Pe Erfgenaam van Hornegg. Gremeeute Schagen. te Hamburg ■woonde," na uit den Russischen krijgdienst te zijn gedeserteerd. In 't laatst van 1878 kwam hij te Rotterdam, waar hij, in geldelijke verlegenheid zijnde, eene valsche quitantie vervaardigde van den volgenden in houdOntvangen van A. D. Schönsau Berens en Co. Hamburg, de somma van 3oo thaler voor August1 S. (den naam van den beschuldigde). Rotterdam den 37-;ten October 1878, zegge 3oo thr. en (get.) Rotterdamsche Hypotheekbank, directeurs B Mees en B. Van Rossem." Op dit stuk trachtte hij, hoewel te vergeefs, zich door twee personen ruim f t8 te doen afgeven. De besch. bekende dit feit gepleegd te hebben, hetwelk bovendien door tal van getuigen be vestigd was. De adv. gen mr. Gregory deelde bet hof mede dat deze beschuldigde een gevaar lijk misdadiger was, wiens uitlevering door de Pruisische Regeering gevraagd was: Op dien grond zou het O. M. geene tuchthuisstraf, maar alleen drie jaren correctioneele gevangenisstraf requireeren. De verdediger, mr. D. S. van Einden, was van oordeel dat in'deze geene valschheid gepleegd was, omdat de mogelijkheid van benadeeling, niet het oog op den inhoud der quatantie, niet voldoende vaststond. Subsidiair voerde pleiter eenige verzachtende omstandigheden ten behoeve van zijn cliënt aan. Het Hof deed nog heden uitspraak en veroor deelde den besch. tot zes maanden eenzame opsluiting en twee geldboeten van f 5o.-. De feestelijke intocht van Z M. den Koning zal niet het minst de belangstelling van vreem delingen wekken. Naar men verneemt zijn reeds nu alle kamers in de groote en kleine hotels besproken, o. a. in het Ainstel-hotel zijn 5maal zooveel aanvragen, als er plaatsen zijn, gedaan. In do voorname hotels als: Brack.s Doele, liet Rondeel, is even als in het Cafe-Neuf geen plaatsje ineer te veroveren. Zelfs het Belgisch gezantschap, dat in het Amstel-hotel kamers wilde betrekken, moest ongetroost heengaan. Velen zullen hun toevlucht tot het nabij gelegen Haarlem nemen. Tot zeer hooge prijzen, men spreekt van 4°° gulden, worden kamers, van waar men den intocht zien kan, voor dien dag verhuurd. De gewoonte om het oude jaar uit te schieten, heeft weder in sommige plaatsen on gelukken teweeggebracht. De een heeft zich aan de hand. de ander mi het aangezicht geschoten een derde is er een vinger bij kwijtgeraakt, enz. Flo Kriffa/li^r majoor titulair W 'IVkK*: te Schagen is als zoodanig verplaatst naar Utieclit en de brigadier titulair I'. van der Struif te Egmond aan zee is benoemd tot brigadier der rijksveldwacht te Schagen, terwijl W. 1". van Woerdekom, jagtopziener te Vinkeveen, is ver- plaast als rij ksveld wachter naar Egmond aan zee; tot rijksveldwachter te Medemblik is benoemd T. .1. G Pardoeu, thans agent van politie te Schiedam. De roode kousen van het Fransclie leger loopen gevaar te verdwijnen. Men weet dat zij in 1829 in gebruik genomen werden met bet doel de meekrap-industrie in het zuiden van Frankrijk te bevorderen. Thans echter verdrijft de kunstmatige alizarine de meekrap; de voort brenging van deze plant is 111 de laatstverloopen vijf jaren tot ongeveer een achtste van het vroegere bedrag vermindertd en dus werd in den senaat bet op goeden grond berustende voorstel gedaan dat de minister van oorlog de kousen met kunst-alizarine zou laten verwen, hetgeen goedkooper en doeltreffender zou zijn. M aar de nieuwlichters gingen verder en stelden voor de roode kousen geheel af te