De Erfgenaam van Ilornegg. heimzinnige wijze verdwenen. Alle pogingen om hem te vinden zijn tot nu toe vruchteloos ge bleven. Uit Helchie bij Konrijk meldt men ins gelijks eene nieuwe verdwijning; mejufvr. Apo- lina Deschnmps oud 65 jaren, is sedert verleden Zondag na de Mis in hare woning niet meer gezien. Te Diest zijn twee personen sedert 29 No vember verdwenen! de korporaal Notredaine en de trompetter Caiean van het i3e linie-re- giinent, hadden aldaar op 29 November 's avonds hunne wapens aan de bevoegde overheden over handigd om met verlof naar hunne geboorteplaats Waasten terug te keeren. Sedert dat oogenblik echter zijn zij spoorloos verdwenen.' De twee jongelingen zijn slechts 22 jaren oud. In de Rozenstraat te Amsterdam had Vrijdagavond ten 9 nnr het volgende plaats. Rij een winkelier in manufacturen nam eene vrouw een stuk baai weg, van een uitstalrek vóór in den winkel geplaatst; niemand was op dat oogen blik aanwezig, daaren de patroon en de bedien den bezig waren hun avondmaal te nuttigen; de bediende hoorde de schel overgaan, en zich naar den winkel begevende, r.ag hij dat de vrouw zich met het gestolene verwijderde; hij achter volgde haar en toen zij bemerkte, dat r.e in liet nauw geraakte, wierp zij bet goed weg, doch de bediende die terecht begreep, dat dit feit hiermede niet eindigen moest, trachtte haar in te halen, doch was verplicht het op te geven, daar een dertig veertigtal vrouwen zich in de zaak mengde, en den bediende tegenhield, hem antwoordende, dat, daar hij het ontvreemde terughad, het niet paste haar te vervolgen. Een llarlinger koopman had Vrijdag te Leeuwarden op de markt 5 paarden gekocht welke hij aan twee drijvers toevertrouwde, die ze naar Ilarlingen zouden overbrengen, alwaar ze verder per stoomboot zouden vervoerd wor den. De drijvers kwamen evenwel met de paar den niet op tijd te Harlingen aan, en al spoe dig bleek bet den teleurgestelden koopman, dat zijn 5 paarden onderweg waren verkocht De pol^ie te Leeuwarden met het gebeurde in kennis gesteld, mocht er al spoedig in slagen, de ontrouwe veedrijvers op te sporen, die na tuurlijk van de onregtmatig verkregen gelden reeds goede sier liadden gemaakt; het grootste gedeelte van het geld kwam echter nog terecht. Uit Utrecht wordt van 17 December aan de N. R. Ct. gemeld: »Een heer beklaagde zich gisteren avond op het station van den Rijnspoorweg alhier, dat in de eerste klasse wachtkamer, reizigers waren gezeten in wier bezit hij o schandeslechts 3de klas se kaarten had gezien. Een portier werd on- middelijk afgezonden, om die overtreders te ver wijderen en ontdekte, na eerst de biljetten der andere aanwezige reizigers te hebben gevraagd, ten slotte drie geestelijke vrouwen, liefdezusters, die naar de gewoonte dier vrouwen rustig in een hoek van liet vertrek zaten en inderdaad slechts kaarten 3de klasse konden vertonnen.Zij voldeden gewillig aan het verzoek van den por tier, die dezen harden plicht vervulde, en ver lieten de wachtkamer. Het is zeker hard voor deze vrouwen, dat zij op de steenen stoep, die zij hoven de benauwde wachtkamer 3de klasse verkozen, moesten verkleumen. Maar kan men in liet algemeen voor de reizigers 3e klasse niet wat barmhartiger zijn? VI. „Gij kunt gelijk hebben,* antwoordde de dokter, maar gij zult niet ontkennen, dat de aangeboren aanleg door het bezoek van den schouwburg kan worden ontwikkeld.* „Ik ontken niets van hetgeen mevrouw von Schels in uwe 00gen kan verheerlijken, mijn waarde dokter,* antwoordde de graaf opeen zekeren schertsenden toon „want het is mij niet ontgaan, dat nw hart Toor haar in brand staat.* „Zoo meent gjj dat te hebben opgemerkt?