DANKBETUIGING. Mark tbericli teil 298c STAATSLOTEHIJ. Ad verten licn. Burgerlijke Stand der gemeente Scha gen Burgerl. stand der gemeente Haringkarpesl malen een einde aan liaar leven willen maken, wat haar echter door de waakzaamheid van hare familie telkens was mislukt. Cit Vlaardingen meldt men ons, dat al daar een onrustbarend gerucht in omloop is omtrent den logger Winschoten, J. Van der Zwam toebehoorende aan de Maatschappij Het Noorden aldaar, Dit schip zou namelijk door den bliksem ge troffen en dientengevolge vergaan zijn, en wel in het gezicht van een Scheveninger bomschuit die gisteren aan het strand gezet is en dit bericht mede bracht. Omtrent de Winifred, C. v. d. Windt, toebe hoorende aan dezelfde Maatschappij, wordt uit Lerwick gemeld dat zij aldaar binnen kwam, met verlies van 11 netten en 20 ton haring die zy wegens stormweder verplicht was over boord te werpen. Te Palermo zat een dief gevangen, die deel uitmaakte van eene bende, waarvan het hoofd reeds lang te vergeefs gezocht was, de ge vangene nam aan, deze in handen der justitie te leveren. Men behoefte hem maar twee agenten mede te geven. Met dezen ging hij des nachts op weg en bracht hen huiten de poort. Bij een muur gekomen, sprak hij Wacht mij hier, ik ga .even den hoek omals gij mij met een an der ziet terugkomen grijp dien dan, want hij is het hoofd der bende De agenten wachten, en zouden er nog wachten, want de dief keerde niet terug. In plaats van het hoofd der bende te vangen, lieten zij een lid van die bende ontsnappen. Te IJzendoorn is eene huwelijksplechtig heid gestoord, door het verwonden van den vader der bruid door een vreugde schot van een der huren. De getroffene werd in bewusteloozen toestand in eene naburige woning gedragen. Dikwijls is er geklaagd, dat de reddings booten, thans aan onze stranden in gebruik, zoo licht omslaan en het daarna zoo mocielijk valt om r.e weer recht te verkrijgen. De lieer J. Zwanenburg, scheepsbouwmeester te Texel, heeft van die klacht notitie genomen en een model onderworpen, waardoor genoemde bezwa ren zonden worden overwonnen. Om de proef op de som te nemen, vervaardigt hij thans zulk een nieuw model reddingsboot op een zestiende van de ware grootte. Wanneer deze proef vol doet waaraan de maker, die trouwens uitstekend in zijn vak thuis is, volstrekt niet twijfelt, zal zijn model aan het hoofdbestuur der N. en Z. Holl. lleddingsmaatschappij ter beoordeeling worden opgezonden. Naar aanleiding van het gebeurde te Ter Heijde, waar de brik Areta inet de geheele bemanning verging, worden vele stukken ge wisseld over de vraag of de reddingmaatscliappij gedaan heeft wat zij kon. Er is één mislukte poging gedaan met 6 of 7 vrijwilligers, waartoe de hulponderwijzer de Vletter behoorde, doch verder niets. Het schijnt dat,er gebrek is aan bekwame en moedige zeelieden. Men acht hel ook niet practisch, dat de directeur van het Getrouwd-, geene. reddingsstation op een uur afstands van die plaats Overleden- 29 October. Dirk Scirie en' 0U j 62 jaren, echtgenoot van Neeltje Bakker. II. Ik gevoel meer moed, antwoordde Jenny en mijns inziens is or ook eene zekere zelfvoldoening in g; legen, om zich zei ven zijne toekomst te grondvesten. Hoef Zoudt gij n dan aan al de slagen des noe.d1ots willen blootstellen om Cockerill naar Bos ton te volgen f En waarom niet O gij kent de noordelijke staten niet, Miss Mackenzie Wat voor ons de zwarte is dat is daar de behoeftige blanke want bij onze nicuw-ongelsehe broeders in de