Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. OSDAG Ao. 1878 22stc Jaargang. No. 1140. Bekendmaking. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertenti'en in het eerstuitko- mend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6o Afzonderlijke nummers 0.07 J. Advcrtentiën van een tot vijf regels f o 75; iedere regel meer f o. i5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen; Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te bién. Al Het hoofd van het plaatselijk bestuur der Gemeente Schagen brengt bij deze ter keonisse van de Ingezetenen, dat het Kohier voor de belasting op het Personeel, dienstjaar 1878)9 (No. 3) op den 26 dezer door den Heer Inspec teur der directe belastingen te Amsterdam is executoir verklaard en op heden aan den lieer Ontvanger van 's Rijks Belastingen voor deze Gemeente ter invordering is ter hand gesteld. Ieder Ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag bekoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen, te ontgaan. Schagen, den 27 November 1878 Het hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. LANGENBERG. l)e paardenmarkt, zoogenaamde veulen- markt, te Schagen, werd druk bezocht, in weer wil het weder ongunstig was. het. regende bijna den geheelen dag. Er waren circa 22.8 paarden aan de lijn, de handel was vrij levendig en hield tot laat in den avond aan. Die dag, gewoonlijk een soort van kermisdag, waarop alle kasteleins na bezetten tijd mogen tappen, besloot echter met een hoogst ongelukkig geval; de persoon van II. Filmer, paarden koop man van zijn ambacht, een oppassend 26 jarig jongeling, kostwinner zijner moeder, had op zijn j weg huiswaarts, waarschijnlijk door de groote duisternis misleid, het ongeluk, op hel Noord, iu het water te loopen en te verdrinken. De moeder is ontroostbaar. '8 Avonds bevorens (Woensdag 27 dozer) word zekere A. S. die in den regel, niet onaaugesehoten is, nabij de spoorbrug, in de Hoep, door F- Raap besteller en C. van Scheijcn, postbode, uit hot water gehaald hij verkeerde reeds in bewusteloozen toestand zoodat zij hem van een andors wisson dood, hebben gered. Te Ter Aar had jl. Zondag een voorval plaats dat wederom bewijst, hoezeer behoed- zaamh eid aan te raden is bij het omgaan met paarden. De dienstbode van zekeren N.. aldaar, hield een oogenblik zijn paard vast. maar bet i dier, aan geene vrouwen gewoon, beet haar de' wang en de onderlip open. Gelukkig dat kort daarop een geneesheer voorhij kwam rijden die de gapende wond spoedig hechtte. Uit de pastorie te Dinxperlo zijn eergis- terennacht stukken tafelzilver, eenig geld en eene parapluie door dieven ontvreemd. Onder de hand hebben de nienschen zich nog te goed gedaan aan eetwaren en wijn. De bewoners werden eerst den volgenden morgen gewaar wat gebeurd was. M aandag verrichtte de scharenslijper F. Tentman op de marktte Winschoten zijn werk zaamheden toen de steen, dien hij voor de eerste maal gebruikte, in 3 stukken sprong, waardoor hij zoodanig in het aangezicht werd getroffen dat zijn voorhoofd en neus geheel verpletterd zijn. Ofschoon terstond geneeskundige hulp werd verleend, vreest men voor het behoud vau zijn leven. Van een kudde vee, die onlangs te Berlijn tor markt werd gedreven, wist een jonge sterke stier aan zijn geleider te ontsnappen. Nauwelijks ontkomen, rende hij reeds mot zijne horens in den buik van o?n koetsier, die onmiddelijk dood was. Een weinig verder wierp hij een oud man naar boven, zoodat de onge lukkige bewusteloos moest worden weggedragen. Na nog eenige schreden verder te zjjn gegaan, stiet hij op eenige