* „Zeer zeker en ook dat zij u volstrekt niet on genegen is meent gij dat ik de blikken on het ge fluister niet heb opgemerkt, dat tusschcn n beide gewisseld werd." „Ge hebt zeer scherpe cogen, graaf maar toch hebben die oogen n deze maal bedrogen.* „Kern. waarom ontkent pij het? Zen mevrouw von Schels niet juist eene partij zijn, die voor u past? Zij beeft zoovele voortreffelijke eigenschappen, zoo als gij zelf zegt, zij is mooi, zij is rijk „Slechts gegoed!" „Nu dan gegced derhalve? „Al was dat ook waar, dan zcu ik toch te laat komen. Mevrouw von Schels is niet vrij meer zij is in het geLcim vtrloofd.' „In het geheim verloofd met wien waarom in het geheim En zoo 't in het geheim ie, hoe komt het dan, dal gij het weet?* „Gij vraagt mij meer dan ik beantwoorden kan. Alleen op de vraag, met wien, zou ik u oen antwoord kunnen geven, onder voorwaarde „Dat ik het voor mij houd? „Juist.' „Mijn woord er op! „Met den musicus, dien gij bij haar ouiinoct hebt, Een Boerenplaats te Dalen, die in 1848 f 1070 waard was, kon nu f 34ooo opbrengen, In 1876 zijn door de Nederlandsche post verzonden 1.281,714 aangeteekende brieven en 62,375 brieven met opgegeven geldswaarde. Hiervan zijn 80 opgegeven als vermist, doch dit bleek slechts waar te zijn van 10, waarvan 4 op het verongelukte stoomschip Willem Kroon prins der Nederlanden. 4 °P Duitsch grandge" bied en slechts 2 ten laste van den Nederland- schen'postdienst. 10*1877 zijn verzonden 1,140,0.59 aangeteekende brieven zonder en 69,553, met opgegeven geldswaarde. Hiervan heette het dat 57 niet te recht waren gekomen, doch het bleek slechts waar te zijn van 8, waarvan 4 'n Duitschland- Eenigen tijd geleden heeft de heer Sijthoff te Leiden zich tot Oed. Staten van Zuid-Holland gewend, zijn bezwaren inbrengende tegen den aanslag in het patentrecht, waarbij zijn snelpersen voor die belasting gelij* werden gesteld met molens*. Op die réclame is thans afwijzend beschikt, omdat alle in tabel IV genoemde, door stoom, water, wind of paarden in wentelende beweging gebrachte werktuigen onverschillig of ze in de gewone heteekenis of het dagelijksche leven molens zijn of heeten, ook molens wor den genoemd. Deze fraaie beslissing, die overigens geheel in overeenstemming is met de letter van onze fraai je patentwet, zou haast doen onderstellen dat er in onze fiscale wetten 't een en ander is dat met molentjes loopt.* Volgens den heer J. J. Van Rmlerode te Haarlem zijn hij het raadplegen der oude oor konden ten behoeve van de geschiedenis en beschrijving, dier stad, in 't hijzonder van de Ravokerk, merkwaardige nnnteekeningen gevon den, betrekking hebbende op den persoon van Lourens Janzoon, die in lijnrechte tegenspraak zijn met de beweringen, door dr. A. Van der Linde in zijn geschriften hloodgelegd, en die dus een bijdrage heioven op te leveren voor de handhaving van de eer van Haarlem als de bakermat der boekdrukkunst. Bij een landbouwer te Meliskorke is jl. Woens dagavond ren brutaio diefstal gepleegd. Nadat in bijzijn van do bewoners met een breekijzer een bureau was opengebroken, is daaruit een som van ruim f20 ontvreemd, waarna de onbekende dieven, die het aan bedreigingen ni'-t hadden laten ontbreken, aftrok ken, zeggende; „Wij komen straks terug." Naar wij vernomen houden justitie eu politie zich ernstig met bot onderzoek bezig en zou Vrijdag te Vlissingcn oen persoon met betrokking tot deze zaak gearresteerd zijn- Door twoe tnchnici te Etten, op de Belgische grenzen, is op een ongensehijnlijk niet onaardig denk beeld patent genomen. Zij stellen namelijk voor de lucht, dio voor do Inchtverversching van gebouwen dient, eerst door een stelsel van buizen