I)e erfgenaam van Hornegg. Brieven uit Parijs. üit borgen schrijft men, dat weder com missionairs uit Hollandsche steden de provincie Drente afreizen om j zoogenaam kunstmeel aan den man té brengen. Gelukkig hebben zij tot dusverre niet veel succes, doch men zij voor zichtig en overtuige zich deugdelijk, dat hetgeen voor meel verkocht wordt, geen gips, krijt of iets dergelijks blijke te zijn. Maandag morgen ten 6,25 werd uit Ter- vueren aan den Kouing vau België geseind »Het paleis slaat in brand. De vlammen slaan uit den gevel aan de parkzijde. Bij het gemeentebestuur van Brussel is adsistentie aangevraagd, met ver zoek om onverwijlde toezending van pompiers,» Die aanvraag was vijf minuten vóór bovenge noemd telegram aan het Gemeentebestuur der hoofdstad afgezonden. De burgemeester zond onmiddellijk aan de Brandwacht order om zich naarïervueren te begeven, en tegen 7 ure rukten de manschappen met de spuiten en overig matirieel in vollen draf op. Tegen 8 ure ontving het Ge meentebestuur een tweede telegram, waarin werd medegedeeld dat er geen mogelijkheid meer be stond om den brand meester te worden. Daarop ontving de Koning per telegram van 8 ure 5o min. bet bericht: «Alles is door de vlammen vernield. De keizerin (namelijk de krankzinnige ex-Keizerin Charlotte, die aldaar woonde) is in veiligheid; zij is thans ten huize van dr. Hart.» Blijkens een later bericht zijn er geen inenschen omgekomen, maar is er van het paleis niets anders overgebleven dan een smeulende puinhoop. Omtrent de oorzaak der ramp scheen op dat oogenblik nog niets bekend te zijn. Alleen wist men dat de brand niet was uitgebroken in dat gedeelte van bet kasteel hetwelk door de ex- Keizerin werd bewoond, maar geheel {aan het andere uiteinde van het gebouw. Zoodra de Koningin het onheil had vernomen besioot zij naar Tervueren te vertrekken. Wel dra reed zij er heen en zij zelve heeft de ex- Keizerin naar het kasteel te Laeken overge bracht. Te New York, is een persoon vermoord op aanstoken van bloedverwanten te wier gunste hij zich bij eene levensverzekeringbank ten bedrage van 3ooooo dollars bad doen inschrijven. De twee moordenaars hadden de belofte gekre gen elk t5oo dollars te zullen ontvangen, indien zij de daad ten uitvoer brachten. Al de schul digen zijn gevat. In de straten van Antwerpen trok een schamel geklecde vrouw zeer de aandacht wegens de buitengewone zorg die zij voor haar zuigeling had. In de felle koude ontdeed zij zich van haar schoudermantel en wikkelde haar kleine in. Deze moederliefde werd wel beloondeene rijke oogst van koper, nickels en kleine zilveren munten viel haar ten deel. De politie had geen vrede met dit vertoon van zelf opofferende liefde en een agent nam haar mede naar het politie bureau, waar de lieve kleine zich in een paar oude jakken zorgvuldig saamgebonden oploste. De kleine had een week dienst gedaan en had reeds een vrij aanzienlijke som, die bij haar gcoonden werd, opgeleverd. De onlangs overleden bierbrouwer llenry Gardner levert weder het bewijsdat de bier brouwerij, waar zij met veel kennis wordt gedreven in Engeland tot de zeer winstgevende indu&triën behoort. Hij heeft een vermogen verzameld van meer dan zeven millioen gulden. De helft daarvan heeft hij bestemd voor een inrichting tot ondersteuning van blinden in Engeland. Bovendien ontvingen drie verecni gingen tot onderricht en ondersteuning te Londen elk 120,000 gulden, alles vrij van successierechten welke niet minder dan 40,000 gulden bedroegen. Het overige vermaakte hij aan zijne eenige dochter. XXIV. In één