten. Men heeft de dagbladen slechts in te zien 0111 zich te overtuigen dat binnen onze groote steden vele jeugdige misdadigers gevonden wor den; ten platten lande behoort dat tot de zeldzaamheden en daarom vermelden wij het volgende Gepasseerden Maandag had zekere P. H. oud 10 jaren, woonachtig te Kolhorn gem. Barsin- gerhorn, zich voor den regter van instructie te Alkmaar te verantwoorden, nopens het ontvreem den van: paling uit fuiken, ten nadeele vanj. S. eu S. R. -- konijnen uit een hok op het erf van J. B. een zweep uit een rijtuig van D. P. en sigaren met sigarenkoker uit een jas van H. F. Wie nimmer in Texas geweest is, kan zich geen denkbeeld vormen van de verbazende nij verheid die daar op 't gebied van vee, huiden enz. omgaat. Een inboorling uit Texas is onaf scheidbaar verbonden met een paard en rundvee. Beiden hebben één bestaan, zij leven voorelkander, Eén voorbeeld; onder duizenden. De Gebroeders Lothv, echte natuurkinderen uit de Pampas bezitten op het oogenblik ruim 8000 paarden; 20,000 stuks hoornvee en een ontelbaar aantal schapen. Om eene opgave te doen van de hoe veelheid huiden die door hen van B.-Avres en Monte-Video worden verscheept is onmogelijk, aangezien de gegevens ontbreken. Toch kunnen

Schager Courant | 1878 | | pagina 1