te leiden, die ongeveer drie meter diep in do grond liggen. Hierdoor zou de lucht in don winter tot op 8 a 9 gr. Celsius verwarmd, en in den zomor tot ongevoer 13 gr. C. afg-koold worden. Eon aantal Duifsche spielmnrken, geheel zonder waardo, zijn te Amsterdam iu omloop, zij hebben do grootte onzer nieuwe centen. Men lette dus op bij hot ontvangen daarvan. Deze week zijn weder bij do politie eenige aangiften gedaan omtrent diefstallen van parapluies en jassen, die in de standaards in de eangon waren nedergezet of opgehangen. Al deze diefstallen zijn door insluiping gepleegd. don liter Leonard Korn." „Zoo metdion muziekdirecteur! Die gelukkige!* De dokter antwoordde niet op dien uitroep. „En waarom in bet geheim? Wilt gij mij dat niet toevertrouwen, want ik wed dat gij bet weet.* „Ik zweer u, dat ik het niet weet.* „Mevrouw von Sehols is toch zeker onafhankelijk van familie, cn staat geheel vrij cn op zich zelve?" „Behalve ooms, neven en nichten, dio buiten wonen beeft zij gecne familie, van welke zij afhankelijk zon kunnen wezen. Haar overleden man heeft haar, omdat bij ook geen nabestaande bloedverwanten had, zijn vermogen zonder eenige voorwaarde nagelaten. Der halve,* voegde de dokter er bij, moeten de .omstan digheden van Kern haar aanleiding geven tot die geheimhouding.* „Dat is vreemd! Men zou zeggen, zulk een arme drommel van een muziekmeester moest overgelukkig zijn, wanneer hij de hand van zulk eene vrouw kan krijgen!* „Zeker!" „Nu, wat kan het ons ook schelen,0 zeide de graaf na eene pauze „Dat wil zeggen, mij terwijl ik mij de vrijheid veroorloof eenigen twijfel te koes'eren. dat het n volstrekt niet door het hoojd speelt. Maar ik zie, wij zijn aan het punt gekomen, waar onze wegen uiteenloopt n. Ik vergig mij immers niet. hier links, ga ik naar mijn bótel? Ja. Nu dun tot weêrzlens waarde dokter; ik dank n ten zeerste voor den aan genomen avond, dien gij mij verschaft hebt als ik morgen er den tiid toe vinden kan, hoop ik u voor mijn Tertrek nog te komen goeden dag zeggen." „Het zal mij altijd hoogst aangenaam zijn, n te zien, graaf! De beide heeren gingen elk huns weegs. De dekter ging regelrecht naar zijn gesticht, dat in eene buiten wijk der stad tnsschen nienw aangelegde straten lar en de graaf gir.g links af een der breede hoofdstraten van dc stad in. Graaf BcrnswaU ging nu plotseling Dezer dagen is te Gaisiagen een schande lijke misdaad gepleegd. Een particulier aldaar woonachtig ontving per post een kistje aan zijn adres. Bij het openen schoot op eens een geladen revolver af, en kwetste den man zoodanig, dat hij het bed moet houden. Denzeltden dag ontving een ander persoon te 1 Hayningen een kistje, dat diens vrouw wegens zijne afwezigheid trachtte te openen. Toen dit zoover gelukt was dat zij binnen in het pakje een zakpistool kon waarnemen, staakte zij ge lukkig haar werk. Bij later voorzichtig onderzoek bleek, dat het kistje met kruid geladen was. Had men het op gewone wijze geopend, dan zon het pistool zijn afgeschoten en een rreeselijk onheil teweeg gebracht hebben. Dit kistje was volgens poststempel te Aulendorf en het eerste te Biberbach op de post bezorgd. Uit Ettenheim (Baden) wordt aan het Ort. B. geschrevenHet is een bekend feit, dat de kin deren bij het'verlaten der school met een haast wegrennen alsof een hond hen op de hielen zit. Dit had ook te Muochweijer plaats. Bij deze gelegenheid liep een jongen met zijn hoofd zoo hard tegen het onderlijf van den juist voorbij- komenden assessor B., uit Munchweijcr, dat deze tengevolge daarvan binnen weinige minuten stierf, Met de tucht is het onder de Japansche troepen elleadig gesteld, in dit