DE KMÜRMNir MARKTBERICHTEN 298e STAATSLOTERIJ Ingezonden. Terechtzitting van het Kantongerecht te behagen op 21 November 1878. de peneraal-postmeester heeft besloten in het pakketten-bureau vier electrische lichten te doen opstellen. Reeds sedert eenige dagen is de nieuwe verlichting er thans in werking. Ze voldoet goed, maar is naar men beweert veel duurder dan gasverlichting. De Koningin van Madagascar wil met alle geweld hare onderdanen beschaven. Allerlei nieuwe wetten worden uitgevaardigd en voor de stipte uitvoering daarvan naauwkeurig zorg gedragen. Ze gaat intusschen wel wat bout te werk. Ten bewijze deelen wQ eeuige der uitge vaardigde wetten mede. Wie rum fabriceert, verkoopt of drinkt, wordt naar de hoofdstad gevoerd oin gestraft te worden.* Wie eene godsdienstige plechtigheid stoort of zich aan heiligschennis sehuldig maakt, val ge ketend in de gevangenis geworpen worden.* Des Zondags mag geen handel gedreven, noch veldarbeid verricht of de waseh behandeld worden.» Tegen veelwijverij zijn eveneens drei gende bepalingen gemaakt. De Fanfulla meldt, dat er thans eene bloemensoort ontdekt is, die zelfs de Victoria Regia en de Rafflesia Arnoldie, wat de grootte betreft, in de schaduw stelt. De gelnkkige ont dekker is de bekende reiziger en natuurvorscher Odoardo Beccarie, die een groot gedeelte van onzen Oost-Indischen Archipel wetenschappelijk onderzocht heeft. Hij heeft de plant opSumatra aangetroffen en er den soortnaam Titanunn aan gegeven. De ontdekker meent, dat zij tol de familie Amorphophallus moet gerekend worden. De middellijn van de bloetn bedraagt 83 c. Meter; de verticaal-as is 1.75 M. lang. Een boerendochter dronk Zondag morgen jl. onbedacht een kop gloeijend heete tliee. Dien ten gevolge zijn hare ingewanden dusdanig ver brand, dat zij Woensdag onder de smartelijkste pijnen is overleden. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van 19 tot en met 21 Nov. 1878. GF.BORN: Oeons. ONDERTOUWD: Gceno. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Aaltje Bruin oud 62 jaren eehtee- noote van Arie Schenk. Pieter, zoon van Jan Kramer cn van Maartje Kossen oud 14 jaren. Schagen 21 Nov. aangevoerd 8 Paarden f 60 a 300 Veulens fa Ossen f aStieren a75 Geldekoeijen magere 170 a 220; 20 vette dito 200 a 250 Kaltkocien f a Yaarson fa 30 Graskalveron. 60 a 90; 20 Nuchtere kalveren f 15 a 26; Rammen f a magere Schapen f a 880 dito vette f 28 a 37,200 Overhouder» f 23 a 26; Lammeren f a Bokken en Geiten, f a 30 magere Varkens f 6 a 12, idem Vette f a 10o Biggen f 3.a 6.20 Konijnen f .10 a —.75' 40 Kip-f 0.50 a 1.75; 100 Eenden f 60.0 a 90.0; - Duiven f a Ganzen f a 6 Zwanen 4.a 6250 Ki'ogr. Boter f 1.20 1.60; 50 Kilo Kaas f .30 a .40 800 Kip. eieren f 6.a 7. VII. Mijnheer Jackson, dus wendde zich William tot dezen, ik weet dat gij over meer geld kunt beschikken dan ik; maar ik verzoek u, medelijden te hebben met mijne armoede. Ik wil hier niet met u in het strijdperk ♦reden, maar ik heb een ernstige pligt te vervullen Ontroof mij dit meisje niet, zij is het kind mijns broeders, en ik heb Jenny beloofd, dat ik voortaan de plaats eens vaders bij haar vervollen zal; in den naam tan den almagtigen God, ontroof mij dit kind niet! en met een smeekend gebaar keerde hij zich tot Jackson, die zich onwillig afwendde. Daarop vatte hij Jenny's hand, keerde zish tot de schuldeischers en riep. Ik bied 12,000 dollars voor haart En ik 15,000! sprak Jackson koel. Bied