De erfgenaam van Hornegg. Ingezonden. M ark tfoerich ten In een correspondentie uit Kaapstad in de Zulf. Cour, lezen wij o. a. het volgende: »De Transvaalsche boeren hebben ten getale van 5ooo een vergadering gehad te Wouder fontein, om de vraag te bespreken of zij met de Engelschen tegen de Zoeloes zullen vechten. Het resultaat was, dat men met bijna eenparige stemmen heeft besloten niet te vechten. De Engelschen hebben de Transvaal ingepakt en nu moeten zij ook maar zien klaar te komen met de Zwarten. Men schijnt het stoombootje Ada van Hol land, varende van Texel naar het Niewediep, niet meer te vertrouwen, althans de raad van Texel heeft besloten zich te wenden tot den Minister om onderzoek te gelasten. Men wordt nog al gesterkt in het vermoeden dat de boot niet pluis is, wijl dit raadsbesluit bij enkele personen de hevigste agitatie heeft verwekt Wij hopen nu in het algemeen belang dat hel onderzoek spoedig geschiede, opdat de onzeker heid ophoude. Een boot met zooveel hooge sub sidien van Rijk, Provincie en Gemeente moet goed zijn. Een zonderling geval te Napels. Bekend is het, dat de bedelarij aldaar maar al tedikwijls voor komt, zoodat de inwoners er te veel aan gewend zijn om er bijzonder op te letten; maar toch werd in den laasten tijd ieders aandacht opnieuw getrokken door een oud, vast wel 90 jarig vrouwtje, dat er zoo vreeselijk akelig en verwaarloosd uitzag, dat bijna niemand besluiten kon, haar zonder geven voorbij te loopen. Eindelijk dacht een bijzonder medelijdend man, dat het niet aanging het zoo hulpbehoevend schepsel langer op die wijze aan haar lot Over te laten; hij sprak er met eenige anderen over en men besloot de vrouw naar het gesticht voor bedelaars in San-Dominica te brengen, De bedelares bood eenigen tegenstand, maar was wel genoodzaakt te volgen, en toen men in het gesticht de vuilen lompen afdeed, de zwarte handschoenen uittrok, het bepleisterde gelaat afvvaschte, kwam er tot aller verbazing.... eene vrij jeugdige en bevallige gedaante te voor schijn. Bij nader onderzoek bleek het volgende: De vrouw is 3p jaar, eene Napelsche van geboorte en de dochter van een geneesheer, die tijdens zijn leven aan het jboofd van een der eerste hospitalen der stad stond. Hare familie is be middeld en- zij verklaarde ook dat zij haar beroep van bedelares waarmee zij wel acht tot tien lire per dag verdiende, niet voor zich zelve, maar voor een arm huisgezin uitgeoefend had Zij bekende verder, dat er een geheim achter schuilde, dat misschien later aan het licht zou komen, «liet was geen bedrog,» hield zij vol »het is de eenige wijzs waarop ik geld verdie nen kon, daar alle fatsoenlijke en winstgevende betrekkingen voor de vrouwen gesloten zijn. Wat gij mij gegeven hebt, was met verspild en uwe liefdadigheid zal u later ruimschoots be loond worden. En daarenboven, is niet ieder vrij een maskerade pakje aan te trekken?» De moeder der jonge dame kwam haar in een huur rijtuig af halen en daar er geene termen gevonden werden om haar te houden, liet men de dochter met de moeder vertrekken. De portier van het huis, waarin zij woonde, verklaarde nooit eenige identiteit vermoed te hebben tusschen eene dochter des huizes en de oude bedelares aan wie eiken avond daar, zoo als hij meende uit medeldijen, een nacht ver blijf werd gegeven. Het meisje heeft haar be drog bijna een jaar volgehouden. Burgerlijke Stand der gemeente Behagen Ingeschreven van 20 tot en met 24 Febr. 1879. Geboren geene. Ondertrouwd geene. Gehuwdllendrikus Hermanus Bakker j. m. XXII. Keilden we de zij maar,* zeide de kadi, en ook Max zeide het bij zich zeiven, getroffen doorbet pessimisme van den vorst, zoo dikwerf het gesprek op de hedendaagsche vrouwen kwam. De vorst was tweemalen gehuwd geweest dat bod Max reeds vroeger vernomen en van de eerste vrouw was hij gescheiden, de tweede wa» gestorven. Van deze laatste stamde prins Emile af de „erfprins.