M. 9 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. XftNDAfi Ao. 1878. 22ste Jaargang. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens- dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertenti'en in het eerstuitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukhen een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6oJ Afzonderlijke nummers 0.07 J. Advertentiën van een tot vijf regels 075; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. Te Winkel is eene gymnastiek vereeniging opgericht onder den naam »Sparta«. Met de regeling der werkzaamheden is belast de heer J. Koeter Pz. te Winkel. Naar de N. B. Gt. verneemt is, door den Minister van Binnenlandsche zaken afwijzigd be schikt op het adres van eenige Israëlieten, in gezetenen der gemeente Eindhoven, strekkende dat worde vernietigd of gewijzigd art. 12a dei plaatselijke verordening, waarbij is bevolen.dat de goten en straten, Zaterdags moeten worden gereinigd en schoongemaakt. De beschikking van den Minister rust op de overweging dat de bij de verordening aan alle bewoners van gebouwen en erven opgelegde ver plichting geen inbreuk maakt op de bij art. ifi.f der grondwet aan ieder gewaarborgde vrijheid tot belijdenis zijner godsdienstige meeningen, en dat die bepaling evenmin te kart doet aan de gelijke bescherming, bij art. IÖ5 der grondwet aan alle kerkgenootschappen toegezegd. Tal van vlaggen, die hunne vriendelijke kleuren tegen den helderen hemél afstaken, de den zien dat Alkmaar den 8sten October feest vierde De gedenkdag van Alkmaar'* ontzet in >573 had aan de daarvoor bestaande vereenigingen gelegenheid gegeven hunne programma's uit te voeren, nu, hoezeer alles meer van buiselijken aard was, waren de leden der vereeniging trouw opgekomen en getuigden van onvertlaauwde genegenheid voor een dag als de 8 Oct. De vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaar's ontzet in i:>74, had aan hare leden een matinee musicale bezorgd, onder di rectie van den heer J. M. Olto, en met wel willende medewerking van eenige leden van het Muziekgezelschap Concordia, welke matinee flink was bezocht en veel genot aan de aanwe zigen verschafte. De heer W. M. de Vries, van Oudorp, hield daarbij de feestrede, die, zooals j van den begaafden spreker te wachten was, met veel aandacht werd aangehoord en uitmuntend vol deed Diezelfde vereeniging deed door de Vereenigde Tooneellisten uitvoeren: George de Lalaing graaf van Rennenberg.' Zoowel het stuk als het spel verwierven algemeenen bijval van het in grooten getale opgekomen publiek, en 't zal zeker on'noodig zijn te zeggen dat mevrouw Kleine—Gartinan en mevrouw Ellenberger niet het minst van de behaalde Iaauweren inoogstten; bij het optreden der eerste, werd haar een prachtige bloemruiker toegeworpen. Een nog al geamineerd bal besloot het feest Het nieuwste op het gebied der tanden- techniek zijn pepieren tanden, vervaardigd van dezelfde papier-massa, waarvan de koralen wor den gemaakt, die op de papiertentoonstelling onlangs te Berlijn gehouden, de algem?ene aan dacht trokken. Deze papieren lauden heeten onverslijtbaar. Evenals bij gelegenheid van het huwelijk van Z. K. H. Prins Hendrik zal bij dat van Z M. den Koning een kunstenaarsalbum aan het liooge echtpaar worden aangeboden, met welke bijeenbrenging dezelfde commissie voor nemens is zich te belasten. Te Dordrecht is een der verpleegden in het gesticht voor krankzinnigen uit een raam gevallen, ten gevolge waarvan de ongelukkige met het hoofd op de straat neerkwam en on- middelijk