Gemengde berichten. De erfgenaam van Hornegg. vraagstuk om een persoonlijk gouvernement te hervormen in een regeering waaraan het volk deelneemt. Wordt ontijdig het persoonlijk gouvernement omvergeworpen dan blijft niets anders over dan regeeringloosheid en er zijn verschijnselen die voor Rusland eene dergelijke toekomst doen vreezen. Misdaden als die welke nu plaats hebben, verhaasten haar. Zij bederven wat nog goed is maar vernietigen ook zichzelf Laat ons hopen dat bet laatste gebeurt vóór dat bet bederf algemeen is geworden. SCIIAGEN a2 April 1879. Zaturdag avond werd in de Landbouw Sociëteit Ceres alhier, eene soiréc variée gegeven, die zeker eiken bezoeker zeer zal voldaan hebben- Afgewisseld door muziek van de marine werd door een paar heeren dilettanten nevelbeelden vertoond. De voorstelling was'zeer verrassend en gaf veel schoons te aanschouwen. Na afloop Volgde een geanmimeerd bal, dat tot in den laten nacht duurde. Uit Onderdendam wordt ons gemeld Heden namiddag zonk hier in het diepe Boterdiep de stoomboot Hunsingo, komende met eene rijke lading koopmansgoederen en vee van •Groningen, met bestemming naar Zoutkamp. De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden in de zware bovenlading, waardoor de boot kantelde en in een oogenblik onder watar zat. Gelukkig dat een turfschip in de nabijheid lag 0111 de passagiers op te nemen; ware dit niet het geval geweest, dan zou bet bepaald menscben- levens hebben gekost; nu kwam er alleen hoornvee bij om. De lading is men bezig te bergen; de schade is zeer groot. Het aardappelen pooten langs den lJsselkant is in vollen gang. De wintergranen staan uitne mend, terwijl boven bedenking alle winterge wassen door strenge koude en gevarieerd weder niets geleden hebben. Vee loopt hier en daar reeds in de weide. Een inwoner van Mogador in Marokko hangt een ontzettend tafereel op van de gevolgen van den hongersnood, die sedert eenigen tijd in het land heerscht. Duizenden menschen, die er als geraamten uitzien, zijn van alle voedsel verstoken. Het vee, het gevogelte en andere dieren sterven in groote massa,s. De hongerige honden werpen zich op de menschen om ze te verscheuren" Te Mogador alleen, een plaatsje met ongeveer 2000 inwoners, werden reeds i3oo personen de slachtoffers dezer in razernij verkee- rende dieren. In de Jodenwijk ongeveer een vijfde van de inwoners bestaat uit Joden gelijken de huizen hospitalen. Het Berliner Tageblatt vermeldt een aller zonderlingste gebeurtenis waarvan, volgens hem in een dit jaar gehouden congres van chirurgijns mededeeling werd gedaan. Een man te Leipzig had een schot door de huigbekonien, ten gevolge waarvan dit lichaamsdeel geheel was verpletterd zoodat zijne spraak hoogst onduidelijk werd en hij niet dan met moeite spjjs tot zich kon uemen Ten einde raad begaf hij zich naar de professor XXXVI. „Ik ben er ver vandaan u dat kwalijk te nemen en stem u alles toe, maar wil u zeggen, wat'u ook om trent dat door u aangeroerde punt volkomen kan ge ruststellen. Denk, dat ik alleen in mijn eigen belang handel, dat het niet dikwerf een man te beurt valt, een wettigen erfgenaam aan een vorstenhuis terug te schenken. Dat de oplossing van zulk oen vraagstuk natuurlijk met al het loon, met al de voordeelen voor zijn later leven meet verbonden zijn, die de geluk kige daarvoor kan en wil eischon dan, gravin, zult gij over de offers, die ik u zonde kunnen brengen en die gij aarzelt aan te nemen, gerustgesteld zijn. Is dat niet zoo „Het is zoo,* zeide zij, „met die gedachte zal ik mij geruststellen.