DANSCURSUS. GREENEN BALKEN PLATEN, Blaauboer Co. Ad ver ten tien. Heden ligt in lossing de „Al- berdina", met een puike lading voorde Nijverheid,aan't ZAND. De ZIEKEN, C. A. BIJPOST. MARKTBERICHTEN Bugerl. stand der gemeente Sint Maarten Burgerlijke Stand der gemeente Schagen LANDBOUWKUNDIG ONDERWIJS De COMMISSIE. De eenige QTJINA LAROCHE welke door de Red. van de Geneesk. Cour aan H.H. Ge neeskundigen is aanbevolen, tegen algemeene zwakte, gebrek aan eetlust, slechte spijsvertee- ring, zenuwziekte, in het tijdperk der herstelling na zware ziekte of kraambed, koorts en hare gevolgen. IJZERHOUDENDE QIHA LAROCHE Dezer dagen zal te Parijs, bij den openbaren, verkoop eener nalatenschap, in veiling komen een stukje huid van Anna van Oostenrijk, ge malin van Lodewijk XIII. De geschiedenis dezer reliek is deze: Zij ij een reeks van jaren oj>- volgend in het bezit geweest der mannelijke erfgenamen van dokterdlabos, geneesheer te Val- de-( »race, de laatste hunner is nu onlangs over leden. Op den ontslag, waarin dit overblijfsel eener Koningin van Frankrijk al die jaren wérd bewaard, staat het volgende behoorlijk gelega liseerde opschrift: »Huid van den regterann van Anna van Oostenrijk, afgenomen uit de lijkkist m de kelders van Val-de-Grace, 12 Mei 1800, door mij, Dabos, geneesheer te Val de Grace.» Daaronder zijn handteekening. Het stuk is tien centimeter breed en dertig lang. Het gelijkt op het leder waarvan de Zweedsche handschoenen gemaakt zijn, zoowel in kleur als zachtheid maar is iets dikker. Bij de behandeling der gemoentebegrooting van Alkmaar, over 1879, heeft de gemeenteraad o. a. besloten tot stichting eenor overdekte graanmarkt op hot terrein der voormaligo infirmerio, en om dc jaar wedden van don Burgemeester en den Secretaris voor ieder met f 500 te vorhoogen. Een jong geleerde gaf een geschrift uit over Kant en solliciteerde tegelijkertijd om privaat docont hetzij te Berlijn, hetzij toKiol, to wordou. Zijn geschrift echter bleek zoo merkwaardig en scherpzinnig te zijn dat hij tot antwoord eone benoeming kreeg als buiten gewoon hoogleeraar aan do universiteit te Berlijn. Na weinige dage.i en dit is nog grootcr onder scheiding werd hij hoogleeraar, en den 16en dezer zou hij zijn professoraat in do groote gehoorzaal mot eeno rede aanvaarden. Inmiddels bleek dat de jonge profossor nog niet aan zijn dienstplicht had voldaan. Drie jaren geleden was' hij voor 3 jaren afgokeurd en hij ontving een aanmaning om terstond voor do militairo autoriteit to verschijnen. Ditmaal werd hij goedgekeurd en ter stond bij do dragonders ingedeeld. In plaats van phi- losophio to doccoren, moot hij nu een vol jaar stu- doorou, in hot cxorcitio-roglomont en do proctische oefeningen, ja, in do stratogie. Do deken heeft zich terstond tot don Keizer gewond- De Harddraver Prinses, die vroeger maar Mie heette, begon haar carrière als.», diligence- paard. Toevallig werden de verdiensten erkenden zij voor f 3oo verkocht en daarna voor f 1000 i aan den tegenwooidigen eigenaar, den heer P. Smit, te Slikkerveer, die er nu van baron von Ilotliscbild 20.000 frs. voor krijgen kan, maar 3o.ooo frs, eischt. In den nacht van 14 op i5 dezer strandde op Terschelling het duitsche schip »Margaretha«. Wij zijn instaat nadere bijzonderheden daar omtrent mede te deelen, die wy aan het jour naal van den gezagvoerder ontleenen. Nadat men den 11 dezer Grangemouth verlaten had onder begunstiging van een stijve koelte uit de WNW, bemerkte de equipage al spoedig dat het schip meer water maakte dan gewoonlijk. Gedurende de volgende dagen nam de wind in hevigheid toe, tot zij op den ljen de kraqht van een dubbel gereefde marszeils koelt'è' had aangenomen. Iutusschen drong het water in steeds grooter mate naar kinnen, zoodat toen men den i4en des avonds ten 7 ure de vuren van Terschelling en van Ameland in het gezicht kreeg, besloten werd op het straud. van Oost- Terschelling aan te houden, oin wanneer het schip mocht zinken ten minste het leven te redden. Nadat men te vergeefs getracht had door pom pen het water meester te worden, werd het schip des morgens