De Erfgenaam van Hornegg, INGEZONDEN. Scheiden een opgave moeten doen van deze bezittingen hetzij door een opgave van bet kapitaal in een geldsom uitgedmkt, betzij in een gespecificeer de vermelding van de effecten, aktien, obliga- tien enz- zeiven, in welk laatste geval de ont vanger de kappiiaalsberekening opmaakt. Hier van zal aanvankelijk één percent worden ge- beven: maar dewijl bet bedrag dezer belasting als een sluitpost van de begrooting van midde len kan worden beschouwd, is de percentage telketi jare voor verhooging vatbaar. Vrijgesteld zullen alleen zijn de kapitalen van f IOO en daar beneden. Men doet zijne aangifte onder aanbod van een eed; telkens zullen eenige personen uit hen; die aangiften hebben gedaan, worden aange wezen om een eed af te legen. Verzuimde aan" giften worden gestaaft met opklimmende geld boeten en eindelijk met gevangenis. Dat de sluikhandel in gedistilleerd op de grenzen in de prov. Groningen nog al op groo- ten voet gedreven wordt, bewijst het feit, dat alleen door de komiezen in de Oudeschans in de laatste dagen meer dan 200 liters van dat vocht is bemachtigd. Vrijdagavond kwamen zij in aanraking met twee te Windschoten wonen de sluikers, die p. m. 20 liters voorloop zonder document vervoerden. Een kwam in verzet en beet den kommies A. Bakker in de hand en richtte een vuurwapen tegen hen; dientenge volge is hij door die beambten in arrest ge nomen. In de gemeente Chapelle-Moche heeft een vreeselijke gebeurtenis plaats gegrepen. Twee ën vijftig kinderen uil de school ko mende maakten een glijbaan op den vijver van bet kasteel. Het ijs kon die vracht niet dragen en bezweek acht en veertig der kleinen geraakten te water en onder bet ijs. Allen verdionken. Niet minder dan 162 personen dingen naar de eer, het voordeel en genoegen, gemeente veldwachter te Bodegraven te worden. Een eigenaardige soort van diefstal heeft dezer dagen te Leeuwarden plaats gehad. Een vrouw, die als naar gewoonte bet middageten voor haren man, die in een fabriek werkzaam was, had klaar gemaakt; gaf dit in een koperen goteling tegen een kleine belooning ter bezor ging aan een haar onbekende jongen. De jongen door het koude winterweder belust op het ge ringe middagmaal; kon de lust daartoe geen weerstand bieden, en vulde dan ook zijn maag met bet eten, voorden werkman bestemd, waarna hij, waarschijnlijk met de zaak verlegen geraakt bet ook bet veiligst vond de koperen goteling te bonden, die bij tot dat einde bij zijn moeder in de kelder verborg. De politie, met de zaak in kennis gesteld, beeft deze zaak later tot klaar heid gebracht, en verzachtende omstandigheden aannemende, den jongen met een reprimande vrijgelaten. De werkman was evenwel dien mid dag de dupe van de geschiedenis, daar bij van zijn eten verstoken bleef. PROGRAMMA der Jeestehjkhcden ter gc~ tegenheid van het huwelijk van 11. D. 11. Prinses A delheid Emma IV ilhelmina Therese van IValdeck Pyrmont en Z M. Koning Willem III der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groothertog van Luxemburg Maaudag 6 Januari. 