HET DIAMANTEN KRUIS. 298e STAATSLOTERIJ. Melk- en Watcrchocolacle. Jobs. HONING. Marktberichten Advertentie». Puike malschc GEMBER, Abi». SLOOS, publiek verkoope» In tegenwoordigheid van vele belangstellen den, waaronder verscheidene deskundiegn, nam de Heer J. Zwanenburg, te Texel dezer dagen eenige proeven met zijn reddingsboot, die over het algemeen zeer naar wensch uitvielen De boot kon nagenoeg geheel omgeworpen worden en nam danwanneer «ij werd losgelaten, ter stond haar gewone positie weer in. 't Koste zelfs eenige moeite haar geheel ondersteboven te werpen. Lag ze echter eenmaal om dan bleef zij zoo liggen maar kantelde bij de minste aan raking weer recht. Deskundigen meenen daarom dat zulk een boot als zij in de branding om sloeg terstond weer met baar kiel omlaag zou rollen, 't Model wordt te Texel eenige dagen ten voordeele der algemeene bewaarschool ten toongesteld om daarna naar Amsterdam gezonden te worden. Voor hem die zijn park of tuin wil versie ren, of voor deu stadbewoner die op een plat of binnenplaats een stuk natuur te hulp roept, tot verhooging van de poëzie des levens, is het steeds een groot bezwaar geweest dat de beel den van gips, geplaatst te midden van bloemen, door den invloed van wind of regen, zeer spoe dig hunne aantrekelijkheid verliezen. Men kan dit vermijden, door het voorwerp van gips te dompelen in kokende lijnolie, vermengd niet een tiende van haar gewicht aan loodwit, waar door het gips volkomen ongevoelig wordt voor den invloed der atmosfeer. Uit Nabresina wordt gemeld, dat aldaar op i5 November een onweder heeft gewoed zooals slechts in tropische gewesten voorkomt; een bliksemstraal vloog op de groote goederenloods van het spoorwegstation, doorkliefde het gebouw om daarna eenige telegraafpalen tegen den grond te werpen en ten slotte in de uitgestrekte petroleumbergplaats van de heeren Morpurgo Co. terecht te komen. In een oogwenk stond het magazijn in volle vlam. Aan blusschen was niet te denken, maar nu kwam het nut uit van een voorzorgmaatregel, die bij groote bewaar plaatsen van petroleum wel navolging verdient om de geheele bewaarplaats heen was een tatne lijk hooge aarde wal aangelegd, om te voor komen dat bij eventueelen brand het vloeibare- vuur zich aan nabijzijnde woningen en gebouwen hier bet stationsgebouw met aanhoorighe- den—zou mededeelen Weldra waren de vaten gesprongen, maar de uitbreiding van den brand werd door den aarden wal gestuit Er waren op het oogenblik van den brand 800 vaten in voorraad die allen totaal zijn verbrand Mevrouw von Rijster, de ambtman's vrouw te Langenschwalbach, is de eerste, die de aanplanting en bewerking van de brandnetel op do manier van de hennep deed uitvoeren. Dat bedoelde plant zeer ge schikt is om gesponnen to worden, was lang bekend, maar niemand bracht de zaak in practijk. Hot van den brandnetel verkregen werk is als zijde en het spinsel er van staat- in schoonheid en deugdelijkheid niet beneden den hennep. Men begint thans in den omtrek algemeen die cultuur in to voeren. Op ver- zook van den Minister Friedenthal hooft Mevr- Rös- sler do monsters van het ruwe product en tot de fijn ste toe, in het landhuishoudkundig museum te Ber lijn en in het technische museum te Kassei tentoon gesteld. Eenige landheeren zijn bezig proeven to ne men, of de brandnetel op tarweland niet nog botore resultaten zal opleveren- (Te Lijpzig verscheen voor eenige dagen een brochure van Mevrouw von Rosslcr over dit onderwerp.) 