l>e erfgenaam van Homegg. Marktberichten Onder de inkomsten van het openbaar armbestuur te Parijs behoort de opbrengst van al het afval, dat de hospitalen gedurende het geheele jaar opleveren, en dat bedrag is verre van onaanzienlijke te zijn. De zevenentwintig hospitalen en gasthuizen in het departement der Seine leveren gemiddeld per jaar 235,000 kilogram van allerlei aard op, waaronder 15o,c>20 kilogram beenderen, 5o,ooo kilogr. broodkorsten 31,000 kilogr. vette stoffen enz. en bovendien eene overgrootte hoeveelheid afval van versche geoenteu. De opbrengst van dat alles is gemid deld jaarlijks 70,000 francs. De pachters zijn in drie categoriën verdeeld: de vette stoffen worden genomen door kaarsenfabrikanten, de beenderen door de fabrikanten van kunstmeststoffen en van lijm, de afval van brood en groenten door varkenshouders De verpachting geschiedt altijd voor een tijdvak van zes jaar. De dochter eener arme weduwe moest wegens ziekte tusschentijds haar dienst verlaten en bad eenige moeite om het haar toekomende loon te krijgen. De moeder sprak er een advo caat over, die binnen weinige dagen de ver schuldigde som wist los te krijgen. Hiervan werd aan de arme vrouw f 7 ter hand gesteld, terwijl de rechtsgeleerde het overige zijnde f 18 64, voor zijn bemoeijing behield. Bovendien moest de tegenpartij hem, boven het verschul digde loon der dienstmeid, nog f 2.80 betalen. De bemoeiingen van den advocaat banden bestaan in het aanhooren van de bezwaren der weduwe, het schrijven van een brief en een briefkaart aan de tegenpartij, het ontvangen van het geld en het uitbetalen van de f 7. Dit feit wordt medegedeeld in de Prov. Gron. Ct. Van de volksgaarkeuken en het kosthuis te Utrecht is in de maand Januari als volgt gebruik gemaakt: rijst en erwtensoep 417è» capucijners en br. boonen 806, aardappelen 760J, groente en hutspot karnemelk brood enz. ti31 en vleesch, visch en spek 478 porties te zamen 3oot porties. Hiervan in de zaal verbruikt 1598' porties; afgehaald 1402I porties. Nachtverblijf 528 personen, gelijk aan 76.33 pet. der beschikbare ruimte. Ontbijt 224 personen koffie i54- waterchocolade 35 kop, bier 104 halve flesschen. De heer Js Kuilman is benoemd tot se cretaris der gemeente Nieuwe Niedorp en tot secretaris en Penningmeester derbanne Nieuwe N iedorp. Het is dit jaar vier eeuwen geleden, dat de boekdrukkunst te Leipzig werd ingevoerd. Ter nagedachtenisviering zal o. a. eene tentoon stelling van typografische voortbrengselen uit de sedert verloopen eeuwen gehouden worden. Door den Duitschen boekhandel zijn in het vorige jaar 13.91a werken in bet licht gegeven welk cijfer bijna gelijk staat met dat van bet vooragfaande jaar, daar bet toen 13,9a5bedroeg. De rederijkerskamer «Cicero» te Noord Scharwoude; gaf j. I. Woensdag en Vrijdagavond in bet lokaal «Harmonie» aldaar, bare 2de voorstelling in dit saisoen, De opgevoerde stuk ken bestonden voor ditmaal beide 111 blijspelen getiteld: «Korporaal Vos, en '1 o meelstudië, welke algemeen een grooten bij val mochten verwerven, De zaal was goed bezet, en bet applaus dat aan de werkende leden te beurt viel bewees vooral, dat aan de toeschouwers een genoegelijkeu avond was verstrekt. De dagbladen van Turijn maken melding van bet overlijden van baronesse Fannij Martin uit Brussel, die zich indertijd wegens gezonds redenen te Milaan vestigde. De baronesse was eer.e gevierde schoonheid, zeer beschaafden ontwikkeld Zij opende bare salons in de Via Castelfidardo en een paar maal in de week verzamelde zich XVIII. „Dat juist niet indien ik kon, ging ik terstond weder da wijde wereld in, ia plaats van hier te zitte" luisteren naar die arme zocdaarsklck daar op den heu vel.