ten 4 ure °P strand gezet. Daar het direct gezonken is moest de uitge putte bemanning de wijk in het wand nemen tot zij des morgens door de sleepboot Adsistent werd opgenomen en naar West-Terschelling ge bracht. Het schip en de lading zyn vermoedelijk geheel weg. Twee duizend zeehinen! zeido Saadi, het hoofd schuddende: dat is waarlijk veel gold. Ik ben aim ja, bijna oen bedelaar; ik ben Zemin-Chan al het geld 'schuldig, dat hij voor mijne laatste ouderneming voorgeschoten heeft, doch had ik maar niet miju schip en mijno beide slaven verloren, ik zou n een middel zeggen, om in twee maanden tijds twee duizend zo- chinen te verdienen. Wat wilt gij daarmede zeggen? Goldt het eene vangst? Weet gij een prijs te maken? Ik heb een voortreffelijk scheepje, dat mij van Ras-el-Cheima hier gebragt heeft, met drie sterke en onverschrokken slaven. Ik weet van geen prijs, zeide Saadi, om de onstuimigheid van den Johassamiet in den baard lagchendè: Ik ben ook te oud om to vechten. Herinner u overigens den raad van uw vader: eene bloedige hand brengt geen zogen aan. Zijn uwe slaven even goede zwemmers als gij Duiken zij even goed Wat beduidt dat? Wflt gjj een paarlvisscher van mij maken? En al wilde ik het worden, hoe zou ik daarmee in rwoe maanden tijds tweo duizend ze ehinen krijgen? Gij wilt mij sprookjes wijs maken. Hoor mij eerst aan, jongeling! Wees niet zoo driftig. Zweer mij bij de heilige Kasbah en bij het graf van den Profeet, het geheim, dat ik u openba ren wil, getrouw te bewaren. Ik zweer hetzeide Chalil in de levendigste ver wachting. Wordt vervolgd* Dat het aantal zioken on gewonden in den «frijd tegen de Bosnische opstandelingen vrij aanmerkelijk is, blijkt o. a. weder uit he:geen mt Zi.aim wordt gemeld. De groote kazerne te Klosferbruck, de stede lijke kazerne, de Brugkazerne en het hospitaal zijn ailen reeds ingericht voor do opneming van zieken en g -worden, wier aantal aldaar tegenwoordig reeds 800 bedraagt, en daar men voortdurend nienwe patiën ten verwacht, zijn nog 600 stroozakken aangevoerd, terwijl bij het gemeentebestuur en particulieren oen aanvraag is gedaan om localiteit. Op zeker dorp, dicht bij Dublin, woonde een ond geestelijke, die voor zeer vermogend wqrd gehon den. Voor eecigen tijd kwamen in bot nachtelijk uur roovers bij hem binnendringen. ,Wij willen de Turken gaan bestrijden,' zeiden zij, „en om oorlog te voeren heeft men geld noodig.' ,Gij doet daar zeer wel aan," gaf do geestelijke ten antwoord. Trekt gij werkelijk ten strjjdo, dan wil ik u gaarne helpen en niet alloen met gold, maar ook met mijn zogen.' Bij deze woorden begaf hij zich in een zjjvcrtrok kwam met 800 roebels terug en ovorhandige dezo don roovors. Tegelijkertijd besprcDkcldo hij hen met vocht. Het gansche voorval was in hot duister afgespeeld. Niet zoo gauw waren de roovers wog, of do goos- tclijko wekto zijno dienstboden en liet alarm lnidon. In een oogwenk waron allo dorpsbewoners op de been. Do geestclijko vertelde hun hot voorgevallene, verzocht hun de roovers na tc zetten en bosloot met te zeggen: Gij kunt hon gemakkelijk horkennon, want hetgoono waarmede ik hon besprenkelde was inkt.' Men begon dadelijk de roovors to vervolgen en had zo ook woldra ingehaald, want zij haddon, niots kwaads vormocdendo, rustig hun weg vervolgd en waron niet weinig ontsteld, toen zij bemerkten dat zij er als Mooron uitzagen. Schar/en 17 Oct. aangevoerd 20 Paarden f 50 a 275 Veulens fa Osson f a12 Stieren f120 a 180; 80 Goldekoeijen 170 a 220; 30 vette dito. f 280 a 330 20 Kalfkooion f 210 a 260; 50 Vaarsen f90a 160.8 Nuchtere kalvoronflO a25; 10 Rammen f 60 a 80; 350 magero Schapen f 24 o 32; 800 dit0 vette f 32 a 36,120 Overhouders f 20 a 25; Lam moron f a .5 Bokken on Geiten, f 4. a 7; 20 magere Varkens f8 a 12, 40 Biggen f 2.50 a 5.50 30 Konijnen 10. a—75.; 60 Kip- f 0.40 a 1.75; 20 Eendon f 0.60 a 0.70 Duiven f 10 a f25. 200 Kilogr. Boter f 1.33 146 40 Kaas por kilogr. ct 30 a 40. 