1. Een napelsch edelman, Luzzio genaamd, had zijne vaderstad verlaten en zich sedert het jaar 1770 in Rome gevestigd. Zijne geboorte, zijn vernuft, zijne beschaafde manieren, zijno schoone gestalte, zjjn be koorlijk en innemend gelaat, zijn adellijk voorkomen en zijn welvoegelijk gedrag hadden hem al spoedig don toegang tot de voornaamste familiën verworven. Onder de buizen, waarin men hem met de meeste welwillendheid ontving, onderscheidde men bovenal het paleis van den rijken en gullen markies van Caraglio, vriens leven bijna geheel aan het genot gewijd was. Deze markies, die tijdens de gebeurtenis, welke wij aan onze lezers willen mededeelen, 35 jaren telde, was op zijn twintigste jaar gehuwd met Julia van Staroli, die uit eeno der eerste familiën van Ravonna gesproten was. Hun huwelijk was steeds gelukkig geweest, ondanks het verschil van karakter, hetwelk tusschen de beide echtelingen heerschte. Want hoe meer de markies de genietingen des levens najaagde, hoe meer hij de pracht en de ruischende vreugde beminde, des te meer scheen Julia de een zaamheid, de rust en de eenvoudigheid te zoeken. Het vernuft en de schoonheid der Markiezin hadden haar eene der eerste plaatsen onder de gevestigde en schoonste dames van Rome ingeruimdzij verkoos echter de genietingen der eenzaamheid, de rust en den vrede van het buitenleven boven de ijdele pracht der wereld; zij trok met hare kinderen en bedienden naar Albano, een op weinige uren aistands van Rome gelegen stadje. Mjjn waardel zeide zij vóór haar vertrek tot don markies, baad n in genietingen voor mij, ik zal intusschen voor u sparen. Zijt gij echter de wereld en hare valscho Termaken moede, wijk dan naar Al bano, waar harten vol liefde en achting voor uw De heer Herman Da«ie is met zijn paar denspel le Schagen gearriveerd, zijn cirqne wordt opgeslagen op het erf van den kastelein Rotgans in de Hoep, Wij vernemen dat hij, gedurende eenigen tijd, alhier voorstellingen zal geven en wel twee of drie per week. Te oordeelen naar de gunstige berigten die van den Helder naar hier zijn aangekomen verwachten wij dat zijn cirque diuk zal bezocht worden; het heelt ook veel voor doordien het een geheelen vrijen en gemakkelijken ingang heeft. Uit Barsingcrhorn wordt dd. 22 dezer gemeld: „In do zitting van den gemeenteraad van hiden is besloten een voldoende los- en laad; laats to Kol- horn aan to leggon, en met het betrokken polderbe stuur in ovorlcg te treden, om do hooge brug in deze gemoente te verlagen en gemakkelijker to doen berei ken. Bovendien werd besloten zoo spoedig mogelijk met do onderwijzers in overleg to treden om ecu cursus voor het herhalingsonderwijs in het leven to roepon. Do ovortuiging werd uitgesproken en algemeen godceld, dat herhalingsonderwijs dringend noodzakelijk is om het gonoton onderwijs vrucht to doen dragon. Ook word besloten, tot eeno gedeeltelijke straatver lichting over to gaan.* Alkmaar 23 Nov. Aangev. 3 Paardon f 150 a 200 2 Koeion f 195 a 245, 16 nucht. Kalveren f 10 a 26 167 Schapen f 14 a 32, Lammeren —af ,104 magere Varkens f 10 a 16, 361 Biggen f 3.a 7.—. 10 Bokkon en Ooiten f 4 al2, k. Bokjesct., Botor por kop 0.90 alOOcts. Purmerende 26 Nov. Kaas: aangevoerd 114 stapels kloinef35.1 stapels middelbare f37.— a Botor f 1.35 a 1.45 por kg. Eijoren Kip- f 7.