De erfgenaam van Horuegg. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Ingezonden. Sic. M ark t bericht en Rnlm twee jaren geleden, werd echter een stoomgemaal geplaatst in deel Groet, 't grootste deel, en thans is er ernstig sprake van, dit jaar ook in deel Waard een stoomgemaal te plaatsen met wélk plan de landbouwers in Waardpolder zeer ingenomen zijn. Men verneemt uit Winkel dat in de jl. Dingsdag gehouden zitting van den gemeenteraad door den burgemeester een schrijven is mede gedeeld van den minister, in welke missive gemeld stond, dat die gemeente een post en telegraafkantoor kan bekomen, op voorwaarde dat zij gedurende io jaren instaat voor een jaarlijksche ontvangst van f6oOaan telegrammen Met algemeene stemmen heeft de Raad deze voorwaarde aangenomen. Koning Johan van Saksen was gewoon eiken morgen eene wandeling te maken in zijn tuin. waar bet pub'iek gelegenheid bad den Koning niet slechts te zien, maar ook te spre ken. Op een morgen toen hij zijn paleis verliet zag de schildwacht hem aan. maar zonder cenige beweging te maken om hem de militaire eer te bewijzen De Koning begreep dat hij hem niet kende, en liet dus den man niet straffen, "ii taste in zijn zak, kreeg een goudstuk en gaf het den soldaat met de woorden: »mag ik het genoegen hebben mijzelven aan u voor te stellen?" In sommige bladen zijn berichten opge nomen over een (epidemische) ziekte onder de schapen op Terschelling. Naar men ons verzekert, zijn die berichten geheel bezijden de waarheid. In de omstreken van Herwijnen is groote verandering gekomen in den prijs van het hout; dezelfde hoeveelheid, waarvoor men verleden jaar gaarne f IOO betaalde, brengt thans nau welijks f 5o op. Men brengt deze daling in verband met het sinds eenige maanden in zwang komen van ijzeren in de plaats van houten banden aan de dijkwerken. IJzeren moeten na melijk niet alleen goedkooper, maar ook veel duurzamer zijn. In de vergadering van den gemeenteraad te Haarlem, van den 22.sten Januari jl is een voorstel ingekomen van den heer dr. C. G. Von Reeken. wethouder, tot wijziging der plaatselijke directe belastingen. Dat stuk is dezer dagen in druk verschenen, en voor het grootste gedeelte reeds in de verslagen van de zittingen opgeno men. De grondslag dezer belasting is de. ver moedelijke of werkelijke vertering van den belastingschuldige. Zoo deze grondslag, wordt vastgesteld en goedgekeurd, dan zal er eene geheele verandering van het kohier uit moeten voortvloeien. Om één voorbeeld te nemen. De bisschop van Haarlem was in 1878 de hoogst aangeslagene en betaalde f 4y6 naar den grondslag van de huurwaarde, bedragende f 1700. In dit jaar zal hij f 510 moeten betalen, als bij niet reclameert, omdat de bestaande verordening in werking blijft. Het is intusschen algemeen bekend dat de bisschop betrekkelijk eenvoudig leeft, en daarom zal bij naar den voorgestelden grondslag van dr. C. G. Von Reeken. maar f 80 behoeven te betalen. En hoewel bij velen het verschil niet zoo groot zal zijn, zal er toclueene algemeene verandering van de posten op bet belastingkohier uit voortkomen. De bouw van een school met onderwijzers- woning te IJjnuiden zal weldra worden aanbe steed. De begrooting is, naar men verneemt, J 23,ooo. De school zal worden geplaatst op bet Willemsplein. In de laatste twee maanden gaat bet brievenvervoer, ondanks de volhardende pogingen der postschippers te Terschelling zeer ongeregeld Meestal ontvangt men »nieuws« dat twee, drie of vier dagen oud is. In 't begin