Gemengde berichten. De Erfgenaam van Hornegg, antwöonliog yerrc boren onze krachten gaat- Maar toch, hoe beperkt die toelating ook ge schiede, ieder hoogleeraar zal in het oog moeten honden, dat zijne speciale kennis voor hem hoofd zakelijk het middel moet zijn om de schatten der hoofdwetenschap, waaraan hij zijn leven h«*ft gevrijd, in het helderste licht te stellen. De hoogleeraar in de rechten bijv. die hctromeinsche recht doceert, moet daar- dit als speciaal vak is aangewezen hij kan, hij mag ni«t anders in zijn cursus of liever in zijne lessen het geheel van dit kunstig samenstel ontvouwen, het leeren doorzien en bewonderen, maar toch doet hij niet genoeg, wanneer hij dit doet. Hij tnoet niet vergeten, dat het romeinsche recht niet meer is dan een geschiedkundig onderdeel van de ont wikkeling van het rechtsbewustzijn; hij moet in het oog houden, dat zijn taak is rechtsgeleer den te vormen, hoofdzakelijk te huis in het liedcndaagsche recht, maar hij moet door het verband van zijn lievelingsvak met zijne weten schap in het algemeen, op die wetenschap hel dere kleuren weten te leggen en daardoor den zin voor vrije studie weten op te wekken in zijne studenten. Wordt dit vergeten en eischt elke specialiteit den student in eijn geheel, hoe zal de arme jongen lust in zijne wetenschap kunnen behouden, ja zelfs! hoe zal het hem mogelijk worden achter dat voorgebergte van voor hem onnutte kennis het land te bespeuren, waarop hij den voet wilde zetten! SCHADEN 17 December 1878. Gisteren hield de afdeeling «Schagen en Om streken" der Hollandsche Maatschnpijij van Landbouw,voor dit jaar, baar laatste vergadering. t. Bij de behandeling der punten van be schrijving voor de buitengewone algem. verg. den 18 dezer te Haarlem te houder, werd, nadat op voorstel van den voorzitter, den beer J. De nijs Jz., was besloten tot bet zenden van een afgevaardigde naar die vergadering, met al- gemecne stemmen uitgemaakt dat bij, die in September jlvoor de gewone algemeene ver gadering was afgevaardigd als zoodanig voor bet loopende jaar bleef fungeeren, zoodat de beer J. tienijs Jnz.; de afdeeling daar ter plaatse we der zal vertegenwoordigen. Later werd nog, op voorstel van den Heer Ileijligers, besloten den voor een jaar verkozen afgevaardigde dadelijk weder verkiesbaar tcstellen 2. Had de plechtige uitreiking plaats van de, twee eerste prijzen, behaald, door den Heer IJ. van der Sluijs, op de algemeene tentoonstel ling in September j:l., te Delft gehouden. 3: Werd met algemeene stemmen beslotpn bet bestuur, na de mislukte poging 'in 1878, andermaal te magtigen, de noodige maatregelen te nemen ter verkrijging, van de algemeene ver gadering en tentoonstelling in 1881, binnen deze gemeente. 3. De lieeren R. Mantel en A. Bakker bren gen klapten in omtrent den last die zij in den a'.geloopen zomer, van eenden, die zij op hun in der oogst staand land, hebben ondervonden, zij zouden gaarne zien dat door bet bestuur daar tegen maatregelen konden worden gevonden. De voorzitter antwoordt dat het algemeen po- licie reglement der gemeente, daartegen ver bodsbepalingen bevat, en dat liet bestuur dezer afdeeling, ter zijner tijd, hij het "gemeente be stuur zal aandringen op eene strengere toepas sing dier bepaling. Ten slotte zegt lil) der vergadering dank voor de medewerking die hij gedurende het afgcloo- l II til I 'I m 1 11 IF 11 1 1 liiliim 1 n IWM 1 1 IIMI II II I IV. „Indien de gravin aanleg voor muziek heeft, dan zou ik haar daarin gaarne onderricht geven, antwoordde do musicus koeltjes. „Misschien brengt gij wel eens een winter in de stad