WIJNMlNTOOft. FIJNS SISMli KOFFIJ k THEE. Openbare terechtzitting; gehouden doo r het Kantongerecht te Schagen op Don derdag 24 April 1879. M ark tber ich ton Ondertrouwd Ondertrouwd Advcrtenticn. TABAK, g M. 15. SCHKKLBEKS, in de H0IP B, 118 te SCHAGEN Singer- en ander© hand en trapnaai- machines. Goederen volgens matt worden spoedig goleverd. Schagen D. Kruit. Een man die een biervaatje bij zich droef» werd door de verdachte houding die bij aannam door de politie aangehouden. Hij beleed dit vaatje op aen Dam voor «jen bierhuis te hebben weggenomen oin dit voor een zeker «doeleinde in te richten. Hij had geen doorloopend privaat .Zult ge er goed aan denken? Belooft ge mij stellig het niet te vergeten?» »Ge kunt er vast op rekenen.» «Zoudt ge g«»n knoop in uw zakdoek leggen? Het zou mij zoo erg spijten als liet je dezen keer door het hoofd ging.» .Mijn 1 ieve vriend, wat zou het beljien,» klonk het antwoord, op weemoedigen toon, terwijl er een zakdoek uit den zak werd gehaald, »zie eens, er zitten reeds drie knoopen in en ik weet mij volstrekt niet meer te herinneren waarvoor.» De beroemde kina kreeg haren naam van de eerste F.uropeaahsclie vrouw, die er d«or genezen werd; namelijk van de gravin de Cliin- con, gemalin van den onderkoning van Peru (l638). Anderen leiden den naam echter af van bet peruaansche woord Quinquina fbast). De Indianen hadden reeds lang bare geneeskracht aangewend. Een van hen, die verliefd was op de dochter des gouverneurs en het meisje zag wegkwijnen offerde zijn patriotisine aan zijne liefde en gaf het meisje heimelijk quinquina in; men bespi- «nneerrle zijne gangen en zijn geheim werd ontdekt. Toen graaf Cliackon in l6jo naar Europa terugkeerde, nam hij eene groote hoe veelheid van dezen bast mede. Zijne gemalin deelde het poeier aan verscheidene zieken in Europa uit, die het met goed gevolg gebruikten Hierdoor verkreeg hij den naam van gravinnen- poeder. Daar het later veel door de Jezuiten werd uitgereikt, noemde men het Jezuitenpoeder en daar dezen in 1649 eene groote hoeveelheid naar Home zonden aan den kardinaal Eugo, die het aan de armen gratis uitreikte, maar door de rijken met goud liet betalen, ontving bet den naam van kardinaalspoeder, liet kreeg tin in geheel Europa eene groote vermaardheid vooral in Engeland. Tusschen 1671 en 1681 koste in Parijs een dosis kinapoeder een Louis «Por. In 1676 kocht Lodewijk XIV van een Engelschman, Talbat, het geheim af, die met dit poeier den dauphin had genezen, en eerst sinds dien tijd kreeg men in Frankrijk de kina als bast. Destijds was zij echter nog 7.00 zeldzaam, dat een pond ongeveer 100 Louis d'or gold. De kinaboom is een prachtige boom, die in tropisch Zuid Amerika aan de oostelijke helling van het Andes gebergte op eene hoogte van 2 ii 8000 voet uitgestrekte bosscben vormt. In Engelsch Indië en in den laatsten tijd ook op Java worden eenige soorten aangeplant. Voor de beste wordt gehouden de Koningskina, die in Bolivia groeit en den gelen kinabast oplevert, verder heeft inen den bruinen en den rooden kinabast. Vroeger gebruikte men algemeen den tot poeier gebrachten bastthans echter heeft men ecu middel gevonden om er de chinine uit af te scheiden. Men heeft hierdoor natuurlijk later de gelegenheid de juiste boeveelheid aan te wenden. Een middel om de kina als koortsmiddel te vervangen heeft men nog niet