schaffen, omdat bet handelspolitisch oogmerk, waarmede VIJI „Gij hebt gelijk het zal niet aanmoedigend zjjn voor eene dame, om een man een beetje deelneming te betoonen, wanneer bij er mede begint, haar te zeggen, dat bij een onbestendig mensch i«; een mensch derhalve, wiens gevoelens trekvogels zijn en wiens leven zich in eene eeuwigdurende afwisseling beweegt Men zegt dat de vrouwen veel houden van afwisseling maar zij behouden zich daarbij de active rollen voor! „Meent gij dat?' zeide A da, wie op het oogenblik geen geestig antwoord te binnen schoot en het daarom verving door een harer blikken vol beteekenis. De graaf maakte daaruit op, dat zij hem door te genspraak den moed niet wilde benemen, het daarheen te leiden om baar tot eene „afwisseling" harer gevoe lens te verleideti. Hij ging daarom voort op meer le- vendigen toen: „Als ik mij zelve een onbestendig man noemde, badt gij toch ong< lijk, wanneer gij mij daarom ver oordeelt- l at zoudt gij mij moeten toegeven, wanneer gij wist wat mij zoo rusteloos maakt en in de wereld heeft rondgedreven,* „En wat maakt n zoo „Graaf Bernswald streek met de hand over zijn gelaat en nam eene bedroefde, peinzende uitdrukking aan. „Gij gaat recht op het doel af, mijne waarde mevrouw ik bezigde juist tot mijne verontschuldiging dat zij werden ingevoerd, is komen te vervallen, en die kousen overigens slechts dienden om de soldaten als mikpunten meer zigtbaar te maken. De oudere officieren verzetten zich met kracht en "nadruk tegen dit voornemen, en noemde de afschaffing een ketterij tegen de «nationale» been bedekking, en nu wordt door de twee par tijen in de bladen een niet onbelangrijke pen- nestrijd over het onderwerp gevoerd. In het Tbéatre du Chatelet te Parijs, geeft sedert eenigen tijd de bekende dierentemmer Karoli voorstellingen. Laatstleden Zaterdagavond had zich wederom eeu talrijk publiek vereenigd om eene dier voorstellingen, bij te wonen. De slangen zouden voor de oogen der toeschouwers gevoed worden, toen eensklaps twee van de kleinere slangen, die de heer Karoli in de han den nam zich om zijne armen kronkelden en hem verwondden. Oogenblikkelijk stroomde tot groote onsteltenis van de aanwezigen, het bloed in vrij hevige male. De dierentemmer behield echter zijne tegenwoordigheid van geest, pakte beide slangen in den hals stevig beet en sloot ze in een doos. De wonde zorgvuldig met am moniak behandeld zijnde, is het bijna zeker, dat het voorval verder geene treurige gevolgen zal na zich sleepen. Uit Krakru bericht men, dat de studenten van St. Petersburg dezer dagen eene deputatie naar den Gzaar zonden, met eene petitie die ook door studenten van andere Ilusschiesche hnogeseliolen onderteekend was en waarin op het afkondigen van eene liberale Grondwet aangedrongen en de gedruktheid, die in het gehoele Rijk heerscht, geschilderd werd. De deputatie werd echter niet ontvangen. Van wege de politie werden zelfs naar aanleiding dier petitie eenige studenten in hechtenis ge nomen. Koning Ilumbert van Italië is, evenals wijlen zijn vader, een geweldig jager. Onlangs keerde hij na twee dagen gejaagd te hebben in het Qu niinaal terug met een buit van niet minder dan 69 beeren behalve nog eene daaraan geëvenredigde hoeveelheid klein wild Gedurende ile jacht had hij drie honden verloren, die door de .woedende beeren waren verscheurd geworden. Het gescliotene is door Z. M. aan de Ministers, aan den President van den Senaat en aan die van