* „Waarom noemt gij haar dus „Omdat zij vroeger in den toren te Hornegg dienst deed als arme zoudaarsklok. Toen men den laatsten man naar het schavot biacht, is xijn gescheurd zoo zeggen de mensehen. Zij moest ook wel een hekel aan haar beroep hebben gekregen. Toen heeft de vorst haar hier gegeven tot eeue veerbel. Zij is er niet veel vrolijker op geworden, dat wit zeggen voor mij niet. als zij op elk uur van den dag, of deu nacht mij naar de overzijde roept, bij hoog water of ijsgang; in koude nachten zou iemand het land aan zulk eeu leven krijgen.* „Waarom leidt gij dan zulk een leven „Waarom? Och, ieder mensen heeft een touw aan zijn beeu en aan het andere eind er van hangt een blok, waarom het touw vast is gebonden de oude vrouwen doen zoo met hare geiten en ouze lieve God heeft haar zeker de kunst afgekeken, want hij doet met zijne mensehenkiudjren op dezelfde wijze al kan men dikwerf het tonw niet zien.'' Max zweeg een poos en zag den veerman, die hem belang begon in te boezemen, in het gelaat. Er lag daar de bloein van den adel. Zelfs Koning Victor Emanuel behoorde tot bare bewonderaars. Zij gaf in alles den toon en werd in Milaan de Mode Koningin» genoemd. Die zelfde vrouw stierf op 4' jar'gen leeftijd te Turijn, op een aolderkainertje op een stroo zak. Drie honden, die zij uit Milaan had mede gebracht de eenige herinnering aan de vroegere weelde, stonden om haar legerstede te janken Daar door werd de opmerkzaamheid van andere bewoners van liet huis gewekt eu vonden zij de arme dood. Den dag voor baar begrafenis kwam nog een aangeteekende brief uit Brussel, de onderstand kwam te laat. Gepas seerde Woensdagavond werd in het bekende koffiehuis Die port van Cleve te Amster dam de eerste proef genomen met een electrische verlichtingoorspronkelijk daar aangebracht als feestverlichting bi) gelegenheid van den voorgenomen intocht van den Koning en de Koningin in de hoofdstad. De wakkere onder nemersde heeren Gebroeders Hulscher, hadden de zaak op breeden voet ingericht. Zij hadden het stelsel van den ingeneur Jaspar uit Luik gekozen, die zelf overgekomen was om het ten uitvoer te brengen, foor het gebouw waren drie pitten, in de zaal twee pitten en aan de ach terzijde van het gebouw een pit aangebracht. Te elf uren werd de verlichting ontstoken, in tegenwoordigheid van vele honderden mensehen in en buiten het gebouw. Over de uitwerking waren zeker allen het eenshet was schitterende verlichting, foor het gebouiv was het bijna helder dag, ofschoon slechts twee van de drie pitten brandden. Eene pit wierp hare stralen tegen de achterzijde van het Koninklijk Paleis en verlichte hetgeen in de feest week de ingang voor de bezoekers van het hofbal zou geweest zijn, op onverbeterlijke wijze, terwijl ze gelijktijdig geheel dien kant van den f oorburgwal in zoo helder licht zette, dat de gasvlammen geel van nijd werden. In de zaal zou het licht op den duur voor veler oogen te sterk zijn. Het zou evenwel zeker niet moeilijk zijn het eenigszins koude, witte licht door gekleurd glas een warmer lint te geven wanneer dat gewenscht werd. P'ele belangstellenden, en daaronder de Bur gemeester, de wethouders Tromp, van Tienhoven en Driessen, benevens eenige leden van den gemeenteraad, die gehoor gegeven hadden aan de uitnoodiging van de eigenaars der Port van Cleve, werden door die Heeren in de gelegen heid gesteld, de in den tuin geplaatste ma ines te