il MEILMNJL Gemengde berichten. de magt van geld gespaarddat was een dubbel voordeel want door velen weinig te leenen, werd een groot aantal «slaven* voor geringe kosten J>£niagtigd; een paar man die hun kruipen niet deden om er slechter van te worden en zich wel wisten te l»eloonen hielden trouw de wacht; moest er gestemd worden zij gingen uit, moest er wat geheim blijven zij kochten om, dreigde er niemand vrij mensch in naam en daad te worden zij deden aanbiedingen, en dat alles in naam van mcnschen die als wij den naam van vrije mensclien dragen. Wat dunkt u, lezers! van de bewoners van het dorp A, zijn zij die ik u schilderden één van allen waardig de vrijheidskroon te dragen, zijn ze niet het ongelnk voor ons land, de pest der maatschappij geweest? wat een vooruitgang op ieder gebied was er, hadden zij anders ge handeld, mogelijk geweest; wat veel goeds kon met die magt van stand en geld zijn daargesteld, wat zouden allen in aanzien zijn gerezen wan neer zij niet als te A geschiedde, misbruikt was geworden. Ontmoet ge ooit op uwen weg iemand van de menigte die de door mij beschreven slavernij dient of wel haar zich laat aanleunen, met haar zich laat vleijcn of door haar vermeent in aan zien te rijzen, beklaagt dien mensch en trekt u hem aan. Maakt hem opmerkzaam op de vrij. beid die de wet blijkens den aanhef van dit stuk hem waarborgt, op liet voorregt dat hij daardoor geniet, op den pligt die dit voor hem meebrengt. Beschouwt hem als een gevangene die misschien niet weet dat de ontvlugting hem vrij staat; wijst hem er opdat de poorten zijner gevangenis niet gesloten zijn en niet meer dan inopd noydig is 0111 in naam en daad vrij te worden. Helpt hem aan en na zijne ontvlugting en ik zal jnij den tijd die ik aan dit hoofdstuk be steedde rijkelijk beloond achten. Naar men met zekerheid verneemt zal het den 29 October e. k., a5 jaren geleden zijn, dat de lieer J. Bouwmaig als brievengaarder te Winkel in dienst trad, na den lande gedurende ao jaren en 9 maanden als militair gediend te hebben, waarvoor hem een pensioen werd ver leend van f 133.\s jaars. Zijn trouw, ijver en naauwgezetheid in zijne plichtsbetrachting als postambtenaar zullen hem zeker de achting zijner superieuren niet alleen, maar dok die van de ingezetenen zijner stand plaats doen verwerven. In het Russische gouvernement Sraratow klagen de boeren over de verwoestingen door een naar hunne ineening -- vroeger aldaar onbekend insect. Het is een kleine larve van een graan' groene kleur, die zich met buitenge wone langzaamheid voortbeweegt. Dit kleine dier slaat echter, in weerwil van zijne kleinheid, verbazende hoeveelheden voedsel naar binnen en gebruikt daarvoor allerlei soorten van graan het kruipt zelfs in den grond en knaagt de wortels.der planten af. De Russische regeering heeft reeds maatregelen genomen om de verdere verbreidiug van deze plaag zooveel mogelijk te voorkomen. IV. Zij waren gelukkig genoeg die roofvogels te ont wijken, en toon zij aan de plaats kwamen, waar de arme Haroun door den rukwind was voortgedreven zeilden zij in de door hem opgegeven rigting voort, om de'rots der fortuin te ontdekken. Dezen naam had Haroun, verrukt door het gezigt van de heerlijke paarlbank, aan de tot op dien dag rampzalige klip gegeven. Maar te vergeefs kruisden zij twee volle dagen in die streek; de rots was niet te vinden, en 8aaai gaf zich aan de wanhoop over; hij verwenschte luide zijn lot en de nagedachtenis van den armen Haroun, dien hij een