de Kamer van afgevaardigden gegeven. Uit Haringkarspel schrijf!; men: »Als 't tij verloopt, inoet men de bakens verzetten. Dikwijls is bij ons de vraag opgeko men- »Zor de K. N. Postadministratie de waar heid van dit spreekwoord niet heseffen?» Vele plaatsen in ons vaderland geven reden dit te betwijfelen. Onder die plaatsen behoort ook de gemeente Haringkarspel, liet hulppostkantoor dier gemeente is gevestigd te Dirksborn. Een goed wandelaar kan vandaar in den tijd van één uur naar het Postkantoor te Schagen loopen, terwijl hij drie en'een half uur noodig heeft om Alkmaar te hereiken. Nu zou een gewoon meiisch zeggen: dat hulpkantoor behoort onder liet hoofdkantoor Schagen; de Postadministratie deukt er ecluer anders over en heeft 't behouden onder het hoofdkantoor Alkmaar, evenals inden tijd toen de verzending van brieven en couranten plaats had per postkar: Haarlem Alkmaar Helder. Sedert tien jaren evenwel bestaat die dienst niet meer, en wordt de post »per spoor» verzonden, maar toch de meest 011- geriefëlijke dienst bleef bestaan. Terwijl bij verzending over Schagen ge zwegen nog over het voordeel van meer dan éénen keer daags brieven te verzenden en te ontvangen couranten en brieven slechts door de handen van éénen brievengaarder behoeven woord, dat ik een onbestendig man ben cigcslijk alleen om er mede te zeggen, dat ik op reis zijnde, mij hier slechts vluchtig ophoud en na weinigo woorden hebt gij mij bij die uitdrukking gevat en blijft haar vasthouden en gebruikt haar thans om er ronduit de moeielijkste gewetensvraag aan vast to knoopen, eene vraag van zeer rijken inhoud.' Mevrouw Ada glimlachte. Zij gevoelde zich gevleid, dat de graaf haar in staat achtte tot eene zoo ingewik kelde taktiek en daarom antwoordde lij „Waarom zou ik dat niet doeu Bij een man als gij zijt, moet men vooronderstellen, dat ook de vluchtig uitgesproken woorden eene diepe betnekenis hebben, welke de moeite beloont haar uit te vorschen-* „Ik daük u voor dat compliment; ofschoon ik het niet mag aannemeD. Doch een unbestendigo ben ik, dat is waarheid, zooals het alle menschen zijn, wier energie zwakker is dan hunne hartstoeht. „Uwe energie schijnt mij toch niet tot de zwakste te bohooren.' „Dat wil ik niet beweren ik zeg alleen dat zij te zwak is om te kunnen volbrengen, wat do hartstocht begeert, dat zjj doen zal" „Zyt gij daarom ongehuwd „Wat gaat gij weder recht op het doel af! Ik zie wel, het baat bij u niet, zich achter algemeene zegswijzen te verbergen. Welnu dan om het zonder eenigen omweg uit te spreken „zoo is het.' Ik (lijd aan een ongelukkigen hartstocht en allerlei wonderlijke en bijzondere omstandigheden beletten mij mijn doel te bereiken, omstandigheden die ik beheerschen moet en daartoe ontbreekt mij de kracht.' te gaan, zijn er voor de verzending over Alkmaar niet minder dan vier noodig. Van Alkmaar wordt ai het per post verzondene gehaald door den brievengaarder van Koedijk. Zijn collca van Schoorldam wacht hem daar op en neemt het voor hem, voor Wazmenhuizen Jeu Haringkar spel bestemde van hem over. Op zijne beurt geeft hij de voor laatstgenoemde piaatsen be stemde stukken aan den Warmenhuizer post- 100per over en deze geeft ter laatstgenoemde plaatse den brievengaarder vau Dirkshorn diens aandeel. Dat op deze wijze weleens brieven en andere stukken verloren rakeu, zal niemand verwonde ren. Eenigszins zou deze toestand te vernlaren zijn, wanneer de afstand van Dirkshorn naar