De erfgenaam van Hornegg. tva «yyij vernemen heeft de wetsvoordracht tot heffing eener belasting van het kapitaal in portefeuille de Tweede Kamer der Staten Gene raal bereikt. Binnenkort wordt de indiening van het ont werp strafwetboek bij de vertegenwoordiging tegemoet gezien. Blijkens de Kölniscbe Zeitung is bet in dei? laatsten tijd op de spoorwegen in de Rijn provincie en Westfalen meermalen gebeurd, dat onder het rijden van spoortreinen de wielbanden van een der wagens aan stukken sprongen, betgeen wordt toegeschreven aan den invloed, dien de plotselinge overgangen tot dooi of vorst op ijzer, niet alleen bij de wielen, maar ook bij de rails, hebben. Ook hieraan wordt het toegeschreven, dat de trein tusschen Berlijn en Keulen bij het station Porta uit het spoor is geraakt. Blijkens nadere berichten moet de band van een wiel van den goederenwaggon op 100 schreden van het station zijn gesprongen en is de waggon eerst 200 schreden voorbij het station rechts uit het spoor gevlogen en door den daaropvolgenden postwagen, waarvan hij den eenea kant heeft vernield, naar den linkerkant teruggestooten, en wel met zulk een kracht dat hij over twee sporen heen, van den 2 meter hoogen weg naar omlaag is voortgedreven, waar hij? weder recht op zijne wielen slaande, op het plein van een glasblazerij is terecht geko men. De twee hij den postwagen aansluitende passagierswagens zijn boven op den spoorweg vernield. De slaapwaggon en daarachter komende drie personenrijtuigen zijn wel ontspoord, maar weinig beschadigd. Evenals de locomotief is ook het spoor onbeschadigd gebleven. De conducteur en de twee postbeambten, die gekwetst werden liggen thans in het ziekenhuis te Minden. De derde postbeambte die aan den neus is gewond, benevens een passagier, zijn in een ander gast huis opgenomen. De meeste andere beambten en reizigers hebben wel door den schok lichte wonden opgedaan, maar zijn overigens met den schrik vrijgekomen. Wat de postbezending betreft zoo waren slechts enkele pakketten en couranten beschadigd, terwijl alle stukkeu van waaide gered zijn. Het was circa 6 uur Maandag avond toen te Arnhem een man van hoogen leeftijd, slechts half gekleedhet waagde zich op het ijs in de Louwersgracht te begevenmet welk doel weet men niet. Het ijs brak onder hem weg en reeds was hij midden in de gracht, nabij de fontein, toen er hulp opdaagde, die d<- voorbijgangers verleenden. Deze toch hadden ladders, touwen en een paar lantaarns zien te krijgen; de ladders werden aaneengebonden en den drenkeling toegeschoven. Ofschoon hij reeds een kwartier of langer in het water geweest was, had de man nog zooveel bewustzijn, dat hij de ladder vastgreep. Toch sou het moeielijk gevallen zijn, hem te redden, had niet een jongmenseh E zich langs de ladder te water begeven en den drenkeling vastgehouden. Na veel moeite waren dus eindelijk de pogingen met een gunstigen uitslag bekroond. De man werd nu naar het Café Parkzicht gebracht en later naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hem de verder noodige geneeskundige hulp werd verleend. Ir de vorige maand hebben de Russische spoorwegen veel van de sneeuw te lijden gehad. In het begin van Januari woedden de sneeuw stormen ep de Rostow IVladikawkrs baan en op de Koslou Woronesch Rostowbaan thans schijnen zij gaandeweg hooger naar het XIX. „Is Lize uwe zuster ik [dacht, dat zij uwe vrouw was, het blok*, waarvan gij «preekt.