niet meer, oom, zeido Jenny, laat mij aan hem. Maar William was van toorn en smart verbleekt en hernam Het passief mijns broeders bedraagt ongeveer 20,000 dollars. Als gij mij zijne dochter wilt laten, verbind ik mij dit binnen een jaar af te doen. Ik bied aan deze som dadelijk te gevenriep Jackson uit en haalde zijne portefeuille uit zijn zak; wat Mijnheer Mackenzie ook verder nog bieden mugc, ik ga ér over heen en betaal contant! De schuldeischers traden tot eene beraadslaging ter zijde en na eenige minuten verklaarde een hunner dat men besloten had de slavin voor 20,000 dollars contant aan den heer Jaekson toe tekqnnen. William zonk op een stoel neder en bedekte zijn aangezigt met beide handen, maar Jenny sprak met de onverstoorbare rust der vertwijfeling: Het moest gebeuren, oomik wist het vooruit. Gij zijt Diet rijk geDoeg om mij ie redden.... en al waart gij het cok, dan zou ik zulk ccn offer toch VPg uiet mogen aannemen. Bedroef er n niet over, Eend. eieren, f a AMSTERDAM, 21 Nov. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtNoordwijker Zand f a 5.75, Hillegommer dito f a Geld. Stoelen mattere fa dito ronde Wolkammers f 2.75 a 3.50, dito Eng. f2.75 a 3.—dito Cardonners f a Friesche Jammen f 3.40 a 3.60; dito Engelsche 2.40 a 2.50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 3,25 a 4.60; pooters f 1.75 a 2.20; N'ijmeegsche blanke a Saksisehe f3.50 4.—; Beverwijkers f 4.— 5 Katwijker Zand f a. Aanvoer iets beter handel in Zeeuwsche en Friese hu levendig. Gelderseh gering. HOORN, 21 Nov. Kaas: Ter waag gewogen 204 stapels, wegende 56120 kilo. Hoogste prijs; kleine Hooi-f 35.—; id. Gras-f Commissie id. f36.50 per 50 kilo. Uitgeest 20 Nov. De aanvoer en besteede prijzen ter marktvan heden weren als volgt: 41 Koeien f 130 a f 300; Paarden f a nuchter Kalf f a 96 Scharen f 26 a 38; Lammeren •L per stuk; 10 vette Varkens 47 ct. per halve kg. 5 Biggen f6 t 12 103koppen Dotcr van f 0 6», kilo] 90 a 1.05; 50 Kipeieren 6.— a 7.— per ,100 st. VIJFDE KLASSE, 3de lijst; No. 19806, f 10.000; Nos 10069, 10985, 17928, f 1000; Nos. 4904, 8354. ioo3a, 11355, f 4<K>» No. 389^,, f aoo; Nos 1866, 2333, 8816. ioo3i, 10807, io834, "3o8, 11485, 17967 i8€36 elk f ioo. Vierde lijst: Nos. 2900, 17876, 18101, ieder f 1000; Nos. 2433, 2847, 4287, 16912, 20293, ietier f 400Nos. 1824, 5679, 7277, 10497. '2171, ieder f 200; Nos. lo43, 3876,7170,7373,8137, 8485, 10688, i5527, 16297, 20600, ieder f 100. Dc Redactie vereenigt lich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukhen. Mijnheer de Redacteur! Bij uwe beschouwing over de „wetten en hare uitleggingin no. 1137 d.d. 21 Nov.j.l.wordt gezegd o. a. De uitlegger der wet moet zich laten leiden doof het denkbeeldWat zou elk eenvoudig mensch wat moet het getond verstand uit het voor schrift lezen, ent. dit is wel de korste weg 5 maar wordt die in den regel getocht en bewandeld? gerust kunnen wij antwoorden: neen, nooit tot welk peil is onte Nederlandsehe wetgeving soms verlaagd? wij stellen feiten om te kunnen oordeelcn. Éen leverancier neemt aan te leveren, iets wat hij zelve beschrijft, tegen vastgestclden PriJs De levering begint maar is (niet overeenkomstig tijne schriftelijke aannemingzeer slecht,toen hij meende genoeg te hebben geleverd eindigt hij met de woorden: ik heb aan mijne verpligting vol daan, en weigert aan de verplichtingen, die hij schriftelijk op zich nam, verder gevolg en uit voering te geven, bovendien