ontdekt, of-choon wel voor een veertigtal jaren bij ons te lande de kalmuswortel t«^;en koortsachtige aandoeningen werd gekauwd. V eroordeeld: J. D. en T. B. beiden te Barsingerhorn, wegens verzuim als spuitgast te Barsingerhorn om tegen woordig te zijn bij het beproeven der brandspuit ieder tot eene geldboete van f 2. subsidiair <*én dag gevangenisstraf voor elk. B. K. te Zijpe, W. K te Callantsoog en J. B. te Schagen, wegens oveitreding alsvoren, ieder tot eene geldboete van f 1.subsidiair één dag gevangenisstraf voor elk. G. G, P. M. en C. H. allen te Anna Paulowna wegens afwezigheid alsdienstpligtige bij de brand- dienst ieder tot eene geldboete van f 2. subsidiair één dag gevangenisstraf voor ieder. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. P. v. d. B. en J. T. beiden te Zijpe zijn vrijgesproken van de bun te laste gelegde bo vengenoemde overtreding, inet veroordeeling van den Staat in de kosten. SCHAGEN, 24 April, aangevoerd tor markt waren heden als volgt: 10 paarden f 50 a 450; veulens a 15 ossen 160 a 220; 20 stieren 170 a 190 170 gelde koejjon magere 140 a 230, 25 vette di.o 220 a 290; 30 kalfkoejjon 160 a 190; 40 vaarseu 130 a 150; 25 graskalveren 70 a 100; 30 nuchtere kalveren f 4 a 11 rammen a 960 schapen magere 20 a 32. idem vette a overhouders a lammeren a 10 bokken en geiten 1.a 10. 16 varkens 10 a 16; idem vette a 50 biggen 3a 6.10 konijnen —.10 a .60; 50 kippen 0.75 a 1.50; eenden a duiven a ganzen a zwanen f a 275 kilo boter 0-93 a 1.06; 40 kilo kaas 30.a 35.- 700q stuks kipmjoren 2.50 a 2.75; 6000 eendeijren 3.60 a 3.65 KOOHNBEUBS »CERES" f 6.a 7.50. per Hectoliter. 9.- a 12.- 5.- a 5.50 7.75 a 8.25 4 50 a 6. i) a 11 al3.— Rogge Tarwe Garst Chiv. Haver Wi: te Boonen Bruine Citr a Paarden 7.50 a 8. Graauwo Erwten ,11 a 14 Groona a Vale a Kar weizaad 17 a 17.50 Moosteidzaad rood a AMSTERDAM, 25 April. De prijzen der aardappelen waren lieden als volgt: Gold. ronde Wolkammers i f a dito Eng. f a Zecuwsche Spuischr Jammen f3.25 a 4.75 Zoeuwsche Ftakkeesche dito f 2.20 a 3 60, Zeeusche Fransrho dito f 2.10 a 2.20, dito Pooters f 1.40 a 1.50, Friesche Francker Jammen f 2.90 a 4.Friesche Dokkummer dito f260 a 2.80, dito Enge'schi f 2 50a 2 60, Bovenmaatscbe Blanke f a Saksische f' 2.50 a 3.30; Handel woinig. HOORN, 24 April Kaas: Tor waag gewogen 182 stapels, wegende 47590 kilo. Hoogste prijs; kleine Hooi-f 33.50; id. Gras-f Commissie id. f per 50 kilo. DIRK GEEL en MAARTJE KRANS van Schagen. Koluorü, 26 April 1879. 6a3S REINDERT MANTEL weduwnaar van Saartje Bakker van Schagen en NEELTJE STAPEL, weduwe van Willem Dekker. W f n k e 1 den 26 April 1879. 6227 Eenige kennisgeving. Een gerenommeerd Huis in Bordeaux Hur- gerclandisie, in Holland gunstig bekend, wenscht zijne zaken uit te breiden, en vraagt AGENTEN voor den verkoop tegen provisie, die bunne orders zouden garandeeren. Zeer gunstige voor waarden. Het Huis waarborgt de goede kwaliteit der Wijnen. Brieven franco met opgave van referenties aan den Chef van bet Huis, thans in Holland, onder letters ZP bij NIJGH VAN DITMAR, Rot terdam. - 6237 die hem wellicht menigen goeden raad kon geven en in elk geval hem met zijne levenservaring van groeten dienst zijn. Hij had het karakter van zijn broeder, den geneesheer, gekend, wellicht diens vertrouwen bezetenmisschien was bij door hem ingewijd in het gebeele geheim. En