De Erfgenaam van Horuegg. Marktberichten INGEZONDEN. ui? de lever van een ziek varken. Reeds den volgenden dag werden de dieren ziek. Een er ▼an stierf, de drie andere herstellenden en groei den tot nu toe goed. Laatstleden Zaterdag werd aan liet station du Chemin de fer de Strasbourg te Parijs een inan gearresteerd, die zich naar Ilavre wilde begeven om van daar naar de Vereenigde Sta ten te vertrekken. Ofschoon de arrestant zich zeer onnoozel voordeed, bleek het een doortrapte gauwdief te zijn. Hij had zich namelijk onder vertoon van valsche papieren hij een aanzienlijke familie te Baden weten in te dringen, en daar na eenigeu tijd de dochter des huizes ten hu welijk gevraagd. Ztjn aanzoek vond een gewillig oor en alles wavoor de voltrekking van het huwelijk geregeld. Aan den vooravond van de bruiloft betaalde de schoonpapa zijn aanstaanden schoonzoon den bruidschat van 100,0000 mark nit, en niet zoodra had deze echter he; geld in handen of hij nam plaats op den trein naar Parijs. M aar de telegraat was hem voor geweeit en onmiddclijk kon onze reiziger, onder geleide van de politie naar Baden terugkeeren ontlast van het huwelijksgeld zijner bruid waaraan slechts een klein gedeelte ontbrak, dat hij voer zijn reis en de vooruit betaalde passage naar Amerika had btsieed. Bij het afrijden der paarden, op het plein vóór de kazerne te Haarlem, werd gisteren een cavalerist-milicien zoodanig door den slag van een paard getroffen, dat hij aan de gevolgen is overleden. De dood van Karl Gutzkouw is zeer tragisch geweest. Verstikking was do oorzaak. Hij leed sinds geruimen tijd aan slapeloosheid en was daarom ge woon eene hoeveelheid chloraai-hydraat te gebruiken. Op den avond van zijn overljjden had hij een te groote dosis genomen, zoodat hij bijna terstond insliep zon der het licht te hebben kunnenjuitblazen; de kaars stond toevallig dicht bij de sofa; de vlam kwam daarmede in aanraking en dc kameï stond weldra vol rook, Gutzkouw schijnt daardoor wakker geworden te zijn, maar te laat; toen hij opstond en naar de deur wilde snellen, werd hot htm te benauwd, eu viel hij neder. Bij de volksfeesten,die in de hoofdstad bij gele genheid van '3 Xonings huwelijk zullen plaats hebben, wordt waarschijnlijk ook een wedstrijd op schaatsen georganiseerd, indien bet weder daartoe medewerkt of indien dit niet geschieden kan, zal op het Jonas Daniël Meijorpleia een rolscbaatbaan van planken wor den gelegd. Met de aanstalten voorden bouw van de eerepoorten nabij het station van den Rhijnspoorwcg en op de Hoogesluis is reeds een aanvang gemaakt. In de R. K. kerk to Schevoningen had toen de godsdienstoefening beginnen zou, een gasontplof fing plaats, veroorzaakt door een lek in de gasleiding, dicht bij den onder het koer geplaatsten meter. O11- middelijk vertoonde zich een hevige vlam. De ontsel- tenis der aanwezigen was te grootor daar men van den hoolduitgang doop de vlamm°n gescheidi n was! Gelukkig had de kosteresse don moed om niet ware zelfopoffening de hoofdkraan te sluiten, waarna de ■yjam dadelijk gebluacht was Het is ons een genoegen to kunnen melden, dat de enstbcde, hoew3l van alle zijden door vlanimon omringd, niet het minste letsel j heeft ek 0 m en. Dc politie was spoedig tegenwoordig; de inmiddels aan gevoardo slang van de waterleiding behoefde geen dienst to doen. De berichten omtrent do veeziekte, fdie thans op verschillende plaatsen in Duitschland heerscht, luiden zeer ongunstig. In do districten Frankfort on Postdam brak zij reeds in 26 plaatsen uit en de schade daardoor voroorzaokt, bedraagt reeds 500,000 Mark. Zij