Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. ZONDAG Ao. 1878. 22slc Jaargang, Bekendmakingen. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per week: JFoe dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 11 ure worden advertenti'en in het eerstuitko- inend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per |aar f 3.Franco per post f 3.6o Afzonderlijke nummers 0.07 Advertentien van een tot vijf ragels o "5iedere regel meer J 0.15. Groote letters nsar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangonomen! Naar volksheil zonder deugd te dingen, /f7? Is arbeid aan een rots te biên. Burgemeester en Wethouders van Schagen. Gelet hebbende op art. 265 der Wet van #9 Junij 1851 (Staatsblad No. 8f>) Brengen ter openbare kennis, dat het door den Baad vastgestelde suppletoir kohier van dén Hoofdei ij ken (Jinslag, alsmede dat voor de be lasting op de honden, voor het loopende dienst jaar, gedurende acht dagen en wel van Woensdag den i3 November tot en inet Woensdag den 20 November aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezingi zal neder lagen. En is deze afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Schagen, den 1» November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. LANGKNBF.BG. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Sc ha; jen Gelet op do schriftelijke verklaring des plaatselijken «jeneesheers altlaar, j dat van de fjebruikelijke middelen, ter versiertn«j van koek, het zoogenaamd plakgoud voor do gezondheid schade lijke bcstanddeelen bevat Gezien art: 112 van het polilie-re- gleincnt dezer gemeente: Brengen ter algcmeene kennis, «Int vau af heden, in de gemeente is ver boden, tien openbaren verkoop, het uitstalleo en uitventen van koek en verdere lekkernijen beplakt met het verguldsel bovenbedoeld. Herinneren ten slotte belanghebben den, dal overtreding ten deze straf baar is, inet eenc boete van EEN tot VIJF gultien, en de toepassing dier straf inet zich brengt, het voor vertier misbruik ongeschikt maken of vernie tigen der voorwerpen welke daartoe hebben aanleiding gegeven. Schagen den 12 November IS7S. Burgemeester ou Welhoudeis voorn, G LANGENBEBG. De Secretaris, DEiNIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen; brengen ter algeineene kennis dat, door Cornelis Kicolaas Vlaming alhier, vergunning is verzocht tot plaatsing van een STOOMWERKTUIG tot het drijven van machines voor houtbewerking, in het perceel wijk A No. g3a, kadastraal be kend in sectie G, onder No. 3i4- De desbetreffende stukken liggen van af heden ter gemeente secretarie ter inzage^ terwijl op Maandag 2 December e.k., des morgens ten 10 ure, door het gemeentebestuur ten raadbuize zitting zal worden gehouden ter kennisneming van de tegen het verzoek ingebragte bezwaren. Schagen 16 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBRG. De Secretaris, DENIJS. Te Nieuwe diep is vol water en masteloos binnen gesleept de Schereninger bomschuit Ge- rardus Martinus, toebehoorende aan den Heer A De Niet; zij werd bezuiden Kijkduin in de Noordzee drijvende gevonden. Vier lijken zijn reeds van onderdek te voorschijn gehaald. Toen Maandagavond de Pers Stottai eei^e voorstelling te Nieuwe Niedorp had gegeven en daar ook de bekende geheugenproef vertoond had, door het achtereenvolgens opnoemen van 100 geheel willekeurig door eenigen uit 't publiek voorgeschreven en aan hem langzaam voorgele zen woorden, gaf een der aanwezigen, de zoon van den Heer P. Vries, brood- en koekbakker, te Winkel, te kennen, dat hij wel meer dan 100 woorden onthouden en Weergeven kon. Die stoute bewering werd bewaarheid. Nadat ioj andere woorden geschreven en door het publiek aan hem vooorgelezen waren, noemde hij ze eerst in volgorde vau no I tot loj en toen zeer vlug van het laatste weer terug tot het eerste woord. Iets later zelfs gaf hij de woorden no. I en 104, no. 2 en lo3, no. 3 en 102 no. 4 en 101 en zoo vervolgens, tot hij in 't midden bij de woorden no. 52 en 53 eindigde. Er is sprake van het voornemen om van Kolhorn naar Barsingerhoru van den dijk door de Nieuwe Streek en Schringkaagpolder, een rijweg aan te leggen. Hierdoor zou m een groote behoefte worden voorzien, aangezien men thans, verpligt over de Kreil, langs Hemmerweg, te rijden, meer dan driemaal de vereischte afstand. Te Rousan heeft een koopman de advocaat van zijn tegenpartjj, die hein in zijn pleidooi had beleedigd, een slag in het aangezicht ge geven, waardoor een gevecht ontstond. Daar de advocaat zijn ambtskostuum, de toga droeg, wordt de zaak, op verzoek van den Baad van discipline, vervolgd. Het Petit Journal, van gisteren, wijdt aan de zaak een hoofdartikel, waarin het den koopman beschuldigd, doch er tevens op wijst, dat advocaten vaak te ver gaan en dat het ambtsgewaad moest worden afgeschaft. De advocaat staat niet boven den doctor of notaris. Den i3 Nov. des 's morgensten 5 ure, 'is aan het strand te Scheveningen, tusschen het