leugenaar en bedrieger noemde. Gelukkig was Chalil, dien hij zocht over te halen de geheele onderneming te laten Taren, vau harder me taal. Hij stemde er wel in toe. naar Karrak terug te keerenmaar dit geschiede alleen, om in eene andere rigting dadelijk te vertrekken. Deze tweede togt was niet gelukkiger dan de eerste, maar deze slechte uitkomst deed den Johassamiet de hoop nog niet opgeven. Voor de tiende maal begon hij dezelfde navorsching en deze zou waarschijnlijk de laatste niet gewe-est zijn; want zoo dikwijls Saadi wanhopend kermde, hield hij hem het schoone voorbeeld voor, dat, volgens eene Oostcrsche sage, eeae mier aan den grootcn Suleiman %domo) gafNadat eene mier zevcn-en-zeventig maal Jl. Woensdagmiddag van 3 tot 4 ure is de nieuwe Maasbrug te Rotterdam beproefd, in tegenwoordigheid van burgemeester, wethouders, kommissie voor de plaatselijke werken, leden van den gemeenteraad, enz., Voor de beproeving werden 10 sleeperswagens gebezigd- met tw intig paarden. Elke wagen was belast met keisteeneo, een gewigt van 3ooo kiloos hebbende, zoodat de vracht, die vervoerd zou worden, behalve de wagens en de paarden, 3o,ooo kilo bedroeg Gelijktijdig ging het eerst twee aan twee en vervolgens drie aan drie en vier aan vier langs de brug heen en terug, stapvoets en in den draf. De hoogste doorbuiging bleek te zijn aan den eenen kant 4 cn aan den anderen kant 6 strepen, zoodat de beproeving geacht moet wor den zeer voldoende geslaagd te zijn. Vier bela den sleeperswagens, elk met twee paarden be spannen, kunnen zich op de brug naast elkander zonder vrees voor botsing voortbewegen, terwijl dan voor de voetgangers aan heide kanten een trottoir vrij blijft. De politie te Berlijn zal met liet oog op mogelijk verzet van de zijde der sociaal-demo craten bij het invoeren der socialisten-wet met 966 man versterkt worden. Daaronder bevinden zich 9 commissarissen, i3 luitenants, 63 wacht meesters cn 896 politie agenten. Naar het Berliner Tageblatt meldt, zoude Zaterdagavond de geheele Berlijnsche politic tot laat in den nacht op dc been gebleven zijn. daat men, in verband met het aannemen der socia listenwet, ernstige rustverstoringen vreesde. Uit de Vijfheerenlande wordt gemeld dat de prijs der kaas in de laatste dagen weder f i,5o per 5o kilogr. gedaald is. Door de opkoopers wordt thans f 22,5o a f 2.3,5o per 5o KG. besteed. Half October 1878 gold de kaas f 29 tot f 3o. Gepasseerde week heeft men bij den krui denier II., in .de Lamberthusstraat te Kralingen, beproefd in te breken, door nl. de groote ruit in de winkeldeur keurig netjes uit te snijden, oin 7.00 toegang tot den winkel te verkrijgen. Na deze kunstige bewerking, had de inbreker evenwel de onhandigheid de ruit te laten vallen, zoodat deze binnenshuis in stukken viel. Dooi den slag uit hun slaap opgewekt ijlden de be woners oumiddelijk naar huiten, doch dc dader was gevlogen. Aangaande de aanvaring van de «Stad Vlis- singen*,-vernemen wij de volgende hijzonder- heden Het stoomschip «Stad Vlissingen,* is jl. Woens dag op zijne reis van Queenboro naar Vlissingen hij slecht weder en hooge zee, des morgens ten 2 ure, op de hoogte van Noord Voorland in aanvaring geweest met den Engelschen Schoener «Champion», welk scheepje totaal wrak werd. Met veel moeite werden de opvarenden waaronder verscheidene door het vallen van den mast verwond waren door de bemanning der stoomboot gered. De «Stad Vlissingen was zoodanig ontredderd (een wiel verbrijzeld en een gat in het