* „Wat is de wereld toch zonderling,* riep Max uit, „dat het ons geruststelt te denken, iemand die jegens ons hulpvaardig is, handelt niet uit begeerte, om ons van dienst te zijn, maar uit eigenbelang maar laat ons daarop niet terugkomen en laat dit onder werp afgehandeld zijn Ik heb derhalve uwe volmacht, ora naar de residentie terug te keeren en daar verder een onderzoek in bet werk te stellen Zij reikte hem ha:e hand. Zij bloosde een weinig en zag nu met een blik, zoo vol oprecht vertrouwen tot hem op, dat hij zijne bittere opmerking er voldoende door kon bean.woord rekenen. Teen zeide zij glimlachend: „Welke volmacht van mij hebt gij noodig, gij handelt immers in uw eigen belang „Zeker, geheel alleen in mijn eigen belang!* zeide hij tbans, halt ironisch, hall ontroerd „en ik denk er Diet in do verste verte aan, welk gewicht de zaak voor gravin Leonore Steinbnrg heeft!* Toen maakte hij eene diep© buiging, daar gravin Leonore zich omkeerde, om te gaan. Tbicrsch, daar ter stede woonachtig, die hem een stuk uit den wang sneed dit stuk in de keelholte aanhecht» en langs dien weg de man redde. De wonde in de wang genas eveneens geheel door de goede zorgen van den geleerde en weldra was de patiënt weder even welgemoed als vroeger. Eenigen tijd later werd die stemming echter eenigszins verstoord door eene aanhou dende jeuking op de plaats, watu- bet nieuwe lichaamsdeel zich bevond. Spoedig werd de oorzaak duidelijk: de nieuwe huig had bare oude functiën weder opgevat en prijkte thans met een fraaien baard! Professor Thiersch werd weder geraadpleegd. De geleerde vond bet verschijnsel zeer begrijpelijk en gaf hem den eenvoudigen raad zich 0111 de vier weken de buig te scheren, een raad dien de patiënt sedert dan ook getrouw opvolgt. De politie in Rusland laat, vooral op liet platteland, veel te wenscben over. De boeren oefenen nu, in navolging van't geen in sommige Staten van Amerika gebeurt, lynch justitie. Een boer uit Ruschschewo stal een koe, maar werd door den eigenaar achterhaald. Deze bond den dief en riep toen de buren bij elkander, om te beraadslagen wat zij met hem doen zouden. Men besloot hem een dracht slagen toe te dienen en met een hamer de vooitanden weg te slaan als berketmingsteeken. Toen de executie bad plaats gehad, viel dit zoo in den smaak van de boeren, dat besloten werd voortaan eiken veedief, die men machtig werd, aldus te straffen. Men vindt in Rusland dergelijke zaken volstrekt niet buiten den regel, en de justitie laat ze toe. Dezer dagen werd te Groningen een machine om straat te vegen beproefd, die zeer goed aan bet doel beantwoordde. De machine, Engelsch fabrikaat, bestaat uit twee wielen, wier aldoor een tandrad de beweging overbrengt op een kroonrad, dat een langen cilindervormigen borstel doet ronddraaien. Zij kan door één werkman worden bediend en veegt ongeveer 12,000 M3 per uur schoon. Meer dan 3o,ooo vellen van nuchtere kalveren zijn in 't eerste kwartaal van 1879 uit de noordelijke provinciën van ons land vervoerd. Het is een feit, dat in die streken bet vleesch van die diertjes tamelijk algemeen als een niet ongeschikt voedingsmiddel wordt aangezien en verbruikt, doch een gedeelte van het 3o,ooo tal Zal toch wel in worstvorm zijn weg naar andere provinciën hebben gevonden. Zondag is de stoombargedienst tusschen De Rijp en Wormerveer, onder directie van den Heer J. Pot, te Alkmaar, in werking getreden. Door dezen diensten dien van den Heer Hosman, te Alkmaar, is liet verkeer tusschen De Rijp en Amsterdam zeer gemakkelijk geworden. Dagelijks, des Zaterdags uitgenomen, kan men nu meermalen van De Rijp naar Amsterdam en omgekeerd gaan. Op de Beestenmarkt te 's Gravenhage liep gisteren een elfjarige