I)e erfgenaam van Hornegg. Gemengde berichten. wereld op zijne plaals wil zijn, zal echter zich zelf moeten leere.n. Zij die uitmunten door veelzijdige kennis hebben zeer zeldzaam dit te danken aan bet in de jeugd opgedaan onderwijs; voor wie kennis macht is geworden, is de eigen inspanning, onder eigen leiding, de leermeesteres geweest. Kan het ook anders?. Wat wordt toch op school geleerd Het is waar dat de geleerden het tegenwoordig eens zijn dat aan het lager onderwijs het opvoe dend karakter den toon geven moet en misschien zijn wij ketters, wanneer wij beweeren dat die opvoeding niet zoo zeer bet gemoed {als wel hel verstand van het kind gelden moet. Het verstand dus van den leerling moet worden opgevoed; eerst wakker gemaakt, daarna bezig gehouden, vervolgens geoefend om eindelijk als roer van het schip of liever als stuurman van den bodem in het leVen met goed gevolg examen te doen. Zijn de sporen van dezen toeleg bij het onderwijs over vloedig Er zijn voorzeker onderwijzers die hunne taak begrijpen en niet hun werk er van maken om de kinderen hun toevertrouwd als apen af te richten, maar die dag aan dag' zich wijden aan den moeijelijken arbeid 0111 van een kind een denkend wezen te maken. Maar toch gaat te veel de school buiten het leven om en wordt het onderwijs te weinig als middel, te veel als doel beschouwd. En wat voor waarde kan als doel bezitten de gebrekkige kennis van de weinige feiten, die uit het school onderwijs ons bij blijven. Inzonderheid bij de lioogere burgerscholen is de verwaarloozing van dit denkbeeld opmerkelijk. De jongelieden worden bet is bijna letterlijk als Dickens voorstelt in den even bedoelden roman. »Slechte tijden,de jongelieden worden als kruikjes met eene bizondere soort van kennis gevidd; de flesch wordt toegekurkt, een etikette er op geplakt en dan de 'wereld ingezonden als geschikt voor gebruik. Wie telt de gevallen, waarin natuurlijke aanleg oorspronkelijke gaven, het genie, bij deze me thode reeds verloren zijn gegaan. Voorwaarons stelsel van onderwijs verdient niet de bewonde ring, die zijn vereerders er voor over hebben. Het is wel de plicht der ouders op dat onderwijs met belangstelling toe te zien, opdat liet zoo min mogelijkden geest hunner kinderen.misvorme) maar het is vooral noodzakelijk, dat zfj bij zich zelf en hunne kinderen-, de overtuiging wekken en levendig houden, dat het school onderwijs slechts een klein, zeer klein gedeelte kan aanbren gen van de kennis die men noodig heeft. Boven dien is de aanbidding van de kennis als hoogste wijsheid des leveus eene miskenning van de behoeften van het mensehelijk hart en reikt men steenen uit voor brood bij de vele nooden van het leven. Kennis is macht, is een machtspreuk op de lippen van velen; waar die spreuk ook het geheele hart vervult verliest het leven alle lioogere wijding 0111 een vrij samengestelde ma chine slechs over te laten van den rijk begaafden en tot zelfbepaling geroepen menseh. Voor dat lot mogen ouders hunne kinderen bewaren; Daartoe moet het kind eeniger mate beschermd blijven tegen den invloed van het onderwijs XXVI. En hot verheugde hem daarbij in niet geringe mato dat zij zoo weinig tegenzin toonde, om hare oude, voor haren adeltrots zooveel vleiender vooronderstel lingen te laten varen voor wat waar en wezenlijk was, met dat gevoel voor realiteit en nuchterheid, dat in den regel bij de vrouw veel sterker is ont wikkeld, dan bij den man. Somwijleb, wanneet- de jonge lieden zoo bezig