Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. ZONDAG Ao. 1878. 22stc Jaargang, INfc* 1138. 24 1OTM1M. Vrede of Oorlog. Gemengde berichten. Dit. blad verschijnt twee maal per week: TVoens- dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentien in het eerstuitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6o Afzonderlijke nummers f 0.07 Advertentien van een tot vijf regels fogS; iedere regel meer f o. i5. Groote lettors naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekbandelaren aangenomen) Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. Wat wilt ge, lezer: Vrede of Oorlog? Een enkel woord tot verduidelijking van mijne bedoeling. Of de baan die de menschheid in den loop der eeuwen beschreven beeft, een «cirkelgang, genoemd moet worden ik wil er mij geen oordeel over aanmatigen. Maar vast staat, dunkt me, dat nog altijd de meeste menschenkinderen ter wereld komen, niet alleen met goede, maar ook met slechte neigingen. Slechts één dier slechte neigingen wil ik hier noemen. 't Is de zucht om, zij 't dan ook door de ■Omstandigheden in meerdere of mindere mate gedwongen of zelfs maar uitgelokt om onder zulke omstandigheden onrecht te doen. Vraagt ge naar bewijzen? Och, lezer, bespaar me den droevigen arbeid, om eene lijst op te maken van al het onrecht dat ik gebeuren zag en nog steeds gebeuren zie. Waartoe zou het dienen? Die ooren heeft om te hooren, oogen om te zien, hij hoore en zie oin zich heen, en de lijst der ougeregtigheden zal aangroeijen tot bedroevende lengte. Ja, ik durf het gerust bewerennog steeds geschiedt er onrecht, onregt op ieder gebied onregt op iedere plaats, groot of klein! Berust er in en er is Vrede; verzet er u tegen en er is Oorlog. Wat wilt ge nu, lezer: Vrede of Oorlog? Ziedaar de bedoeling mijner vraag. 't Is een gewigtige vraag, lezer. Zij legt u de keus voor tusschen twee levensrigtingen. Zult ge uw leven rigten naar de stem van het Begt, of zult ge, zonder naar die stem te luisteren, u tfen weg laten wijzen door gemakzucht, vrees, eigenbelang De gevolgen dier keus zijn ligt aan te wijzen Maar vooraf enkele opmerkingen. Om onivjgt te doen is magt noodig, 't zij dan de magt van Betrekking, de inagt van Ont wikkeling, de magt van Geld. Zij die 't meest regt plegen zijn dus diegenen die in 't bezit - -• I 1 onrto van dergelijke voordeelen zijn. Dezulken hebben steeds een grooteu aanhang. En verder zijn er die door luije gemakzucht vóór Vrede zijn, al is 't ook een onedele Vrede, en tegen Oorlog, al is het ook een edele Oorlog. Nu de gevolgen van uwe keus. Kiest ge Vrede dan zullen de luije gemak zuchtigen zeggen: een aangenaam rustig mensch!« En de magtigen zullen zeggen: «een bruikbaar niensch!. En 't zal u goed gaan in de wereld: ge zult het vèr brengen, men zal u voorthel pen (als ge noodig hebt); men zal u zitting geven in den gemeenteraad en in alle andere zult het niet ver brengen; men zal u tegenwer ken; men zal u weren uit iederen raad, waarin menschen zitten tegen wie de stem van het Begt een aanklagt is' Ge ziet, lezer: de keus van den rede heeft veel vóór. Maar ook aan de keus van den Oorlog zijn voordeelen verhonden. Wilt ge dat uwe regten geeerbiedigd worden dan moogt ge niet zwijgen hij niet-eerbiediging. Niet ook, al zijn het de regten van anderen die geschonden worden: allen die strijden tegen onregt moeten een of- en defensief verbond sluiten. Geloof me: er zijn meer goede menschen dan booze, en ieder goed mensch keurt onregt af. Toch blijft er onregt geschieden! En dat is zoo, omdat de afkeuring niet uitgesproken wordt; men zwijgt, men berust. Hoe geheel anders zou het zijn, wanneer zij die 't onregt haten, er telkens hunne stem tegen verhieven dan zou men geen onregt durven plegen! Ziedaar een dadelijk voordeel. Maar er zijn nog andere verder op liggende voordeelen; voor deelen, die ik, in zekeren ziu^. nog hooger stel, omdat ze onafhankelijk zijn van 't al of niet slagen van onze pogingen. Het Begt Is iets edels; die er voor strijdt veredelt zich. Het Ouregt is iets onedels; de oorlog er tegen is een heilige oorlog; die hem voert wordt reeds daardoor een heter mensch. Het Begt is het heil der menschheid. 