Warmenhnizen korter ware dan die tot Schagen. Maar dit is ook niet 't geval. Beide afstanden zijn tamelijk gelijk. Herhaalde klagten uit de gemeente Haring karspel, hebben tot nog toe geen resultaat gehad. Moge publiciteit betere vruchten dragen.» Eergisteren morgen omstreeks 11 uren zag men in de Rue du Chateau d'Eau te Parijs een boer, die op den rug een zwaar pak droeg. Voor het magazijn van den Heer Ghalot ge komen, viel de man juist tegen de groote spie gelruit welke daardoor verbrijzeld werd De koopman pakte dan onliandigen drager en eichteschadevergoeding. De ongelukkige boer zwoer bij hoog en bij laag dat hij doodarm wa» en de schade niet kon betalen. Doch twee man nen, die in den winkel waren, gaven aan Clialot den raad de zakken van den man te onder zoeken. De koopman volgde den raad en vond een bankbiljet van 1000 fr. De hoer klaagde en schreeuwde dat het geld aan zijn meester toe behoorde. Clialot luisterde er niet naar, was zijn eigen rechter, gaf den boer 5oo fr. terug en zette hein vervolgens aan de deur. De boer ging beun; zwerende dat hij eene aanklacht hij den commissaris van politic 'zou indienen, ten einde het biljet weêr te krijgen. Doch toen Clialot het bankbiljet nader, on derzocht, inerkte hij dat liet vaisch was. De klacht bij de politie werd dan ook niet ingediend. Men ziet, op het gebied van oplieluererij is nog altijd wat nieuws te vinden. Stand der bevolking op 3l December 1878. M. V. Bev. op 3i December 1877. i5tt 1089. M. V. In 1878 geboren 5i 70 Van elders ingek, 149 '89 200 339. 1711 1818. M V. In 1878 overleden 38 3j. Naar elders vertr. 131 142. 169 176. i54a 1643. Bevolking op 3i December 1878. 3i84. De indeeling der bevolking uaur de verschil; lende gezindheden was als volgt: Nederd. Ilerv. 1964- Evang Luth. 19. Herst 1. Doopsgezinden 183. Remonstranten 4- Chr. Afgescheiden 9. Boomsch Cathol. 903. Oud rooinschen 5. Nederd. Israël. 47- 3184- „Ah zoo!' antwoordde mevrouw Ada, scherp Jnis. torde en eenigzins met de ontgoocheling leener co- que'to vrouw, aan welke men zijne liefde voor 'eene andere belijdt, „weet gjj wel dat het wreed is, mij van wonderlijke en bj|zondere omstandigheden te spre ken en daarom alle vrouwelijko nieuwsgierigheid in mij op te wekken, terwijl gij er volstrekt niet aan denkt, deze nieuwsgierigheid te bevredigen De graaf zag haar een tjjdlang zwijgend aan. Toen slaakte hjj een diepen zucht, streek weder met do hand over zijn gelaat en antwoordde: „Waarom zou ik eigenlijk niet geheel en al u mijn vertrouwen schenken Het zou zelfs mogelijk zijn, dat gjj mijn vertrouwen beloondet door eene mededeeling, die gij wellicht uit uwe eigeue herinnering mij kunt doen „Ik mijnheer de graaf?" vroeg mevrouw von Schels verrast. „Dat zeide ik, mevrouw nit de herinneringen aan wijlen uwen vader, die, ingeval hij nog leefde, mij over al mqne bezwaren zou kunnen hoen helpen.' „Welnu spreek dan,* viel mevrouw Ada io, wederom met die uitdrukking van ontgoocheling,daar bet haar plotseling duidelijk werd, dat zij de komst en het „empressement* van den graaf niet alleen hare fraaie oogen te danken had. De graaf, die dezen indruk scheen te bespeuren, hernam spoedig: „Maar dat is eene gedachte, die mij daar juist invalt en die niets heeft nit te staan met de sympathie en het vertrouwen, waartoe ik, die ove rigens de meest gesloten man ter wereld ben, mij zoo spoedig tot u voel aangetrokken! Daarom. luister. Sc- V F

Schager Courant | 1879 | | pagina 2