Abr. SLOOS, best Dekriet te koop Abr, SLOOS, Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. stand der gemeente Haringkarspel Ingezonden. M ark tberich teu Aclvcrtenlion. 1\ M. 18 O voer tegen VIER GULDEN per voer te bezich. tigen in het bosch, aan het Wad. publiek verknopen publiek verkoopen baren bodem. Het is daarom zaak met de verspreiding van dergelijke berichten voorzichtig te zijn, te ineei daar er werkelijk nog veel mvsterieuse geschiedenissen in Amsterdam zijn. Zoo maken de Amsterdamsclie bladen melding van een zelfmoord, door de hoofdbewoonster van een berucht hui» aldaar, en heeft de politie een onderzoek ingesteld naar een sedert a5 Februari spoorloos verdwenen timmerman, van wien men vermoedt, dat hij door een kameraad vermoord is. Op omstreeks een uur afstands van Am sterdam ligt de Middelpolder, waarvan het zuidelijk gedeelte, groot ongeveer 600 Hectaren, ter vervening werd geoctroyeerd bij Koninklijk besluit van >0 Februari i843, onder de ver plichting na 4° jaren den uilgeveenden plas weder droog te maken. Hoewel men dus eerst in i883 tot droogma king was verplicht, was de vervening toch zoo ver gevorderd, dat de ingelanden verleden jaar reeds besloten bet tjjdstip van aanvang der droogmaking met 4 jaren te vervroegen, en om dus, onder goedkeuring der bevoegde autoriteit daarmede in 1 879 een aanvang te maken. Tot dat doel is aan den Ainsteldijk, tusschen het Kalfje «n Ouderkerk aan den Auistel, gesticht een stoomgemaal, tevens bestemd om den drooggemaakten polder voortdurend te bemalen, en ook 0111 later droog te maken en te houden het Noordelijk gedeelte van den Middelpolder ter grootte van omstreeks 140 Hectaren, waar voor hij Koninklijk besluit van 38 Januari 1849 concessie 1ol vervening ontvangen is. Het stoomgemaal, waarmede ruim 4° M*. water per minuut tot eene hoogte van 6 M. inoet worden opgevoerd, is door de ingenieurs W. C. K. de Wit te Amsterdam ontwar pen en geleverd. De machinerieën zijn in verschillende binnen en buitenlandsche,fabrieken naar hunne plannen vervaardigd, terwijl de uitvoering der bouwwerken was toevertrouwd aan den Heer Pb. Verbruggen, te Waddingsveen. Op 38 Februari II. had op officiële wijze eene beproeving plaats van dit stoomgemaal in tegenwoordigheid van het bestuur, den Heer J. Louw Cz. hoofdopzichter der droogmakerij, en een groot aantal iielanghebbeuden en belang stellenden, waaronder binnen- en biiitenlannsclie ingenieurs. Bij deze gelegenheid werd een afge sloten gedeelte van het toevoerkanaal eene hoeveelheid van 7830 M'. water in een uur en i3 minuten opgepompt en in den Amstel uitgeworpen, zijnde per minuut SfiJS M>. dus boven de hoeveelheid bij contract bepaald. Deze voorloopige uitkomst, gevoegd bij de zuivere werking der machines, werd zeer geroemd. Weldra zal blijken of deze uitspraak verdiend is', daar na wegruiming der dammen eerstdaags niet de geregelde uitmaling een aanvang zal worden gemaakt, om gedurende 90 achtereen volgende etmalen in werking te blijven, welken tijd men tot ontlediging van den plas denkt noodig te hebben. AMSTERDAM, 10 Maart. De dag waarop Z. M. de Koning en II. M. de Koningin bun feesielijkcu intocht in Amsterdam houden zullen, is op Maandag 28 April e. k. bepaald. De opening van de bloemententoonstelling in liet Paleis voor Volksvlijt is uitgesteld tol de komst van de koninklijke familie en H M. de Koningin is uitgenoodigd de tentoonstelling te openen. Ook hetgroote Droogdok aan de overzijde van het IJ zal waarschijnlijk in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin geopend worden terwijl ook aanvrage is gedaan de eerste sleen- Jeggiug van liet Rijksmuseum op de Stadhouders kade door H. M de Koningin te laten geschieden In den nacht van 23 Januari is in het tele graafkantoor te Batavia een diefstal gepleegd, ten bedrage van f 10,000 De dief moet zich hebben laten insluiten, daar niet blijkt, dat er van buiten is inge broken. Er waren 4 gaten in het deksel der geldkist geboord om het slot te kunnen openen. Toen dit ge schied was, is het bovenste vak opengebroken, waarin de geldtrommel stond; men heeft dit gedaan door de pennetjes uit de scharnieren t<- halen; den