door „Dat zal moeielijk gaan mijn vader houdt nic* van de stad en het bekeer van ons landgoed neemt mij ge boel in beslag Het gesprek werd hier afgebroken door mevrouw Ada, die de beeren uitnoodigde zich om een paar kleine gedekte tafeltjes te groepeeren, die juist door ten bediende en door mevrouw Ada's kamermeisje waren binnengobracht en met een kond collntion waren bezet De graaf ging met den muziekdirecteur nan het eene zitten, mevrouw Ada nam aan het an dere plaats, waaraan ook de dokter ging zitten. „Uw graaf,' fluisterde zij dezen zachtjes toe, „schijnt ©en groot minnaar van muziek te zijn hij inter- resseert zich althans in het oog loopend voor onzen directeur. „En tjch" antwoordde de dokter, „zou ik durven wedden dat hij de „schóne blane Donau" van den „schónen grünen Jungferukranz" niet kan onderschei den.1' pen jaar, als president heeft mogen ondervin den; hij betreuit het dat de, in dit jaar, op gerichte landbouwschool, geene lietere vruchten heeft gedragen, en eindigt met den wensch dat het in 1879 den landbouwenden stand beter moge gaan dan in 1878,- liet geval is geweest. Bij kon. besluit zijn benoemd: met ingang van I Jan. 1879, tot Burgemeester van Barsin- gerhorn'C. Smit Jr. en lot burgem. van Heer bugowaard P. Wonder Az secretaris dier gemeen te. Sedert eenigen tijd beerscben de mazelen epidemisch in de gemeente Middelburg, en wel in die inate, dat in de laatste veertien dagen 175 perceelen van bet kenmerk besmettelijke ziekte werden voorzien. In de afgeloopen week is één lijder aan die ziekte overleden. Uit Kiistrin wordt bet volgende gemeld: De brugwachter Bruckmann alhier vond in het laatst van November in een ijsblok vóór de brug een nest met 3 jonge viscbotters, waar van bij er eene opkweekte. Het jonge waterdier werd in den aanvang niet melk uit een flesch gevoed. Thans echter wordt bet door een bond. die vóór eenige dagen een jong beeft geworpen, mede gezoogd, t'Is zeker nog niet vaak gebeurd dat een vischotter een bond tot min heeft. Het waterdier groeit uitstekend. Zaturdag namiddag is liet rijtuig van den burgemeester van Botterdam, den heer Joost van Vollenhoven, waarin zijne echtgenoote was ge zeten, uit de Schilderstceg komende den Schie- damschen Singel oprijdende, overgeheld en langs den kant in de sloot bij het Sukkeraaal zieken huis gegleden. Een agent van politie in burger- kleeding schoot onmiddelijk toe en hielp mevrouw van Vollenhoven uit bel rijtuig, die ongedeerd bleef. Ook de koetsier beeft geen letsel bekomen. Het heeft veel moeite gekost en betrekkelijk lang geduurd eer de paardeu en het rijtuig op den wal waren gebragt. Naar de Amst. Ct. verneemt beeft, de commissie, die zich te Amsterdam gevormd bad tot oprichting van eene eerewacht voor HH. MM. den Koning en de Koningin, bij bet be zoek aan de hoofdstad, eergisteren bet bericht ontvangen dat Z. M. dit aanbod met genoegen aanneemt. Inmiddels hebben zich reeds vijftig beeren vereenigd, Om aan deze eerewacht deel te nemen, en als zoodanig gedurende bet ge- leele verblijf van HH. MM. aldaar dienst te doen. Tot cortnnandant is mr. II. L. M Luden benoemd; en staan verder aan het hoofd de beeren G. Van Barnevekl, Koov Jr. Fedor, C. Bunge, Jhr. G. J. Den Tex en W. F. Gebhart Jr. (secretaris). Het kostumn is bepaald als volgt: donkerblauwe gala rok, met goud geborduurd, lange zwarte pantalon, met gouden galon, steek en degen. Insigne en kokarde zullen de kleuren van den Koning en de Koningin dragen. De fondeelen en schrahrakken der paarden zullen de stadskleuren» rood en zwart vertoonen. Een der onbeschaamdstc soorten van