bezichtigen. Over de mechanische zijde van het licht uit te wijden kan hier rnoeieli/k geschieden. Alleen dient aangestipt te worden, dat het stelsel Jaspar wel van de Gramma machine maar niet van de Jabloch koffkaars gebruik maaktKoolspitsen door ver. nuftige wijze op gelijke hoogte gehouden vormen den brander. De verlichting wordt tot l5 dezer eiken avond ontstoken. Ieder zal dus gelegenheid kunnen vinden de werking te aanschouwen. SCHAGENj 6 Febr. aangevoerd ter markt van heden waren heden als volgt: paarden a veulens a ossen a stieren a gelde koeijen magere a vette dilo a kalfkoeijen avaarsen a graskalveren a nuchtere kalveren a rammen a 480 sebapen magere a idem vette a 400 overhouders 18 a 28, lammeren a bokken en geiten a 5 10 varkens 7 a 13; idem vette a 15 biggen 4a 6 konijnen a 25 kippen 1.25 a 2.60 eenden .90 a 1.duiven a ganzen a zwanen f a 200 kilo. boter 1-26 a 1-40; 30 kilo kaas 35.a 40; 2000 stuks kipeijeren 350 a 400; eendejeren a a i =- u- w; vdwuaHMBananxaKiBMKaBB eene uitdrukking van kalme zelf bewustheid in dat hooid, met die ruwe verbrande trekken, dat op de breede schouders rustste, welke van buitengewone kracht getuigden. Het benedenste gedeelte van zijn gelaat verdween in eenenfraaien, vollen, bruinen baard, terwijl het hoofdhaar naar de wijze der militairen kort afgeknipt was. „Kau ik daar ginds in het veerhuis een gids vin den vroeg Max ua eene poos. De veerman antwoordde niet terstond, Toen vroeg hij; „Gaat gij bij den vorst logee ren Zijt gij zelf zoo iets van eene vorstelijkheid? Een prins?* „Ik gi naar den vorst, omdat ik op het kasteel wat te doen heb. Ik ben geen prins, niets anders dan een eenvoudige dokter." „Een dokter,* zeide de gewezene zouaaf levendig. „Dan zollen wij een akkoord aangaan: gij kijkt eens naar mijn oudje om, en dan breng ik u naar het ka steel. Een anderen gids zult ga niet vinden.* „Gij verstaat mj verkeerd,* antwoordde Max, „ik ben geen geneesheer „Zoo dat is jammer! ik dacht „En nu zult gj mij niet geleiden en moet ik alleen in den nacht en den mist ronddwalen „Dat zoudt gj,* antwoordde de veerman, en daarom zal ik een eindweegs met u medegaan, tot gj den weg wel alleen zult knnnen vinden-* „Dat is braaf vau u. En ik zal dan wel eens naar Rogge f 6.a f 7Tarwe f 7 a8. Garst f4.75 a f 7 50, Haver f 3.50 a 5.Witte Boonen f a f Bruine dito 19 af 10.Geele dito f a f Geolo Citr. dito f 13 a f 15.Paarden dito f7 af 7.50, Graauwe Erwten f a 1 Groene dito f a f 0.Vale dito f 10.a f 11.50, Karweizaad f 17.a f 18.Mosterdzaad f a HOORN, 6 Febr. Kaas: Ter waag gewogen 16 stapels, wegende 2550 kilo. Hoogste prijs; kleine Hooi-f 33.35; id. Gras-f Commissie id. f per 50 kilo. Uitgeest 5 Febr. De aanvoer en besteede prijzen ter markt van heden waren als volgt: Koeien f f Pairden f a 3 nuchter Kalferen 9 a 18 Schapen f 26 a Lammeren f a per stuk; vette "Varkens ct. por halve kilo 8 Biggen f 5a 136 koppen Boter van (65 kilo] 75 a 0.90; 160 Kipeieren 5.40 a 8.per stuk. AMSTERDAM, 7 Febr. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Geld rondo Wolkammers t a dito Eng. f a Ze.uwsche Spuischc Jammen f 3 80 a 5. Zeeuwsche Flakkeesche dito f 3.70 a 4.60, Zeeusche Franscho dito f a dito Pooters f 1.80 a 2.25, Friescbe Franekor Jammen f 3 75 a 4.Friesche Dokkummer dito fa dito Engelsche f 3.50 a 3 60, Bovenmaatscbe Roode f— a Saksische f 3.90 a 4.9o. Handel weinig. Tirwe zonder handel, tegen a. s. Maandag lo dezer in publieke veiling aangeslagen circa 15 last Amerikaan sche tarwe 128 Kg- wegendo; en circa 19 last Poolsehe, 126 Kg. wegende- beide