opzicht, hebben ze weinig op de Chineesche soldaten voor. Dat die ongelukkige toestand echter niet geweten moet worden aan overdreven zachtheid bij het straffen van militairen, die zich aan eenig ver grijp hebben schuldig gemaakt, bleek in üctober II. zoo overtuigend mogelijk, Eenige artillerie soldaten waren tegen hun hoofU in opstand gekomen, hadden hunne kazerne in brand ge stoken en ten. laatste zelfs hun kolonel verinoord. Ernstige feiten voorzeker! De straften door den krijgsraad over heil uitgesproken vielen echter toch nog strenger uit dan men zou vermoeden. Niet minder dan 53 soldaten werden ter dood veroordeeld; Il5 zullen 10 jaren in een ver banningsoord moeten doorbrengen; over de anderen werden lichter straften uitgesproken. »In den eerlijken kleermaker* had een snijder op zijn uithangbord staan. »Zict« zei een voorbijganger, »de eerlijke kleermaker is buiten, zou de oneerlijke niet binnen zijn.* Te Gennep zijn in 14 dageu tijds 4f> hin deren aan keelziekte gestorven. In een huisgezin overleden er binnen acht dagen vier. Onder de geschenken, die onze aanstaande Koningin zullen worden vereerd, behoort ook een, dat en om den vervaardiger, en 0111 de uitvoering wel eenig zijn zal, en ten volle ver melding verdient. Het wordt op het kasteel Walborg bij Stevensvveert en wel, wat het op merkelijkst is, door den graaf de Hompesch eigenhandig gemaakt, die zich voorstelt het Z. M. te Amsterdam zelf te overhandigen. Het is een waaier uit elf ivoren platen bestaande, zoo fijn en zorgvol uitgezaagd, dat het werk bijna zijn wederga niet vinden zal. De teekening is door den beeldhouwer Leeuw te Roermond vervaardigd. Bij de Ned, Herv. Kerk, te Callantsoog is beroepen de Heer J. van (ïift'en, cand. te Wijc- kel (Eriesland). veel langzamer, dan hij tot dusver met den dokter gedaan had. Het hoofd een weinig vooroverbuigend en nadenkend voor zich ziende op het door de gaslan taarns verlichte asphalt voor zijne voeten, fluisterde hij: „Het is vreemd, hoe zulk een verstandig en uitge- slapou man zoo dom kan wezen in zaken, die voor de hand liggen Maar zoo zijn de menscheu allcn) blind a's de mollen, voor alles wat niet hunne on- middi tijk belangen raakt. Hij heeft nu reeds jaren lang die oude tante in bewaring en hare hersens worden voortdurend zwakker, haar warreltaal en haar zieleangst laten steeds duideljjker de reden doorsche meren, die haar krankzinnig heeft gemaakt. En hij bemerkt br niets van, letterlijk niets! Hij gaat om met dion Leonard Korn, vindt in hem zelfs een gelukki gen medeminnaar, die hem vóór geweest is bij die mevrouw Ada en vraagt zich niet eens af: wie is die mijnheer Korn, van waar komt hij? Wat heeft zijn vader uit te staan met die oude dame Beniswald? Maar mevrouw Ada, die met hem verloofd is en wel heimelijk zou zij De graaf hield Lier op met zijne alleenspraak, ter- w ijl hij aan den ingang eener zijstraat gekomen, op zag en het naambordje op den hoek lezend, ging hij voort: „Broerstraat dus hier het vierde huis rechts. Hij ging de straat in eu toen hij aan het vierde huis rechts gekomen was, bleef hjj een oogenblik staan, om door een flauw verlicht raam een blik naar binnen te werpen. Hij zag in eene groote kamer met kale muren, die zeer onvoldoende verlicht werd door eene lamp, welke in het midden aan den zolder hing De man in uniform, die aan de lange tafel, welke dwars door het vertrek stond, in papieren zat te bladeren, had dan ook nog eene tweede lamp naast zich en deze was met een groen kapje bedekt, zoodat zijne trekken in het iislt duister verborgen bleven en er alleen een scherp licht viel op de voor hem liggende

Schager Courant | 1878 | | pagina 2