Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 14 mvwm. Ao. 1878. 22ste Jaargang. No. 1135. Bekendmaking. Twee stemmen des tijds. Gemengde berichten. Patenten. Dit blad verschijnt twee maal per week: IVnen dag- en Zaturdaavönd. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentièn in h^t eerstuitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per |aar f 3.Franco prr post 3.6o Afzonderlijke nummers0.07$, Advertentièn van een tot vijf regels /"07S; iedere regel meer fo.iS. Groote lettere naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekhandelartm *<u(g<>ioinen2 X Burgemeester en Wethouders van Schagen. Gelet hebbende op art. 265 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad No. 85); Brengen ter openbare kennis, dat het door den llaad vastgestelde suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, alsmede dat voor de be lasting op de honden, voor het loopende dienst jaar, gedurende acht dagen en Wel van Woensdag den t3 November tot en met Woensdag deu 20 November aartstaande, ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing zal neder- liggen. En is deze afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Schagen, den 12 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. LANGEN BERG. De Secretaris, DENIJS. AJ_ Juf» I De Burgemeester van Schagen maakt hekend, dat van af Woensdag, den i3en tot en met Zalurdag, den i6en dezer maand, des morgens van 9 tot 12 uren, ter Secretarie kunnen wor den afgehaald De Patenten, aangevraagd in de maanden Augustus, September, en October 11., 2e kwartaal dienst 187 J. Wordende de patentpligtigen herinnerd dat de albaling persoonlijk moet geschieden. Schagen 12 Novemlier 1878. De Burgemeester voornoemd, G. LANGEN BERG. Burgemeester en Wethouders van Schaften Gelet op de schriftelijke verklnring des plaatsëljjkcn genetesheórs aldaar, dat van de gebruikelijke middelen, ter versiering1 vati koek, het zoogenaamd plakgoud voor de gezondheid schade- lijke bestanddeelen bevat Gezien art: 112 van het polilie-re- glement dezer gemeente Brengen ter algemeene kennis, dat van af heden, in de gemeenle is ver boden, den openbaren verklop, het uitstallen en uitventen van koek en verdere lek kern yen beplakt met het verguldsel bovenbedoeld. Herinneren ten slotte belanghebben den dat overtreding teil deze straf baar is, met eenc boete van EEN tot VIJF gulden, en de toepassing dier straf met zich brengt, het voor verder misbruik ongeschikt maken of vernie tigen der voorwerpen welke daartoe hebben aanleiding gegeven. Schagen deu 12 November 1878. Burgemeester en Wethouders voorn, G LANGE M3EI1G. De Secretaris, DEM JS. om den zin van het nachtgeregt te ontdekken, Voelen wij niet allen den druk van dit zooge- de eene sprak: o sultan, U zal een groot oiu naarade realisinus, dat de poésie en den geestdrift geluk ten deel vallen, gij zult al uw bloedver- dooft? wanten door den dood verliezen, en deandefej: Of overdrijf ik? zegt dan zeiven, bemerkt gij verheug U, o sultan, gij zult al uw bloedver- de geestkracht van het pligtsbesef, deu trek naar wanten overleven. De eerste kreeg tot belooning het hoogere en voelt gij den polsslag van opge- too stokslagen, en de tweede 100 goudstukken wekt volksbestaan? Es er bij u in bet hart Van de inkleeding hangt in den regel alleen af of het publiek de eene of andere waarheid, die men liet voordraagt, onaangenaam of aangenaam zal vinden. Voor een paar maanden heeft Bys- v,ln een doodsklokzij werden uitgesproken 1 - - - f er dij 11 in voldoening, levenslust, moed voor de toekomst Zijn die woorden niet somber als het gelui 1 1 i door een man, (lie aan liet spits vau onze ken lluet een vreeset ijk hard oordeel geveld 1 ral I godsdienstige beschaving staat, waarom wekken j zij niet dezelfde eigernis nis die van Busken die liet even meer- Wie kent niet het door den duitschen dichter Rückert berijmde verhaal van de twee droom uitleggers? Een sultan droomde op een uaebt, dat al zijn tanden waren uitgevallen, twee be roemde droomuitleggers werden nitgenoodigd^ over ons tegenwoordig volkskarakter en voo over de zoogenaamde liberale cotterie die thans de magt hij ons in handen heeft. Volgens dien schrijver kan alleen een revolutie of nog liever een coup d'état ons bevrijden van het bekrompen en zelfzuchtige zoodje, dat de ruimte in de zalen