1000 Kip. eieren f 5.00 a 6.00 Eend- eieron. a DELFT, 17 Oct. De prijzen van Boter op de heden gehouden markt waren 68.a 82.por kw. vat fl.70 a 2-05 per kg. Aanvoer: p,3 kw. 677[18 en 117 1[16 wogende te zamen 14870 kg. AMSTERDAM, 18 Oct. De prijzen der aardappelen waron hodon als volgt: Noordwjjker Zand f.— a 5 UillogQmmordito f 4.a 5.50 Geld. Stoelen, matten fa .dito rondo Wolkammers f Ingeschreven van I 17 Oct. 1878. GEBOREN: 3 Oct. Alida, dochter van Cor- nelis de Vries en van Trijntje de Jong. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: geene. OVERLEDEN: 8 Oct. Paulina Hermina van den Biggelaar oud 75 jaar echtgenoote van Willem Swerver. Ingeschreven van i5 tot en met 17 Oct. 1878. GEBOREN geene. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: geene. OVERLEDEN: geene. a 3—., dito Eng. f a dito Cardonflers f a Friesche Jammen f 3.20 a 3.50; dito Engelsche f2.25 a 2.40, Zeenwsche Spuische Jammenf 4,40 a f 4.70 Flakkeesche fa 1.80; Nijmeegsche blanken faSaksische f3.40 8.60; Bevorwijke f a Katwjker Zand f a. kanvoor iets beter handel in Zeenwsche on Friesche leveudigo Gcldoreoke gering. Tarwe op levering f 5 lager, November f 25fZ Rogge op levering weder iets lager. October (155 Maart f 265, 156. Raap en Lijnolie zonder handel De COMMISSIE voor het alhier, brengt ter kennis van belanghebbenden dat de nieuwe cursus, bij voldoende deelneming zal nanvangen 1 NOVEMBER e. k. en eindigen 3o APRIL 1879. Het schoolgeld is mitsdien be paald of J 5. De leerlingen kunnen zich aanmelden bij den onderwijzer den Heer J. GROOT, ten huize van de dames VAN CANTFORT. Schagen 18 October 1878. Wat is er ongenainer voor hen die door hun beroep verplicht zijn veel te spreken zoo als advokaten, onderwijzers, predikanten, dan keelpijn, verkoudheid of een overblijfsel van bronchites Men gebruikt hiervoor in overdaad, doch zonder groote uitkomst, een menigte pa tés, siropen, drankjes, enz. welke meestal de ziekte vreedzaam zijnen weg laat gaan. De teer alleen kan hieraan eene spoedige verligting ge ven. men kan zeggen oogenblikkelijk, als dezelve bij eene genoegzame hoeveelheid wordt toege diend. Om deze uitkomst te verkrijgen, behoeft men bij eiken m aaltijd slecht vier a zes teercap - sules van GüYOT te gebruiken. De flacon van f 1,25 bevat 60 capsules, zoo dat deze behandeling slechts op eenige centen daags komt te staan en men kan verzekerd zijn dat van tien personen, die het beproefd hebben, negen zich aan deze geneeswijze houden. De teercapsules van gutót, hebben door hun succes' dat van dag tot dag toeneemt, onnoe melijk veel namaaksel uitgelokt. De Heer GüyoT kan alleen deze flacons waarborgen, waarop zich zijne handteekening, in drie kleuren gedrukt, bevindt. Verkrijgbaar bij W. A. Hazeu. die Dr. AIRY'S Natuurgeneesmiddelen, als beproefde en goed werkende Reuaediën ken nen, en in bet bijzonder PAIN-EXPEL- LEft met de beste uitkomst gebruiken, verwonderen zich hoe het komt, dat door de dagbladen het bericht wordt van een slechte uitkomst, door de Pain-Expeller ver kregen. Daarop is slechts één antwoord te geven. Dit bericht is eenvoudig verdichtwant Dr. Airy's Natuurgeneesmiddelen zijn, ook bij het onverstandigste gebruik, evenals in dit geval, geheel en al onschadelijk; de PAIN-EXPELLER is wijd en zijd als heilzaam uitstekend Geneesmiddel be kend. Een ieder Overtuige zich hij het eerste ziektegeval. Het Gratis uittrekselwordt op franco aanvraag door Richters Boekhan del te Rotterdamgratis en fkanco ver zonden. Ondergeteekende maakt hij deze aan belang stellenden bekend dat de cursus 18W79 zal aan vangen op DONDERDAG 24 en AATURDAG 26 ÓCTOBF.R. Er bestaat ook gelegenheid voor één of meer personen afzonderlijke lessen te bespreken. Abonnementen worden vóór of op bovenge noemde datums aangenomen. :523a van KRAEPELIEN ra HOLM Aphotekers te Zeist, tegen bleekzucht, teringachtigheid, groote zwakte bloedarmoede etc. Prijs f 1.90 per flacon bij de H. H. Apothe kers, te Schagen IV. A. Hazeu, Alkmaar Luij- mens en Beereboom, Helder L. Jelgersma Gz., en verder in de bekende depóts, door 't geheele rijk. ^'99 Iedere flesch, in onze fabriek bereid js van een etiquet met handteekening onzer firina Kraepelien 4' Ilolm voorzien

Schager Courant | 1878 | | pagina 3