* De zouaaf lachte. „Dacht gij dat? Neen Lize is mijn blok (niet, dat is de oude. zieke vrouw; maar kom bier langs eu volg mij. Wij moeten over de hooge akkers loopon, want de wegen beneden staan allen onder water. De oude vrouw is bet blok, als gij het weten wilt. Dat goede oudjezij beeft een hart als een kind en praat tusschenbeide ook net als een kind wat zij u van den verst gezegd heeft, dat behoeft gij niet in ernst op te vattea zij heeft het den vorst al meermalen laten zeggen, maar de vorst denkt er niet aan, ora er naar te luisteren, die heeft wel wat anders te doen zulk een groot heer „Heeft uwe moeder somstijds vroeger in eenige betrekking gestaan met het vorstelijk hof in Hor- negg „„Dat heeft zij wel, maar niet langen tijd en dat is vele, vele jaren geleden. Zij is, toen zij nog een jong meisje was, een tijdlang kamenier geweest bij de vorstiü." „Bij die welke gestorven is „Misschien bij haar-... De eerste vrouw van den vorst is van hem gescheiden en de tweede is ge storven.* „En was uwe moeder kamenier bij de eerste of de tweede „Dat kan ik u waarachtig nfet zeggen,® antwoordde de zonaaf, „maar ik denk dat het de eerste geweest is.* „Ja, van haar zal de vorst geen groote begeerte hebben, zich CD nog wat te laten vertellen. Maar Noorden te trekken. Van 20 tot 23 Januari was er in Charkow een ontzettende sneeuwstorm De Kursk Charkow Asowspoorweg was aan beide einden geheel ingesneeuwd. Zeven duizend arbeiders onderhielden gedurende twee dagen een weinig beteekend verkeer voor per sonentreinen aan goederentreinen viel niet te denken maar op den 23sten werd het verkeer geheel gestaakt. De Charkow Niko lajew en de Schurnabaan lieten reeds sederl- den 8sten Januari geene treinen meer loopen. Het verkeer op de Sebastopolbaan en op de Moskou Kurskbaan wordt met de grootste inspanning tn toch met kolossale vertragingen gaande gehouden. Ook van andere zijden komen dezelfde berichten. I'an drie spoorwegen ontving de Minister per telegraaf khichten omtrent kooplieden, die, op reis naar een jaarmarkt, drie volle dagen in een station hadden gezeten Onder Nieuwer Amsiel is Maandagnacht door de Amsterdauisclie politie een inval gedaan in een schuur waarin een gutisclie bende lund- loopers den nacht doorbracht. Overdag liepen zij bedelende rond in de stad en de omgeving en roofden wat zij machtig konden worden. Zij bevinden zich thans in arrest. Naar het Dagblad verneemt heeft Z. M. de Koning aan bet Gemeentebestuur der resi dentie den wensch doen te kennen geven, dat ter gelegenheid van llDs. verjaardag op 19 Februari aanstaande geen openbare feestelijkheden plaats hebben. De thans te Londen heerschende ellende moet verschrikkelijk zijn. In de straten ontmoet men talrijke groepen mannen, bleek, uitgemer geld en in lompen gehuld, die liet sombere refrein zingen «We have no work to do (Wij hebben geen werk)!« op de wijze van Malborough Eenige particulieren laten aan de ongelukkigen eten geven, inaar dezer getal is zoo groot, dat de particuliere liefdadigheid niet bij machte is al die ellende te lenigen. liet gemiddelde getal personen, dat gewoonlijk elk jaar van honger sterft, is officieel bekend; ioo a 120; maar in 1879 zal dit cijfer verre worden overtroffen, liet meeste lijden de ongelukkigen natuurlijk des nachts. In de openbare parken zich te rusten leggen, gaat niet, dat ware een wisse dood. Er blijft bun niets dan die walgelijke logementen, holen van de afzichtelijkste misdadigers en misdaden, en ook deze zijn dikwijls vol. 