schip), dat de reis niet kon worden voortgezet en men in open zee moest ankeren. Des morgens omstreeks 3 ure passeerde de van Vlissingen komende mailstoomboot Prinses Marie, welke opmerkzaam gemaakt door de noodseinen, op de Stad Vlissingen aanhield en die op sleeptouw nam, hetgeen, uithoofde van de hooge zee en den sterken wind, met veel gevaar gepaard ging. Eenigen tijd gesleept hebbende sprongen de bolders, waar de sleeptros aan bevestigd was; hij welke gelegenheid een passagier, een Dnit- scher, genoemd Baum, op de plaats gedood werd en een zoo ernstig gewond, dat inen voor het behoud van zijn leven vreest. De New-York Herald van den 12 dezer vergeefs getracht had een gierstkorrcltjo tegen een muur op te dragen, wendde het onvermoeide diertje nog één poging aan, en het werk gelukte. "Op zulk een langdurige proef werd echter Chalil's gedold niet gesteld; hij had eerst de tiende reis aangevangen, toen hij don gelukkigen inval kreeg om meer zuid waarts aan te honden, omdat Haroun welligt in zijne berekening den vrij sterken stroom niet in aanmerking had genomen. Ditmaal overtrof de uitkomst bijna de verwachtingwant het scheelde weinig, of het vaar tuig had tegen de klip der fortuin gestooten. Haroun's nagedachtenis kwam bij Saadi weder in eere. Zonder een oogenblik te verliezen, togen de han. delsvrienden aan het werk. De duikers, Chalil er onder begrepen trokken hun kleed van witte boom- wollenstot aan, om hun lichaam te beschutten tegen de levende plantdieren, die door de natuurkundigen medusa's (zee-kwallen) en door de matrozen zee-netels of zee-kaarsen genoemd worden, omdat zij de eigen schap hebben van in den nacht licht te geven, en bij dé aanraking van hare fijne voelsprieten eene gewaar wording verwekken, alsof men door brandnetels gesto ken wordt Ieder dniker zet de voeten op een steen, die aan een touw hangt, hetwelk weder om den grootcn toon van den regtervoct geslagen wordt Op den linkerarm draagt hij een netje, waarin de paarlschelpen verza meld worden, en nadat hij de neusgaten met een elastiek stuk hoont digt geknepen heeft, geeft hij een teeken aaD den scibor, die dadelijk het touw laat meldt, dat er reeds eene maatschappij van groo te kapitalisten tot stand is gekomen om Edi- sons electrisch licht waarvan wij in ons laatste nummer spraken, te exploiteeren. De patenten voor de Vereenigde Staten waren juist verleend, die voor de verschillende landen van Europa nog niet. Zoodra dit geschied was zou de heer Edison zijne uitvinding wereldkundig maken. Tot zoolang houdt hij, sedert den Strijd met prof. Hughus wegens den hem toegeeigenden dief stal van den microphone, zich op zijne hoede, en de bijzonderheden geheim. Van 's ochtens vroeg tot middernacht is hij in zijn laboratorium met de zaak bezig; eens heeft hij zelfs 24 uren ach tereen gewerkt en liet zich slechts door de drin gendste beden zijner helpers bewegen om op te houden. Eene som van 1,500,000 lira's, door de Nationale Bank van Italië naar Ancona verzon den, is jl. Maandag onderweg gestolen. Drie bedienden der Bank zijn in hechtenis genomen Het vleesch, gedurende het jaar 1879 te leveren aan het garnizoen te Hoorn, is aangeno men voor den buitengewoon lagen prijs van 6g£ cent per kilogram. De landbouwers K. Kooima, te Zuidwolde en H. Kooi. te Noordvvolde (gem. Bedum) be nevens het 10 jarig zoontje van laatstgenoemde, zijn Maandagavond op hunne terugreis van de Winsumermarkt, tusschen Bedum en Zuidwolde met paard en chais in het Boterdiep geraakt