cischt hij de betaling van het gehf.ele bedrag wat overeengekomen was; wat natuurlijk eveneens geweigerd werd met de woorden voldoet gij eerst aan uwe verpligting dan kunt gij over het bedrag dadelijk beschikken, dit wordt steedsgenonchaleerd tot de leverancier want ik ben bedaard, en blijf op God vertrouwen. Daarop viel zij voor den grijsaard op hare knieën, vatte zijne beide handen en met eene doffe, door tranen verstikte stem ging zij voort: Hoor mjjnc laatste bede, oom! Mijn verloofde, John Cockerill, bevindt op dezen oogenblik vol hoop te BostonMisschien bepaalt hij nu wel het tijdstip, waarop wij voor eeuwig zullen vereenigd worden. Ik vrees voor zijne smart als hij verneemt, welk een harden slag van het noodlot mij getroffen heeft; daarom moet hij het berigt er van ten minste niet door een vreemdeling ontvangen! Beloot mij lieve oom, dat gij hem zelf zult opzoeken, om het hem meê te deelen, om over zijne vertwijfeling te waken en om hem te troosten 1 Ik beloof het u, hernam William weenend. De jonge kleurlinge nam een gouden ring van haar vinger, welken zij den grijsaard overhandigde met de woorden Geef hem dezen verlovingsring terug en zeg hem dat ik hem onverbrekelijk getrouw ben gebleven en zal blijven tot in den dood Oom en nicht hielden elkander eenige minuten snikkend omarmd eindelijk rukte Jenny zich met eene geweldige inspanning los, legde hare" beide handen op haar hart, alsof zij er hare vertwijfeling ni wilde terugdringen, stond daarna op en keek schuchter om zich heen. Jonnv zag dat zij met haar oom alleen was. Zij ging langzaam in de zaal rond, waarin ieder voorwerp haar zoowel bekend was; haar blik verwijlde eene poos op dat alles; daarop opende zij hare armen als wilde zij het nog eenmaal omvatten en riep uit-' Vaar dan wel, mijne kleine wereld en alles wat mjj lief en dierbaar is geweest! En gij ook beeldtenis mbner dierbare moeder, vaarwel! God zii gedankt, dat Hij n eerst liet sterven, zoodat gij het niet behoeldet te beleven, hoe men uwe dochter ver kocht heeft! Gij rijt nu vrij, gij geniet de hoogste de eeuwige vrijheid. Hierop trad Jenny naar het venster, sloeg haar blik op bet landschap, op den blaauweu hemel en den eindelijk een bewijs van OKveftHOGfA weet machtig te worden, om pro deo (dit wil immers tooveel zeggen als *voor den Staat,*) te kunnen proce deeren. Nu is hij klaar meent hij en wordt bovendien door een advocaat geholpen. Wat dit den leverancier reeds kost zal hij zeker niet verklappen, genoeg is: dat het goede recht niet kan gevonden worden aan de zijde des leveranciers en toch blijft de zaak nu sinds acht jaren bij de rechtbank aanhangig, zonder dat aan beëindiging gedacht wordt, zou dit ook recht te noemen zijn? een feit is 'f. A V eroordeeld: A. K. Nieuwer Amstel wegens: het rijden met paard en wagen in de kom der gemeente Schagen harder dan in matigen draf" tot eene geldboete van f 3.subsidiair één dag gevangenisstraf. J. B. te Anna Paulowna wegens: openbare dron kenschap en het maken van nachtcl'ijk burengerucht te Anna Paulowna tot 2 geldboeten, eone van f3. on eene van f 5 50 subsidiair één dag gevangenisstraf voor elke boete. C. de G. te Anna Paulowna wegen: het zoeken van kievitseijeren in verboden tijd op eene anders grond, tot eene geldboete van f 10.subsidiair één dag gevangenisstraf. D. de B. te Anna Paulowna wegens: „het moed willig met een grasmes doorsnijden van een touw, waarmede een ponder of boom op een