Men schrijft ons uit Winkel, dd. 39 dezer: Heden is het a5 jaar geleden dat de Heer Jacoh Bouwman, als brievengaarder albier, in dienst trad, na vooraf reeds 20 jaren 9 maanden m militaire dienst te zijn geweest en 1 jaar als gemeente veldwachter alhier, dienst te hebben gedaan. Van eenige der meest belanghebbenden bij de posterij,is den nog ijverigen brievengaarder heden een geschenk aangeboden als bewijs van hunne tevredenheid, over zijne getrouwe pligtsbetrach- ting. Omtrent den te Roosendaal gearresteerde brievenconducteur wordt nog gemeld, dat onder de brieven, die door hem moesten worden over gebracht, er één was met een tienguldenstuk, waarop een merk was aangebracht. Bij aankomst te Roosendaal bleek bet, dat het cachet van den brief zeer netjes was opgelicht, het stuk geld er uit verdwenen en in de portemonnaie van den conducteur was teregtgekomen. Daaruit blijkt, dat hij reeds onder verdenking lag. Er is thans bepaald, dat niet meer dan acht millioen Parijsohe tentoonstellingslolen zul len uitgegeven worden. Dat getal zal echter misschien nog bij lange niet voldoende zijn om in alle aanvragen te voorzien. Bij het doorlezen van de Amerikaansche Couranten ziet men, helaas! op iedere bladzijde dat daar als hier, de meeste misdaden door dronkenschap ontstaan. De New-York Herald geeft o. a. twee treffende verhalen. Een ordelijk en ijverig werkman zat aan de deur van een koffijhuis met een sigaar in de hand en wordt daarop door een dronken man om vuur verzocht. Op zijn antwoord, mijn sigaar is uit, wordt de beschonkene woedend en mis handelt hem zoo lievig, dat hij des avonds onder de verschrikkelijkste pijnen overleed. Erger nog is bet volgendeEen huisvader, zwaar beschonken, zoekt twist met zijn drie-en- twintig jarigen zoon; de moeder geeft den zoon een wenk 0111 in een andere kamer te gaan, waaraan deze voldoet; doch nauwelijks is hij de deur uit, of de angstkreten der moeder roepen buren en huisgenooten bijeenj Men vond de vrouw met een gevaarlijke hoofdwond, waaraan ze na twintig dagen lijdens bezweek. De zoon, geroepen om getuigenis te geven, verzocht drin gend om daarvan te worden verschoond. «Gij moest het weten, mijne heeren!» riep hij, «hoe hard het voor mij is, in deze zaak tegen mijn vader te getuigen. Ik ben in mijn ziel overtuigd, dat hij nooit een haar van moeders hoofd zou hebben gekrenkt, als hij niet een glas te veel had gedronken. Een zonderling geral van poging tot zelf moord kwam onlangs te Allahabad voor een geval,.dat het bijgeloof der Hindoes en den wetgever in de hoogste mate tot verwarring en ontsteltenis bracht. Een Brahmieri had van iemand een schuld in te vorderen of de vervulling van een belofte te vragen. Daar hij echter aan eens dooven mans deur klopte, besloot hij zoo lang naast de deur van diens huis te blijven zitten tot zijn smeekbede verhoord of hij door den hemel uit zijn lijden verlost was, tengevolge van welk laatste het bloed van den heilige man over het hoofd van den hardnekkigen komen zou. Hij bleef dus «zitten.Maar dat zaakje begon hem eindelijk te vervelen en het haalde toch niets uit. Daarom verklaarde hij niet langer met zijn tegenstander te willen leven en stortte zich hals over kop in de bron van bet dorp. Daar grepen schrik en berouw den eigenzinni- gen schuldenaar aan hij rende als een wanho pige naar den mond van de bron en smeekte zijn slachtoffer handenwringend en biddend en vleijend zich toch met bet touw, dat hij neder V, De maand September spoedde ten einde, en de golf, tot hiertoe stil en roerloos, begon zich dooi don adem der westewinden te bewegen. Eene langdurige ondervinding zeide den visscher, dat het tijd was voor dit jaar het werk te staken. Niet zonder een diepen zucht te lozen, ging Saadi er eindelijk toe over, het anker te ligten en weder naar do monding der golf te stevenen Een hevige noordewind dwong hen, zich digt aan de zuidelijke kust der golf