't Gebeurt dan ook niet zelden, dat men verschei- tene mannen langs een buis of een muur dichtaangesloten ziet staan, trachtende elkander de verwannen. Een veertigtal voorname landbouwers uit de omstreken van Roermond hebben onderling ecne vereeniging gevormd, tot verbetering van bet paardenras. Aan het hoold der vereeniging staat de beer Mag nee, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Limburg. Zondagmorgen bad een schipper, die de Waal afvoer, bet ongeluk, vlak voor de stad Nijmegen op een droevige wijze liet leven te verliezen* Toen hij nl den mast van zijn schip wilde strijken, brak bet tegenwicht, waardoor de schipper, die zich onvoorzichtig onder de mast had geplaatst doodelijk getroffen werd. De verslageue laat eene weduwe niet zes zeer jonge kinderen na. In Arolsen is een zonderling geval van verstikking door kolendamp voorgekomen Den aldaar in garnizoen liggendeu eersten luitenant v. Wachtmeester vond men, evenals zijne vrouw wat wordt het donker! Eu van do door u beloofde bergen is ook nou niets te bespeuren De streek hier is vlak, als aan de overzijde d.;r rivier. Hoe houdt gij het hier uit, nadat gij in Italië hebt gewoond „De zouaaf schudde het hoofd. „Moest ik dan de oude vrouw alle.m laten. Toen Lize mij schreef, dat vader gestorven was, toen heb ik mijn ontslag genomen 011 h m rechtuit gereisd over Siena, Florence, Milaan, Lncern, B tzel en zoo voorts tot hier aan het veer over den Qualtn, en toen ik met mijn „goeden avond" in huis en bij het vuur kwam, toen heeft de oude vrouw van vreugde geweend, zoo als ik haar nog nooit heb zien weeneu 1 Daar doet men al wat voor!" „Gij zijt een braaf mensch, veerman!* „Daartoe behoort zooveel braafheid niet Het is er schoon, daar aan de andere zijde der bergen, dat is waar, eu inzonderheid in dit ja.rget.jde; altijd zonneschijn eu een prettige warmte en de vrouwen zijn er zeldzaam schoon, en in dc vigna's, waar men voor weinige stuivers een kosielijken wijn drinkt, is het een zeer pleizierig leventje. Maar wat g»eft dat iemand, al zit men ook met vrolijke kameraden in een pri. el onder den wijn en ziet hoe de Saltarello ge danst wordt wat geelt dat, als men denken moet: nu zit de oude vrouw alleeu te huisden Lize plaagt eu beult zichzelve af met de meid, om het land en het vee te verzorgen en komt er toch niet mede klaar, zoodat alles achteruitgaat; en voor het veer beeft de oude vrouw een knecht moeteD huren, die haar boiriegt en besteeltDan gaat men maar liever naar huis. a I „Van den Tiber naar den Qua'm „Naar den Qualm herhaalde lachend de zouaaf. „Ubi bene, ibi patria, zegt het spreekwoord immers, maar het is geen waar woord „Het vaderland is daar, waar hij is, die men lief des s'tnorgens bewusteloos te bed liggen. Terstond werd alles aangewend om de geesten weder op te wekken. Bij de laatste werd dit inet goed gevolgd bekroond, maar de luitenant was overleden. Het zonderling-te is, dat een zuigeling, slechts weinige weken oud, in dezeilde kamer volkomen gezond bleef. Toen men het uit bet wiegje nam en meende een lijkje te vinden, bleek dat bet kind niets van de stikstof geleden had. Ten einde de warmte in de kamer te houden, had men de schuif van de kachel te ver gesloten. Wei.r worden eenige staaltjes medegedeeld van de goede werking van gekookte uien bij ziektegevallen. (Jok in gevallen van rheumatis- mti- moeten zij een goeden invloed uitoefenen T zij gekookt of rauw gebruikt. Een uitmuntend middel tegen de zooge naamde verstoptheid in bet hoofd bij verkoudheid is het volgende. Men tnenge gelijke hoeveel lieden ammonia liquida en aether, schudde bet mengsel goed om, en ruike een paar ntaal per dag aan den inhoud van het fleschje. Het middel is vol komen onschadelijk Men zorge slechts dat het fleschje goed sluite anders vluchtigt de inhoud spoedig. Eene nieuwe huidziekte bij paarden over gebracht uit Canada naar Engeland. Het Chain her of agricultur Journal van l3 dezer en de Mdclizeitung no. 5 bevatten een artikel over eene huidziekte, overgebracht uit Canada, door paarden die vandaar naar Engeland vervoerd werden. Professor Axe, van de Koninklijke Veeartsenijschool in Londen, onderzocht de zaak, en