knaap, die een paar flesschen moest bezorgen. De knaap bad bet ongeluk te vallen, de flesschen braken en bet scherpe glas trof den ongelukkige in de zijde en sneed een slagader door. Voordat genees kundige hulp aanwezig was, had de knaap, tengevolge van bet hevige bloedverlies, reeds opgehouden te leveu. „Voor go vertrekt, spreken wij elkander toch nog wel in de bibliotheek," zeide zij en toen met rasschc, zachte schreden zich verwijde/end, liet zij hem alleen. Max bleef aebter. Eerst dacht hij er over na, onder welk voorwendsel hij den vorst om een verlof zoude vragen. Het moost do eene of andere gebeurtenis in zijne familie zijn, die hem terugliep en van dien aard was, dat hij geruimen tijd in de stad kon blijven, En toen, terwijl hij eveneens de bibliotheekzaal verlaten had en naar zijne eigene kamer gegaan was, viel het hem in, dat hij, om in de stad den toegang te vorkrijgen tot de nagelaten papieren van dokter Hagen, wel zou doen, zich van eene bijzondere aanbeveling aan mevrouw von Schels te voorzien, omdat bij niet durfde hopen bij haar juist bijzonder welkom te zijn. Leonhard Kom bad hem wel is waar bij baar geïntroduceerd maar hij had zich, zooals hij ook openhartig aan zjjn vriend had gezegd buitengewoon aangetrokken gevoefd, noch door haar zeiven, noch door haren kring. 'Daarom had hij zelfs niet eens, toen hij de residentie verliet, een kaartje bij haar afgegeven. Dat speet hem nu zeer. En daarom besloot hij, aangezien Leonhard Korn niet in de stad was en dus niet als middelaar kon optreden, den ambtman Hagen daarom to verzoeken Toen hij aan de theetafel do gravin weder ontmoette, vond hij gelegenheid, zonder dat het gehoord werd door de heide heeren, die bij den hard triktrak zaten te spelen, om haar dit te zeggen. „Vraag den ambtman er niet om," antwoordde zij. „Hij is er de man niet naar, om zonder erg zoo iets op te nemen en zonder zwarigheden te maken aan uw verzoek te voldoen hij zou, voor hij vrede met de zaak bad, alles willen uitvorschen en navragen, niet uit wantrouwen, maar dat is zoo zijne gewone wijze van handelen, om de zaken van den moeielijken kant en omstandig op te vatten. Vraag er liever zijn broeder, de fabrikant, omdie is veel beter in staat om ecne eenvoudige zaak, eenvoudig op te Uit den Helder meldt men, dd. 18 April, aan het U. D. Van tijd tot tijd wordt uit ver schillende plaatsen van ons Vaderland het ver bazend aantal kroegen opgegeven, die helaas bewijzen hoe hopeloos de strijd is door afcehaf- fïngs-en matigheidsgenootschappen tegen die maatschappelijke pest reeds zoovele jaren gevoerd. Als een bewijs, dat die woekerplanten ook hier wellig tieren, kan dienen, dat in deze gemeente zijn 345 slijters, koffiehuis-, kroeg en sociëteit houders, dat is 1 op 85 ingezetenen. En zon derling naarmate de gemeente stoffelijk achter uitgaat, verrijzen er nieuwe uitspanningslokalen die onder de argeloozen titel van Cafe.s» bet verderflijke heulsap aanbieden. Wij zouden een kroeghouder kunnen noemen, wiens woning aan een -Jijter toebehoort en die, volgens huurcontract verplicht is zijn jenever bij dien buisbaas te koopen. Die kroeg wordt bezocht door weinig of geen belasting betalende anibacbtsof sjouwerslieden, en toch wordt daar zooveel aan gewone borreltjes vertapt, dat de slijter (eigenaar van hel buis) een zuivere winst van f 15 a f20 wekelijks in do zak steekt. In bet aanstaande jaar moet, ingevolge de wet, de plaatselijke accijns op hetgedistileerd hier geheel ofgedeeltelijk worden afgeschaft; de echte proevers verkneukelen zich bij voorbaat. Indertijd werd bij de directie der rijksaccijnsen te Amsterdam de naïve vraag