knapen, waarvan hij eenigen verwondde en daarna zijn weg vervolgde. Aan een kromming van don weg kwamen twee ambtenaren der belasting hem tegen; een hunner nam een zijsprong, doch kwam on der een voorbijgaand rijtuig terecht, waardoor hij lichte kwetsuren bekwam; de ander werd door hem op de horens genomen en een eind weegs weggewor pen, zoodat hij met 't hoofd op de steenen viel en zon der bewustzijn liggen bleef. De stier, die maar niet, tot bedaren sehcon te kunnen komon, rendo steeds voort, zeer tot schrik der voorbijgangers, die naar alle richtingen uiteenstoven om eon schuilplaats te vindon, velen zochten door in boomen te klimmen aan het woedende dier te ontkomen. Een kloek gebouwd, misschion wol eon weinig aangeschoten zeeman schoen geen gevaar te zien in een stierengevecht; hij strekte ten minste de armen wijd open en liep op het dier toe; de stier nam zijn bestrijder eerst goed op; vijf schreden nadorende maakte toen een kleine beweging met den kop, tildo don zeeman op, wierp hem weder neder en.... dood was de man. Een tamboer begon hierop een rofiel te slaan, waartegen bot dior niet bestand scheen terugliep en verschrikt do mark op ging. Hier werden alle uitstallingen bet onderste boven geloopen en wist men niet hoe zich op de beste wijze te redden. Eindelijk kwam het woedende dier in een aangrenzentlon tuin tirecht, waarvan men onmiddelijk de deur sloot. Nu werd getracht het dier door gewoerschoten te dooden, doch ofschoon de meeste schoten troffen, viel de stier eerst bij het 46e schot ter aarde. Behalve ,do twoo dooden, telt men nog vier zwaargewonden, afgescheiden van de talrijke porsonen, die min of meer letsel hadden be komen. In verscheidene couranten vindt men in de laatste dagen een advertentie van 7 schat rijke huwbare weeskindereu, die te Brussel a pendre zijn. De Middelb. Courant beeft nu van iemand, die op de advertentie geschreven had, bet antwoord bij hem ingekomen, ontvangen. Het is een gedrukt stuk, in 't Fraflscb, met een paar geschreven woorden aangevuld, afkomstig van een Brusselsch adres, dat wij niet nader zullen aanduiden. In dat stuk leest men zeer treffende dingen. Er wordt o.a. gezegd, dat eene deftige familie slechts van een deftige verbintenis gediend wil zijn; dat een speler of een verloopen persoon (déclassé) dus niets te hopen beeft en dat de onderteekenaar tol geen prijs van deze beginselen afwijkt. Eene samenkomst met 4el1 onderteeke naar is zeer wenschelijk; ook moet men zijn naam opgeven, opdat de onderteekenaar in staat zij, een getrouw verslag omtrent den aspirant uit te brengen. De noodige inlichtingen ten aan zien van bet schatrijke zevental zijn te bekomen doch alleen nadat de inlichtingen van weerskan ten voldoende zijn bevonden, zullen er namen genoemd worden. De hoofdzaak, zijn echter de kosten. De be langhebbende moet wel weten wat hij doel; zich niet lateu aantrekken door een schitterend vooruitzicht, waarbij men moet beginnen met onkosten te maken, voor welke de onderteekenaar van het stuk niet de minste verantwoordelijk- beid op zich neemt. Nadat men dit interressante drukwerk gelezen heeft, keert men 't blaadje oin eu ziet het vol gende geschreven repertoire: ie 21 jaar, Belgisch, fortuin 1,200,000 franken. 