DONDERDAG Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 26 BERICHT. Ao. 1878. 22ste Jaargang, i\o. 1147. <1ag Uithoofde de nieuwjaars- dit jaar op Woensdag valt zal dc Courant voor dien dag, in plaats van Woensdag avond DIXGSDAG-AVOM) worden uitgegeven, zoodat hecren Inzenders van stuk ken en advertentien beleef delijk worden verzocht daar op ie rekenen. lied Ilct gebruik van paar- dcnvleesch. Bekendmakingen. Jagt en Visscherij, Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per week: IVoens- dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags II ure worden advertentien in het eerstuitko- mend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6o Afzonderlijke nummers 0.07$. Advertentiën van een tot vijf regels f o 75; iedere regel meer f o.i5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen^ Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te hiên. giften, langs de huizen zullen houden, ten einde uit de opbrengst bij het einde dezes jaars, eene buitengewone bedeeling van levensmiddelen, aan de minvermogenden te kunnen doen. Schagen December 1878. De burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. POLITIE. GEVONDEN: cea rood zakje, waarin ccnig geld. Zij d ie hieromtrent inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich te vervoegen, ter gemeente 1 secretarie van Schagen. De Burgemeester der gemeente Schagen; Brengt ter kennis van belanghehbenden, het navolgend besluit: De Commissaris des Konings in Noord-IIol- land; Gezien de besluiten van Gedeputeerde Staten dier provincie van 11 December 1878, No. 26 en 58 Gelet op art. tl der wet tot regeling der jagt en visscherij, (Staatsblad 1857 no. 87), Brengt ter kennis van belanghebbenden: Het gebruik van paardenvleesch vindt, over 't algemeen in ons land, vele bestrijders en niet zonder reden. Door den hoogeo prijs der paar den kan men n. 1. niet verwachten, zeer jonge dieren op de slachtbank te zien komen. En toch in andere landen is paardenvleesch een gelief koosd voedsel, zooals o. a. bij de Arabieren, (Tartaren, Chineezen, de bewoners vau de goud- j kust van Gninea, de inboorlingen van Zuid-A- ïnerika en de Laplanders. Sommige volken als de Tongusen, en de Jakoeten geven daaraan en aan bondenvleescb zelfs de voorkeur boven dat van koeijen en ossen. Ook de Sainojeden zijn er echte liefhebbers van en houden bet hoofd van een gestorven jiaard voor een- uitgezochte lekkernij. Verscheidene reizigers beweren dat de paarden-ragouts, hammen, worsten, gerookte zoowel] als verscbe, die zij bij de Tartaren, Kirgizen, Kalmukken, de negers op de kust van Guinea en China gegeten hebben, met bet beste, wat men in Europa van dat]genre krijgt, kunnen wedijveren. In 't algemeen verdient bet vleesch van wilde jvaarden, door zijn aangenamen smaak, de voor- 1. dat de sluiting der jagt op klein wild j keur boven*dat van tatnme. Vandaar dan ook, voor Noord Holland is bepaald op Dingsdag' den 3ie Deceinbeu 1878, met zonsondergang, en dat alzoo op grond van bet bepaalde, bij liet eerste lid van art. 27 der aan gehaaide wet, bet verkoopen, te koop uitstallen en bet vervoeren van wild, uiterlijk tot en met i4Jauuarij 1879 zal mogen plaats hebben. dat in de steppen tusschcn Don en Dnieper en in deKriindoor de Kozakken ijverig jacht op deze dieren gemaakt wordt. Ook reeds in de oudheid was bet gebruik van paardenvleesch bekend. Ten tijde van Horodo- consumptie kwam, is bet te verklaren, dat het eten van paardenvleesch niet algemeener werd( ofschoon dit nog op sommige plaatsen niet tegen te gaan was en in 1272 een vernieuwd gebod gegeven werd. Bij sommige omstandigheden, zooals bij ge brek aan andere levensmiddelen in belegerde steden, stoorde men zich zeer weinig aan dat verbod* Evenmin deden dit de Spanjaarden toen zij in Peru en Chili gebrek aan levensmiddelen hadden. Van algemcene bekendheid is bet, hoe te Parijs gedurende het beleg duizenden paaiden geslacht werden. Een paardenbeefsteak was toen slcehts eene verschijning op de tafel des rijken. Ten allen tijden beeft men kunnen opmerken, dat zij, die 'l vleesch van paarden aten, er zich zeer wel bij bevonden. Eu toch duurde 't lang voordat bet onder de gewone voedingsmiddelen weid opgenomen. Denemarken was het eer,te land, waar men het in 't openbaar verkc :ht. In 1808 werd daar de eerste koninklijke ver gunning gegeven, oin paarden te slachten en bet vleesch in winkels te verkoopen. Langza merhand is bet gebruik ook in andere landen toegenomen en ook bij ons, zoodat men m bijna alle groote steden paardenslachterijen vindt. Over 't algemeen bestaat er een vooroordeel tegen 't eten van paardenvleesch. Toch is dit dier zeer kieskeurig in zijn voedsel en een zeer rein dier. Een groot verschil tusschen bet paard alzoo en liet onreine varken. 