— a 8.Eenden f per 100 st. 297 Runderen, handol vlug en de prijshoudend; paarden; 60 votto Kalveren f ,70 a .90 per Kilo vlug; 84 nuchtere dito f 14 a 34 per stuk, vlug; 20 vette Varkons 49 a 51 ct por kilo, vlug: 20 magere dito f7 a 14 stug, 309 Biggen f 2 a 5. stug, 199 Schapon, 668 Ganzen f 3.25 a 3.60; handel vlug, prijzen matig. HOORN, 23 Nov. 25 hl Tarwo f 10 2 hl Roggo f 7._; 40 hl. Gerst f hl Haver f—op monster verkocht: Mostordz. f 18.40 a Karwijzaad 18.20 a f— Boouen: Witte f 15 a Bruine f 12.Paarden f Duiven faangevoerd 43 heet, Erwten Grauwe 16; Groene f13.—; Witte groote f 14 a Vale f 12.— aangevoerd hl. Aardappelen f a 4. per heet 1397 Kop boter, per kg. f 1.60 a 1.70; 300 Kippon van f 50 tot 2.25 2000 Kipoieren 6.— a —.—por 100 stuks. 200 Eendon f —.75 a —.90 dito Eierenf per 100 st ks. Vee 30 Paarden 50 f a 225; Koeijen f a— 10 Kalveron f 25 a 32 150 Schapen f24— a 32.— Lammeren fa200 Varkeus f g a 17 12 Zeugen f 20 a 45;j 490 Biggen f 3.— a 7.—; Bokken f a Geiten f a Handel stug. Burgerl. Stand der gem. Barsingerhorn. Ingeschreven van 19 tot 26 November 1878. GEBOREN: 21 Nov. David Luit Reinier zoon van Gerrit Bruin en van Anna Smit, 23 dito. Arie, zoon van I'ieter Liefhebber en van Aaltje Boogaard. 24 dito. Aaltje, dochter van Jan de Graaf en Jansje Tames. Pieter, zoon van Albert Maars en van Trijntje van Herwerden. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Geene. Burgerlijke Stand der gemeente Sehagen. Ingeschreven van 22 tot en met 25 Nov. 1878. GEBOREN: Nicolaas Joseph,zoon van Albert persoon u tegonkloppen. Caraglio bragt slechts weinig tegen het vertrek zijner echtgenoote in. Hij beminde Julia, maar de strengheid harer zeden, haar afgezonderd leven, hare walging van alles wat slechts in do verte naar een feest, eene saturnalie of eene orgie geleek, doden hem die vrijwillige ballingschap als eeno vermeerde ring van zijne eigeno, persoonlijke vrijheid beschou wen. Ik zal u dikwijls bezoeken, mevrouw! hernam de Markies, niet, zooals gij welligt zoudt kunnen den ken, om de vermaken te ontvlieden van eeno wereld, die ik hartstogtelijk bemin, maar om aan uwe borst mijn geest to verkwikken met die goedo lecringen, wolke de ziel laTon on om haar van den ingeslagen zijweg tot het pad der deugd terug te voeren. Julia vertrok dien ten gevolge naar Albano; de markies daarentegen gaf zich iu zijn paleis te Rome meer dan ooit aan het genot on aan zijne toomelooze hartstogten over. Op zekeren avond bezocht Caraglio zijne echtge noote te Albano. Mevrouw! zeide hij tot haar, gij waart steeds goed en inschikkelijk jegens mij, zelts mijne gebreken mijne afdwalingen hebben niet vermogt, mij in de 16 gelukkige jaren van onzen echt uwe tecderheid. uwe liefde te ontrooven. Ik ben gekomen om u iets in Tertrouwen te zeggen; ik aarzel te minder om u deze mededeeling te doen, dewijl gij zelve er belaa» bij hebt. 0 Spreek, mijnheer, spreek! hernam de markiezin. Gij hebt waarschijnlijk, ging de markies voort van do beroemde, even taleutvolle als schoone Si^nora Broggia gehoord 0 Van die zanger s, dio met zulk een gelukkig gevolg in de schouwburgen San Carlo en della Scala optrad vraagde Jnlia. Van dezelfde. Sedert zes weken woont1 het bo koorhjke schepsel in Rome, en ik heb mij met eenige van rnjjne vrienden, met Luzzie, Colonno, Chigi en Ploeger en van Siberta Giehng. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Geene. 