* Welke van deze twee was de geheimzinnige „zij*? Zonder twijlel de eerste! Toen Max eenige uren later door het lniden der etensbel daartoe aangemaand, aan tafel kwam. vond hij het gezelschap van den voiigen avond, alleen ver meerderd roet den secretaris, een bejaard man, die over het algemeen even stil was als de gouverneur van den prins. Het scheen dat dit hoopvolle jongmensch zich het recht aangematigd had om het voornaamste gedeelte der conversatie alleen te voeren althans zoolang zijn gouverneur, die dikwerf in zijne levendige uitingen een straal kond water gcot, in de gestalte eener berisping voor eene of andere kinderachtige uiting, hem vrij spei liet. Er scheen in dien jongen man iets te liggen dat hem prikkelde en onzeker deed zijn en hem aanspoorde tot spreken. Het was alsof hij gevoelde, dat hij door zjjue omgeving niet voor 2y jaren en Antje Baars j. d. 35 jaren-. Overleden: Frans Herman, 79 jaren echtge noot van Dieuwertjc rioeg. Burgerl. Stand der gem. Barsingerhorn Ingeschreven van it tot a5 Februari) 1879. Geboren: 12 Febr. Neeltje, dochter van Willem Pool en van Trijntje Steen. i5 Febr. Jacob, zoon van Gerrit Zwaan en van Trijntje Slot. 18 dito. Maria Agatha, dochter van IJzak Slikker en van Comelia Boggeveen. 20 dito. Neeltje, dochter van Pieter Glas en van Alida Deutekom. Ondertrouwd: 14 Febr. Jan Mars, weduwnaar van Trijntje Waterdrinker, wonende te Barsin- gerhorn en Dieuwertje Wit, weduwe van Pieter Stammes wonende te Ursem. Gehuwd: 16 F'ebr Jan Kreijger jm, oud 29 jaar wonende te Schagen en Ariaantje Klos, jd, wonende te Barsingerhorn. Overleden: 18 Febr. Antje Dekker, echtgenoote van Arie Schaap oud 35 jaren. 19 dito, Jan Mars, echtgenoot van Trijntje Zeeman, oud 37 jaar. Jefje Lampcrt, oud 3 jaar kind van Jacob Eampert en van Antje Groen, ao dito. Jacob Zwaan, kind van Gerrit Zwaan en Trijntje Slot oud 5 dagen. 22 dito. Jan Veldman zoon van Jan Veldman en Trijntje Stoop oud i4 jaar. Burgerl. stand der gemeente Haringkarsre^ Ingeschreven van 17 24 Februari) 1879. GEBOREN: 18 Febr. Trijntje, dochter van Arie Strijbis en Grietje Mulder. 2a dito. Aagje doebter van Jan Tol er: Jantje Hoek. a3 dito. Cornelis, zoon van Simon Spaans en Trijntje Stuurman. ONDERTROUWD: Geene GETROUWD: at F'ebr. Willem van Trienen jm van beroep schilder, oud a6 jaren, wonende te Warmenhuiren en Trijntje Lammen, jd. oud 21 jaren wonende te Haringcarspel. OVERLEDEN: at Febr. Lourens Spaans, oud l3 maanden, zoon van Klaas Spaans en Johanna van Duin. 23 dito. Een als levenloos aangegeven kind van 't mannelijk geslacht uit Aagje Smit, weduwe van Jobannes Entes a3 dito. Cornelis Wink. oud 68 jaren, echtgenoot Tan Aaltje Tjallewal eerder weduwnaar van Bregje Waij- boer. Terechtzitting gehouden door het Kun" tongerecht te Schagen op 20 Februari 1879 V eroordeeld: A. C., .1. van B., ji. S-, H. K., en J. K„ allen wonende te Anna Paulowna wegen-- afwezigheid als dienstplichtige hij de brandweer te Anna Paulowna bij gelegenheid van een op 24 Augustus 1878 aldaar plaats