min of meer b' schadigd liggende in vaartuigen alhier, aan de Vijzelgracht, zullende geveild worden per 2400 Kg. a cont. z. kort. Op levering geen koers. Rogge genoegzaam onveranderd p. 2100 Kg. a c. z k., jarige Nicolajeff f 142, dito Taganrog f 140, dito Petersburg f 148, Op levering iets lager Maart f 145, 114, 145, 146, 145, Mei f 148; 147 Oct. f 157. Not ering van Menne en Tho'ekoolzaad op 800 Kg Olie f 2 lager, April f 366 nom., Oct. f 375 gedaanen waard. Lijnzaad traag, met weinig handel- Terechtzitting gehouden op 6 Februari 1879 door het Kantongerecht te Schagen. Veroordeeld: J. B. te Petten wegens: het zich met wild' s'rikken bevinden in het veld, buiten openbare wegen of voetpaden tot eene geldboete van f 20 en eene gevangenisstraf van vijf dagen, subsidiair drie dagen gevangenisstraf voor de boete. IV. T. te Hoorn wegens: het voorhanden hebben van een ongeijkt [gewicht op een plaals gebruikt tot het afleveren en verkoopen van waren totleene geldboete van f 10 subsidiair twee dagen gevangenisstra f J. P. te Kolhorn gemeente Barsingerhorn wegens: het in zijn winkel voorhanden hebben van een gewicht voorzien van het afkeurings werk tot eene geldboete vanf 10 subsidiair twee dagen gevangenisstraf. J. de G. te Zijdewind wegenshet in zijn winkel voorhanden hebben van drie niet herijkte gewichten tot drie geldboeten elk van f 10, subsidiair een dag gevangenisstraf voor elke boete- A. M. te Zijpe wegens: het in zijn winkel voorhanden hebben van een maat niet voorzien van den herijkte herijkletter, tot eene geldboete van f 10 subsidiair twee dagen gevangenisstraf. P. K. te Zijpe wegens: het in zijn winkel voorhanden hebben van 10 een inhoudsmaat zonder ij kletter, 20 een gewicht met afkeurings werk, en 3° eene niet wettelijke lengtemaat tot drie geldboeten elk, van f 10 subsidiair één dag gevangenisstraf voor .elke boete. C. S. te St Maarten wegens: het in zijn winkel voorhanden heiben van een gewicht niet voorzien van den ij kletter tot eene geldboete van f 10 subsidiair twee dagen gevangenisttraf. L R- te St Maarten wegenshet in zijn winkel voorhanden hebben van eene niet wettelijke maat tot eene geldboete van f 10. subsidiair uw oudje omzien, of ik haar helpen kan, want ik heb althans een tjdlang in do medicjnen gestudeerd.* „Des to beter,* antwoordde de veerman en stond gelijktijdig op en schoof met den riem de boot, die nu aan den oever beneden het veerhuis was aange land, op het drooge. Het veerhuis lag hoog genoeg,om van geene zijde gevaar van hoogwater te hebben. H< t was een lang gebouw uit vakwerk, 1) halt met pannen, half met stroo ge dekt. Door de Tensters scheen een heldere Tnurgloed een buitengewoon weldadig en welkom gezicht in den natten, koelen, donkoren avond en Max haastte zich er gebruik van te maken, terwijl inmiddels de voormalig" zouaaf zjn kofiers op den schouder nam en die binnen bracht- Werkelijk, daar in huis in de groote keuken brande e» b groot vuur van takkebos^ sen op de naar alle zjden vrjliggende vuurplaat. Er zaten twee vrouwen bij, eene oude in haren leu ningstoel en eene jonge, knappe vrouw die met zekere netheid gekleed was en toen M .x binnenkwam opstond om hem een stoel te geven en daarna den zouaaf te helpen, bij het neder etten der kotters, „Dat zal het blok zjn,* dacht Max, de slanke getalte met de oogen volgende, „waaraan onze vriend do voerman vastzit.* 1) De wandi n van dergelijke huizen bestaan uit een groot sterk houten raamwerk, waarvan e openingen later met steeneu worden ingevuld.

Schager Courant | 1879 | | pagina 2