waren, terwijl prins Emilo onschuldig in de verte zich zat te vermaken met zijn cartonuenhuisja of vquchtelooze pogingen aanwenddo om waterteekenin- geo te vervaardigen somwijlen vloog de blik van den vorst over de trictraktafe! als scherp oplettend tot hen over. Vreesde hij eenig gevaar van die wetenschappelijke oefeningen Het scheen bijua het geval te zijn, want hij kon zich nu en dan eene spottende opmerking niet onthouden. Eens, toen de gravin niet in de kamer was, zeide hij tot Max: .Gij maakt mijne nicht te geleerd, dokter; zoolang wij mannen het niet zoo ver gebracht hebben, dat wij het karakter der vrouwen kunnen veranderen en haar tot streng wetenschappelijk ontwikkelde wezens maken, moeten wij haar niet te veel wetenschap ver schaffen, want de wetenschap is een wapen en wa penen moet men niet in handen geven aan onbevoegde personen." opdat dit de natuurlijke gaven niet onderdrukke of uitroeie en naast godsdienst, zedelijkheid en liefde, het genoten onderwijs, dc roepstem blijve lot oefening van eigen kracht ter verkrijging van nuttige kennis. SCHAGEN 11 Maart 1879. In de d.d. 10 dezer gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd in de eerste plaats medegedeeld, dat tot zetter voor deze gemeente, in plaats van den Heer Jb. Denijs Wz. is benoemd de Heer J. Go vers; 2. dat alhier geen normaal inrigting ter op leiding van onderwijzers zal worden gevestigd. Daarna kwamen in behandeling de volgende verzoeken]: a. van den hulponderwijzer F. G. van den Berg om eervol ontslag wegens benoeming als zoodanig te Zaandam, met ingang op 8 April e.k., 't welk werd verleend en tevens bepaald zoo spoedig doenlijk sollicitanten voor de hier ontstane vacature opteroepen b. van II. S de Rooij om plaatsing van zijn zoon Simon als kweekeiing aan de gemeenteschool of om kosteloos meer uitgebreid lager onderwijs voorjdezen, aangezien adressant zijn zoon wenschte opteleiden tot onderwijzer op welk tweeledig verzoek afwijzend werd beschikt. Vervolgens kwam nader in behandeling een voorstel tot verleening eener gratificatie aan den hoofdonderwijzer der gemeenteschool, waarover in de laatstgehouden vergadering de stemmen staakten. Dit nu weder bet geval zijnde werd liet voorstel ingevolge art. 5o der gemeente wet geacht niet te zijn aangenomen. Verder werd gelezen]een missive van den Heer Minister van Justitie waarbij in overweging werd gegeven, aangezien de gemeente geen eigen raadhuis bezit tot het stichten daarvan te be sluiten, tevens in liet bouwplan optenemen de noodige localen voor eene kantonale griffie en deze aan liet Rijk te verhuren, 1 (wanneer liet eerste plan niet was te verwezen tl ij ken) koste- loozen afstand van terrein door de gemeente waarop dan door den Staat een kantonale griffie gebouwd zal worden. Tot het laatste werd in beginsel besloten, en zal worden afgestaan een gedeelte van liet der gemeente behoorend terrein grenzend aan de zuidzijde van liet Slotplein. Vervolgens w'erden op voorstel van Burge meester en Wethouders besluiten genomen tot af- en overschrijvingen, betrekkelijk de dienst 1878 alsmede tot verliooging van twee posten dier dienst bij suppletoire begroeting. Nog werd medegedeeld dat bet bestuur der landbouwso- ciéteit »C.eres« alhier, liet beurslocaal beschikbaar wil stellen eiken Donderdag van des morgens 7 tot 10 ure, tot het bonden der wekelijkscbe markt in boter, kaasen eijeren, en het dagclijkscli Bestuur dit ter kennis van liet publiek wil brengen, zullende echter dit tevens