schijnt uit Rusland te ziju inge erd on door de veomarkt te Kürstun verder te zijn ver spreid. Men hoopt een verdere uitbreiding te kun nen voorkomen. V. I „Wat zaagt ge er van avond weder bekoorlijk uit Ada," teide hij. ,Ik bid u, ga nu ook heen, Leonard," antwoordde zij, zich uit zijne omhelzing losmakende, op bijna strengen, koelen toon. „Ik pi reeds. Maar zeg mij, Ada, hoe komt die graaf hier. wie is hij, wat wil hij? Hij beeft mij eene belangstelling getoond, die duidelijk gehuicheld is en openbaarde eene nieuwsgierigheid naar u;ijne omstan digheden. die ik mij volstrekt niet kan verklaren." „Zoo heeft hij dat gedaan? Nu, het moet wel in het oog loopend gewtest zijn. dat gij, dio anders niets bespeurt, het bespeurd hebt, antwoordde Ada Misschien was het bewondering van uw kunstenaarsgenie, voegde zij er 8pottend bij. .Dat aan mijn kunstenaarsgenie nfets te bewonderen valt, daarvan is niemand in de gebeele wereld meer overtuigd, dan gij, ondeugende vrouw, die mij alle talont in den grond ontzegt. Neen, dut was het geval niet. Doch wat kan het mij schelen? Maar zeg eens weet gij wel, dat gij mij vroeselijk jaloersch maakt door uwe beleefdheden jegens den dokter? Hebt gij niet weder den geheelen avond met hem in tète tête doorgebracht en met hem staan fluisteren? .Wel natuurlijk hij kon mij toch niet hardop toe roepen, wat hij mij omtrent don graaf te zeggen had antwoordde mevrouw Ada, zich pruilend omkeerende. „Het kan zijn maar ik bid u, neem u in acht voor hem, gij met uw koud hart weet niet, hoe licht een mannenhart vuur vat." „Met mijn koud hart? En dart zegt gij? Donderdag 'den 19 dezer, deed het gerechtshof te 'g Gravenhaze uitspraak in de zaak van T- B. uit Waddinxvoon, dio terechtstond ter zake van poging tot moord op zijne vrouw en foitelijken en geweldigen wederstand jegens den veldwachter, die beseh. de volvoering van zijn voornemen heeft belet Het Hof beeft den begch. met vrijspraak Tan het- feit als zou bij tegen den veldwachter een wapen heben gebezigd, aan het hem overigens ten laste ge legde schuldig verklaard en tot zes jaren tuchthuis straf veroordeeld. De Hollandsche Maatschappij van land bouw hield Woensdag in het Il<>tel Funckler te Haarlem eene buitengewone algemeene ver gadering, onder voorzitterschap van den heer C- J. van der Oudermeulen. In de plaats van het overleden lid van het hoofdbestuur, den heer J. P. Bredius, werd gekozen de heer J. van der Breggen Az. uit Waddinxvecn. Het voornaamste punt van behandeling was een voorstel van de afdeeling Schoonhoven om hier te lande eene internationale tentoonstelling van zuivelbereiding te doen plaats hebben. Na langdurige en zeer belangrijke beraadslagingen, waaruit bleek, dat de meerderheid niet gezind was daartoe mede te werken, trok de afdeel ing Schoonhoven haar voorstel in. De heer II. F. Bultman uit Haarlemmermeer en de Th. J Waller uit Anna Paulowna spra ken een woord van sterke afkeuring over de wijze waarop de heer de Jong in de 1 weede Kamer onlangs over de belangen van den land bouw gesproken heeft. Op voorstel van den heer Waller vereenigde de vergadering zich met de volgende motie: »De vergadering, na al het gesprokene van oordeel zijnde, dat uit de laatste discussiën in de Tweede kamer gehlesen is.dat de afgevaardigde uit Hoorn, de heer de Jong, bewezen heeft niet op de hoogte te zijn van de belangen van onzen vaderlandsclien landbouw gaat over tot orde van den dag." Verder verdient nog vermelding de onder houdende wijze, waarop de heer mr. D. V isser van Ilazerswoude, lid van het hoofdbestuur, in deze vergadering gesproken heeft over het land bouwonderwijs in Nederland. De vergadering werd door een 5otal afgevaardigden en leden der Maatschappij bijgewoond. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 17 tot en met 16 Dec. 1878' Geboren 1 Johanna, dochter van Arend Knol en van Aaltje Bijpost. Ondertrouwdgeene. Gehuwdgeene. Overledengeene. Openbare terechtzitting gehouden door het Kantongerecht te Schagen,op 19 Deeember 1878. Veroorde eld: J B. Jnz. en D. W. beiden te Kolhorn, ge meente Barsingerhorn, wegens: hel zeilen met een vaartuig, in de algemeene vaart, te Lutje winkel, op een verboden plaats, ieder tot eene geldboete van f 3.subsidiair één dag gevan genisstraf voor elk. J. Z. en J. M. beiden te Schagen, wegens: het spelen met en 0111 geld, op de openbaie straat te Schagen, ieder tot eene geldboete van f 1.subsidiair één dag gevangenisstraf voor ieder. A. B., M. B., J. Z.. J. R. en J. M., allen te Schagen, wegens overtreding als voren, ieder tot eene geldboete van f 1.subsidiair één dag gevangenisstraf voor ieder. J. V. te Barsingerhorn, wegens: het rijden op „Zeker hsdt gij niet znlk een kond hart, zoudt gij dan niet reeds lang „(k bid u, ga nu heen," viel Ada hem in de rede en zij keerde zich haastig om, alsof zij een trek van toorn, die zich op haar gelaat vertoonde, voor hem wilde verbergen. „Nu ja zeker ik ga reeds geef mij ten minste de hand, ten toeken dat gjj niet boos zjjt- Gij weet, ik heb nu eenmaal een jaloersche natunr en ik heb u te lief om haar niet te hebben en daaraan kan ik nu eenmaal niets veranderen, goeden nacht mijn schat!" Zij had hem hare hand gereikt, dio hij eerbiedig kuste Toen ging hij weg. Mevrouw Ada zag hem na met een koelen blik, waarin iets van minachting te lezen lag. .Die mannen!" fluisterde zij. „Wat zijn zij toch blind5 erblind omtrent zich zeiven, omtrent de we reld, omtrent de harten der vrouwen! Hij meent dat hij jaloersch i«l Hij? Waarom gaat bij dan niet heen en schiet den dokter overhoop, of wurgt hem? Dan zou ik ten minste respect hebben voor zijne jaloezie Buiten was het gezelschap spoedig uiteen gegaan. Graaf Bernsv.ald had d n dokt. r een eindweogs gezelschap gehouden en zij spraken onderweg, zooais natuurlijk was, OTer hunne gastvrouw. „Hoe is u mevrouw Ada bevallen?" vroeg de dok ter. „O, uitnemend. Zij geeft den indruk van iets onge woons, dat alleen bederven wordt door zekere Ge dwongenheid. Zij is niet vrij, niet natuurlijk het is jammer, dat zij zich niet in een meer voornamen kring beweegt, waar men minder gemaakt is en minder komedie speelt, omdat men zich zekerder gevoelt. „Is men dat?" een wagen 1< ir.<n met een hond, gemeente Schagen, tot eene geldboete van f 3- subsidiair één dag gevangenisstraf. C. S. te Zijpe wegens- »het in zijne betrek king van veearts niet doen van aangifte van dierenschurft tot eene geldboete van f 5. subsidiair één dag gevangenisstraf. G. C. H; M. J. K; en J. B. allen wonende in de Zijpe wegens: »het jagen op het land van een ander zonder schriftelijke vergunning Tan den eigenaar of recht hebbende, ieder tot eene geldboete van f 10.subsidiair één dag gevan genisstraf voor ieder. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. V r ij g e s p o k e n A. M. te Nieuwe Niedorp, van: »het laten loonen van een zwaan op het land van een ander, gedurende den oogstijd. J. C. te Anna Paulowna van: »het lossen van een ballast vaartuig in het Noord Hollandsch Kanaal zonder schriftelijke vergunning van den havenmeester. SCHAGEN19 Dec. aangevoerd ter markt van hedofl waren heden als volgt: paarden avenlens a J ossen a Stieren a 2 gelde koeijon magere 180 a 200; vette dito 2 kalfkoeijen 210 a 250; vaarsen 25 graskalveren a 12 nuchtere kalveren 8 a' 19; rammen a schapen magere a - 500 idem vette 26 a 36200 orerhouders 20 a 27; lammeren a bokken en geiten a 12 varkens 9 a 12; idem vette a 18 biggen 5.a 7.10 konijnen .10 a .60; 20 kippen —.40 2.00; 60 eenden —.65 a —.70 duiven a ganzen a 70 zwanen f (I a 7; 300 kilo. boter 1.