oplichterij mag wel de volgende heeten, waarvan een groot aantal hotelhouders en winkeliers te Parijs bet slachtoffer zijn geworden. Een net gekleed beer met een air van voornaamheid, het Legioen van Eer in bet knoopsgat, komt even vóór het diner aan een of ander hotel met een rijtuig, waarop een paar zware koffers rn een valies zijn geladen. Ilij begeeft zich naar bet bureau en zegt, terwijl bij een portefeuille met bankpapier opent: Zoo aanstonds komt er een kist voor mij, waarvoor 100 franken of daaromtrent moet worden voldaan. Wees zoo goed die voor mij te betalen, want ik heb niets dan bankbiljetten van tooo franken bij me«. Vervolgens besteld bij een flink logies voor zich den graaf de M., en eene dame, en gaat uit om eerst laat terug te keeren. De kist is inmiddels gekomen en de vracht voorloopig uitgeschoten. Des anderen morgens komt er weder een kist „Foei! na maakt go bet toch al te bont,4 ging mevrouw Ada voort; ,ik kom altijd weder terng op mijne eerste vraatr, waarom hebt gij hem dan bij mij gelntroduseerd "Wat is er voor aantrekkelijks voor liera in onzen kleiucn, eenvoudigen kring? „fpeel toch niet altijd zop het bescheiden viooltje, mevrouw,4 viel de dokter baar in de rede. Ilij noemde altijd de vrouw des huizes, wanneer anderen tegenwoordig waren, tnevronw. .Waarheen moest ik den graaf anders brengen, tenzij naar u, teen hij mij viceg, dat ik bem voor den vrijen avond, dien hij had, in een kring van geestige en aangename mensehen zou introduceeren, waar hij eene ongedwon- gene en gezellige conversatie vond. Zulk een voornaam heer kon ik het verzoek niet afslaan en is de keuze tusschen zulke kringen in onze stad zoo grori? Ik ben overtuigd dat het overige gezelschap mij zulks zal toestemmen." Het andere gezelschap, drie heeren en eene der meer bejaarde dames, die den kleinen kring om de tafel Yormden, stemden dat toe, zeer nadrukkelijk zelfs. „Ook geloof ik, mevrouw Ton Schels, dat gij dok» ter Spengler dankbaar wezen moet4, zeide de gemelde dame, „dat hij graaf Bernswa'd hier gebracht heeft. Mij doet het zeer veel genoegen, hem te loeren ken- tegen rembours van ongeveer 3ooo franken. Ook deze som wordt betaald, wantmijnheer de graaf slaapt nog. In den loop van denzelfden ochtend komen er eet? aantal bestellingea voor den graat en zijn verwachte dame. Na een co- pieos déjeuner laat de «graaf» een rijtuig komen en gaat uit, na het diner te Rebben besteld voor zich en zijne dame. Doch mijnheer de graaf vergeet terug te komen en bij onderzoek blijkt het, dat bij welwillend genoeg is geweest al de hem ter bezichtiging gezonden goederen, meestal juweelen en andere kostbaarheden, mee te nemen. Zijn koffers bevatten louter steenen, met hooi ingepakt. Op die wijze worden de beste hotels van de faubonrg en de rue Saint-Honoré opgelicht om van de bedrogen juweliers en dergelijken niet te spreken. Naar wjj vernemen, beeft Neerland» aan slaande Koningin, H. D. H. prinses Emma, zich met zooveel l)ver °P de beoefening van het Nederlandseh toegelegd, dat zij onze taal vrij goed spreekt. Toen baron van Lijnden aan H. D. II. werd voorgesteld, werd bij reeds in het Nederlandseh door haar toegesproken. Te Utrecht hadden zich gisteren avond twee jongentjes van 6 en van 10 jarigen leeftijd op bet nog brooee ijs der Kruisvaan aldaar gewaagd, niet bet droevig gevolg dat bet jongste kind levenloos werd opgehaald en bet oudste in bewusteloozen toestand naar liet Ziekenhuis werd vervoerd. De Heer B. van Laai te Amsterdam, beeft eene keurig nette en frappant gelijkende baste van gips vervaardigd van H. K. H. prinses Etama