met het treurig gevolg, dat de beide mannen zijn verdronken. De kleine jongen heeft zich gered. Ook het paard bleef in leven. Op liet verzoekschrift van ingezetenen te Nieuwe Niedorp, Winkel en Oude Niedorp, aan den Minister van Waterstaat enz., tot hetere regeling van het brievenvervoer met het station Noordscharvvoude, is afwijzend beschikt. Uit Noordwijk aan Zee wordt gemeld; Dinsdag is, een half uur benoorden dit dorp, aan den duinvoetwaar de schijf staat voor de oefeningen der artillerie, een kist gevonden gevuld met zeer gevaarlijke projectielen en voorzien van het opschrjft: Een ieder wordt gewaarschuwd deze zeer gevaarlijke kist niet aan te raken of te openen." Daar de kist maar een half voet diep onder het zand begraven was, werd zij doorde helm plan tes ontdekt, die, bezig zijnde met planten, er met hun graaf op staken. Dadelijk is er door den Burgemeester een wacht hij geplaatst, om tegen mogelijke ongelukken te waken, en den vol - genden dag is door een onderofficier der artillerie bijgestaan door eenige manschappen, de kist met haren inhoud op dezelfde plaats, doch ee- nigzins dieper, weer in den grond gestopt. Het vreeselijkongeluk dat verleden jaar onder Wassenaar met een kogel plaats gehad en waarbij vier kinderen het leven lieten ligt daar nog versch in het geheugen. Men hoopt daarom dat, zoo er weer zeer gevaarlijke projectielen in den grond gestopt moeten worden dit dan geschieden zal op plaatsen, welke niet zoo licht blootstuiven of afvloeien. Het aatal der tegenwoordig jaarlijks over de gelieele aarde verzonden brieven bedraagt 4ooo millioen. Do Duilsche post alleen vervoert jaarlijks 3oo millioen particuliere brieven. Het door den Duitschen postmeester generaal opge richte post-museum geeft een overzicht van de ontwikeling der correspondentiemiddelen hijde verschilende volken, dat met de hooge oudheid begint. Een proefblad uit Orissa in Oost-Indië representeert de oorspronkelijke verschijning van schrijfmaterialen; Dan volgen wastafels waarvan men het eerst in 't 6e boek der Iliade vermeld vindt. De Egyptische papyros was langen tijd zeer glijden, en het oogenblikkelijk weder optrekt, wan neer de duiker er aan schudt, ten teeken dat hij adem moet halen. Dertig tot honderd seconden zijn noodig om het netje of korfje te vullen. Da wonderbare vertellingen, dat vele duikors vijf minuten en zelfs nog langer onder water blijven, verdienen geen geloof; de beste duikers moeten Da verloop van hoogtons twee minuten weder boven komen, om lucht te scheppen. De avond werd besteed met die paarlschelpen, welke door hare grootte eene bijzondere winst be loofden, met het mes te openen. Het is bekend, dat de paarl zich midden in het vleesch van den mossel in de nabijheid van de dikke spier bevindt, doormid del van welke hij de schelp sluit. Saadi en Chahl overtuigden zich spoedig, dat de rots der fortuin haar naam met het volste regt voerde. lederen dag werd hunDe moeite beloond met pairlen van uitstekende schoonheid en grootte. De schelpen, die zij niet kon den openen, wierpen zij op de rots, waar zij spoedig tot verroting overgingen en van zelf openbarsten. Chalil zag het losgeld, dat hem aan zijn vaderland en aan zijne familie moest wedergeven, hoe langer hoe meer aanroeijen. lederen morgen begaf hij zich na het gebed aan het werk en rustte niet voor dat de ondergaande zon hem tot het avondgebed riep. Hij was de knapste en gelukkigste van al de duikers. Wordt vervolfd-

Schager Courant | 1878 | | pagina 2