te houden en zoo nabjj mogelijk het voorgebergte van Ras- el-Cheima om te varen. Cbaül dacht, dat de wind zijne stamgenooten zoude' beletten ia zee te gaan. Hij vergiste zichwant naauwehjks had hij het voorge bergte omgevaren, of tusschen de met de kust gelijk loopende groep eilanden schoot oen groote buggalah te voor-chijn en zeilde naar hen toe- Een enkele blik was voldoende om Chalil te overtuigen, dat het zijde doodvijanden, do Mohassanis waren, die welligt hier op hem leerden, of eenvoudig hun zcerooversberoep uitoefenden. Cbalil twijfelde er niet aan, of op de verovering van de boot zoude de slagting der manschap onmid- delijk «olgen. Hij verdubbelde het getal der roeljcrs, terwijl hij aan de duikers beduidde, dat de eenige mogelijkheid tot redding thans in de riemen lag. Het lange ligte vaartnig rilde- en kreunde onder de trachtigo riemslagen, doorsneed de golven en gleed op gelaten had, te redden en er toch maar weer uit te komen, want dat hij alles wel goed ma ken zou. De heilige man liet zich overhalen weder aan de oppervlakte der aarde te ver schijnen. Toen greep zijn tegenstander hem vast en leverde hem wegens poging tot zelfmoord aan de politie over. De nieuwe socialisten wet wordt in Duitsch- land bij voortduring met groote gestrengheid ten uitvoer gelegd. Zoo zijn b. v. te Dresden weer een viertal min of meer socialistisch gezinte arbeiders-'vereenigingen ontbonden. Z. M. de Keizer moet in den laatsten tijd weêr onderscheidene anonyme brieven hebben ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd wanneer bij naar Berlijn terugkeert. Ook de Groothertog van Baden ontving derge lijke brieven, omdat bij aan Z. M. den Keizer in zijne Staten gastvrijheid heeft verleend. Er is ernstig sprake van het aftreden van den Pruisischen Minister van Financiën den gewezen Berlijnschen burgemeester Ilobrecht. Oneenigheden met den Rijkskanselier zouden biertoe aanleiding hebben gegeven. Veldinaaschalk Graaf Von Moltke vierde Za terdag zijn 78sten verjaardag. Op Oostenburg viel gisteren een man van de trap, mot het ongelukkig gevolg dat hij weldra be zweek. Op den Kadijk is oen werkman van eene hoogte govallon en kwam daarbij met het hoofd op een stuk ijzer'terecht. Mot zware schedolwondo is hij naar hot gasthuis vervoerd. Op Texel zijn reeds verschoideno wildo zwanen gozion.Üit hot zeldzaam vroegtijdigbozookdier vreemde gasten in deze stroken, moenen weerprofoton eenvroo- gen strengen winter to mogon voorspellen. Intnsschcn weet men hoeveel waar do men aan dorgolijke voor spellingen moet hechten. Omtrent den moordaanslag op den joudigen Ko ning van Spanje zijn nog slochts wcining bijzondorhe den bekend geworden. Do dader is zekero Oliva Moncasi, kuiper vau beroep, 23 jaar oud en geboortig uit Tarragonio Hij noemt zich socialist en tot de ia ternationalen bohoorende. Sedert vijf dagen bevond hij zich te Madrid, worwaarts hij zich opzottclijk had begevon om zijn daad te volvoeren. Vrijdagmiddag om vijf uur werd de daad fgoploogd Torstond nadat het schot was gevallen, word Mo- casi door een paar soldaten gearresteerd. Do Koning bleef uiterst bedaard Van aio zijden ontvangt hij be wijzen van belangstelling. Eene audiëntie van circa i5oo Spaansche pelgrims in bet Vaticaan is verleden Donderdag (a.j dezer) zeer plechtig geweest. Na bijwoning eener solemneele mis, opgedragen in de St. I'ieter door kardinaal Börromeo, en een predicatie van den bisschop vari Seo d'Urgel, begaven de pel grims zich door de bronzen poorten in bet Va ticaan en vergaderden in de Sala ducale en de daarmedecorrespondeerende aangrenzende ruim ten, want de zaal zelve kon niet een zoo groote menigte bevat ten. Kort na den middag trad de H. Vader binnen, vergezeld van ^kardinalen, den patriarch van Venetië, IO bisschoppen, den apostolischen vicares van Zweden, de aposto lische prefecten van Denemarken en Sleeswijk- llolstijn, prins Ruspoli en het