Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. t MI1BIE Ao. 1S7S. 22stc Jaargang No. 1153. i: a MMir r Bekendmaking. ZUINIGHEID. Gemengde berichten. GIAfiE Dit blad verschijnt twee maal per week: IVoens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tet 's mid dags 12 ure worden advertenti'en in het eerstuitko- niend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te bién. Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6o| Afzonderlijke nummers J 0.07 A dvert en tién van een tot vijf rogels ƒ075; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen! POLITIE. In een der koffijhuizen te Scliagen, is op Donderdag 3i October 1.1. onbeheerd achterge- laten een zakje met scherpe palroonen, voor jagtgeweer. Inlichtingen te bekomen ter Gemeente Secre tarie. liet is een oud woord, ons van de vaderen overgeleverd, dat zuinigheid buizen bouwt als kasteelen. Eigenlijk, voegden zij er bij: zuinig heid met vlijt; en bet verstaat zich dat wan neer vlijt de band niet uitstrekt 0111 de bouw materialen aan te voeren, de zuinigheid als bouwmeester niet veel uitrichten zal Zuinigheid met vlijt Bouwt buizen als kasteelen! Niet bet gezegde alleen is ons van de ouden overgebracht, maar menig stoffelijk bewijs; dat r zij in de waarheid dier-stelling gelooid hebben en dat die stelling waarheid bleek. Ongetwijfeld moet die zuinigheid niet met schrielheid ver- ward worden, want wie eenigzins te buis is in de geschiedenis van de 17e en 18e eeuw, weet bet dat onze voorouders er zeer goed durfden zijn en dat goede sier bun- geene onbekende zaak was, maar toch is van oudsher aan ons volk eigen geweest eene burgerlijkheid die bet wars inaakte van uiterlijk vertoon en die ook, ofschoon verminderd bij bet verzwakken dor nationale eigenaardigheden, over bet algemeen ons volk nog versiert. Het zou dus onnoodig kunnen genoemd worden veel te zeggen over de deugd der zuinigheid, wanneer wij beoogden iets nieuws te zeggen, maar wanneer wij om ons been zien, houden wij bet niet voor ondienstig het een en ander betrekkelijk deze deugd in berinnering te brengen. Het komt ons toch voor, dat bij veel brei en met den regel, tegenwoordig veel ver keerde zuinigheid wordt toegepas^. Eene der eerste wetten voor den wezenlijk zuinigeu man moet deze zijn; dat bij de noodzakelijke uitgaven niet alleen niet schroomt, maar dat hij ze steeds tijdig aanwendt. Wie op die uitgaven tracht te besnoeijen of zelfs wie niet in tijds tot die uitgaven beeft besloten, betracht de ware zuinigheid niet. Zou die zuiuigheid behartigd worden waaraan uiterlijken zwierwordt ten koste gelegd, wat aan de eerste levensbehoeften wordt onthouden en wie spreekt mij tegen, dat dit billijk gedeelte van zijn inkomen gebruikt oin zich en de zijnen niet alleen goed te voeden en te kleeden, maar iets oVcr beeft voor betee- kenende veraangenamingen des levens, zal, op dit punt minder zuinig grootere nuttelooze uitgaven besparen en daartoe geen lust of aandrang ge voelen. Zuinigheid wordt ook verward met het niet uitgeven van geld. Volgens die opvatting is bij de zninigste, die bet minste geld uitgeeft, maar boe arm is de man, die op zoodanige wijze schat ten verzamelt; waar zijn de kasteelen die zijne zuinigheid sticht! Bij de doode schatten krimpt langzamerhand zijn levend hart in een en als eene mummie zonder behoeften, heeft, zoo lang b\j leeft, de wereld niets aan hem. Een enkele maal inoge de erfgenaam goed maken, wat de verzamelaar te kort kwatn: een leven is in elk geval verloren gegaan. Den waren gebruiker van bet geld blijft het steeds een middel ter ver krijging van de zaak, die bij noodig beeft; niet in de besparing van bet geld, maar in de zaak die men er voor verkrijgt, ligt de waarde. Hij die zorgt, dat bij voor zijn geld de volle waarde verkrijgt in voorwerpen, die bij noodig beeft; die is zuinig; bet oppotten op zich zelf is geen verdienste dan alleen in verband met uitgestelde voormolens, naar wier verwezenlijking men tracht, Het is niet alleen in bet huiselijk en burgër- Iijk leven, dat deze verkeerde opvattingen van zuinigheid tieren. Ook in de huishouding van den Staat worden zij niet zeldzaam verdedigd en opgevolgd. De eerste behoeften van den Staat worden dan achter gesteld bij weelde uitgaven; kostbare begrootingen van marine en oorlog gaan voor boven menig dringend belang. De meeste Europesche Staten lijden aan dit gebrek. Allen achten zij zich rijk genoeg om bun glorie te kunnen betalen, meestal bij eene ledige schat kist, waar bet de ontwikkeling geldt van de pro ductieve klachten des lands. Ook in ons vader land telt de begrooting te «veel weelde posten. Zij het Ook dat sints 1848 hierin groote ver betering is gebracht; de