bet is hem 'gelukt de oorzaak harer aanstekelijkheid te verklaren, die vooral door paardendekens en tuigen wordt bevorderd. Hij vond eene soort schurft ontstaan door eenen microscopisch kléinen paddenstoel, of plantaardig woekergewas, hetwelk de oorzaak der kwaal is. De kwaal openbaart zich door gezwellen, blaasjes en puisten, die het gebruik van het paard be letten. dagen, weken en maanden lang. Het is te vreezen. dat deze ziekte wel spoedig naar Nederland zal overgebracht worden, zoo de Minister van BinnenlandscheZaken niet zorgt dat toezicht worde gehouden op den invoer, ltitusschen wacbte zich een ieder voor schade. Melk als overbrenger van besmettelijke ziektekiemen. Deze onderstelling werd onlangs bevestigd door een feit' dat te Iluncoat bij Bttrnley in Lancashire (Engeland) gebeurde. Bij een aldaar wonenden melkboer kregen drie zijner kinderen plotseling den Typhus. Daar bij zich zoowel met bet oppassen zijner kinderen ais met de melkerij moest bezighouden en dus van liet ziekbed komende dikwijls onmiddelijk de koeien ging melken schijnt de smetstof zich aan de melk meegedeeld te hebben Ten minsten bij al zij n twaall klanten brak de Typhus uit en wel hoofdzakelijk onder de kinderen die de melk gebruikt hadden. Na dat deze feiten officieel door verschillendetnedici geconstateerd waren, werden onmiddelijk maat regelen door de politie genomen ten einde den voortgang van bet kwaad te sluiten. Als de eerste Friesche hardrijder van dezen winter is te beschouwen Okke vau den Berg. zijn broeder Thijs en zuster Trijn hebben zich oetk naam gemaakt en ntenigen prijs gewonnen Men ntag aannemen dat dit drietal in dit seizoen gezamenlijk aan prijzen een bedrag van f »3oo verdiend heeft. Iiijperkerk is hun bakermat. - Een markt, die niet in den almanak staat en toch een der merkwaardigsten is, is de huwelijksmarkt te Suwaiski in Posen. Deze heeft," viel Max iu. „Gij schijnt ook latijn te hebben gele erd." „Ja, een beetje. Ik heb een paar scholen doorloopen do oude lui vrilden een geestelijke van mij mak. n maar ik deugde er niet voor; toen bon ik weggeloopen en ging liever onder de pausel jke zoaaven „Tot gij terugkeerdet uit zonneschijn en uit de met lauriorgen'en vervulde tuinen, om hier in regen en wind, bij nacht en outijd, boeren over dan Qualm te zeiten om der wil van de oude vrouw De i-ouiaf stapte voort, zonder te antwoorden, langs duistere paden, waarop hij Max voorging. Max zag met zekere ontroering op de hooge, breed geschouder de houthakkcrsccstalte. die voor hom uitging en zoo weinig hechtte aan het offer, dat hij bracht. Want de jonge man had toch vol ioende verraden, hoezeer hij het snijd-nd contrast gevoelde ven ziju tegenwoordig leven met net vorige, maar d:tar in het kale, naakte veerhuis zat de onda verlamde vrouw eD waar die oude verlamde vrouw wa--, daar w.»s voor den goeden jongen zijn vaderland Eigenlijk was het zoo voel bijzonders niet. Max zou in hetzelfde geval jaist zoo gehandeld hebben En toch trof het hem Men verheugt zich telkens als men trouwe, moeielijke plichtsvervulling ziet en om ze te beter te kunnen prijzen, maakt men zich zeiven wijs, dat zij zeldzamer wordt gevonden, dan wel het geval is. Max gevoelde meer, dan hij het zag, dat men nu toe 1 langzamerhand in eene bergachtige streek kwam. Do weg liepnaar boven en na verlerlei bochten begon hij zelfs tamelijk steil naar boven te klimmen door ten bosch van loofhout dat zijne bladeren begon te latem vallen en reeds vele takken naakt in de nachtlucht uitstrekte. Toen de top. van de heuvelreeks bereikt was, zag men een duister dal voor zich, waarin, als verspreide vonken, hier en daar 4e kleine roodc licht-

Schager Courant | 1879 | | pagina 2