vuurbaken en het territoir van de gemeente Loosduinen een lyk van bet mannelijk geslacht, naar gissing oud ongeveer 3o jaar gevonden en onmiddelijk naar de burgerlijke begraafplaats vervoerd. Het lijk was van alle kleedereu ont daan, hetgeen doet vermoeden dat het op het strand van alles beroofd zou zijn. Het lijk was versch; aan een hij het baden verdronkene valt immers in dit saisoen niet te denken. De kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem heeft een adres bij den minister van waterstaat, handel en nijverheid ingediend, waarin zij verklaart in te stemmen met het verzoek van het gemeentebestuur van Uithoorn, betref fende de aangevraagde koncessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Am sterdam naar Rotterdam, te Alphen aansluitende aan den spoorweg Leiden-Woerden en den Rijn spoorweg snijdende nabij Zevenhuizen, en waarin door gezegd bestuui eene veranderde rigting in de geprojecteerde, lijn wordt voorgesteld, door daarin niet alleen Uithoorn en andere plaatsen maar ook Haarlem en Haarlemmermeer op te nemen. Vrijdagavond begaf de zuster vau den pastoor P. van Tegelen zich onder begeleiding van den voerman, met paard en rijtuig naar Kessel huiswaarts. Toen zij zich te Steijl met de veer pont over de Maas lieten zetten, werd het paard in di- pont schichtig, waarop de veerman bij sprong om dit te beteugelen, doch het werd hem meester en hij stortte met paard en kar midden in de rivier. Naar wal gezwommen zijnde, omwaaide hij, dat Mej. P. mede in de rivier lag. waarop hij zich andermaal te water begaf en eerst dc drenkeling en vervolgens kar en paard behouden aan wal bracht. Een predikant uit Dordrecht en een ren tenier uit Middelburg zijn den i'2 dezer door hel kantongerecht aldaar tot geldboete of ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij zich hadden bevonden op dc: uitsluitend voor datnes bestem de retirade in het dames-salon op het station van het N ed. Rijnspoor aldaar. Zij maakten zich daardoor schuldig aan o\ertreding van art. 3 algemeen regl. op het vervoer op de spoorwe gen: »het is verboden aan mannen zich in de vertrekken of lokalen, uitsluitend voor vrou wen bestemd, te begeven.» Terwijl men sinds jaar en dag zich over stelpt zag met schrifturen, in welke door ge neeskundigen en leeken werd betoogd dat zelfs de inatigstc minnaar van een glas wijn, bier of sterken drank niet veel beter was dan een vergiftiger van zijn eigen lichaam en van zijn nageslacht vinden wij thans door een van Engeland's eerste medici, Sir James 1'aget, in de Co n tem po ra rij Revieuw een pleidooi geleverd ten gmiste van alcohol dat wil zeggen, ten gunste van een matig gebruik van geestelijke dranken, hoven geheele onthouding. Over mis bruik is natuurlijk des oordeels niet minder streng dan dat van één zijner collega's. En wat misbruik is waar matigheid ophoudt en on matigheid begint dit voelt ieder voor zich zelf best. Sir James ziet iu den toestand van het menschdom het bewijs, dat matige drinkers iu levensduur, gezondheid en arbeidsvermogen het winnen van onthouders. Laat ons, zegt hij over een tijdperk van duizend jaren terugzien. Wij weten hoe reeds binnen een drietal geslach ten de jammerlijk verbasterende gevolgen van aanhoudend, erfelijk drank-misbruik zich on miskenbaar openbaren. Indien nu een eveneens aanhoudend enerfelyk, doch matig gebruik van alcohol mede nadeelige gevolgen had op 's men- sclien lichainelijken en geestelijken toestand dan zouden na duizend jareu, dat is na dertig ge slachten, die gevolgen, door tijden erfelijkheid geaccumuleerd, eveneens onmiskenbaar moeten zijn althans hij vergelijking van een drinkend met een nietdrinkend ras. Wat echter zien wij Juist het omgekeerde. Wij zien, wanneer wij West bij Oost, Noord bij Zuid vergelijken, dat overal het nageslacht der matige drinkers krach tiger van lichaam en van geest is, dan het nageslacht der onthouders Ja, in het Oosten zelf, in Hindostan, indien de drinkende Engelsch- man zich terugtrok, zou zijn opvolger als over- heerscher van de niet-drinkende Hindoes onver mijdelijk niemand anders zijn dan de éénige inboorling van ludie, die wel drinkt: de Sikh. Het argument is krachtig en schijnt ons nieuw. Alleen zouden wij de vraag er neveus willen stellen: of de dispositie, die den mcnsch in alcoholische dranken smaak doet vinden, niet een onderdeel is van het temperament, dat hem bij den strijd om het bestaan den palm doet winnen. Is het gebruik vau alcohol eene oorzaak van kracht in de drinkende rassen? Of is de trek naar spiritualiëd slee hts een nevenverschijnsel van de kracht, die dezen rassen aangeboren is? In het laatste geval zou het eene open quaes- tie kunnen geacht worden, of de bedoelde rassen niet nog sterker, nog meer uitmuntend boven de andere geweest zouden zijn, indien zij van den beginne zich van alcohol geheel hadden weten te spenen. Hoe dit zij, Sir James Paget heeft aangetoond

Schager Courant | 1878 | | pagina 1