't Is een kostbare steen, waaruit een weldadige kracht gaat, de kracht die den zwakke beschermt te gen den sterke. Dat heerlijke kleinood is toever trouwd aan den mensch. Het te bewaken is pligt Die het doet, die het beschermt tegen roof zuchtige handen die bevordert het heil der menschheid. Men noeme u «een onaangenaam, een lastig een onbruikbaar mensch; een dwarshoofd, een stijfhoofd, een schreeuwer» -stoor er u niet aan. Gij zijt iets anders: gij zijt een held! Spiegel u aan de geschiedenis Zij die onregt pleegden, die verdrukten, ze worden tot aan het einde der dagen vervolgd door den vloek van het nageslacht! Hun daarentegen, die zich tegen de onderdrukkers verzetten hun is de zegen van het nageslacht! 't Is waar, geen on zer namen zal door de gesehiedenis bewaard worden, maar niettemin kunnen we gelijken vloek, gelyken zegen verdienen Wat wilt ge lezer, Vrede of Oorlog? O, ik weet het! Ge zult als ge Oorlog kiest, oogenblikken hebben van moedeloosheidoogen- blikken waarin ge uitroept: «God hebt Gij mij verlaten?» 't Zal u neerslaan, dat uw strijd, omdat het een strijd is in het kleine, door nie mand gezien wordt; cnalsgedan Tan de overwin- ning niet zeker zijt dan zullen verleidelijke stem van *t vaderland, ver van vriend en maag het leven zou laten. De groote veldheer voelde het hij voelde met zijne soldaten m^ê. Maar zie. daar valt zijn oog op de pyrainieden, op die trotsclie gedenkteekenen van eeuwen arbeids. En hen|wijzend op die indrukwendc gevaarten spreekt hij zijn strijders moed in door de geniale woor den]: «Mes braves, du liaut de ces pvramides qua- rante siècles nous contempleut Welnu lezer, hooger dau die pyramiden is de troon van het Begt; en meerder dan een veertigtal eeuwen is Zij,die zetelt op dien troon. Ik roep u toe: Du liaut de ce tröne, la Justice vous contemple. Lezer, ik hoop dat ge oorlog kiezen zult oorlog ten einde toe, oorlog tegen al wat onregt In het berigt omtrent het te Schagen op den 19 dezer, plaats gehad hebbende ongeluk, veroorzaakt door een hollend paard, opgenomen in ons No. van ar daaraanvolgende, is ver zuimd te vermelden dat ook de persoon van J. G. Dutscher te water is gesprongen, om hulp te verleenen. De afdeeling Schagen en Omstreken van de maatschappij tot bevordering der Bouwkunst vergaderde Zondag jl., in het Noord-flollandsch Koflijtiuis alhier. Bij deze gelegenheid werden zeven nieuwe leden aangenomen; waarvan twee te liarsiugerhorn, vier aan het Zand, (in de Zijpe,) en een te Moerbeek, (Nieuwe Niedorp), woon achtig zijn, terwijl nog één lid werd voorge steld. Omtrent tecken onderwijs werd besloten aan liet Zandgedureude dezen winter, een teeken- school cp te richten; terwijl een lokaal aldaar met vuur en licht kosteloos tot dat doel afgestaan en zelfs het uitzicht op eeue subsidie geopend werd, den leden aan het Zand woonachtig werd hiervan de leiding zoowel als het iinantieel be heer toevertrouwd, terwijl voornoemde afdeeling de moeder lijke zorg op zich nam; do cursus begint met t3 lecrliugen waarlijk eeu zeer krachtig bewijs dat de behoefte aan- en be langstelling in dat onderwijs ook aan het Zand in ruiuie male bestaat. Moge. dit prijzenswaardig doel van de afdeeling voornoemd dien bijval en steun vinden en ook behouden, die aanvankelijk blijkt te bestaan, dan zal dit hare helooning zijn en tevens een prikkel te meer om op den ingeslagen weg te volliatden. De begrooling der gemeente Zij|ie voor het dienstjaar 1879 bedraagt in ontvangst en uilgaal f28.082.18. De hoofdelijke omslag is daarop uitgetrokken tot een bedrag van f7000.De uitgave voor het ond rwijs zijn geraamd op ft 1,525, en voor het armwezen op f6610. I11 de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam is eene vrouw, bezig met het uithangen van goed, uit hel raam gevallen op de binnenp'aats en onuiiddelijk aan de gevolgen van dieu val overleden. raden, waarin zoo'11 vredelievende te gebruiken men fluisterenwaartoe dient het, wat helpt het? 1 Laat ine U, voor zulke oogenblikken, een deel woord toespreken van bemoediging. is! Kiest ge daarentegen Oorlog dan is't oord Keel anders. Dan zijt ge een onaangenaam, een lastig, een onbruikbaar menschDan zijt ge een dwarshoofd, een stijfhoofd, een schreeuwer! En dan zal u niet goed gaan in de wereld; ge Gereed 0111 slag te leveren stond Napoleon met zijne legerscharen in Egypte. Er was iets eenzaams, iets verlatens in die eindelooze gele zandvlakten, waarop zoo menige dappere ver In de omstreken van Sittard begint het onveilig te worden. Thans is weer een meisje uit het naburige Einighausen op den openbaren weg aangerand en van hetgeen zij hij zich had beroofd. De bij de posterijen te Berlijn plaats ge had bebbeude proeven met electrisclie verlichting over liet geheel genomen, zijn gunstig geslaagd;

Schager Courant | 1878 | | pagina 1