12} ure, déjeuner in de Steenen Zaal. Des avonds te 6 uren Galadiner in de Steenen Zaal, te 8 uren Fakkeloptocht, serenade, vuurwerk. Dingsdag 7 Januari. Namiddags te IJ uur, déjeuner dinatoire en familie in de 1'orceleinen" VII. „Toch niet. Dokter Spenler verzekert mij, dat zij onvoorwaardelijk de erfgename van haren overleden man is geworden." De inspecteur van politie schudde het hoofd. „Dan is de zaak moeijeljjk te begrijpen." „Zoudt gij weder zeggen, dat ik te haastig ben in mijn oordeel, wanneer ik de omstandigheid er mede verbind, dat de vader van mevrouw von Schels, do geneeshoer van mijne krankzinnige tanto geweest is en hij wellicht in alles is ingewijd geweest en roet zijne dochter daarover heeft gesproken." De inspecteur zag verrast op. „Was hij de geneesheer uwer tante!" .Sinds vele jaren bij is haar. denk ik. als zoo danig van buiten naar de stad gevolgd ik weet dat van mijnen «ader, die, wanneer er over genees hoeren gesproken wordt, veel van de eigenaardigheden van den ouden dokter Hagen pleegt te vertellen." De inspecteur knikte „Dat geeft in elk geval stof tot nadenken 1 Mevrouw Ton Schels zou, tDgeval zij door haren vader omtrent een dergelijk geheim is ingelicht, zeer goed in staat zijn, den jongen directeur als eene uitmuntende partij Toor zich zelve te beschouwen, zij zon eene rol in de hoogste kringen der maatschappij zeker met ge noegen aanvaarden en die waardig en behoorlijk vullen. Maar dan zou het toch haar belang zjjn, zoo spoedig mogelijk door een huwelijk aan zich rbinden en, tot dien tyd, aan hare verloving Zaal, maarschalkstafel. Des avonds te 54 uren vereenigen zich allen, die tot bijwoning der plechtigheid zijn uitge- noodigd, in galakleeding in de slotkapel alwaar hun door den kamerheer von Gassdorf plaatsen zullen worden aangewezen. De vorstelijke personen zullen ten 5J uren in de Roode Prasenzzimmer tegenwoordig zijn; de vertegenwoordigers van buitenlandsche hoven en de hofstoet komen reeds 6$ uren in de Witte Zaal bijeen. Te 5^ uren haalt Z. D. H. de Vorst Z M. den Koning af, en geleidt Hoogstdenzelven in de vertrekken van H. D. H. de Vorstin, alwaar het hooge huwelijk in de registers van den burgelijken stand geteekend wordt. Het gevolg begeleidt hierbij Z. M. tot de Witte Zaal. Nadat de inschrijving in de registers heeft plaats gehad en nadat de hofmaarschalk aan Z. D. H. den Vorst heeft aangekondigd, dat de plechtige huwelijksvoltrekking kan plaats hebben begeeft zich het hooge bruidspaar door de sa lons van de hoven verdieping en de Witte Zaal naar de slotkapel. In de roode Prasenzzimmer slnit zich de vor stelijke familie bij het paar aan. Van de zijde van den hofstoet geschiedt dit in de Witte Zaal. De stoet begeeft zich onder klokgelui naar de kapel, liet aldaar zich bevindende koor heft zoo dra de voorsten van den stoet het oostelijk por taal gepasseerd zijn, het gezang aan. Aan den ingang van de slotkapel wordt het hooge bruidspaar dooi de geestelijkheid ontvangen en naar het altaar geleid. HD. HH. de prinsessen van Waldeck en Pyrmont volgen het hooge paar onmiddelijk. De overige vorstelijke personen vormen thans een halve cirkel om het altaar, de voorsten van den trein begeven zich naar de linkerzijde en van daar schaart men zich naar de rechte. De hovelingen stellen zich zoodanig achter de vor strlijken personen op, dat ze bij het verlaten der kapel weder onmiddelijk naar voren kunnen treden en volgen kunnen. De consistoriaalraad en hofprediking Scipic zegent het huwelijk in. Op het oogenbiik dat het hooge bruidspaar de ringen wisselt, worden 101 kanonschoten gelost waartoe de persnonelijke adjudant van Z. D. H. het leeken geeft Na afloop van de kerkelijke plechtigheid begeven zich Z. M. de Koning en H. M. de Koningin alsmede de vorstelijke personen in dezelfde orde door de W itte Zaal naar de Roode Prasenzzim uier, alwaar Hoogstdezelven de gelukwenschen der hooge verwanten ontvangen. De hofstoet volgt in de Witte Zaal. Vrijdag 10 Januari. Dejeuner in de Steenen Zaal. Vertrek van