2. dat bij voormeld besluit van Gedeputeerde tus kwam bij plechtige gastmalen soms een Staten van 11 December 1878, No. 26, bet volgende is bepaald: »dal ook gedurende den tijd, waarin de vis scherij uit kracht van het besluit van Gedepu teerde Staten van i3 Februarij 1878, No. 47» medegedeeld in het Provinciaal blad van dat jaar, No. 19, geopend zal blijven, evenwel de visscherij in den algemeenen boezem van bet Hoogheemraadschap Waterland en in de wateren van den polder Westzaan, in dier voege zal beperkt zijn, dat aldaar niet mag worden ge- vischt met zegens in wateren welke geene door gaande breedte hebbeu van i5 meter, gemeten op de oppervlakte van het water. En zal dat besluit in het Provinciaal blad worden geplaatst en in iedere gemeente van Noord Holland worden aangeplakt. Haarlem, den i5 December 1878. Pe Commissaris des Konings in de provincie Noord Holland, (Get.) BOëLL. Schagen den 21 December 1878. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. De Burgemeester van Schagen; Brengt ter kennis van de ingezeten, dat het aanbieden van- en het rondgaan niet zoogenaamde NIEUWJAARSWENS! HEN" bet zij gedrukt, het zij geschreven, langs de buizen, niet zal worden toegelaten, alsmede dat de verschillende armbesturen eene inzameling van vrijwillige gansch gebraden paard op tafel. Dsingis Klian, de groote veroveraar, gaf ter eere van eene overwinning een feeetmaal, waarvoor behalve, 9000 schapen ook nog 900 paarden geslacht werden. In overoude tijden werden door onze lieiden- sche voorvaders bij hunne offerplechtigheden eveneens paarden geslachtwier vleesch men daarna nuttigde. Toen later bet christendom meer en meer ingang vond, verboden de ver kondigers dier leer den nieuw 'bekeerden bet gebruik van paardenvleesch. om zoodoende aan hunne hcidensche gebruiken te ontwennen. Om deze reden dan ook ijverde Karei de Groote zoo zeer tegen bet eten van paardenvleesch. Nog verder gingen in dit opzicht de Pausen die er natuurlijk belang bij hadden, alles afge schaft te krijgen, wat aan afgoderij en heidendom herinnerde. Vooral waren bet Gregorius 111 en Zacharias, die door strenge bevelen de gewoonte van bet nuttigen van paardenvleesch zochten uit te roeien. Hierdoor en door de omstan digheid, dat het gebruik van paarden alge ineener werd, deze dieren daardoor in waarde stegen en hun vleesch dus te duur voor de De Heer F. Hensv, oud-onderwijzer, thans binnenvader in het Grootburgerweeshuis te Kampen en door zijne artikelen in het tijdschrift voor Weezen verpleging gunstig bekend, heeft bij den boekbandelaar L. v. Hulst aldaar in 't licht gegeven: »De Unie van Utrecht.» Beknopt medegedeeld voor kinderen.» Hij geeft daarin een eenvoudig en bevattelijk verhaal van deze merkwaardige gebeurtenis, van bare aanleiding en bare gevolgen. Met bet oog op het aanstaande- derde eeuwgetijde der Unie moge zijn boekje, vele lezers vinden; de geringe prijs van i5 cents bij meerdere exemplaren lager werke de verspreiding in de band. Te St. Oiner is den 10 December de 72 jarige speelgoedmakers Debuffe ter dood ver oordeeld, wegens vermoording in Sopt. jl., van de weduwe Celacheux. De drijfveer voor die misdaad was de zucht naar bet bezit van 275 fr., welke bij wist dat de weduwe bad opgespaard. Na zijn slachtoffer gedood Je hebben, sneed de mOoidcnaar het lijk in 6 stukken, welke hij in een naburige rivier wierp. - Uit de socialistische papieren, dezer dagen in bet buitenland, in beslag genomen, is, naar men zegt, gebleken, dat de Koning der Belgen was aangewezen als een der Souvereinen die vermoord moest worden. Dientengevolge beeft men een streng toezicht willen bonden over alles wat om den Koning heen gebeurt; doch bij zelf verlangde dat niets buitengewoons zou geschieden en verklaarde dat bij, als altoos, zonder geleide te voet of te paard zou uitgaan. Dit doet hij ook eiken dag. - De verdwijning van personen schijnt in België aan de orde van den dag te zijn. Sedert 20 November is een heer, 44 jaren oud, uit zijne woning Croudwetstraat te Schaarbeek, op ge.

Schager Courant | 1878 | | pagina 1