gedaan, of men te Helder de straten met jenever schrobde. (Historisch). Door de Commissie voor de inrichting tot opleiding van ziekenverpleegsters te Amster dam, is gisteren voor hel eerst het examen ter verkrijging van bet diploma van verpleegster afgenomen. De candidaat, mej. A. Broekineijer. slaagde. Don 3den Mei aanstaande zal bet hotel Willem Rarents te IJmuiden feestelijk geopend worden. Een Militaire kapel zal gedurende den dag door muziek bet feest opluisteren en des avonds dansmuziek uitvoeren. Onder de gemeente Rudel nabij Eindhoven woedde deze week een hevige brand, die een geheel landbouwersbedrijf in de ascli legde. Een groot gedeelte van den inboedel, zoomede de geheele voorraad granen, hooi en stroo werden een prooi der vlammen. Een os, drie koeien en zeven schapen kwamen in het vuur om- Het buis eu de inboedel zijn tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Maandag den 21 dezer, des middags ten j 2 ure deden H. H. de Koning en Koningin, hun plechtigen intocht binnen Amsterdam; terwijl 11. II. M. M. van bet station van den Rijnspoor naar liet paleis reden, werden op tal van plaatsen aan de Koningin bouquetlen aangeboden of bloemen in bet rijtuig gestrooid Rij bet weeshuis de Oranje-Appel» der doopsgezinde gemeente bief de muziek der vereeniging »Caeciliaeen nationaal koraal aan, en bood een der kleinste kinderen, door den weesvader gedragen, II. M. een bouquet aan. Ook aan bet Instituut tot onderwijs van blinden, dat eenvoudig en smaakvol was getooid, stond eene deputatie, bestaande uit de heeren: prof. J. van Geuns, voorzitter, prof. C. J. Matthes en J. 11. Meijer, directeur, benevens de twee oudste der mannelijke kweekelingen II, G. Koster van Hellevoctsluis en W. Van Dalen van Brakel, en de vrouwelijke: Trijntje Stapel van Berkbout en Willetnina Van Dee van Sprang, benevens nemen." „Maar ik ken den fabrikant niet." „Breng hem dan oen bezoek hij zal u zeer vriendelijk en voorkomond ontvangen hij is een zeer beschaafd on innemend man. Gij zult dan ook zijne dochter Elisabeth loeren kennen, een zeer beminnelijk jong meisje. Vroeger bezocht zij mij van tijd tot tijd, maar nu sints lengen tijd niet meer. Zeg baar dit mij dat zeer heeft gespeten. En dat haar oom, do ambtman, een rechte buffel is hij geeft mij nooit eenig antwoord, dan een ontwijkend eu togen zijn zin, wanneer ik hem naar Elisabeth vraag." „Hot schijnt, dat de broeders op een gespanueu voet leven," viel Max in. „Waarom „Ja. dat moet het geval zijn ik heb er ook over hooren spreken. Waarom? Misschien „Gij spreekt niet uitl* „Ik weet niet of ik het geheim van die goede Elisahoth zoo maar mag verpraten Maar het is misschien be ter, indien gij morgen naar Bruckhorst gaat, dat gij er de verhouding eenigzins kent. Elisabeth bemint ha ren neef Ludwig Hagen ik hob dat kunnen opmaken uit losse woorden, die zij zich liet ontvallen, ofschoon zij mij nooit rechtstreeks in haar vertrouwen heeft genomenzij bemint hem, maar zonder hoop „Beantwoordt Ludwig Hagen die liefde niet Gravin Leonore schudde bet hoofd. „Ik weet het niet" lk heb dat niet recht begre pen* ,'t Kwam mij voor," antwoordde Max, -dat Lud wig, toen ik onlangs van een bezoek in Bruckhorst sprak, zeer bereidvaardig was, mij derwaarts te ver gezellen, terwijl de ambtman in stilte toornig schoen te worden, door het aanbod van zijnen zoon." „Het meest waarschijnlijk," merkte de gravin daar op aan „schijnt mij de verklaring, dat de rijk ge worden fabrikant zijne dochter zij is zijne eenige, hij heeft behalve haar twee zonen, maar slechts ééue dochter niet wil geven aan een jong mensch

Schager Courant | 1879 | | pagina 2