— a 113; 50 ki]0 kaas —.30 a 40; 1000 stuks kipeijeren 60o a ïoo; eendeijeren a AMSTERDAM, 20 Dec. De prijzen dor aardappelen waren heden als volgt: Noord wjjker Zand f—a Hillegommer dito f a Geld. Stoelen mattersf—a dito ronde Wolkammers f 2.75 3.25, dito Eng. f2.75 a 3.dito. Cardonners f - a Friesche Jammen f3.25 a 3.60; dito Engelsche 2.40 a 2.80, Zeeuwscho Spuische Jammen f 3,25 a 4.50; pooters f 1.50 a 2.Nijmeegsche blanke a Saksische f3.50 4.—; Beverwijkors f 4.— 5 Katwijker Zand f a. Aanvoer iets beter handel in Zeeuwsckeon Friescho levendig. Goldersch gering. HOORN, 19 Dec Kaas: Ter waag gewogen 239 stapels, wegende 73601 kilo. Hoogste prijs; kleine Hooi-f 35.id. Gras-f Commissie id. f39. per 50 kilo. De redactie vereenigt zich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken. Mijnheer de uitgever! In uw bla<{ van Donderdag jl.„ vond ik een kennisgeving van het gemeentebestuur, dat C. N. Vlaming, in liooger beroep is gekomen omdat hein door bet gemeentebestuur van Schagen, de plaatsing van een stoomhand zaag machine, be trekkelijk werd geweigerd. Het zou wel de moeite waard zijn geweest als ook aan de ingezetenen de redenen dier weigering waren medegedeeld, dat zij van zeer overwegenden aard zijn, moet voor de hand liggen. De industrie mag men anders geen ob stakels in den weg stellen. Difficulteert inen tegen liet oprigten van fabrieken, enz. van ver giftige artikelen, kruidmolen en meerdere ande ren, voor de gezondheid nadeelig, dit laat zich deuken. De oprigting daarvan wordt echter I inniMIMSIIiMllllMMH» „Och ja men is in de goede vormen zoo ingegroeid zoo aan tact gewoon, dat het ieder tot een tweede natuur is geworden. Niemand behoeft zich in acht te nemen, dat hij iets doen of zeggen zal, dat met dien tact strijdt, omdat hij weet, dit niet te kunnen doen. Dat geeft zekerheid Ieder beweegt zich vrij, want bij gevoelt zich zeker." „Dat is mogelijk. Wij, in onzen stand, worden bij de eerste opvoedig niet zoo gedresseerd en moeten later zien hoe wij ons de goede gezelschapsvormen eigen maken, Mevrouw von Schels, om op haar torug to komen, moest dit ook doen. Zij is de dochter van een geneesheer, die zoo bezet was met zijne praktijk, dat hij zich met hare opvoeding weinigkon bemoeien; 1 hare moeder die zij reeds op haar vijftiende jaar ver loor, was zeker ook de vrouw niet, om aan hare doch ter datgene te geven, wat wij aan haar missen- Maar het verdient bewondering, dat zij, hoewel aan zich zelve overgelaten, zich fijnere beschaving heeft weten eigen te maken, dan alle andere dames nit haar om» gering. Wanneer gij baar nader zult leeren kennen zal u dat verrassen. En wat haar voorkomen betreft, daarin is iets theatraals, dat hebt gij goed gezienmaar mij dunkt, dat het daarin zijne reden heeft, dat zij geeu andere leerschool bad om zich de fijne vormen van de hoogere kringen eigen to maken, dan juist de schouwburg, bet conversatiespel op het tooneel, waarvan zij zeer veel houdt De graaf lachte. „Wat zijt gij naïef, dokter," zeide hij. „Alsof alle vrouwen niet geboren komedianten waren cn noodig hadden les te gaan nemen in de schouwburg?" Wordt ctrvolgd.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2