Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. N Q I a 2Q ÖGfWIR, Ao» 1878. 22ste Joargaug. No, 112S. Bekendmakingen. Brieven uit Parijs. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woen§- dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertenti'en in het eerstuitko» mend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger UUi Jx'i Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.—. Franco per post 3.6o Afzonderlijke nummers f sldvertentïën van een tot vijf regels f o iedere regel meer _/"o.l5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen; Naar volksheil zoudcr deugd to dingen, Is arbeid aan een rots te biên. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algeineene kennis dat bij besluit van den raad dier gemeente in dato l5 dezer aan de openbare dienst is onttrokken, een gedeelte des westelijken berms van den kadastraal in sectie C ongenummerd bekenden weg genaamd »de liaan» in deze gemeente, hetwelk aldaar is gelegen ten Zuiden van het perceel bewoond door den Heer Jb Denijs Jz., en van daar loo- pende langs de vaart tot aan den noordwestely- ken hoek van bet erf behoorende bij het per- Ceel van Cs. Bakker, en zulks ter grootte van ongeveer 270 vierkante meters. Schagen, 18 üctober 1878. Burgemeester 011 Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. De DIRECTEUR van bet postkantoor te Scha gen, brengt ter algemeene kennis, dat met trein .No. 10, (1-0.22 u. 's morgens,) gelegenheid be staat tot het verzenden van brieven enz., waar voor de busligting plaats vindt precies ten 10 ure. Wijders dat de laatste verzending, rigting Amsterdam en Haarlem dermate is vervroegd, dat na 6 ure 's avonds daarvoor geen aange- teekende brievenkunnen worden aangenomen De directeur voornoemd, HE1JLIGERS. naai eenmaal kent, er de geïllustreerde catalogus en de stalen van laat komen, is het met hun rijkmakerij gedaan. Hoe-het met de dames gesteld is, weet ik niet: Ook zij zullen hier wel niet te duur terecht kunnen; zeker is het dat zij nergens anders zulke prachtige loilleten zullen vinden als Parijs, en vooral op de tentoonstelling. Zoo zien wij daar o. a. een robe van uit satijn geheel gegarneerd met opgezette vt>gels en kapellen. Een nicht van keizer Napoleon, mevr. Ratazzi is er voor 10,000 frs. de gelukkige eigenares van ge worden. Een paar andere japonnen, welke zij op de tentoonstelling heeft gekocht kosten baar weinig «minder, zoodat de weduwe van den groo ten Italiaanschen Staatsman vviens naam de voormalige prinses van Solinsgeboren Bonaparte- Wijse thans draagt, blijkbaar in goeden doen verkeert. Trouwens het prachtige hotel dat z.ij in de Champs Elijsées bewoont en de oneindige reeks feesten welke zij daar geeft, laten daar omtrent geen twijfel over. Waar zij evenwel op moge bogen op order in baar huishouden wel het allerminst. Dit bleek nog kort geleden naar aanleiding dat op een avond waarop zij een bal gaf, uit baar slaapkamer een stel dia manten werd ontvreemd. Spoedig bleek dat een der gasten zich aan dien diefstal had schuldig gemaakt, hij werd gearresteerd en veroordeeld. De zitting van de rechtbank, waarin de zaak behandeld werd was allermerkwaardigst. Er bleek o. a. uit dut bij huiszoeking in de wo ning van den-dief, ook een haarkam met dia manten, een diamanten porte-bonquet, en een Terguld zilveren lepel ge vonden was, alles af komstig van Mevr. Ratazzi. Beide eerstgenoemde voorwerpen waren op den avond van het feest door baar dochter gedragen gewordeu. Deze scheen ze niet eens gemist te hebben, tenminste er was geen werk van gemaakt 0111 ze terug te krijgen. En wat den lepel aangingoch dat was een kleinigheid waarop in het geheel niet gelet werd. »Er is geen diner bij mevrouw aan buis verklaarde haar huishoudster of er raakt zilver weg. Daar wordt niet eensnaar gekeken.» Zoo gaat het in g(yete fransche huishoudingen. Maar, koeren wij tot de tentoonstelling terug. Dat onze eenige 'parfumerie fabriek oen be- kroouing is ten deel gevallen, is u reeds bekend. Wij verbengen biis daarover, daar deze tak van i Parijs 16 October 4878. Hoewel we al wat laat in den tijd beginnen te komen, blijft de toevloed van vreemdelingen die Parijs bezoeken niet te min voortduren en leveren straten en pleinen nog voortdurend bet schilderachtige schouwspel op der dooreeniiien- geling van alle mogelijke kleederdracbten. Tur ken, Arabieren, Perzen, Annamieten, Chinezen, Indianen, zelfs Roodhuiden ontbreken niet op bet appel der natiën, en wandelen rustig door el kander. Nu eens ontmoet gij een Rus, een Span jaard of een Schot, dan eens een Elzasser of een fransche provincieman in zijne eigendominelijke kleeding. Alle mogelijke costumes zijn hierdezen zomer vertegenwoordigd en geven zich voortdu