overleed. Te Rijnburg worden voor de tweede maal in dit jaar aardbeziën geplukt. Te Pest zijn jl. Maandag ongelukken voor gevallen in de synagoge. Tijdens daar feest van den «Grooten Verzoendag» werd gevierd, werd er zonder eenige reden eensklaps een vervaarlijk angstgeschrei aangeheven Alle aanwezigen vlogen op van schrik, sommige gilden mede, en op de vrouwen galerij was de ontsteltenis zoo groot, dat door het gedrang de leuningen bezweken en vele personen naar beneden in het ruim der kerk stortten. Tot nu toe beloopt het aantal verwondingen dat bekend is geworden, een twintigtal en daar onder zijn er van ernstigen aard. Ook op een andere plaats heeft de .Ver zoendag* zich door ongelukken gekenmerkt. Te Strelno namelijk is te 11 uren het dak der svnagoge ingestort; velen van de aanwezigen zijn deerlijk gewond, liet kostte ook vrij wat moeite om hen, die op de galerijen zaten buiten te brengen. Een stoutmoedig ruiter, kapitein Salvi,die zijn naam vermaard heeft gemaakt door zijn reis te paard van Pesth naar Parijs, in acht da gen, heeft een nieuwe tour de force verrigt. Op zijn inerri T.eda, heeft hij in tien dagen den weg Van BergainO naar Napels afgelegd, een af stand van 1000 kilometer per dag. Zijn togt door de Apennijnen van Bologna naar Florence was uiterst -moegelijk; hij werd op dien weg overvallen door een storm, die vier uur aan hield. Bij Chiusi overkwam hein een ongeval, dat den goeden uitslag zijner onderneming bijna onmogelijk gemaakt had. Een hoop straatjongens hief zulk een helsch geschreeuw en gefluit aan, dat zijn paard geweldig begon te steigeren, van de beenen raakte en met hem op den grond rolde. Hij bezeerde zich zwaar aan den arm en den neus. Hij gaf de reis echter niet op; zijn paard was van zessen klaar gebleven en hij ging dus verder ondanks zware pijnen. Donderdag 1.1. bereikte hij Napels nog a5 minuten voor den bepaalden tijd, en hij had de weddingschap van 6000 fr. gewonnen. Hij werd door eene talrijke menigte, zoo te voet als in rijtuigen, opgewacht en met geestdrift ontvangen. Ros en ruiter waren niet buitengewoon vermoeid. Op de j.1. Woensdag te Weesp gehouden najaarspaardenmarkt waren 3yo paarden en 96 veulens aan de lijn aangehragt. Begunstigd door fraai weder werd de markt druk bezocht en was de handel nog al vrij levendig. De groote Berlijnsche Trainwaymaatschappij beeft besloten om voortaan de rails, als zij met ijs en sneeuw bedekt zijn, met zout te bestrooijen, om zoo doende het ijs op te lossen. Hiertoe heeft zij een grooten wagen aangewend, waaraan zich een blikken bus bevindt, die door een kleine beweging het zout juist op de rails werpt. Reeds Te Hintham bij 's Hertogenbosch is j.1. Woensdag een moord gepleegd, onder de vol gende omstandighedenS., de dader woonde onder hetzelfde dak met den verslagene D. De verslagene was 's avonds ongeveer half negen ure beschonken thuis gekomen enf zocht toen twist met S., die reeds te bed lag en vanwien hij een geleenden ijzeren pot terug eischte; om dezen eisch kracht bij te zetten, sloeg D', een glasruit stuk. Op aanraden van S. bracht diens vrouw den pot huiten de deur, van welke ge legenheid I). gebruik maakte 0111 in de kamer van S. te dringen en dezen met een mes te dreigen. De dader waarschuwde hem, zeggende.Wil lem blijf terug, of ik schiet!», waarop D, met een vloek antwoordt en S. aanvalt. Deze neemt zijn geladen karabijn, legt aan en jaagt D. een schot in 't onderlijf, dat bijna onmiddelijk diens dood tengevolge had De dader is in arrest. Bij d 1 op 9 dwer te Anna