Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 1 0 i 1 1 G 'J Ao. 1S79. 23stc Jaargang. No. 1150. Bekendmakingen. n Brieven uit Parijs. Gemengde berichten. i Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertenti'en in het eerstuitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te bién. Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6o Afzonderlijke nummers O.07J. Advertentiën va» een tot vijf regels f O 75; iedere regel meer /"o.i5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandeloren aangenomen] Burgemeester en Wethouders van Schagen; Noodigen bij deze belanghebbenden uit, die over den jare 1878, van de gemeente iets te vorderen hebben, hunne rekening vóór oi op t Februarij a. s. ter plaatselijke secretarie inte- leveren Schagen 3i December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. PARIJS 3i December 1878. Voor een paar dagen bracht ik mijn laatste bezoek aan het Tentoonstellingsterrein. Die ver laten vlakte met al haar gesloten pavillioenen en kiosken, het hoofdgebouw op het Champ de Mars, met al zijn vitrines, met pakkisten hier, met balen daar, deden mij te pijnlijk aan ■0111 lust te gevoelen er nogmaals heen te gaan. Al- wie de Tentoonstelling schier dagelijks heeft bezocht, wie haar heeft lief gekregen, gevoelde er zich te huis, en waarlijk men moet een hart van steen hebben om thans dat lievelingsoord van duizenden, zonder aandoening zoo onmeê- •doogenloos te kunnen zien plunderen, als ware het een lusthof, die in handen van sloopers is ge vallen. - In de fransche afdeeling is alles al opgeruimd en in de buitenlandsche zijn nog maar eenige achterblijvers over. Overigens hebben bekroon den en niet bekroonden, tevredenen eo ontevre denen zich evenzeer gehaast om hun goederen weer naar huis te zenden. Ik zeg tevredenen en ontevredenen, want niettegenstaande of liever juist omdat er meer dan de helft der inzenders zijn bekroond ge worden, is aan de laatsten geen gebrek. Nimmer zijn op eene tentoonstelling zooveel bekroningen toegekend als op deze. Men hoopte, zoodoende veel vrienden te verkrijgen, doch rekende er niet op, dal nu zoowat iedereen aanspraak maakte op een prijs, zoo dat men zich per slot van rekening bijna 3oooo ontevredenen heeft gescha pen. Eigenlijk nog meer, want onder de bekroon den zijn er ook nog een massa, die recht meenen te hebben op eene hoogere onderscheiding dan hen is toegekend. Dat al die ontevredenen ongelijk hebben, durf ik niet beweeren, want de Jury heeft nu en dan lieel raar met hare liekroningeii omgesprongen, zoo zag ik o. a. in de fransche afdeeling, naast de met goud bekroonde drukpersen van Marioni, de inzending des Heeren Alauzet, die, totaal vergeten scheen, hoewel ik en velen, doen dat met mij, aan diens persen nog verreweg de voor keur geef. Wanneer ik zeg dat velen dit doen, dan zij het genoeg als bewijs daarvoor bij te brengen, dat de lieer Alauzet tijdens de ten toonstelling voor ruim 4«o,ooo francs aan persen heeft verkocht. Inzonderheid zijne litographische paren een eenvoudige samenstelling aan een uiterst correcte en ongelooflijke snelle liewerking. Op de tentoonstelling b.v. werden ér niet minder dan 4000 dubbele vellen illustratie per uur mede gedrukt. Gelnkkigcr was de Londenschc firma Olilen- dorff en Co., die een gouden medaille bekwam voor hare alom beroemde Peru Guano. Voor die keurige inzending stond het altijd stampvol, 't Viel ra ff echter telkens op, dat die meeste Ixrwonderaars er alles behalve vroolijk en opge wekt uitzagen, 't Waren stellig Peruaansche fondsen-houders, die voortdurend geslingerd wor den tusschcn hoop en vrees omtrent den afloop van het tameuse proces met de firma Dreijfiess, een proces, dat al jaren lang duurt, nog wel eenige jaren duren zal en voor de advocaten zeker het voordeeligst zal afloópen. Zij zullen waarschijnlijk nog lang kunnen wachten op het goud dat hun verstrekte fondsen bnder waarborg van guano hun zou opleveren. De heer Ohlendorff, die jaarlijks vooreenigo inillioenen ponden sterling aan Guano door gansch Europa verzendt, hoeft nu precies 20 medailles- IIij doet onwillekeurig denken aan den poolschcn baron in Ninickehet dezen «nmor op gang gemaakt hebbende stuk van Najae Hen ncquin, die er zooveel decoraties op na hield, dat niet alleen zijn horst, maar zelfs zijn rug, en armen er mede vol hingen. Nu toch weêr over de tentoonstelling aan het praten zijnde, wil ik niet verzuimen met een enkel woord te spreken over een uiterst prakti sche uitvinding in zake van verwarmingstoestellen