vrijheid worden gelaten markt te blijven houden waar dit tot beden is gebruikelijk geweest. Volgen de voorlezing van een adres van de hoofden der gezinnen van bet gehucht Tolke houdende het verzoek om medewerking tot verbetering van den weg langs hunne woningen welke weg volgens adress. rij- noch loopbaar is.Tot medewerking inbeginsel wordt besloten, hebben de liet polderbestuur blijkens bet rekest gelijke toezegging gedaan en zullende adress. van heeren Kerkvoogden der Gereformeerde Kerk alhier welke grootendeels de revenuen van gezegden weg geniet mede de noodige hulp zien te er langen. Thans was aan de orde de behandeling der voljaars Kohieren betrekkelijk den hoofdelijken omslag en de belasting op de honden, welke respectievelijk werden vastgesteld tot bedragen ■■-■ni w 11 11 K—ggf—II II m t „Ha uwe doorluchtigheid," antwoordde Max' „dat zijn de beginselen der planters, dio hunnen zwarten het lezen verbieden." „Als onze vrouwen zwart waren," viel de vorst hem lachend in de lede, „dan zou ik die opmerking niet hebben gemaakt, maar nu zij wit zijn en rose, maakt haar dat gevaarlijker." Zelfs liet hij zich eenmaal tor loops ontvallen, dat hij er over dacht om do eenzaamheid van den winter te ontvlieden en eenige maanden met zijnen zoon en gravin Leonore in de stad te gaan doorbrengen. Bij die woorden, welke Max het uitzicht openden, alleen gedurende den winter in het eenzame slot over te blijven, werd het hem angstig te moede. Hj be merkte dat ook de gravin Leonore bevreemd opzag tot den vorst, met een gelaat, dat alles behalve greote vrengde tc kennen gaf. „Ik vrens ze.de .zj na eene poos, „dat Emile zich zeer ongelukkig zal gevoelen in de stad." De vorst streek zich om de kin cn zeide „Wij kunnen er immers nog eens over denken Ik, voor mijn persoon," ging hj na een poos voort, „hond niet van veel gezelschap. Maar gij, Leo nore „Gij weet, lieve oom, dat ik daaraan geheel ont wend ben en dat wensch te blijven.'" Het was eigenaardig, hoezeer Leonore's tegenzin, om te vertrekken, ^ofschoon dat vertrek haar de genietingen van het leven in eene groote stad zou verschaffen, in Max een gevoel van vreugde deed ont- van f 4585 en f a85. Nadat nu nog dooi Burge meester en Wethouders de verslagen betrekkelijk den landbouw en den toestand van het lager onderwijs beiden over 1878, den raad waren aangeboden ging deze op voorstel des voorzitters over in comité. Naar wij vernemen, zal, te beginnen met Donderdag ao dezer, dóór de directie der landbouwsociéteit «Ceres" alhier, het beurslocaal beschikbaar worden gesteld voor het houden der markt in boter, kaas en eijeren, en wel iederen marktdag des morgens van 7 tot 10J ure, van welke gelegenheid om voor weer en wind beschut te zijn, door belanghebbenden zeker gretig gebruik zal worden gemaakt. De vorige week bezweek te Kolhorn eene typhuslijderes, van wege de politie werd bet leger der lijderes, dadelijk onteigend en verbrand en voorts de woning ontsmet. Wij juichen dien maatregel toe en hopen dat het bij dat ecue slachtoffer moge blijven. Het uurwerk van den dorpstoren te Kol horn waaraan in 't vorige jaar nog ruim fioo werd ten koste gelegd is weder geheel van streek. Thans is hetzelve tot herstelling naar Schagen getransporteerd. Om nu de inwoners nog eenigzins den tijd aan te geven, werd be sloten 's morgens ten 6 ure, 's middags ten 12 en 1 ure en 's avonds ten 6 ure, de klok te doen luiden. Daar echter slechts zeer enkelen van dezen maatregel kennis droegen, dachten