woord, hij heeft gezien, dat hij niet eene dame, maar zoo iets ah eene domme gans tot zijne gemalin had gemaakt en dat heeft hem het overige gedaan. Het ong"lnk heeft gewild, dat, naar men beweert, in hare familie eene erfelijke ziekte voorhanden is, die sporadisch in soramigo geslachten zich openbaart Wat daarvan het geval zij. weet ik niet; ik weet allee i, dat zij dikwerf smikkelde en dat van de drie kinderen, die zij hem baarde, er tweebeide meisjes vroeg zijn gestorven, terwijl de derde, een jongen zich in uitmuntende gezondheid ontwikkelde, tot hij op zijn negende jaar epileptische toevallen kreeg, die hem vervolgden tot zijn vijftiende ot zestiende jaar. Die ziekteverschijnselen zijn met alle middelen der kunst bestreden en hebben sedert dien tijd ook opgehouden zoo als men beweert maar ejj hebben een algeheelen stilstand veroorzaakt in zijne verstands ontwikkeling. Hij is na ruim twintig jaren oud, doch naar den geest nog hetzelfde kind, dat hij was, toen zijne ziekte hem overviel." „Maar dat is verschrikkelijk, dat men er aan denkt om aan zulk een mensch, bij wien men nooit zeker is, dat die ziekteverschijnselen zich niet op nieuw zullen openbaren, een meisje te koppelen, dat op eene zoo geheel andere positie aanspraak kan .maken.* „Dan om vorstin te worden viel de ambtman hem Eene vrouw op haar sterfbed liggende, stelde haren m*n voor, om haar laatsten wil te maken. Dat is niet nood ig, zei de hij, gij hebt al uw leven nw wil gehad en zoodt gij na na nwen dood uwen wil ook nog heb ben? Een oud 'schotseh geschrift verkondigt een schrijveD aangaande het vermoedelijk lot van een kind, in veiband met den dag waarop het ge boren is. Maandngskind schoon van gezicht Dingsdagskind beweegt zich licht Woensdagskind t eft tegenspoed; Donderdagskind ver reizen moet Bij 't Vrijdagskind is liefde groot liet Zaturdag«kiml werkt hard voor 't brood Maar 't gelukkige kind op een Zondag geboren Is liefde en wijsheid en voorspoed beschoren. Te Gotha is den 22 Febr. het 6e lijk verbrand dat van Dr. VVardin, wiens testament beval dat hij verbrand en zijne asch in alle winden verstrooid zou worden, Zijn vroaw heeft dien wensch voldaan. Twee kerels, te Parijs, hadden sedert eenigen tijd het middel gevonden, handel te drijven in sterken drank en 80 per honderd te winnen. Twee of driemaal kwamen de gasten een borrel drinken, bij een koopman in likeuren. Zij spraken met den baas, en vertelde vertrouwelijk, (lat zij smokke laars waren en hem besten cognac zonden kunnen bezorgen tot zeer billijken prijs. Na lang 'aarzelen aanvaardde de koopman, f 1 ij betaalde den prijs en ontving het stuk gevraagde drank. De cognac was inderdrad van de beste soort doch weldra hield het vat op te loopen, en wat er gedaan werd of niet, onmogelijk was het nog iets er uit te krijgen- Eindelijk inoest de koopman er toeovergaan te zien wat er gaande was, en toen bevond hij, dat het vat ten groote deele opgevuld was met blazen, welke met water waren gevuld. De nieuwe manier van handel drijven was des te gemakkelijker, daar de gefopte geen aanklacht bij de politie durfde neerleggen. Echter heeft' deze laatste opeen of ander manier »an het gebeurde kennis ge kregen en thans zij-t» de zoogenaamde smokkelaars aangehouden. Burgerlijke Stand der gemeente Schagert Ingeschreven van 9.8 Febrtiarij tot en met 3 Maart 1879. Geboren: Willem, Zoon van Cornclis Geel en van Jannetje PrinsGeertuida Antonia, doch ter van Jacobas de Pater en van Cornelia Lain- bregts. Anna Maria, dochter van Ilcrmanus Josephus Brügenianti en van Johanna Keot