Z. M. den Koning en H. M. de Koningin uit Arolsen. In Jnni 11. heeft Victor Smots, een petten" maker te Geldenaken in Belgisch Brabant'zijn meis je, Héloise Lheureux, eene dienstbode, uit minnenijd met een pistoolschot zeer gevaailijk aan het hoofd gewond. Binnen vier weken was zij echter aan de betere hand. Smets had zich onmiddellijk zelfs ge vangen gegeven en heeft Maandag terechtgestaan. Het meisje bevond z ch onder de getuigen, verklaar de haren minnaar reeds lang vergeven te hebben en bereid te zijn om hem te trouwen' De gezworenen verklaarden Smets onschuldig en onder luid gejuich werd hij dadeiijk op vrije voeten gesteld, Het paar viel elkander in de armen en verliet schreiende de gerechtszaal, De trekking van de groote loterij der Pa- rijsche wereldtentoonstelling begint i5 Januari en zal twintig dagen duren. Den 12 wordt ge opend de tentoonstelling vau de voorwerpen, die voor deze loterij zijn aangekocht, tot den zooveel mogelijk ruchtbaarheid te geven!" „Ja dat zou logisch zijn. Maar handelen vrouwen logisch! En is mevrouw von Schels eene vtouw als alle andere? Kent gii haar?" „Neen, antwoordde dj inspecteur. „Ik ken haar alleen van aanzien en weet dat zij den naam heeft coquet te rijn en van hare vryheid als weduwe, een vrij ruim gebruik te maken." „Dat wil zeggen?" „Wel, men ziet haar dikwerf in gezefïEhap van heereo, zij geeft kleine partijen waarin het vrouwelijk element alleen zooveel vertegenwoordigd is, ais wel staanshalve volstrekt noodig is." „Zoo, soo en toch loopt dokter Spenglcr zeer hoog met haar weg." „Dat is wel mogelijk ik weet ook alleen, welke praatjes er omtrent haar loopen; ze heeft mij Dooit aanleiding gegeven om mij met haar te bemoeien." „Het is duidelijk," ging de graaf voort, „dat hare verhouding tot onzen musieus iets raadselachtigs heeft. Als ik bet nu eens dus verklaarde: Wat wij vermoeden, gelooven, willen uitvorschen, dat weet zy reeds lanuen tijd van haren vader, het heeft haar geïnteresseerd, een man, die in een 100 geheimzinnig waas is gehold, tot zich te lokken, in haren kring op te nemen en zoo lang met hem te copuetieeren, tot haar verhouding tot hem intiroer werd, dan zij oorspronkelijk zeke wilde dot gebeurt somtijds met coquette vrouwen Zoo is zij ten laatste in die vreemd# verhouding tot hem geraakt, die haar echter, naar het mjj voorkomt, niet belet, om ook dtn dokter eene zeer warme Triend- schap toe te drageu. Maar den musicus huwen, zal «ij wellicht zelve niet willen, omdat haar zijne af 24 zijn die prijzen te bezichtigen. Er zijn 1577 groote prijzen, die eene waarde hebben van drie inillioen. De trekking van deze prijzen zal 5 da gen duren, l5tot en met 19 Januari. Op de volgende dagen worden 72,000 kleinere prijzen getrokken en den laalsten dag zal geloot wor den om het gouden servies van 20,000 fr. en een diamanten riviée van 5o,ooo fr. De prijzen worden uitgereikt tien dagen na de trekking. Het volgende geval, leerrijk en interessant tevens, heeft zich zoo meldt men aan de Prov Gr .Cl. uit Tolbert dezer dagen ;daar voorgedaan: Een koopman in manufakturen reisde bij de goe gemeente van Tolbert rond, en zocht met behulp van zijn krecht zijn waren aan den man te brengen. Tot spotprijzen bood hij doeken enz. ten verkoop aan. Zoo leverde hij o. a, waschdoeken tegen t cent per stuk. Wat was nataurlijkeri dan dat de man kontante betaling vroeg? Ja, was het wel zoo vreemd te [achten, dat hij de koopsom liefst ontving vóór nog de verkochte goederen geleverd waren? Eene vrouw aan den Boerakker heeft hij op die meer