van het binnenhof inneemt. Geheel onze dag bladpers is opgekomen tegen deze treurige schildering van ons volkskarakter en hield zich zoo dom als of het de aansporing tot den koning om een coup d'état te wagen voor goede munt opnam bekende woordvoerders der liberalen een hard oordeel over ons volk en over de derheid in de Kamer uitgesproken en onze dagbladpers heeft het voor zoete koek opgeslikt. Professor Rauwenhotf heeft op den protestanten dag te Zwolle eene door de liervorming mede gedeelde redevoering gehouden, waarin over ons tegenwoordig volkskarakter een oneindig veel ongunstiger oordeel wordt uitgesproken dan in Busk'en Huets brochure. Wat dunkt u toch, lezer van de volgende beschrijving. ,,In ons Staatkundig leven geen groot, geen krachtig nationaal gevoel. In onze zamenleving, bij toe nemende weelde en zucht naar genot, een matheid Van toon, alsof men bang is iets van zijn innerlijk leven te vei raden, of men zich schaamt eelt hart te hebben. Een burgerstand die zich zijn rang beklaagt, en zijn kracht verspeelt in ijdel streven naar voornamen schijn en de onderste laag des volks door sterke drank verw ilderd en vervreemd van huiselijkheid en zedigheid. Ons onderwijs, hooger, middelbaar en lager, liet heeft voortreffelijke hulpmiddelen in o ver- Goed, maar de geest is er uit. Bij 't hooger onderwijs een ijverig jigt maken op feiten, maar groote armoede aan ideën. Bij 't middelbaar on derwijs is aanleeren, zijn nuttige kundigheden alles, maar wordt de opvoeding verwaarloosd. Bij 't lager onderwijs, ach! wie kent de ellende niet? wordt de jeugd veelal het slachtoffer van politieke partijschap, wordt bet onderwijs zielloos en dat in naam der neutraliteit, God wordt geweerd uit de school. Onze beschaving? onder het vernis van lieve vormen verbergt zich een jammerlijke onbe duidendheid. Het orgaan van zedelijke waardee ring wordt verstompt. De heiligste dingen worden op de meest cijnische wijze reeds door jeugdigen beschouwd en besproken. De boeken, die herdruk op herdruk beleven doen ons huiveren vaneen levens opvatting, zonder geloof, zonder bezieling. Iluet? Even hard klinkt het oordeel, dat Mr. Veegens in de vragen des tijds over de meerderheid in onze Kamers velt, van die meerderheid is eigenllijk niets meer te wachten, geene hervor ming, noch van ons kiesstelsel, noch van onze belastingen. Kappeijne zal de meerderheid hij elkander weten te houden door eenige schiju- wetten, die bij niet uitvoert, als de wet op het 1 1" 1 1 Mager onderwijs, met zijn advocaten-welsprekend ln de twee laatste weken hebben twee i B J t /beid en kunstgroepen zal bij meester van die meerderheid blijven, maar de groote meeederheid van bet volk tegen hem in 't harnas jagen. 111 schijnbare snelheid zal onze Kamer zich onder de leiding van Kappeijne altijd voortbewegen, maar het zal zijn als in een malle moleu. Zoo luidt het oordeel van den Heer Veergens over onze Kamer en ons ministerie, zeker niet gunstiger dan dat van Busken Huet. Waarom hooren onze dagbladen dat oordeel zoo dood bedaard aan? omdat het vooruitzigt daarin doorschemert dat onze liberale meerderheid nog lang op het kussen zal blijven. De sultan, wien bet vooruitzigt werd geopend, dat bij te midden van de gevaren der zijnen een lang leven zoude slijten, deerde liet weinig of dat leven beroofd zoude zijn van ziju aange naamste kleuren. Kan onze liberale meerderheid iu de Tweede Kamer slechts meerderheid blijven wat deert baai dan of alle idealen verdampen als rook. Stoffelijk eu zedelijk kwijne onze natie, wat gaat bet baar aan, zij beeft toch niet met bet volk, maar met kiezersvereenigin- gen en couranten te maken, bazuinen deze baar lof" uit. dan is het voldoende. De sultan zitte daar als eeu tandelooze en suffende grijze, hij kan zeggen beter zonder kracht, zonder eer en moed te leven, dan te rusten in een duister graf. SCHAGEN, i3 November 1878. In de op 12 alhier gehouden vergadering van den raad dezer gemeente, werd onder meer, behandeld, de reeds vroeger aan de orde geweest zijnde vraag, of hel te kort op de openbare uitvoering gehouden door den onderwijzer aan de gvmnastiekschool met zijne leerlingen, dd 12 Eebruarij Ui, overeenkomstig de ineening des onderwijzers, moet worden gedekt uit de gemeentekas. Het bleek dat de meerderheid

Schager Courant | 1878 | | pagina 1