geheele Pauselijke hof. Nadat Z. H. op den troon had plaats ge nomen, werd hem door den bisschop van Hu- esca een schoon adres voorgelezen waarop Z, H. met een bezielde toespraak antwoordde. Na het ontvangen van den zegen, werden vele pel grims tot den voetkus toegelaten terwijl de volle klanken van een statigen lofzang, getiteld Professione de Fede, de ruiine gewelven met een heerlijke melodie vervulden. De Spaansche adel was vertegenwoordigd door den hertog van Solferino, graat de Centillos, grande van Spanje ie klasse, enz. enz. De pelgrims brachten den H. Vader eene of- haar rog voort, gelijk do vliegende visch, die de rei ger» en de haaijen tevens ontwijkt; maar zelfa de haai vervolgt zijne buit niot met grooter begeerte en hardnekkigheid, dan de baggalah, welks groot drie hoekig zeil ver over boord hing, terwijl de kiel eene wolk van schuim achter zich wierp. Saadi lag han denwringend op den bodera der boot, rukto do haren nit zijn baard en verwenschte zijn noodlot; do roeijers riepen Allah en den -Profeet aanChalil alleen bleef bedaard en onbewogon. Bij het roer overeind staande vestigde hij op den volgenden buggalah een blik, waarin sombere haat en onbuigzame fierheid te lezen waren. Hij stuurde thans naar den oosteiijken zoom der eilandengroep. Zijne grondige kennis van eenige uiterst gevaarlijke doorvaarten deed hom hopen, hier den ecnig mogelijken uitweg ter redding te znllen vinden. Het veel grootere vijandelijke schip, alleen door een groot zeil gedreven, zou zich midden tus schen do rotsen slecht kunnen wenden; Chalil wist dat de Mohassanis voor dergelijke bedenkelijke geval len altijd twee booten aan boord hadden. De bemanning van den buggalah had zijn oogmerk begrepen; want sij opende een wel onderhouden ge weervuur, ofschoon bijna buiton schotverheid. Een kogel trof Chalil in de borst en drong vrij diep in het vleesch, zonder dat zijn gelaat de minste smart verried. Aan de zuidelijke spits van de groep aangekomen liet Chalil zijne boot door een zeer nauw kanaal in de ruime zee schieten. Nu gelaste hij de roeijers een oogenblik op te hondenhij keerde zich om ten einde te zien, of do vijanden zich met den buggalah in den fergift van 200,000 francs, in de verschillende Spaansche diocesen bijeenverzameld. Zooals men weet wordt een deel van de opbrengst der loterij, door 't bestuur der Parij- sche tentoonstelling georganiseerd, besteed om werklieden uit verschillende oorden van Frank rijk in de gelegenheid te stellen de tentoon stelling te bezoeken. Een boekbinder te Rouaan behoorde tot de gelukkigen, die daartoe bet noodige reisgeld bekwam. Hij kwam opgetogen terug, maar spoedig daarna werd bij zwaarmoe dig, omdat hij geen behoorlijk rapport kon stellen over 't geen hij gezien had. Het was den man niet aan 'tverstand te brengen, dat dit onnoodig was. Avond aan avond zette hij zich na volbrachten dagtaak neder en begon te schrij ven, zonder naar zijn zin te slagen. Dezer dagen vond men zijn lijk in de Seine. Het was den ongelukkige al te benauwd gewor den. In hot dorpje Rubezahl in Oost-Proisen was een deel dor bevolking op een bografenis bijeen. Naar oud gebruik ging men van bet kerkhof naar 't sterf huis, om zich daar te goed te doen. De schaar der treurenden was dan ook 's avonds laat zoo vrolijk, dat men besloot de begrafenisplechtigheid niet een dansjo te eindigen. Een vijftigjarigo vrouw toonde zich boven allen danslustig, eu verzocht den eonen jongen man na don andoren met haar eens to walson. E011 dor jongelieden weigerdo echtor on toon de vrouw hom bij herhaling lastig viel, gaf hij haar een stoot, tengovolgo waarvan do danslustige met den rug togen oen kagchol viel en op de plaats don geest gaf. Over dou brand to Hoorn wordt ons van' daar nader berichtH it is thans ruim 40 jaar, dat (op Vrijdag 3 Angustus 1833), op het midden vau den dag, do groote kerk der Hervormden met haren sier lijken toren en