dezer maand kwam er zelfs in één week geen enkele post XXI. Maar hoe was hef mogelijk, dat dit jonge mensch dat sprak en zich gedroeg, als zou hij tot aan liet eind zijns levens niet buiten den heer Wirimrr kunnen eene verloofde bezat? Zou zij, wanneer het niet meer mogelijk was hem een gouverneur ter zijde te geven, dienst plaats vervullen en hem bewaken En hoe kon deze stille, fiere gravin Leonore zich leenen tot zulk eene rol En hoe kon die vorst, die zoo wijstreerig sprak over het karakter der tegenwoordige tijden en bet air aannam van een moralist, de zelf zuchtige wreedheid hebben, het jonge meisje, dat hem zoo van nabij verwant en wellicht tevens zijne pupil was, zulk een levenslot le bereiden Deze vragen speelden Max door het hoofd gedurende hot souper, dat vrij stilzwijgend werd gebruikt en voor eene vorstelijke hofhouding vrij matigkon worden genoemd. Hij zag telkens weder, zoo dikwerf hij hot onbemerkt kon doen, het schoone gelaat van het zoo hooggeboren en zoo diep te beklagen meisje aan tot hij eindelijk tot zich zeiven zeide: gij zijt een dwaas, haar voor beklagenswaardig te houden zij is waarschijnlijk vol schoone droomen van een geluk kige toekomlt en verlangt niets liever, dan den tijd, dat zij als regeerende vorstin, de alles besturende gebiedster is, die kan doen en laten, wat zij wil, aan de zijdo van een man, die «en uil is, dien zjj wanneer over. Geen wonder dat er zeer verlangend wordt uitgezien naar de oprichting van een telegraaf kantoor. Men schrijft ons uit Kaarden: Maandag den 17en dezer had alhier het loten voor het militiedistrict Kaarden en omstreken plaats. Zelden zag ik meer dronken lieden en liederlijker tooneelen, dan op dien dag, en wel van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Hoewel de politie niet sterk is, was haar voor dezen dag toch een wacht van het garnizoen toegevoegd, en ware wellicht door een enkel maal krachtig optreden bij den aanvang, door den rijksveldwarher, het geheele schandaal voor komen. De geringe sterkte der politie zal ook wel oorzaak zijn, dat men zeifs in de hoofdstraat des morgens zeer omzichtig moet gaan, ten einde de vischingewandcn, die overal op straat worden geworpen te mijden. Midden op de hoofdstraten worden varkens geslacht; bloedspatten, dient men te ontwijken; het bloed kleurt de goten rood en enkele uit werpselen blijven dagen lang liggen, Waar men been blikt, is men zeker een mest hoop te ontwaren. Rij warmte moet dit aanleiding geven tot epidemiën Een ongelukkige krankzinnige vrouw, die de jammerlijkste godslasteringen nilbraakt tegen de haar tergende straatjeugd, werpt in den blinde met keien en bezems. De toestand is derhalve zeer treurig, en ik geloof dat bet niet dan goed kan doen wanneer er de aandacht op gevestigd wordt. Rebalve dat bier reed» een groot artillerie garnizoen is, komt er met Mei ook een groot infanterie garnizoen, en tegen dien tijd is dus bet garnizoen twee a driehonderd man sterker. Ingeschreven van ;8 tot en niet ao Febr. 1879. Geboren: Jobannes, zoon van Johannes Denijs en van Margaretba Maria van der Haagen Helena Maria, dochter van Petrus Caarls en van Trijntje Peperkamp. OndertrouwdGeene GetrouwdGeene Overleden: Vogeltje van Dijk, oud 86 jaren weduwe van Sirnón Hijman Trompetter Frederica Agatha oud 5 dagen, dochter van Marinns Willem Scbreuders en van Maria Ja coba Cornelia Westfaal Quadekker. Delredactie vereenigt zich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken. Mijnheer de Uitgever. Dezer dagen