de meeste inwoneis toen de- eerste morgen ten 6 ure, de klok luidde dat er brand was en menigeen vloog ten deure uit, om toch spoedig te zien waar 't te doen was. -In een op Maandag te Kolhorn gehouden vergadering van 't nut tot 't algemeen, werd door het bestuur medegedeeld, dat door het hoofd bestuur eene medaille, met vereerend getuigschrift was toegezegd, om, zoo mogelijk, nog in deze maand, in eene openbare vergadering op plechtige wijze aan de Leeuw, knecht op Kieftenburg, tijdens die boerderij afbrandde, te worden uit gereikt. Maandag avond, na van een muziekpartij te huis gekomen te zijn, is de beer 1. geëm ploijeerde ter secretarie te Barsingerhorn uitge gaan zonder terug te keeren; des morgens vond men zijn lijk in de vaart. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Haringkarspel, de beer J Swan, wethouder. Heden werden voor rekening van liet gouvernement van Neerl. Indië van Amsterdam naar Nieuwediep vervoerd honderd vaatjes rijks daalders, elk inhoudende 800a.stuks, alzoo een kapitaal van twee inillioen vertegenwoordigende dat met de eerste gelegenheid naar Indië ver scheept wordt. Reeds sedert geruimen tijd ligt voor een belangrijk kapitaal aan bronzen 2J centstukken in de kelders van de Bank. In Amsterdam loopen allerlei mysterieuse geruchten over den moordenaar van Camille in verband met andere in den laatsteu tijd aldaar gepleegde misdaden. Deze geruchten, op gezag van bet Utr. Dagbl. in verschillende andere bladen overgenomen, worden heden door den gewonen Amsterdamschen correspondent van bet Utr. Dagbl. weder tegengesproken. Ook wij hadden reeds in de vorige week dergelijke geruchten vernomen, maar vonden het niet wenschelijk daarvan melding te maken. De voorvallen der laatste dagen, als het proces De Wit, de zonderlinge zelfmoord van Vos en eenige in de hoofdstad gepleegde misdaden zijn toch bijzonder geëigend, om de verbeeldingskracht der menschen te prikkelen. En is eenmaal een conjectuur gemaakt, dan valt die bij het overprikkelde publiek in al te vrucht staan. Was het aileen de hoop, van niet alleen te moeten achterblijven en et 11 maandenlange eenzaamheid te ontgaan Ilij vroeg het zich zelveu niet af hij dacht er volstrekt niet aan, zich rekenschap te geven over den aard van zijn gevoel voer eene jonge dame, die zoo hoog boven hem stond, door 'eene geheele wereld van hem gescheiden was. De vorst, die intuschen, zonder dat Max het op merkte, dezen had gadegeslagen, zeide in stilte bij zich zeiven: „Men had mij moeten laten weten, dat hij zulk een knap man was, met zulk een aristocratisch gezicht en zulk een zachten oogopslag, zoo rijk aan gedachten. Nu Leonore is verstandig en verstaat de knnst van rekenen, zooals de vrouwen die allen verstaan Als de vorst daarin gelijk had en Leonore werkelijk de kunst van rekenen verstond, dan moesten de berekeningen, die baar bezig hielden, baar ongetwijfeld veel tijd en moeite kosten zij zag sints cenigen tijd dikwerf peinzend en verstrooid op de oude bladerlooze boomtoppen neer en wel juist, alsof zij de slotsom van hare rekening maar volstrekt niet kon vinden. Max zag haar dikwerf in stilte aan en dan overviel hem een gevoel van onr ustige spanning, ter wijl hij met eene uitdrukking toI verachtenden toorn dacht aan de verzekeringen van den ambtman Hagen dat zij inwendig gelukkig en kalm een toekomst te gemoet ging, dio aan hare eerzucht en hare verwach* tingen voldeed. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1879 | | pagina 2