van Waldock-Ifijrinont, onze aanstaande koningin. De heer E. F". Eden, boekhandelaar, jn de molsieeg tè Amsterdam, heeft baar voor f0.90 in den handel gebragt; wij twijfelen niet of ze zal veel aftrek hebben. Z. M. de Koning en de vorstelijke familie van Waldeck-Pijrmont hebben er present-exeinplaren van ontvangen. Een persoon te Amsterdam heeft ver schillende winkeliers trachten op te lichten. Bij velen kwam hij eenige goederen vragen uit naam van den beer Pastoor de Groot, doch daar de winkeliers weigerden het gevraagde af te geven, kwam bij eenige oogenblikken later met een volgbriefje geteekend met «Pastoor de Groot,» .Daar die briefjes vuil waren, zeer slordig en smerig geschreven en somige winkeliers reeds tuschentijds aan 'den beer Pastoor de Groot hadden laten vragen of de gevraagde goederen voor zijne rekening mochten worden afgegeven en een weigerend antwoord hadden bekomen, werd hem natuurlkijk niets ter hand gesteld. Bij een winkelier in schoenen [en laarzen waar bij een volgbriefje vertoonde dat eveneens on derteekend was «Pastoor de Groot» en goed was voor een paar laarzen van f8 h f9, liep het hem geheel mis. Niet alleen dat de winkelier bem bet gevraagde weigerde, maar bij riep de hulp der politie in, die denman, zekere D., bij de politie van al te ongunstige zijde bekend, naar de gevangenis gebracht, welke bij reeds meermalen van binnen bekeken bad. Hij is van zeer goede familie, doch bet misbruik van ster ken drank heeft bem zoo diep doen zinken. Uit Oost-I riesland wordt ons geschreven: Onze landbouwers beginnen in té zien, dat fit tijd is, om op bet gebied van zuivelberei ding ernstige pogingen te doen. Het valt bezwaar lijk, voor de OostFriesche boter op vreemde marktplaatsen koopers te vinden, en betrekkelijk worden slechts lage prijzen daarvoor betaald. Bijzonder traag ging bet in den laatsten zomer niet den boterbandel. Om op de hoogte van den tijd te b«ijvcn, hebben nu bier en daar de veehouders van een streek zich maatschappelijk verbonden. Zulke Molkerei Genossenschalten bestaan er b. v, te Eilsum bij Emden, Dornu- mergrode en Marienbaft. Te Eilsum werkt men naar het Ilolsteinsch stelsel, en de fabriek, die onder de leiding van een deskundigen Holsteiner nen, ik heb vroeger zooveel van bem hooren spreken. Toen ik bij de familie Lötzau gezelschajjsdame, was werden daar vreemde histories van hem verteld. Niet enkel wegens schulden heeft hij als officier bij de garde hij heeft bij de dragonders gestaan zijn ontslag moeten nemen, maar ook wegens een Ame- rikaansch duel, waarin hij gemoeid was. en dat door zijne kameraden niet gehouden werd voor eene rid derlijke wijze om zijne eer te verdedigen, maar voor een dwangr tot zelfmoord. Er liepen zelfs geroehten, dat de zaak niet zoo was, maar opzettelijk aldns ver breid ora nog erger dingen geheim te bonden, die hem nog meer zonden compromitteeren! üdk vertelde men eene ergerlijke geschiedenis van eene betrekking met eeDe baletdanseres, met welke hij verdween en op reis ging naar het Oosten, zoo als men zeide. Na jaar cn dag kwam hij zonder baar terugmen zeide zelfs, dat bij haar in Smyrna als slavin had verkocht Wat echter waarschijnlijk slechts een slecht© ui wasj En nadat hij weder op het landgoed Randenburg was, moet hij grooie moeite fgehad hebben, om uit de handen der justitie te blijven, toen een jood hem aanklaagde, door hem met geweld gedwongen te zijn een wissel van duizend thaler, die deze op hem had, als dekblad om eene sigaar gerold op te rooken De dokter had lachend naar die verbalen geluis»

Schager Courant | 1878 | | pagina 2