noordelijke staten die zoo afkeerig zijn van de nerger-slavornij is de rijke de meester, do arme niets meer dan oen slaaf. Paar verwerft men zich zijn vermogen Diet met de armeB van anderen, maar met zijne eigene, en het t'ouddat men ver dient moet men nitzweeten. Wees gewaarschuwd mijn kind, voegde hij er hij en vatte met spotachtigen laeh Miss Jenny's fijne fraai gevormde hand, wilt gij deze heerlijke vingers wier zwaarste arbeid tol hier toe slechts bestond in het c-pbinden uwer haarlok ken door het naaijen van balen goed tot op het bloed verwondenof ze bjj het afwegen der specerijen door vorst-builen zien opzwellen?.... Gij hebt tot hier toe steeds het weelderige en overvloedige leven on zer Alabamesche vrouwen geleid Miss gij zult geene bezigheden willen verigtcn welke men hier te lande slechts door slavinnen Iaat uitvoeren! Jenny sidderdeopgevoed in de voordeelen van bet zuidenalwaar men eiken arbeid als een ongeluk en zelfs als eene schande voor de vrouw beschouwt, werd zij een oogenblik geschokt door het beeld, dat de heer Jackson haar maaldemaar die indruk was slechts voorbijgaande, en zij antwoordde hem dadelijk daarop: Ik wil niets op anderen voor hebben, maar mij onderwerpen aan de gebruiken des lands, waarin ik leven zal. De planter haalde ongeduldig zijne schouders op, doch. herstelde zich weder spoedig en zeide op een toon van ernstige vermaning en schijnbaro welwil lendheid: Wees voorzigtig met het vormen van zulke her senschimmen, Miss Mackenzie! Doe niets met overijling het geldt hier niet alleen uzelve maar ook uw vader. Het meisje zag men verschrikt aan, maar Jackson woont. In den laten avond van Zaterdag, even voor tien uren, is ter hoogte van het Funen j de passagierstrein, van Weesp komende, tegen een goederen trein gereden. De passagierstrein vloog in volle snelheid tegen den stilstaanden j goedeitrein en bekwam geen belangrijke schade, terwijl van de passagiers slechts sommigen eenige lichte kneuzingen bekwamen; daarentegen be kwam de machinist verwondingen van ernstiger aard. De uitwerking van den schok was nood- lottig voor den goederentrein. De locomotief, tender en drie wagens werden over elkander geworpen en letterlijk vernield. Eene groote menigte wandelaars- overtuigden zich gisteren van de vreeselijke krachten, die daar hadden uitgewerkt. Uit Rottevalle wordt van 4 Nov. gemeldt: Heden ochtend werd alhier in tegenwoordigheid van den officier van justitie het lijk geopend van een ouden man, die gisteren was gestorven, naar inen vermoedde, tengevolge eener mishan deling, hem door zijn schoonzoon aangedaan. Uit het geneeskundig onderzoek is gebleken, dat er wel mishandeling heeft plaats gehad, maar dat de bedoelde persoon tengevolge daarvan niet is overleden, zoodat tegen den schoonzoon, alleen wegens mishandeling, eeDe vervolging is inge steld. Naar de Zwolsche Ct. verneemt, beeft Klaas Nieuwenliuis. een der medeverdachten van den dubbelen moord, die onlangs te Vollenhove heeft plaats gehad, gisteren volledig bekend daaraan schuldig te zijn, zoodat thans de ver dachte Gerrit Nieuwenhuis nog de eenige is die zijn schuld niet bekend heeft. Eergisteren werden eenige bewoners op het I.age Zand te 's Gravenhage verschrikt door het geroep van moord. Ook waren twee nacht wakers op de herhaalde kreten naar de straat gesneld en vonden toen een man, wiens bebloede handen de sporen droegen van inessneden. Vol gens de opgave van den gekwetste zou hem de verwonding door eenige manspersonen zijn toe gebracht, die zich daarna verwijderd hadden. De daders heeft men nog niet ontdekt. Ingeschreven van I tot en met 4 Nov. 1878. GEBOREN geene. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: geene. OVERLEDEN: Guurtje Gilde oud 3 dagen Alkmaar 2 Nov. Aangev. 7 Paarden f 130 a 200 2 Koeien f 195 a 245, 22 nucht. Kalveren f 14 a 28 50 Schapen f 17 a 50, Lammeren a f 78 magere Varkens f 10 a 18, 325 Biggon f3.— a 6 -. 9 Bokken en Geiten f 3 a, 12 k. Bokjesct., Boter per kop 100 allO ets. Purmerende 5 Nov. Kaas: aangevoerd 210 stapels kleine f 32.50 5 stapels middelbare f36.50 a Boter f 1.35 a 1.45 per kg. Eijeren Kip- f 6. a 7.Eenden f per 100 st. 345 Runderen, handel vlug en de prijshoudend; 27 paardon; 83 vette Kalveren f ,70 a .90 per Kilo, vlug; 75 nuchtere dito f 12 a 32 per stuk, ving; 153 vette Varkens 46 a 55 ct per kilo, vlug: 30 magere dito f8 a 18 stug, 404 Biggen f2a 5. stug, 1817 Schapen, 304 Ganzen f 24.0 a 3.—; handel vlug, prijzen matig. Hoorn 2 Nov. 10 hL Tarwe f 11.1 hl. Rogge f 6.—; 23 hl. Gerst f 6.40 68 hl Haver f 5 20; op monster verkocht: Mosterdz. f 18.20 a Karwjjzaad f 17.20 a f—.—i Boonen: Witte f a Bruine f 12.40; Paarden f Duiven faangevoerd 84 heet, Erwten Grauwe 16; Groene fl 4.20; Witte groote f 11 a Vale f aangevoerd 900 hl. Aardappelen f 3.80 a 4.per heet. 1335 Kop boter, per kg. f 1.50 a 1.65; 300 Kippen van f50 tot 2.4000 Kipeieren 5.50 a .—per 100 stuks. 150 Eenden f .60 a .65 dito Eieren f per 100 st ks. Vee 59 Paarden 50 f a 250; Koeijen f a 10 Kalveren f22 a 30 315 Schapen f24 a 34.—. Lammeren f;a128 Varkens f 10 a 20. 12 Zeugen f 20 a 45; 475 Biggen f 3.a8. Bokken f a Geiten f a Handel stug. Ingeschreven van 28 Oct. tot 4 Nov. ^878. Geboren3o October. Arie, zoon van Pieter Schouten en Trijntje Stapel. Ondertrouwd: geene. stond haar onderzoekenden blik goed door en ging bodaard voort: Het ging don heer Mackenzie even als allen anderen kolonisten; toon hij zich voor tien jaar hier nederzette, heoft hij hot kapitaal moeten leenen, dat hij tot den aanleg zijne plantagie noodig had. Ik weet het, dat hij u aanzienlijke sommen schuldig is, viel Jenny hem in de rede. Sedert is hem allee tegengcloopen, ging Jackson voort, en ik moet mij zeer vergissen, als het niet het bewustzijn is, dat hij aan zijne vele verpligtingen niet kan voldoen, wat zjjne wezentlijke ziekte vormt, welke hem thaDS naar het ligchaam zoowel als naar den geest vernielt 1 Gij hebt gelijk; ik weet het dat de zorg hem bijna doodt, hernam het meisje weenondemaar grooto God! wat kan ik daar tegen doen? Gij kunt hem en zijne eer redden, als gij van Cockerill wilt afzien, en zoo verstandig zijt uwen vader een rjjken schoouzoon to schenken, die hom uit zijn nood redt. Dat zal ik nooit in der eeuwigheid doenl riep Jenny uit, met afkeer zich eene schrede van den planter verwijderende. Zoo als het u belieft, mijne schoone, zeide Jackson met een dreigenden blik en op bitteren toon. Zoo als men zijn bed schudt, zoo ligt men. Het staat Miss Mackenzie volkomen Trij, hare eigene keus boven de eer .en het leven haars vaders te stellen. Maar gij knot er n nog eens op bedenkeneerst over veertien dagen vervalt de eerste wissel, welken ik mij door mijnheer Mackenzie heb doen onderteekenen. Ik zal dan zoo vrij zijn mij ten zijnen te vervoegen. Met deze woorden groette hij het meisje koel en verwijderde zich. Toen Jenny alleen was, dacht zij met schrik na ovei de ontmoeting, welke zij zoo even gehad had. Zij kon aan do bedoelingen baars