gehad hebbende brand, elk tot eene geldboete van f2.subsi diair één dag gevangenisstraf voor ieder, en in de kosten invorderbaar hij lijfsdwang. V r ij ge sproken: Van bovengenoemde overtreding C. S. Cz. K. S., en J. de B. allen te Anna Paulowna met veroordeeling van den Slaat in de kosten De redactie vereenigt zich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken Als getrouwe lezer der Nieuwe Rotterdamsche Courant, vind ik minstens éénmaal 's weeks daar in berigten omtrent bet aanhouden en vernietigen van vleesch door de politie, om reden, dat bet afkomstig is van ziek vee. dat gestorven of af gemaakt werd. Een uitmuntende maatregel die zeker lof verdient, niet alleen, maar algemeen moest gevolgd worden. Het gebeurt niet zelden dat in onze gemeente het vervoer gezien wordt van gestorven of af rol werd medeseteld ee hij nu door zijn spreken wilde toonen op gelijke geesteshoogte met hen te staan. De vorst maakte eindelijk een einde aan zijn gebab bel, door het woord te richten tot Max en hem eenige vragen te doen omtrent de hoogeschool, waaraan deze werkzaam was. „Gij hebt zeker,* zede hij in den loop van het gesprek, „ook daar wel het modernste van alle ver schijnselen, n. 1. vrouwelijke studenten aan uwe uni versiteit „Voorzeker,* antwoordde Max, „verscheidene, die zeer getrouw en met goed gevolg de collegies be zoeken. Eén ding heeft echter mijne aandacht bijzonder getroffen, dat zij, bijna zonder uitzondering, in de medicijnen studeeren. Zij worden dus niet aangetrokken tot de studie door eene ideale begeerto naar ge< ste- ontwikkeüng en wijsgeerige uitzetting van haren gedachtenkring, maar zij kiezen juist de meest rea listische studie, die tiet meest vijandig is aan alle idealisme, die zelfs voor fijp gevoelende karakters het meest stuitend is. Hoe is dat te verklaren „Bevreemdt u dat zeide de vorst. „Hij zult u altijd vergissen, indiengjj in het algemeen bij de vrouw idealisme verwacht. En tot de studie der geneeskunde worden zij reeds gedreven door hare nieuwsgierigheid. Niemand ziet zoozeer achter de schermen ter mensche- lïjke maatschappij, als de geneeshger; zoovel bij zijne studie, als later bij de praktijk. Dat is he;, wat die studen tinnen bekoort4 gemaakt vee. door personen, die bet vleesch daarvan, even als onze goede slagers, houwen en hakken, en vervolgens aan de min gegoeden tegen lagen prijs aan den man brengen. Kan dit bier zoo voetstoots plaats vinden zonder er keuring geschiedt of de politie on derzoek doet naar de herkomst, dan ligt het voor de band, dat er wel eens en misschien dikwerf van dat vleesch wordt verkocht, dat als nadeelig voor de gezondheid, begraven moest worden. Niet alleen, dat het vleesch, van ziek vee, (paarden en varkens daaronder begrepen) dikwerf hoogst gevaarlijk is voor het gebruik, maar het heeft ook. niet de voedingswaarde. Het is een ongezond en slecht voedingsmiddel dat alle kwalen, ziekten en ten slotte epidemische ziekte kan te weegbrengen. Waarom wordt er in onze gemeente, op deze zaak niet toegezien. Bestaat er geen verorde ning op dit stuk, waarom er dan geen gemaakt. Het behoort tot de taak van ons bestuur te waken dat vooral de mindere man, voor vvien dit artikel zeer verleidelijk is, om de goedkoopte zich niet blootstelle om voor de gezondheid zoo nadeelig vleesch te eten. Het ligt toch niet buiten de onmogelijkheid om elk gestorven of wegens ziekte afgemaakt stuk vee, door een deskundige te doen schouwen en als bruikbaar