welke er zeer de aandacht trok: kachels op rollen, door den heer Mousseron in de fransche afdeeling geëxposeerd. Uiterst gemakkelijk, zeer spaarzaam brandend, groote hitte gevend en te gelijkertijd den rook verterend, zullen zij een geheelc omwenteling in het kachelwezen te weeg brengen iets wat trouwens ook wel noodig is, want de tot dus ver in zwang zijnde, zijn meerendeels lastig, kostbaar en ongezond in het gebruik. Maar nemen wij thans afscheid van de tentoonstelling. Maakt de levendige indruk, welke zij op de geheele wereld heeft te weeg gebracht, een beetje napraten er over vergeeflijk, ook daaraan moet een einde komen. Parijs levert werpen voor cadeau! voor groote en kleine kin deren. De Printctnps wordt daardoor niet alleen een »:ware concurrent voor onze manufacturiers, maar ook voor onze galanterie magazijnen en speelgoedwinkels ja zelfs voor onze goud-en zilversmeden want het levert (ook gouden ringen en armbanden voor een prijs om het gilde van St. Eloij schier wanhopend te maken. Dat ook de Pont-Neuf profiteert van liet St. Ni- colaasfcest, of liever het publiek in de gelegenheid stelt er van te ptofueeren zal ook zeker niemand verwonderen, die weet dat geen enkele tailleur, geen een kleérenmagazijn in Holland, zooveel klanten heeft als hij. Hoewel honderden ik mag wel zeggen duizenden kinderpakjes, ik er zag uitgestald durf ik zelf bij benadering niet opgeven. Zooveel is zeker, dat men er voor een gulden of 6 al heel wat mooi's koopt, en voor i3 gulden wel het fijnste uit het fijnste heeft. Vergun mij u een korte anecdote te vertellen >n zake kleêrenmakerij. Een mijner vrienden, die zijn tailleur wel wat duur vond, kocht op zekeren dag een lap laken en gaf die aan zijn kleermaker om er rnl var. miln TAar wui elollicr veel goedkooper uitkomen meende hij. Eenige dagen later kreeg hij den rok tbuis met een rekening van f 60.er bij. Zestig guldenDat was natuurlijk een vergissing; hij had immers zelf liet laken er bij gedaan Hij ging naar den kleermaker om daarover te spreken, maar ont ving hel laconieke antwoord»0, neen mijnheer, ik heb mij volstrekt niet vergist, de rekening is goed: f60.Dat lapje laken, ziet u; reken ik niet; 11 hadt dat best kunnen houden. Op znlke kleinigheden wordt bij ons niet gezien." Dat schijnt wel, dat sommige huizen in Parijs, als de Pont-Ncuf, b. v. het goed evenmin rekenen, anders begrijp ik niet hoe ze met mogelijkheid uit kunnen komen. Binnen weinige dagen worden de kraampjes op de Boulevards weêr opgeslagen, waar de kleine fabrikanten de thuiswerkers hunne »arti- cles de Paris» dan uitstallen. Vroeger vond men daar bijna uitsluitend nieuwigheden, en kwamen de vreemde kooplieden hoofdzakelijk oin dezen ijd herwaarts, om in te koopen. Doch, als zoo- L 1 1S °°k dit veranderd. De versnelde en bovendien genoeg stof tot opmerken en bespre-t goedkoopere middelen van vervoer, voeren de ken op, en eigenlijk gezegd kan zij een door- 1 i| 1 I j vreemdelingen dagelijks herwaarts, het nieuwe loopendc tentoonstelling genoemd worden, die j wordt daardoor al dadelijk verkocht en maar I weinig artikelen maken daardoor, in de Bou- Boulevard's, de straten en pleinen met hunne prachtige magazijnen, leveren ten allen tijde een schouwspel op, waarvan men de weerga overal elders te vergeefs «al zoeken. Vele groote ma gazijnen houden er bovendien op verschillende tijdstippen van het jaar formeelc exposities op na. B. v. bij het uitkomen der voor- en najaars Beroepen: te Warder (classis Edam) ds. inodes en in December voor het Kers-en Nieuw- Kuipéri, pred. te ieringerwaard; levard kraampjes, hunnen eerste verschijning. jaarsfeest. Sommige huizen, die veel exporteeren, beginnen reeds vroeger en hebben hun étalage in het einde van November al gereed, om te kunnen voldoen aan de Sint Niéoiaas aanvragen Spoedig zullen de werkzaamheden een aan- j vang nemen voor den tramwav van Haarlem De halte te Peperga zal worden vervangen door een station, waeraan sedert langen tijd groote behoefte bestond. uit Holland. Zoo doet b. v. de Printemps, die 1 naar liloemendaal. De noodige opmetingen zijn meer zaken doet met Holland, maar bij ons het gedaan, de gunning is verleend, en, naar men burgerrecht heeft verkregen dan eenig ander zegt, zal met Mei de lijn geopend worden, soortgelijk huis. Dit jaar heeft het een afzonder-j Voor hel gerechshof te *s Gravenhage stond lijke zaal, geheel vol met alle mogelijke voor- terecht zekere A. I).F. E. S». een Ru.^ die laatstelijk

Schager Courant | 1879 | | pagina 1