buurmans niet meer twijfelen. Toen hij zich namelijk vijftien jaar geleden hier in de nabijheid had nedergezet en zijne tegen woordigo plantagie gekocht bad, zag men in zijn hais eene schoone kleurlinge, zoo als de meeste kolonis ten cr eene bij zich in huis hebben. Men is in de zuidelijke staten niet zeer gestreng van zeden en niemand bekommerde er zich over of die schoone slechts do minnares of do wettige vrouw van den heer Jackson was. Zooveel was intussehen zeker dat zij in zijn huis het aanzien eener gade genoot. Ook had zij hem twee zonen geschonken, die reeds Trekking van 4 Nov. No. 2670 J 1000. Nos. 276 en 6059 elk f 200. Nos. 738, 5490, 74^3, 8460 en 8698 elk f 100. Trekking van 5 Nov. No. 955i 2000. No. i3246 f 1000. No. 17712 f 4oo. No. ^846 f 200 No«. 63i, 1228, i54a, 2002, 8182 9038, i3953 J 100. Gevoelig voor de vele en treffende blijken van belangstelling en vriendschap, zoo van hier als elders, op den 29 October 1878, bij gele genheid van zijn 25 jarig jnhilé als brieven gaarder alhier omvangen, betuigt de onderge- teekende zijnen opreglen en bartelijken dank. J. BOUWMAN. Winkei. 6 November 1878. 5341 tamelijk groot en in een opvoedings-gesticht in hot zuiden verzorgd waren. Men noemde haar gewoonlijk mevrouw Jackson, zoo als dit in Alabama de gewoonte is. Maar Jackson verscheen nooit met haar in grooto gezelschappen van rijke blanken. Miss Mackenzie wist ook dat deze vrouw zich in Jackson'* buis bevond en had altijd geducht, dat hij met haar gehuwd was. Mon kan daarom nagaan hoezeer zijne voorslagen haar moesten verrassen en verschrikken. Al ware hare liefde voor John Cockerill dus niet zoo innig en opregt geweest en al had deze haar ook niet reeds voor etk denkbeeld aan eene andere verbintenis doen terug schrikken, dan zou toch de overweging, dat zij eene andere vrouw uit Jackson's huis verdreef, haar nog meer afschuw en haat jegens hem hebben ingeboe zemd. Intusscben beefdo zij bij de gedachte aan de woeste onstuimigheid van dezen hartstogtelijken mensch. Se dert zij wist, dat hij haren verloofde slechts daarom eene betrekking buiten's lands had bezorgd om hem te verwijderen, was het denkbeeld eensklaps bij haar opgekomen om aan Cockerill te schrijven, dat hij weder moest terugkeeren; maar de onzekerheid of en waar haar brief hem zou geworden en ot hij haar in de rcddelooze omstandigheden haars vaders en tegenover den rjjken en invloedrijken Jackson wel van nut zou kunnen zijn, drong dezen inval ras weder als onuitvoerbaar op den achtergrond. Bij haar vader kon zij bovendien niet over zulke zaken om raad vragen. Zijne ziekte had hem niet alleen voor zulke mededeelingen geheel en al ontoegankelijk en onbruik baar gemaakt ;maar hij was van oudsher niet bijzon der schrander in zaken geweest. Wegens een bankroet, dat echter zijne eer onbesmet had gelaten, daar hij er slechts door gobrek aan ondervinding in geraakt was, had bij de noordelijke staten moeten verlaten; maar in het zuiden was bij er noch voorzigtiger noch ervarener om geworden. Hij was aan Jacksoa het grootste gedeelte van zijn aanleg- en handelska pitaal schuldig, had daarvan sedert tien jaar niets kunnen aflossenmaar slechts met moeite de^ renten er van kunnen voldoen, en had nu, daar hij de on mogelijkheid om zijne verbindtenissen getrouw Da te komen, duidelijk inzag, oven als alle zwakke geesten gewoon zijn te doen, in het gezigl des gevaars zijne oogen gesloten. 1 Wordt Kfooljd.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2