geldtrommel liet men ledig staan. Al wat van het geld is terug gevonden is 1 rijksdaalder, 1 dubbeltje en 12 cent aan kopergeld; ook zijn 2 fleschjes waar petroleum lampjes van waren gemaakt, des smorgens gevonden Dezer dagen heeft te Berlijn een zonderling voorval plaats gehad. De politie werd gewaar schuwd dat in het Panopticum een vreemdeling rondliep, die zich overal tusschen de daines drong en verdacht werd van zakkenrollerij. Een politiebeambte kwam onmiddelijk daarheen, hield den vreemdeling nauwkeurig iu 't oog en zag eensklaps dat een heer hem bij den schouder greep, uitroepende: «Mijnheer, gij hebt die dame hare portemoonaie ontfutseld!» De politiebeambte schoot dadelijk toe en greep den vreemdeling aan, die, blijkbaar hoogst verbaasd, heel bedaard de beschuldiging tegensprakniettegenstaande ook een ander heer verklaarde, alles te hebben gezien, waarbij nog kwam dat de dame werkelijk hare portemonnaie miste, Op het politiebureau gebracht, toonde de vreemdeling zijn paspoort waaruit bleek dat hij eeu builenlandsch gepen sioneerd luitenant kolonel was en een adellijken titel droeg. Ook verklaarde hij persoonlijk met den gezant van zijn land bekend te zijn, terwijl hij verder omtrent zijn persoon zoodanige inlich tingen gaf, dat de luitenant van politie er tegen opzag hein te doen visiteeren eu hein dus liet heengaan, onder opmerking dat er bij de beide beschuldigers eene vergissing moest hebben plaats gehad. Den volgenden echtend ontving de hoofd commissaris van politie een brief van den door den vreemdeling genoemden gezant, die zich over het gebeurde beklaagde en nadere op heldering verzocht. Dientengevolge besloot ue rechter van instructie, aan wien inmiddels de zaak in handen was gegeven, ten huize van den vreemdeling (in zake van een aanzienlijk hotel, onder de Linden) met de beide beschuldigers en de daine een nader onderzoek te doen. Daar nu de beide ingezetenen, algemeen geachte per sonen) alstoen hunne eerste verklaringen onder eede bevestigden, is er onder goedkeuring van den bedoelden gezant een rechterlijk onderzoek ingesteld en kon de vreemdeling alleen tegen borgstelling eener som van t5,ooo mark voor- loopig op vrije voeten worden gelaten. Da heer Boonkamp, onlangs sprekende in eene bijeenkomst van deatd. Loosdrecht van het Utrechtsch genootschap voor laodboiw en kruidkunde, wees o. a. op eenige algemeon in zwang zijnde verkeerdheden bij het tooberijdan onzer spijzen. Alleen zij, die do aardappels zoo dun mogelijk schillen, kunnen aard appels schillen*, reide de heer B., want schilt men zo dik, dan neemt men eene goede hoeveelheid zo f meel mee, die juist onder het dunne opporhnidje het meest gevonden wordt. „Zal men de aardappelen koken, doe er dan zooveel water op, dat de bovenste droog liggen, en doo er geen zout bij vóór zij goed ko ken.* Ingeschreven van 7 tot en met 10 Maart 1879. Geboren. Ilendrica Margaretha dochter van Johannes Bakker en van Margrieta Maria Out. Ondertrouwdgeene. Gehuwd, geene. Overleden. Klaas Groen oud 32 jaren, zoon van wijlen Jan Groen en van Grietje Marees, Ingeschreven van 3-IO Maart 1879. Geboren 2 Maart Antje dochter van Cornelis van Tiel en Wi'lemje Pluimgraaf. 6 dito Elizabeth dochter van Jan Rood en Antje Iloogeboom, Ondertrouwd geene Gehuwd, geeue Overleden, geene De redactie vereentrjt zich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken Mijnheer de uitgever. Het schrijven van A. J. Visser, directeur van «Eendragt maakt magt" te Barsingerhorn, geeft mij aanleiding U nogmaals 0111 eenige plaats ruimte te vragen. Mijn vorige schrijven schijnt dat jonge mensch nu eenmaal het denkbeeld te hebben gegeven dut ik uit persoonlijke haat schreef. Hij moge zich achter dit masker verschuilen, omdat dit gemakkelijker is, dan de bewijsgronden te weder leggen, die door mij zijn aangevoerd om aan te toonen dat de deelhebbers leelijk schade lijden het Credielder zaak wordt er niets beter door. Volgens art. 3 van het reglement betaalt men 's jaars f 2.60 daarvan gaat af 78 cents salaris en bodeloon (art. 18) voor het overblij vende bedrag van f 1.82 worden manufacturen gekocht en deze verdeeld of verloot. Art. 2 noemd