Paulown.i gehouden harddraverij werd do prijs, een volledig tilburry -tuig behaald door een p lard van den heer G-. van Mullum, bereden door N. van der Wol, en de premie, oen fraai hooitstel met dek, door oen paard van den heer, R. Waiboor, beredon door F. A. Poth. De overige volks vermaken liepen eveneens in de beste orde af. Het vuurwerk op bot Oude Voer voldood, niettegenstaande den sterken wind, bijzonder good. Ken oxtra-crcin, uit 20 wagons bestaande, wel ke de bezoekers van den rooi wedstrijd van Silvorlake naar Boston terugbragt, stiet op een goederentrein, met het govolg dat 25 personen gedood en 15 gekwest werden. Een regter in Kansos heeft onlangs beslist, dat een vrouw het recht heoft zich al hot geld toe te ei genen, dat de man in zijn broekzak heeft. Sedert dien tijd is het aldaar onder de mannen gewoonte gewor- dont hot gold in hun vestzak te dragon, als de eonige plaats waar zij hun geld voilig kunnen bowarou. Uit Norderney woeden bijzonderheden gemeld omtrent het verongelukken van de Veen dammer Feika, gezagvoerder H. G. Koops. De stuurman had met de vrouw en kinderen van 4, 8 en 11 jaar, van kapitein Koops, met eene boot het schip verlaten. Aan de boot was echter een touw bevestigd, opdat de kapiteip haar desnoods naar boord kon terughalen. De boot bereikte het strand, doch daar was men nog van het eigenlijke strand gescheiden door een plek waarover de zee ruischte. De-stuurman nam het jongste kind op den arm 0111 het aan land te dragen. Spoedig werd echter het water dieper en reikte hem tot aan de armen. Hij keerde toen terug en bracht het kind weder in de boot. De kapitein, die dit zag en vreesde dat de boot zou omslaan, trok haar weer naar zich toe, doch dicht bij het schip slaat de boot om en vrouw en kinderen drijven voor de 00- gen van echtgenoot en vader in het water en jammeren om hulp. De man is radeloos, werpt zijn hiermede vroeger proeven genomen, die j zich half ontkleed in zee, doch wordt, zonder volkomen slaagden. De ondervinding heeft geleerd dat bij sterken vorst het begieten inet kokend water niets hielp, integendeel nog meer ijs op de rails aanbragt. Volgens de M. Courant had de gewezen stationschef te Kruiningen, wiens vrouw en doch ter zijn gearresteerd en die zelf is geschorst, niet f 36o traktement maar f 55o, zoodat de ver zachtende omstandigheid van honger lijden ver valt. Wij vernemen dat op de schorsing ontslag is gevolgd. iels tot redding van zijne dierbaren te kunnen doen, naar het strand gespoeld; maar ook bij bevindt zich slechts op een bank, die nog door een hreede strook diep water van het eigenlijke strand- is gescheiden. Uitgeput kon hij nog slechts op handen en voeten voortkruipen, waarbij hij nu en dan door een lichte golf omgeworpen werd. Dit zagen eenige jongelieden, wien het gelukte hem iu halflevenloozen toestand op het strand te halen. Dienzelfden dag werd reeds het lijk van het 8 jarig dochtertje aan laud gespoeld. De kapiteiu verkeerde, schoon weer geheel tot bewustzijn gekomen, in een toe- Ingeval de aangevraagde concessie voor een stand van de jaminerlijkste smart. Ook de stuur- stoointramlijn Amsterdam —Haarlem verleend man bracht er het leven af^ en de berichtgever wordt en tot uitvoering komt, zullen naar meent, dat allen in het leven zouden zijn ge- men ons meldt de reizigers voor twintig cents bleven, indien zij het schip slechts niet hadden van den Dam naar den Haarlemmerhout worden verlaten, maar de hulp hadden afgewacht van vervoerd. j de reddingsboot.

Schager Courant | 1878 | | pagina 1