Gerrit Nicolaas, zoon van Ilcrmanus Hannes Oud en van Neeltje Verdwaald, Ondertrouwd Jan Kossen j, in. 23 jaren en Jantje Boender j. d. 21 jaren. Gehuwd geene. Overleden: Jacoh oud 2 maanden zoon van Dirk Schouten en vau Geertje Leijeii. Burgerl. stand der gemeente Haringkarspel Ingeschreven van 24 Februari} tot 3 Maart 1879, Geboren, a5 Febrnarij Geertje dochter van. Willem Swager en Trijnt je Schot vanger, 27 dito, Hendrica, dochter, van Pieler ltoerdijk en Antje Kaptein, 27 dito Jantje dochter, van, Iler- inanus Uouimcr en I.ijsbcth Kooij, Ondertrou wdgeene Getrouwdgeene. Overledengeene, Burgerl Stand der gem- StMaarten. Ingeschreven vau 24 Fehr. tot 4 Maart 1879 Geboren 17 Fehr. Maria, dochter van Cor. spottend in de rede. .Ik geloof het niet. De gravin Steinburg is eeno veilrtcne wees, dieniets besit en die door den vorst is opgenomen, cn op zijue kosten opgevoed. Om regeerendo vorstin van Hornegg te worden, met een gemaal naast zich, die geen vril heeft, die haar speelpop is, die niet in slaat is, baar in het minste te coutroleeren ik geloof, dat zij met dat uitzicht in de toekomst volkomen tevreden mag zijn Onmogelijk riep Max, al zou zij nuterwijl zij nog jong is, hier in de eenzaamheid opgegroeid, van de wereld gescheiden rehonden is, tevreden zjjn met dat lot wanne r zij eenmaal het leven zal hebben leeren kennen, wanneer zij onder is, zal zij tot de ervaring komen, dat men baar bedrogen heeft, dat men eene misdaad aan haar heeft begaan- „Ho, ho," riep de ambtman ontevreden opkijkende, „men begaat geene misdaad aan iemand, die zelve niets beters, niets anders wil. Do gravin is meerderjarig: niemand dwingt haar; zij kent het leven voldoende zoo als een meisje van twee en twintig j iar het leven kentWanneer gij wellicht in de verzoeking gekomen zijt, om deze interessante gravin Leonore te houden voor een beklagenswaardig wezen, dan verkwist gij uw medelijden volkomen nooSeloos, dokter.* Max schudde het hoofd. „De vorst," ging dc ambtman voort, „zou er nooit aan denken, om misbruik te maken van de afhankelijke positie zijuer nicht, om haar te beperken in de vrijheid cn onafhankelijkheid harer besluiten en harer nelis Sistermans en Gerarda Ceelie. 3 Mrt. Maartje dochter van Hendrik Kuit en van Neeltje Ve ter. Ondertrouwd: 'geene. Gehuwd: 16 Febr. Arie Buis, j. raoud a3 jaren en Guurtje Bijs, j.d., oud 20 jaren, beiden wonende te St. Maarten. Overleden 5 Febr. Jacob Zutt oud 62 jaren Echtgenoot van Martba Schouten eerder weduw naar vau IJda Ilessiug. 23 dito Maartje Krabman oud 69 jaren weduwe van Jan Jongejan. Parijs 27 Februari 1879. 't Is hier nog altijd koud en bar koud ook; sneeuw en regen wisselen elkander voortdurend af. ledereen is het er over eens, dat wij in jaren lang zulk een krasschen winter uiet hebben gehad. Voor de gegoeden moge dit zijne aan gename zijde hebben, voor de armen is het kwaad. Er is dan ook in Parijs veel geleden. Er waren toch reeds veel meer behoeftigen d«n anders: lieden, die het vorige jaar door de Tentoonstelling herwaarts gelokt waren, die daar toen een broodje hadden verdieud, maar wier diensten sedert overbodig waren geworden. De misdaden zijn onder deze omstandigheden in den laatstcn tijd ernstig toegenomen, diefstal en inbraak komen dagelijks voor, terwijl zelfs herhaaldelijk aanrandingen op den openbaren weg hebben plaats gehad. Niettegenstaande eet» groot getal dezer laatste alléén hebben plaats gehad in de levendige verbeelding van sommi gen, zijn er toch verscheiden in werkelijkheid voorgevallen, zelfs nog vrij vroeg in den avond en in