2e 21 800,000 3e 22 3,8oo,ooo 4e 23 8,800,000 3e 21 Duilsch 4,°oo,ooo Mark. 6e 21 2,400,000 7e 23 wed. zonder kind 12,000,000 De kosten voor de vier »15elgen«! bedragen fóo, welke men in eeDS te betalen beeft. De »Duitsclieu« zijn veel duurder. Ze kosten f 100 per stuk. Daarvoor is haar fortuin dan eens zoo groot. Men kan wel merken, dat het in Duitschland nog maar kort geleden milliardcn geregend heeft Er wordt wel eens geklaagd, dat er in ons land niet genoeg getrouwd wordt. Nu men echter voor zoo weinig geld millionair worden en nog een jong vrouwtje van »deftige familie op den koop toe krijgen kan, zal de klacht wel niet lang meer gehoord worden. Het stoomschip Pommerania, van welks vergaan wij reeds melding maakten, van New- York den T-jden Nov. met passagiers en gemengde lading, arriveerde te Plvtnouth den 28 sten Nov. en stoomde van daar naar Cherbourg. Op beide plaatsen werden passagiers geland en eenige aan boord genomen, zoodat het aantal passagiers bij vertrek van Cherbourg naar Hamburg 109 bedroeg, met de equipatie, bestaande uit 111 koppen, 220 personen. Ten 11 u. 45 des nachts van 28 op 10 Nov. bevond bet stoomschip zich ongeveer acht Eng. mijlen ten Z. W. van Z. Voorland, 't Was mistig en dik van regen, de wind N. N. O., toen dit stoomschip door de ijzeren bark Moei Eilian, te Garnavon te buis behoorende, werd aangevaren. De Moei Eilian is een nieuw ijzeren schip, van Bombay te Rotterdam met eene lading lijnzaad aangekomen en van daar via Maassluis, a» November, met ballast naar Cardift vertrokken. De Poininerania was eene stoomboot gebouwd te Greenoek door Caird in 1873, lang 36o voet, breed 4° voet en diep 26 voet, en alzoo gemeten op 2108 ton register; zij behoorde aan de Hamburg Atneri- kaansclie Packet-maatschappij, en stond onder bevel van kapt. Schwensen, die sijne 126 ste reis naar Amerika maakte en een der meest ervarene en meest geachte gezagvoerders der Maatschappij is. De Pommerania liep eene vaart van ongeveer 14 knoopen in het uur. De seinlichten brandden helder, toen men eene bark ontwaarde, onder volle zeilen met een ruimen wind op de stoomboot aanleggende. De gezagvoerder en de opperstuurman waren op de brug. Men hield af naar bakboord, doeli de bark, .slechts eene scheepslengte verwijderd zijnde toen zij liet eerst ontdekt werd, liep de Poininerania in de midscheeps aan boord, waar door de boegspriet van de bark den schoorsteen de brug en de luchtkokers wegnam en de voor steven iu de machinekamer drong, terwijl het binnendringende water de vuren uithluschtc. De machine werd gestopt, alle man bevolen do booten uit te zetten, en de passagiers die beneden waren werden geroepen om op dek te komen. Eenige matrozen waren bij de aanvaring ge wond. Het binnendringende water deed het schip scheefvallen over stuurboord. Men begon de booten uil te zetten, en daar ieder er been drong, gal dit verwarring. Eenige booten waren reed* vol passagiers eer zij te water konden worden gelaten, en deze moesten er uit gebaald worden om ze te kunnen ueêr vieren, waardoor oponthoud ontstond. ijf booten kwamen goed te water, doch de bakboords achterboot welke liet eerst naar beneden gelaten was, zonk, dewijl die overladen werd, zoodat velen verdronken. De gezag.oerder bleef aan boord en wilde bet schip niet verlaten. Hij was voortdurend op de gebroken brug en trachtte zooveel mogelijk de orde te bewaren en te zorgen dat allen srered werden. '1 .vintig minuten na de aanvaring zonk bet stoomschip. Die gered waren in de booten, werden opgenomen door de stoomboot Glengarrij die in de nabijheid zich bevond, daarna roeiden de booten weder rond om te zien of er nog iemand te redden was. Zoo vond men nog een passagier die op een bank dreef, en bijna bewusteloos was toen men hem in de boot nam. lot het aanbreken van den dag bleef de Glengarrij bij het wrak. Men zag dat het water tot aan dc niarsra van de masten der Pounne-

Schager Courant | 1878 | | pagina 5