kwam mij een reglement m banden der vereeniging Eendracht maakt Machtte Rarsingerhorn, directeur A. J. Visser en Go. Het doel dier vereeniging is, om door elk der leden wekelijks 5 cents bijtedragen, waarvoor zij aan het einde van het vereenigingsjaar ont vangen „manufacturen" Dit artikel wordt aangekocht voor betgeen van den inleg, na aftrek der kosten overblijft. Voor dit bedrag nu krijgt men manufacturen en de kans om nog eens manufacturen of nuttige en soliede meubelen te ontvangen als premie. Op welke wijze deze zullen verdiend worden, meldt het reglement niet. De contributiën worden in de spaarbank te Rarsingerhorn gedeponeerd om rente te vergaren. Oppervlakkig beschouwd is dit alles eene lieve uitvinding, die misschien de minder gegoeden spaarzaamheid leert. De zaak beeft echter eene keerzijde, die beider raavisnovBr -■ 1 1 n— mum m imi »imiuiuuimi hij haar te veel is, wegzendt, om visschen uit den den Qualui te gaan hengelen. Daarmede troostte Max zich en hij kon gelijk hebben met zijnen troost. Menscben van gevoel, wier denken en gevoelen de gewone diepte van gemoed de massa overtreft, begaan bijna altijd de dwaasheid met den maatstaf van hun gevoel te meten. Indien zjj de diepte der ziel konden peilen bij andere menschen, zouden zij in de meeste gevalien verbaasd staan, hoe spoedig het dieplood den zandgrond bereikt en er blijft stilstaan Zij zijn het ook, die het spreekwoord hebben uitgevonden.stille waters hebben diepe gronden". Integedeel, zij zijn bijna altijd ondiep. De vorst stond op van de tafel en gaf verlof aan Max om been te gaan. .Rij zou wel verlangen van zijne reis uit te rusten.* Een lakei voerde hem over een langen gang naar de twee ruime en met modern .comfort* ingerichte vertrekken, die voor hem waren bestemd en waar hij zijne, bereids uit het veerhuis afgehaalde koffers vond staan. Toen hij uit het raam keek, zag hij over de hooge zich zachtkens bewegende toppen der boomen, die hij bij zijne aankomst hoog boven zich in de granwe, lucht had zien uitsteken, de lijnen der bergen, die duister in de nacht verliepen en aan zijne voeten daken, sehoorsteenen het door elkander gewarde gebonw eener kleine stad, waaruit hem talrijke roode lichtjes toeschenen. De duisternis van den nacht liet hem slechts vermoeden, dat er voor hem een landschap moest liggen, dat bp daglicht en zonneschijn niet uitkomt als ze op den keper beschouwd wordt. Laat ons zien. Eik lid betaalt wekelijks 5 cents, dat is f 2.60 per jaar. Voor administra- tiën en bodeloon gaat daar af ij cent per week, alzoo blijft per aandeel over f 1.82. Voor dit bedrag worden manufacturen aangekocht, die den leden worden uitgereikt. Men krijgt dus voor f 2.60 de waarde aan goed. tot een bedrag van fi.82 verkoopwaarde nota bene. Weet ge dit, heeren en dames leden? Weet ge ook dat wanneer gij elke week 5 cents in de spaarbank van 't Kut brengt, aan bet einde vau 't jaar uw f 2.60, nagenoeg f 2.70 is geworden in plaats van f 1.82, zoo als in uwe vereeniging, dat ge die f 2.70 kunt besteden naar eigen keus en behoefte, terwijl ge nu als lid afhangt van uwe directeuren? foordeel geeft uw lidmaatschap niet. Gij werkt alleen mede, eendrachtig mede, om een macht te maken, die geheel ten voordeele komt van uwen directeur in den vorm van een flink weekgeld. Eendracht maakt macht! maar vele kleintjes maken een groote; dit laatste staat niet in bet reglement, weet echter uw directeur wel dat waar is, ver onderstelt dat uwe vereeniging 2000 leden telt, dat doet ze