rend rendez-vous op bet Frocadero en bet Champ de Mars. Alleen de blouse ontbreektde blouse, voor slechts weinige jaren geleden nog zelfs het Zondagskleed voor den franschen werkman uit makende, is totaal verdwenen. Nu, t is stellig eeu verbetering en er is niets vreemds in gelegen. Daar waar de kleêren zoo goedkoop zijn als te Parijs, behoeft men waarlijk uit zuinigheid geen witten of blaauwen kiel aantetrekken. In Hol- j mendheid om zich op dat terrein, aauvankelijk want geknoei met levensmiddelen is tegenwoordig land, waar men geregeld 60 of 7© gulden of meer nog voor een pak betaalt, dat er een beetje goed uitziet, moet het wel ongeloofelijk schijnen dat men tóer in magazijnen als de Pont Neuf en anderen voor hetzelfde geld bijna zijn geheele familie in de kleêren steekt. Ik kocht er ten minste de vorige week een Ulster voor 19 fres. en een compleet pak voor 29 fres. De Holland- sche tailleurs moeten, dunkt mij, wel niet bij zonder op hun gemak zijn over zulke prijzen; want als het hollandsche publiek zulk een ka- te bezien, die zijn naam reeds jaren lang beroemd hebben gemaakt, speciaal zijn IJIang—IJlang, zijn iolets de Panne, Onononax of zijn extract vëgétal de Rose te bewonderen, alles keurig en smaakvol gegroupeerd om een monsterachtig stuk zeep du Suc de laitue, maar om te lezen wat het reglement voor de werklieden op de fabriek, hier tegen een der ruiten van de vitrine geplakt, wel voor bijzonders inhoudt waardoor het die plaats verdient. We zullen haar echter volkomen rechtmatig vinden, als wij lezen dat ieder werkman 11a 5 jaren bij de firma Rd. Pinaud gewerkt te hebben jaarlijks een gratificatie van 5o frs. en welke na verloop van elke 5 jaar met 5o frs. wordt verhoogd, ter wijl voor het bedrag inschrijving op het Groot boek wordt genomen. Door dezen maatregel zal b. v. een jonginensch op i5 jarigen leeftijd bij de firma in dienst tredende, op 65 jarigen leef tijd een kapitaal bezitter» van bijna 22000 frs. en zoodoende bewaard zijn, voor kommer en gebrek op een leeftijd die handen arbeid hoogst bezwarend maakt. Ook buitcu den parfumerie salon vinden we Pinand terug. Namelijk in de galerie d'bonneur, Daar maakt hij akte de prétence met een keu rig monument in renaissance stijl; deels uit brons, duels uit marmer vervaardigd: een kunststuk van bewerking. Op eiken hoek giet een bevallige bronzen Najade, in een marineren nis met an tieke roode kolommen geplaatst, {uit een arm een welriekend vocht in een wit marmeren bas_ sin: het is Eau de Toiiette Ixora, Vinaigre Ixora, Essence Ixora en Eau de Cologne. Naast Pinaud vinden we hier Cbristoffle met een wonder schoone vaas geheel gettrneerd met wijngaard ranken, waarcusschen tal van engeltjes op de bevalligste en ongezochtste wijze zjjn aangebracht. On» van hier over te steken Aaar de aftteelint; Wijnen is geen groote reis. Frankrijk staat met zijn kolossalcn wijnbouw natuurlijk aan de spits of het ook zoo is met de wijnvervalsching weet ik niet, maar dat de franschen ook te dien opzichte niet zuiver op den lever zijn is wel zeker. Om dit kwaad zeö hier als elders zooveej mogelijk te keeren is door het gouvernement onlangs een commissie benoemd om de ver schillende wijnsoorten ter tentoonstelling aanwe- zig, chemisch te onderzoeken, 't Is te hopen industrie voor Nederland nog geheel nieuw is. dat deze commissie'bij baar reuzenarbeid er Heeft Frankrijk de Italiaansche reukwerken uit zijn ruim lóooo soorten ingezonden met de den Renaissance tijd geheel verdrongen, het staat meeste naauwgezetbeid zal te werk gaan en alle thans aan Holland, dat bloemenland bij uitne-j wijnvervalschersonverbitterlijk op de kaak stellen met zulk goed succes betreden, naam te maken, j allerwege aan de orde van den dag. Voorwijn En dat 11 er mede te doen. De parfum-fabri- I krijgt men een onmogelijk fuchsine mengsel, voor kaadge is belangrijker dan misschien wel dool suiker meel, voor meel gips, voor thee alle velen gedacht wordt. Zoo heeft o. a. het huis mogelijke soorten van blaadjes, voor bier, ik Ed. Pinaud te Pantin, in de onmiddelijke na- weet niet welk eeu afschuwelijke kost, maar bijbeid van Parijs, een fabriek met 180 werk- zeker het allerminst een eerlijk brouwsel uit lieden, terwijl deze firma jaarlijks voor ruim granen. Vooral hier 3 millioen francs zaken doet. Over Ed. Pinaud sprekeude vestig ik uwe aandacht bijzonder op zijne vetrine in klasse 38, niet zoozeer om daarin de ioor producten granen. Vooral hier in Parijs laat het bier heel veel te wenschen over. Het eenige geluk dat er bij is, als men in een Café een is, als men in een Café een glas vraagt, is dat men een heel klein beetje krijgt Als men in Parijs bier wil drinken, doet men

Schager Courant | 1878 | | pagina 1