dit eene gemakkelijke wijze om in het bezit te komen van manufacturen. De Directie moge dit werkelijk meenen, maar wat kost dit gemak niet veel aan de deelnemers. Weten de deelnemers dit? Ik geloof niet dat er veel onder zijn, die ooit nagerekend hebben en tot het resultaat gekomen zijn, dat wanneer er 2000 leden zijn, ad f 2.60 dit een bedrag uitmaakt van f 5iOO dat aan salaris en bodeloon daarvan afgaat aooo maal 0.78 fi56oalzoo bijna een derde der inleggelden. Wanneer nu een bij de verdeeling voor f 5 aan goed ontvangt, dan zijn er negen die hoogstens voor f I-47è aan waarde kunnen krijgen. Het gemak waarmede men aan manufacturen komt, weegt niet op tegen de schade, welke 9/10 gedeelte der deelnemers moeten lijden om één tevreden te doen zijn. Het verwondert mij steeds, dat dergelijke inrigtingeu niet vallen onder het bereik der wet. Sic. Alkmaar 8 Maart. Aangev. 5 Paarden f 80 a 350 18 Koeien f 90 a 205, 102 nucht. Kalveren f 4 a 17 803 Schapen f 23 a 33, 4 Lamnnron 10 a 190 magere Varkens f 10 a 16, 224 Biggen f 5.a 9. 6 Bokken en Goiten f3 a 6, k. Bokjesct., Boter per kop 0.90 a 100 ets. HOORN, 8 Maart. 2 hl Tarwe f 10 hl Rogge Oovst f 7.bl Haver f 5.50; op monster verkocht: Mosterdz. f 19.a Karwijzaad 17 25 a f Boouen: Witte f 15a Bruine f 14.Paarden f 8. Duiven faangevoerd 11 heet, Erwten Grauwe Groene f 16. Witte groote f 9 a Vale f 16. aangevoerd hl. Aardappelen f a 4.per heet 1495 Kop boter, per kg. 1.30 a 1 50; 90 Kippen van f 60 tot 2.3200 Kipeieren 4.a 4 60 per 100 stuks. Eenden f a dito Eieren f per 100 st ks. Vee 17 Paarden 50 fa 120; Koeijen f a 95 Kalveren f 5 a 20 500 Schapen f 17 a 30. Lammeren fa120 Varkens f 7 a 16 31 iüeugen f25 a 45; 400 Biggen f 3.a 6.—; Bokken f a Geiten f a Pui-me rende 11 Maart. Kaas: aangevoerd 37 stapels kleine f33.- stapels middelbare f a Boter f 1.20 a 1.30 per kg. Eijeren Kip- f 3.75 f 4.—; Eenden f 4.per 100 st. 132 Runderen, handel vlug en de prijshoudend; 15 paarden; 94 vette Kalveren f ,70 a .90 per Kilo vlug; 342 nuchtere dito f 4 a 12 per stuk, vlug; 26 vetto Varkens 46 a 56 ct per kilo, vlug: 25 magere dito fl2a 25 stug, 279 Biggen f 3 a 6. stug, 844 Scbapon, Ganzen f a haudel vlug, prijzen matig. Heden overleed, in de gemeente Zijpe, aan de Burgervlotbrug, na een kortstondig lijden, op 23 jarigen leeftijd mijn geliefde behuwd zoon KLAAS GROEN, diep betreurd door zijne moeder en mij. C. DE BOER. Schagen 7 Maart 1879. Te bevragen bij K. BLOM te Schagen. notaris te Winkel, zal op Woensdag 19 Maart 1879, des vooriniddagj ten 10 ure, op de plaats van Mejufvrouw de Wed. C. DEKKER te inkel 46 wagens best gewonnen Hooi, 3 Gelde koeijen, 1 bruin Paard oud 8 jaren, I Boerewageu, 1 Speelwagen op veeren, en verdere Boeren en Bouwgereed schappen, een klamp Mest en Stroo, benevens eenig Huisraad en Inboedel. notaris te Winkel, zal op Dingsdag 1 April 1879, des middags I ure. in ile herberg vHet bruine paardvan JACOB HEMMER, nabij het station ;n de gemeente Anna Paulowna 1. Een HUIS en een perceel BOUWLAND, te Anna Paulowna,'aan de Kromme togt, kadaster sectie R, uos. 863 en Io5o, te zamen groot 2 hecta-en, 20 aren, a3 centiaren, benevens liet regt tan erfpacht op 44 aren grond met het daarop staande buis te Anna Paulowna, nabij de Kleine Sluis, kadaster sectie L, no. 651 eu 652, zamen groot 44 aren. Ëehoorende tot de nalatenschap van C. SCHRIEKEN en zijn acbtèrgelateue weduwe N. HOPMAN. 2. Een HUIS en ERF, te Anna Paulowna, ka- kaster sectie L, no io38, groot 10 aren. nabij het station, eigenaar P. KUIPER, wordende dit perceel alzoo niet op 18 Maart 1879 verkocht, zoo als is aangekondigd. 3. Een perceel LAND te Anna Paulowna voor meld, groot ongeveer 4 hectaren70 aren belend niet den Heer F. Romar, en een ge deelte uitmakende vau de kadastrale perceelen sectie R, no. 3a en 692, groot 9 Hectaren. Behoorende tot de oatenschap van SIJTJE KIEVIT, weduwe H. KRANENBURG. 4. Twee HUIZEN' en ERVEN, gelegen in deu Leeuwenkuil, nabij het station te Anna Pau lowna kadaster sectie L, no. 1074 en 1073, groot 12 aren, 70 centiaren en io53, groot 27 centiaren. Eigenaar de Heer I. SLOOTEMAKER te Oudkarspel.

Schager Courant | 1879 | | pagina 3