zeker, want ze telt nn 1968 leden meer dan het vorige jaar, dan geniet de directeur 2000 halve centen per week, d. i. f 10.Is bet niet zonde en jammer dat ge uw spaarduitje aangewend ziet om den zak te spekken van hem die leep genoeg is, om van u te profiteeren? Weet ge dit alles en blijft ge dan toch nog lid van zulk eene vereeniging, dan geef ik uw directeur den raad u allen een krijtstreep over den rug te geven, opdat de wijze en spaarzame lui u leeren kennen, als leden van de domme gemeente. Wij gelooven dat bovenstaand stuk, een zeer geschikt onderwerp bevat voor eene volksvoor- dragt. RF.D. SCHAGEN, Febr. aangevoerd tor markt van heden waren heden als volgt: 6 pa irden f 100 a 300; veulens a ossen a stieren a 5 gelde koeijen magere 160 a 180, vette dito a 13 kalfkoeijen 190 a 245;vaarsen a graskalveren a 20 nuchtere kalveren f 3 a 15. rammen a schapen magere a idem vette a 490 overliouders 18 a 28; lammeren a 4 bokken en geiten 4.a 6 20 varkens 8 a 15; idem vette a 30 biggen 4-a 7.konijnen a 60 kippen 0.40 a 1.75; 10 eenden .90 a 1-duiven a ganzen a zwanen f a 200 kilo. boter 1.33 a 1-46; 50 kilo kaas 30— a .-40; 1200 stuks kipeijeren 3.50 a 4.eendeijeen a Rogge f 6.a 7.Tarwe f7 a9.Garst f 5. a f 7.50, Hayör f 3.50 a 5,Witte Boonen f af Bruine dito 1 a f Geele dito f a fGeole Citr. dito f 12 a f 13.Paarden dito f a f Graauwe Erwten f 9.a 16. Groene dito f a f 0.\ale dito f a f Karweizaad f 17.a f 18.Mosterdzaad f a HOORN, 20 Febr. Kaas: Ter waag gewogen 20 stapels, wegende 3650 kilo. Hoogste prijs; kleine Hooi-f 30.50; id. Gras-f Commissie id. f per 50 kilo. AMSTERDAM, 21 Febr. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Geld. ronde Wolkammers f a dito Eng. f 2 90 a 3.10; Zeeuwsche Spuischc Jammen f 3 50 a 4.80 Zeeuwsche Flakkeesche dito f 2.50 a 4 25, Zoeusche Franscho dito f 2.70, a 2.80, dito Pooters f 1.50 a2.40, Friescne Frar.eker Jammen f 3 50 a 3.75; Friescho DoKkummer dito f— a dito Engelscbe f 2 75 a 3 25, Bovonraaatsche Roode f2.75 a 3.—, Saksische f 3.70 a 4.— Handel weinig. zonder groote bekoorlijkheid wezen moest. Hij wilde reeds de thans zoo vruchtelooze poging, om uit te zien, staken, toen zijn oog getroffen werd door een plotselinge, hoogst onverwachte verschijning. Een geweldig groote vlam steeg in de verte, links in het voor hem liggend dal, op en verlichtte als een bliksemstraal de geheele omgeving, om na eenige oogenblikken weder geheel te veidwijnen. Maar eenige oogtnblikken daarna gloeide zij weder op en dat spel ging onafgebroken zoo voort een tooverachtig boeiend spel, dat den indruk maakte, alsof daar beneden ergens een groot vuurmonster was, dat vlammen uit ademde. Er moest daar ergens eene groote indnstrieele inrichting zijn, eene ijzergieterij, die dit schouwspel veroorzaakte Den volgenden morgen had de vorst er vermaak in, om Max door een gedeelte van zijn slot te ge- leideu, waarin een groot aantal zeer schoone voorbreng- selen van oude kunst sinds onheugelijke tijden waren bijeengebracht en een groot getal schilderijen, waaronder er waren van groote waarde, de wanden versierden Toen bracht hij bem op het tooneel zijner werkzaamheid, in het ronde overwelfde torenkamertje, waarin het vorsteljjk archief werd bewaard. Dit was, tengevolge van gedurige verwisseling van bergplaats en van gruwelijke verwaarloozing in de vroegere lokalen, in de bontste wanorde geraakt. Max zag dit met den eersten oogopslag. Oude protocollen van houtverkoopingen en reeds lang

Schager Courant | 1879 | | pagina 3