5e Klasse. Trekking van 26 Nov. No. 10170 f25,ooo. Jjos. 2426,8384 en i3o45, elk f 1000. Nos. I25i5, i5599, en '8656 elk f400. Nos. 6377, 7487, 143 5, 18418 en 20256 elk f 200. Nos. 3438, 4-585, 4885, 5427, 8894, 12849, 12933, i448o, 16739, 17164, 18812 en 20548 elk f 10Ö. CORRESPONDENTIE. Tot onzen spijt, moeten wij aan B. A zich noemende strijder tegen onregt en lasterbe rigten dat door ons. in geen geval, wordt afge weken, van den regel: »van alle ingezonden stukken, moet de naam van den schrijver bekend zijn aan de Redactie. Niettegenstaande de steeds verhoogde CACAO prijzen, blijft de ondergeteekende steeds voortgaan tot het leveren van CACAO BROKKEN, 1.per 5 ons. AAN KOEKJES 1.20 per 5 ons. Met VANILJE i.5o per 5 ons. POEDER CHOCOLADE, No. 1, f 1.60 per 5 ons. No. 2, 1 20 per 5 ons. VANILLE 0.12 per stokje. per pot 0.80 per 5 ons. Per 5 ons 0.90. Per ons f 0.20. Tevens maakt hij zijne geëerde cliè'ntelle be kend dat van af heden bij hem zijn te bekomen zeer fijne artikelen van SUIKER en CHOCO, LADE voor bat aanstaande Sint Nicolaasff.est o.a. zeer fijne BL OKLETTERS van Cholade ot Surprices enz. Zich verder beleefd aanbevelende tot de leve ring van alles, wat in het vak voorkomt; zal voor goede coinsumptie zorg gedragen worden. Banket en koekbakker te Sehagen notaris te Winkel, zal op Dingsdag 3 Decem ber 1878, des avonds ten 6 ure, in de herberg »de Kroon.» van ABRAHAM STRIJKER, te Nieuwe Niedorp, Een IIUIS, geschikt voor alle neringen en bedrijven, voorzien van regenbakwelput en kelderliggende in de kom van het dorp Nieuwe Niedorp, aan de groote vaart, gemeenschap hebbende met Alkmaar, lloorn, Sehagen en an dere voorname marktplaatsen, en aldaar kada straal hekend in sectie D, No. No. 299, Huis; Erf en Tuin, groot I Are, 44 Centiaren, en 297, Boomgaard, groot 10 Aren, 5o Centiaren, in gebruik bij den eigenaar GERRIT JONGEJAN. Aanvaarding 1 Mei 1879. 5462 Borghese, voor haar triomfwagen gespannen. Zonder ijdel te zijn, durf ik te beweren, van al mijne mede dingers de gelukkigste te zijn. Mijn heer! viel Julia den markies met waardig heid in de rede: bespaar mij bijzonderheden, die eone moedor voor hare kinderen zouden doen blozen. Ach? vergeef, vergeef mij, mevrouw! hernam da markies, ik heb niet...-, het kan mijne bedoeling niet zijn u te bedroeven. Ik zal daarom eene overtol lige voorrede hij mijn verhaal vermijden en u maar kortaf zeggen, dat ik gisteren avond niet weinig vor- baasd was, toen ik het rijke diamanten kruis, dat ik u vöór 16 jaren op den bruiloftsdag schonk, aan Brog- gia's hals zag schitteren. Caraglio haalde een wonderschoon, met kostbare steenen bezet crucifix voor den dag, hetwelk bij het kaarslicht fonkelde, even als het labarum (1) van Kon stan tijn. De markiezin verbleekte en hare oogen sloten zich tegen haar wil; zij siddeido over al hare leden. Maar deze schok duurde niet lang; Jnlia opende weder de oogen, nam met eene onzekere hand het schitterende juweel, en zeide, terwijl zij zich inspande om hare lippen tot een lachjo van vreugde en tevredenheid to dwingen: Zeker is dit het kruis, hetwelk ik als bruid droeg Ja zekor. het is hetzelfdeZult gij mij nu van uw kant vergeven, dat ik het verlies daarvan voor u geheim gehouden heb?..,. Dit dierbaar pand, dat onze verbindtenis bezegelde, werd mij eenige dagen vöör mijn vertrek naar Albano ontstolen en de dief is tot hiertoe aan al mijne zorgvuldige nasporin gen ontsnapt Wordt vervolgd. (1) Krijgsvaan, die voor de romeinsche keizers in den oorlog uitgedragen werd. 2ij is door Konstantijn den Groote ingevoerd en bevatte twee letters, namelijk: A (Alpha) en Q, (Omega), ooi «aarmede te kennen te geven, dat Jezus Christus de Alpha en de 1 Omega, het begin en het einde is.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2