of niet bruikbaar te verklaren. F2ene verordening op dit stuk, zou een groote weldaad zijn voor onze gemeente. Kan deze niet in leven geroepen worden, dat dan liet gemeentebestuur, middelen aanwijst, waardoor ieder zich verzekeren kan, of het vleesch van de bierbedoelde dieren al dan niet schadelijk is. A. De ondergeteekende Directeur van de Vereeniging Eendracht maakt magtte Bar singerhorn is bereid de noodige en waardige inlichtingen te verleenen aan den schrijver van het inqezonden stuk in de Schagcr Courant van Zondag a3 Februarij betreffende de administratie enz. van bovengenoemde vereeniging. doch verzoekt dan dat die schrijver zich bekend maakt opdat de Directeur moge blijken of hij te doen heeft met iemand die het belang beoogt van het publiek dan of hij te doen heeft met iemand die een personele haat tegen hem voedt, het laatste wordt verondersteld, omdat juist de Directie der vereeniging te Barsingerhorn, die aantijging wordt gedaan en niet die van JJazerwoude Schaqerbrug en Sint Maarten die van gelijke gehalte zijn. Afwachtend De Directie der vereeniging Eendracht maakt magt. A. J. VISSER Cie. Alkmaar 22 Feb. Aangev. 9 Paarden t 85 a 500 6 Koeien f 160 a 190, 77 nacht. Kalrertn f 2 a 17 335 Schapen f22 a 43, Lammeren a178 magere Varkens f 10 a 16, 174 Biggen f 5.a 8 3 Bokken en Geiten f3 a 6, k. Bokjes ct., Boter per kop 0.75 a 100 ets. HOORN, 22 Febr. 11 hl Tarwe f 9 50; hl Roggo Gerst f 7.a hl Haver f 5 op monster verkocht: Mosterdz. f 19.50 a Karwijzaad 17 50 a f Boouen: Witte fl 5a Bruine f 14.Paarden f 8. Duivenfaangevoerd 11 heet, Erwten Grauwe 16; Groene f13. Witte groote f 11 a Vale f 12. aangevoerdhl. Aardappelen fa 4.per heet 961 Kop boter, per kg. f 1 40 a 1 60; 130 Kippen van f60 tot 2.— 5000 Kipeieren 3.— a 3 50 per 100 stuks. 125 Eendon f.60 a.90 dito Eieren f per 100 sfks Vee 13 Paarden 40 f a 180; Koeijen f a 90 Kalveren f 4 a 22 350 Schapen f 18 a 27. Lammeren f a 60 Varkens f 9 a 16 4 Zeugen f25 a 35; 320 Biggen f 3.— a 7.—; Bokken f a Geiten f a »G'j rijt weder vreeselijk onrechtvaardig, lieve oom," zeide hierop de gravin Leonore, zachtkens blozend. „Viat zouden zij dan moeten studeèren Rechters kunnen zij niet wordt-n, predikanten evenmin, leeraron aan gymnasiums ook niet u „Maar zij zouden eene wetenschap kunDen beoefenen die gepaster was voor vr ouwen dan geneeskunde, en, dat alleen ter wille der wetenschap, zoo als men dat beleefd heeft bij de vrouwen uit den tijd der renais sance. „Meent gij, dat de vrouwen van dien tijd van eene andere geaardheid waren, dan do tegenwoordige Zij hebben ook toen reeds de geneeskunde uitgeoe fend de vrouwen der ridders op de eenzaam gele gene burchten waren immers altijd de huisartsen en zij gevoelen zich altijd weder daartoe aangetrokken, omdat zij daartoe worden gedreven door hare natuur lijke aandrift om te helpen en smarten te lenigen. Dat komt mij toch seer eenvoudig voor.* ...Gij beoordeelt allen naar u zelve, Leonore, en gij zijt eene uitzondering,* antwoordde de vorst, om haar te kalmeeren, zachtjes- „Dat gij die aandrift bezit, dat heeft ieder van ons, die ooit pijn leed of ziek was, tot zijne blijdschap ondervonden. Dan zijt gij ons d« trouwe barmhartige zuster. Maar gij moet van n zelve niet besluiten tot uwe geheele sexe en vooral nist onze vrouwelijke studenten op ééne lijn stellen met de riddervrouwen, die de geneeskunst uitoefenden. Wat mij betreft, ik houd het verledens

Schager Courant | 1879 | | pagina 2