gebrui kelijke" wijze voor f 20 bij den neus gehad of, zooals men wel eens in alledaagsche taal zegt, in den nek geschopt. Op vele plaatsen in de departementen Ar dennes, Ardèche. Juraenz. is de sneeuwlaag, welke den grond bedekt 80 centimers dik. Tusschen Aix en Saint-Antoine zijn de telegraafdraden ge broken door de zwaarte der gevallen sneeuw. In de nabijheid vau Pignans trof hetzelfde lot takken van een groot aantal olijfboomcn. De dienst op den spoorweg Toulon Nice is ge staakt: voor het eerst zoolang die lijn bestaat. Te Bertbelage (dep. Puyde-Dóme) is een huis onder de sneeuw bedolven geraakt; de bewoners wisten zich te redden, toen zij de halken hoorden kraken. Bijna 'geheel de streek van Provence werd door een verschrikkelijken sneeuwstorm geteisterd. In enkele westelijke provinciën heeft de dooi een aanvang genomen. Burgerl. stand der gemeente Haringkarspel Ingeschreven van 22 29 December 1878. GEBORENgeene. ONDERTROUWD: 26 Dec. Thijs Toselaar, weduwnaar van Anna Margaretha Filmer, oud 63 jaren, wonende te Haringcarspel en Trijntje Stoel, weduwe van Pieter Wiering, oud 58 jaren, wonende te Oude Niedorp, GEHUWD: geene. OVERLEDEN: 24 Dec. Jacoh van Leeuwen, oud 26 laren, echtgenoot Yan Neeltje Kaptein. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 27 tot en met 3o Dec. 1878. GEBOREN: Mina Maria, dochter van Luppe Andringa en van Rninouw Wit. Wilhelmina Anna Elisabeth, dochter van Wilhelmus Fran- ciscus Quax en van Elisabeth Alida Giroux. Jannetje, dochter van Arie Visser en van Teetje Bood. ONDERTROUWD; Johapnes Gerardns Rode, jia., 3t jaren en Johanna Kok, pi., 33 jaren. Jacob Vis, weduwnaar van Aagje Timmerman 32 jaren, en Neeltje Raap jd., 20 jaren. GEHUWD: geene. OVERLEDEN: geene. De redactie vereenigt zich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken Wie onzer geachte lezers heeft nimmer in komst bekend isjuist daarom, omdat zij tevreden is met haren stand, omdat zij er niet aan denkt haar lot te verbinden aan dat van eenen man. die thans arm en onaanzienlijk en zonder rang in de maatschappij is, en, wanneer hij zijne aanspraken, die hij op een geheel ander standpunt bezit, wil doen gelden, in een zwaren, moeijelijken strijd geraakt wellicht met twijfelachtige 11 uitslag. Zoudt gij niet kunnen gelooven, dat mevrouw von Schels de zaken dus beschouwt?" 't Is mogelijk, zeide de inspecteur droogjes. „En ook niet denken, dat zij bij zich zelve zegt al trad bij ook zegevierend nit die strijd en al werden zijne rechten erkend, die mijn vader mij genoemd heeft, en ai was ik dan zijne vrouw, wat dan nog? Zou ik dan gelukkig zijn, ik, de geborene burgeres, als ik over den schouder aangezien werd als eeoe indringster en blootgesteld was aan honderd verne deringen van hoogmoedige Trouwen, als eene gebannene in e«n kring van vijandige menschen? Ben ik thans niet duizendmaal gelukkiger, nu ik op mijne wijze en naar mijn verkiezing omga met de menschcn die mij bevallen, dan wanneer ik leven moest volgen6 de voorschriften der etiquette en mot meuschcn, die van onderen tot boven vol vooroordeelen zitten „Ook dat is mogelijk," zeide de inspecteur en vrieTp bet overschot van zijne sigaar in hit vuur; „wat is bij vrouwen onmogelijk? ilaar het zou waarschijnlijker geweest zijn, dat zij het instinkt der vrouw gevolgd ware en dat zou haar hebben aangespoord, zoo spoe dig mogelijk een man van zulke hooge geboorte te huwen." „Wat waarschijnlijk is, is niet altijd waar.' „Dat weet niemand beter dan ikMaar zeg mjj Hfc. J

Schager Courant | 1879 | | pagina 2