lief klokkenspel een prooi van het vernielend vuur werd. In don tijd van vijf jaren word de kerk uit bijdragen, van alle zijden toegevloeid we der schooner opgebouwd dan vroeger. Vrijdagavond omstreeks negen uur werden wij door eon zware onweersbui overvallen, die ieder in ouzo stad, waar wij zelden zwaro onweers hebben, van schrik doed opspringen. Men vermoedde niet, dat dio ééne bliksemstraal, die van eon buitengewoon barden slag onmiddolijk gevolgd word, zulk een ramp over do stad zou brengen. Niomand in do stad, dio eenig onheil duchtte: ieder ging onbezorgd tor ruste; maar nagouoeg te half tweo uur werd men opgeschrikt door het geroep van brand! In den toren was een vlammetje, van wellicht een paar duim, ontwaard. Spoedig daarop rukte de brand weer met eene brandspuit aan; doch nauwelijks begon die spuit to werken, of men zag den toren in lich- tenlaaio vlam staan. Nu rukten al onze brandspuiten aan, doch do voortwoekerende vlammen waren niet te stuiten, zoodat in den tijd van drie uren, die schoono kerk on siurlijko toren goheol afgebrand waron. Gelukkig was er nog veel, dat waarde had, te redden, waarbij vele burgers zich manmoedig gedroegen. Daar de kerk niet to redden was, werd alle moeite aangewond, om- de gebouwen in den omtrek te behouden, o. a. do Hoogere Burgerschool, die al vuur begon te vatten hetwelk met vele moeite gedwongen werd. Andero ongelukken heeft men, zoo ver wij vernomen hebboH, niet te betreuren, en men twijfelt niet of de kerk en toren zijn goed geassureerd. Ouze hooggeachte burgomeester vooral eu do geheele burgerij heeft zich ieder op de beste wijze vaa zijn plicht gekwe ten. Naar men vermeent heeft het hemelvuur een balk in den toren getroffen, die van negen uur tot half twee is blijven smeulen, totdat eensklaps de vlam uit barstte. Het is raadselachtig dat de kerk niot gespaard bleef daar zij op twee zijdon van bliksemafleiders voor zien was. Het is schrikkelijk de ruïne aan te zien, slechts do naakte muren zijn overgebleven. De nabijgolegen dorpou hobbon zich gehaast, om met hune brandspuiten en manschappen op de plaats des ongcluks to komen en deden veel dienst, om de omstaando gebouwen to beveiligon. Men verhaalt, dat te Utrecht een metselaarsknecht, die oen Hamburgsch lot vau f 7.50 had gehad dit is kwijt geraakt, hij weet niet hoe. Op dat lot zou gevaarlijken doortogt waagden, dan wel de beido booten uitzetten. In het laatste geval moest men zich gereed maken, man tegen man te kampen. Maar tot zijne verbazing voer de bnggalah zonder eonigo aar zeling het naauwe, kronkelende kanaal in, en nu voor de eersto maal misschien, schoot eon straal vau vreugde over Chalil's donker gelaat. Koopman! zeide hij tot Saadi: verkoopt gij mij uw aandeol in de onderneming? Vijl minuten geleden had ik er u geen piaster voor gegevgn; thans bied ik u deze drie honderd gouden tomans. Voordat Saadi zich in zoo verre van den schrik hersteld had, dat hij Chalil kon antwoorden, kletterde door eene verkeerde werking van den buggalah, het omgeslagen zeil naar de breedte tegen den mast en boog dezen, daar de wind zich in het zeil ving, op eene geweldige wijze. Door den snellen stroom in het kanaal sloeg het schip op zijde en werd op eene klip geworpen, waar reeds bij het eerste gekraak de dunne boorden instorteni Weinige oogcublikkon daar na sloeg- do buggalah om. Ken gedeelte van de man schap klauterdo op de klippen, Vaar zij 'bhiten het bereik van den stroom waren, die onder andere ver ongelukten twee arme duivels, aan een plank vast geklemd, te midden van do overblijfselen van het schip, in het ruime sop naar Chalil's boot dreef. Deze herkendo weldra Zeyn's vader en broeder, do wrekers van het door hem vergoten bloed, zijne onverzoen- lijkste vijanden. Allah zij geprezen I riep hg. Hot leven der beide mannen die mijn dood gezworen hebben, is in mijne hand.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2