hooiwagen was vastgemaakt, tot eene geldboete van f7 50, sub sidiair 3 dagen gevangenisstraf, J. H, W. S, G. S, L. H, K. K, en B. E, allen te Barendrecht wegenshet maken van nachtelijk bu rengerucht te Anna Paulowna ieder tot eene geld boete van f5.50 subsidiair één dag gevangenisstraf voor ieder. J. V. en P. 0. te Anna Paulowna wegens„hot maken van nachtelijk burengerucht te Anna Paulowna ieder tot eene geldboete van f 5 50 subsidiair éên dag gevangenisstraf voor ieder. K. de W. te Anna Paulowna wegens: „openbars dronkenschap en het maken van nachtelijk hurengo- te Anna Paulowna tot 2 geldboeten eene van f3 en eene van f 5.50 subsidiair één dag gevangenisstraf. H. B. te Anna Paulowna wogen: overtreding als voren tot 2 geldboeten eene vau f 3.en eene van f 5.50, subsidiair één dag gevangenisstraf voor elko boete. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten, in vorderbaar bij lijfsdwang. Vele mensclien beklagen zich, dat ze des morgens bij 't wakker worden eene groote be lemmering gevoelen in de broncbes, een zeker gevoel van benauwdheid in bet achterste ge deelte van de keel, veroorzaakt door min of meerdikke sl ij indeel jes. Men wendt dandikwijls heftige pogingen aan om ze kwijt te geraken waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dik wijls bet gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van on passelijkheid in slaagt, oin de stofjes te verwijderen die de ademhaling belemmeren. Allen die aan deze onaangenaame kwaal lijden bewijst men een waarachtigen dienst door bun 't middel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de teer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alleaandoeningen van de broncbes. Het is voldoende orn bij eiken maaltijd twee kronkelenden vloed, die langs het huis heenstroomdo, en bedekte haar met tranen bevochtigd gelaat met hare handen. Na een lang stilzwijgen, gedurende het welk men niets anders dan de zuchten van het meisje on van den grijsaard hoorde, werd de deur van het daarnevens gelogen vertrek geopend; Jackson trad binnen en vraagde langzaam Ik kom vernemen of het afscheidstooneel tus- schen Miss Jenny en haar oom geëindigd is? Is de verkoop dan werkelijk en onherroepelijk voltrokken? vraagde William. Zekerhier is de acte, door al de schuldeischers en den rogter onderteekeud. Zie zelf maar mijnheer? Mackenzie las het papier werktuigelijk over en bleef als verpletterd op zijn stoel liggen, doch Jenny vraagde ernstig: Mijn koopprijs ho -ft dus het gansche te kort in mijns vaders nalatenschap gedekt, zoodat zijne eer gered is Zoo is hot! hernam Jackson. Mijnheer Macken zie zal dadelijk van den vrederegter de volkomene kwitantie voor zijn overleden broeder ontvangen, en nu blijft er niets meer te doen over, dan dat Miss Jenny haar nieuwen meester volge Vaarwel dan, oom William! Vaarwel, John en mÖn geboortegrond riep Jenny uit, en voordat Jack son er op verdacht was, was zij uit het venstor ge sprongen, en had zich in den vloed gestort, welks donkere golven zich met een dof gebruisch boven baar sloten. De schoone kleurlinge was nu vrij. Drie maanden later werd de heer Jackson op den weg naar zijne plantagie in het woud dood gevonden; een geweerkogel had zijn hoofd doorboord. John Coc kerill hield men voor den dader, maar hij was nor- gens meer te vinden. Was hij dood Was hg naar. Texas, naar Californiö gegaan Niemand wist het. SLOT.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2