diplomatie, bet leger, de drie hoogescholen zijn buiten verband weel derig ingericht, wanneer inen ben vergelijkt met de bezoldiging der rijksveldwacht. Maar het is bovenal dein de tweede plaats door ons veroordeelde zuinigheid, welke in den laat- sten tijd, door de regeering te sterk wordt voor op gezet. Toevallige oorzaken hebben ons in de i noodzakelijkheid gebracht eene leening te sluiten en nu eene oogenblikkelijke onevenredigheid tusschen onze gewone inkomsten en de buiten gewone uitgaven ons voor een te kort stelt, beet vau bet werk geld kost, zullen de nieuwe lee ningen niet uitblijven, maar zullen ze te eerder komen door de kwijning van de welvaart, die niet bloeien kan in een land, dat in zijn wegen de aderen mist, waardoor bet bloed vloeien moet. Achttien onderofficieren van bet instructie- bataljon te kampen, die deel hebben genomen aan liet examen voor 2en luitenant der infuuterie, zijn allen geslaagd. Een jong Chineesch ingeneur Jo Hing Pu, die in bet belang van technische studiën eenige weken te Berlijn vertoeft, ineent bet probleem tot besturing van den luchtballon te hebben opgelost en beeft in een ijzergieterij een zeer gecompliceerde vliegmachine laten vervaardigen. Hij beeft bij de Duitsche autoriteiten aanzoek gedaan oin zijne uitvinding aan bet oordeel eener commissie van deskundige officieren te mogen onderwerpen. Door de zware, onophoudelijk regens der laatste dagen is bet polderwater in de Zijpe zóó gewassen, dat vele lage wegen en landen zijn ondergeloopen. Menig veehouder denkt er reeds ernstig aau zijn vee op stal te brengen, zoo er niet spoedig verandering komt. - Een pasgehuwd burgerman werd gisteren avond te Breda iu beschonken toestand naar 't politic-bureau gebracht. Heden ochtend werd liij daar dood gevonden. Hij leed aan vallende ziekte en inaakte in den regel geen misbruik van sterken drank. niet in onze zeden gewoonte begint te worden? Wie zal bet zeggen, boe vaak de verteering die het van regeeringswegé, dat de eerste plicht: men buitenshuis maakt geboet moet worden zuinigheid is. Indien men door zuinigheid ver met eene slecht voorziene tafel binuen s'buis; t staat bet niet uitgeven van geld. ook waar die' hoe vaak de lang gesleepte en grillig behangen uitgaven dringend gevorderd worden, zal de iaponneu eene armzalige onderkleediug moeteu oudervindiug spoedig leeren, dat deze zuinigheid verbergen? Men is zuinig op de eerste levens- geene kasteelen bouwt, maar k;h>teelen tot bouw- behoeften om wat men uitspaart te versmijten vallen maakt. Indien terwijl in ons vaderland aan den schijn en niet zelden is ons offeren aan nog zoo veel ontbreekt aan eene goede inrichting den schijn een gevolg onzer kwalijk aangewende voor ons binnenlaudsch verkeer de nauw bc- zuiuigheid. Wie bet te buis goed heeft, wie een.gonnen band rusten gaat, omdat de voortzeult fe Drachten is Mattndag namiddag een moord gepleegd, naar men zegt ten gevolge van een twist tusschen vader en zoon. De justitie beeft zich onmiddellijk naar die plaats begeven. Nadere bijzonderheden zijn nog onbekend. Een treurig ongeval bad te Parijs plaats iu een buis vau de Èhnnips Elvsées. Eene En- gelsehe dameslechts 20 oud, die zich sedert acht dagen met baren «echtgenoot te Parijs be vond, was bezig zich te kleeden 0111 een bezoek aau de tentoonstelling te brengen, toen haar inau binnentrad, eene sigaar opstaken de luci fer nog brandende onder den schoorsteen wierp. Zijne vrouw naderde dien, om een laatsten blik in den spiegel te werpen, haar dun kleed vat te vuur eu 111 een oogwenk was zij door vlam men omringd. De doudciijk verschrikte echtgenoot trachtte met zijne banden bet vuur te blusscben, maar te vergeefs. Op beider angstgeschreeuw kwamen ten laatste buren toeschieten, wie bet gelukte de jammen uit te dooven, maar de arme vrouw o\ er leed reeds een uur daarna onder de hevigste pijnen. De American Begister verhaalt, dat dr. Pancoast uit Canada twee jeugdige meisjes heeft medegebracht, die, als de Siaineesche tweelin gen eu de zuster Mielli en Cbristine, door de na tuur aan elkaar lichamelijk verbonden zijn. Ze zijn door een vleeschenband onder de borst aau elkander gehecht. Kose en Marie zoo beeten de beide zusters bandelen de eene onafhankelijk van de andere, en zij hebben niet dezelfde gewaarwordingen, zoodat de eene soms neerslachtig en zwijgend is terwijl de an dere opgeruimd is en spraakzaam. De tweelin gen zijn van Franscheu oorsprong. -Ie Beemster heeft een ongehuwde vrouw die nu en dan, hoewel in geringe mate. aan vlagen van krankzinnigheid leed zich laten dood hongeren. In 21 dagen bad zij geen voedsel meer willen gebruiken. Vroeger bad zij meer-

Schager Courant | 1878 | | pagina 1