de drukste wijken van de stad. De maat regelen voor de openbare veiligheid zijn met het oog daarop ook aanzinlijk versterkt. Overigens is liet in Parijs stil. De winter vermakelijkheden nemen langzamerhand een einde, en die van den Zorner zijn nog niet begonnen. Zelfs liet Carnaval is niet in staat geweest de stilte voor eenige dagen merkbaar te verminderen. Op de Boulevards zag men Dinsdag nu en dan een enkelen gecostumeerde of gemaskerde, maar dit mag geen naam hébben, van een eigenlijke Carnttvalspret was geen zweem te bekennen. Misschien wel vonden de liefheb bers bet meerendeels te koud en te guur um in dun pakje langs 's hecren straten te Haneeren. De fabrikandge der verwarmingstoestellen beeft hier ter stede in den laatsten tijd ongetwijfeld groote vorderingen gemaakt, maar zóóver heeft men het toch nog niet gebracht om een kacheltje onder zijne kleêren te kunnen mede dragen. De 11 r. Mousseron b. v. heeft het anders al ver gebracht op dit stuk van zaken, door een kachel in den handel te brengen, die niet alleen pijpen onnoodig maakt, maar zelfs op rolletjes is geplaatst en zoodoende, al brandende, van de eene kamer naar de andere kan worden gebracht. Het spijt mij dat liet adres van den 11 r. Mousseron mij ontscholen is, ik zou dat anders gaarne aan onze zuinige huismoeders ten beste geven, want zulk een zoogenaamden brasero durf ik. op grond eener persoonlijke óndervinding, allezins aanbevelen. Maar keeren wij tot bet Carnaval terug. Mijn lezers mochten anders eens denken, dat ik stille Compagnon was van den uitvinder van den brasero, de pijromctische Calorifere en boe de man verder zijn (fabrikaten moge noemen en dal is toch waarlijk het geval uiet; ik. zou baast zeggen helaas het geval niet, want zijne artike len gaan zoo van de hand, dat ik dan spoedig een rijk man zou worden. Ik voor mij geloof, dat er nog een andere reden bestaat, waarvoor liet Carnaval jaarlijks minder ie beteekenen zal krijgen en na zijn bestaan nog enkele jaren met moeite te hebben voortgesleept, wel voor goed zal verdwijnen. Het behoort niet meer tot onzen tijd, het beeft geen •- rmwrjnr—r keuze daarvan kunt gij u overtuigd houden.* „Maar ik ben er evenzeer van overtuigd, dat de gravin Steinhurg in dat geval zich uit eigen beweging en met volkomen bewustheid, Trijwillig ten offer brengt. Misschien alleen nit dankbaarheid voor deit vorst, die zich gelukkig moest gevoelen, dat eend verstandige vrouw altijd als besehermende leidsvrouw aan de zijde van zjjnen zoon zal staan „In dit opzicht hebt ge gelijk. De vorst besehouwt het als een g-luk, als eene noodzakelijkheid voor zijnen zoon en hij heeft zijne bijzondere redenen, om reeds nu die verbintenis als eene vaste en afgedane zaak te behandelen en daarom aan Iedereen da graTin Leonore veor te stellen, als de verloofde van zijnen zoon.' „En welke redenen kunnen dat zijn?* vroeg Max die met eene bijzondere taaiheid dit onderwerp sobeon te willen vasthouden- De ambtman zag rond, als wilde hij zich overtuigen, dat men alleen was en toen sprak bij op fluisterenden toon: „Deze redenen liggen in zekere aanspraken en verwachtingen, welke bloedverwanten van den vorst koesteren, cn die gegrond ziin op dezwakhoofdigheid van den prins. Zij beweren, dat prins Emile niet in staat is aan het hoofd van het vorstelijk huiste staan en dat het niet alleen strijdig is met de wetten des huizes, maar ook met het staatsbelang, om aan zoo iemand, die, naar zij beweren, niet het oordeel dea onderscheid» heeft het besit te doen toekomen van

Schager Courant | 1879 | | pagina 2