daarom begon hij peizend den rook zijner sigaar uitblazend en slechts werktuigelijk luisterend naar hetgeen de fa brikant op het oogenblik hem vertelde, eindelijk „Gjj hebt mij daareven, toen wij de oude ridders, bekeken, die in de kloosterkerk geknield lagen boven hunne graven, gevraagd, of ik de namen van dia strenge oude hecren in het archief van den vorst hob gevonden Het zou u belang inboezemen, eens iets omtrent huu leven en hunne daden gewaar te worden. Ik kan u daaromtrent slechts weinig opheldering geven, daarentegen zon ik u gaarne spreken over iets anders, dat ik in het atchicf heb gevonden. Ik moet echter op den voorgrond stellen, dat ik daar mede in zekeren zin e.ne plichtverzaking bega, omdat ik geen last van den vorst heb ontvangen, mij over hetgeen ik in zijn archief vindt, tegenover anderen uit te laten. „Ik begrijp n,* zeide de fabrikant, hem toeknikend »gÜ verlangt mijn woord, dat ik zal zwijgen over hetgeen gij mij wilt raededeelen." „Dat is in ierdaad de bedoeling mijner woorden 1 antwoordde Mas. „Maar omdat ik niet weet, wat het onderwerp is, waarover gij mij wenscht te spreken, kan ik u zulk eene belofte niet geven.* „Gij zult mij die later geven,4 antwoordde Max glimlachend, „wanneer gij tot inzicht' zult gekomen zijn, dat het mogelijk is, dat stilzwijgen daaromtrent ook in bet belang van nwen naam, althans van dien van <»u zeer 11a verwant familielid is!" „Aan den naam lener mijner verwanten? riep do fabrikant uit en spitste de ooren. „Van den naam van uwen oterleden broeder,den geneesheer!* Voorspoedig bevallen vaneen welgeschapen dochter G. VAN DEIl WAL HOMGH. Schagen, 25 April 1879. 6225 „Gij maakt mij nieuwsgierig, dokter,* zeide de heer Hagen, terwijl hij achterover ging liggen in zjjn rieten stoel en Max met groote oogeu aankeek. „Uw broeder, hernam deze, „was lijfarts bij do reeds sedert jaren van den vorst, gescheidene eerste vrouw, van de vorstin Leopoldine, van zich zelve eene prinses Polanca „Dat is zoo, zij was oeno geboren prinses Polanca, eene verkwistende en weeldcrigo vrouw, met Slavisch bloed in hare aderen, van die soort, wier gemoed zwak, maar wier zinnelijke natuur sterk is we kennen die Poolsche en Rumeensche dames 1 Na een huwelijk van twee jaren stemde de vorst toe in eene door haar gewenschte scheidingmen wilde zelfs zeggen dat hij die scheiding had gewenscht, omdat zijn huwelijk kinderloos was gebleven; maar beter onderichte personen willen weten dat de vorstin de scheiding begeerde uit hartstocht voor een v roe geren minnaar, die haar verlaten en daarna zich weder tot haar gewend had en dat de vorst slechts zeer, tegen zijnen zin en niet dan met moeite daartoe zijne toestemming zoude bebbe i gegeven „En juist daarom," viel Max hem in do rele, „om de toestemming van dou vorst te verkrijgen, zalmen, zal de vorstin voor hem en do gehe. le wereld ver borgen hebben gehouden, wat zij voor haren geneesheer niet verborgen kon houden dat haar huwelijk aan een prins het leven geschonken heeft, die thans van Gods wego en krachtens zijne geboorte als erfprins op Ilornegg behoorde te zitten....* „"Wat riep de fabrikant verschrkt uit „wat zegt gij daar? Hoe weet gjj dat, hoe kan zulk een gerucht tot u zijn gekomen dat feit is immers volkomea oug -loofelijk 1" „Het klinkt voorzoker ongeloofelijk maar het is waar. Doch ik zie da' het u geheel onbekend is, dat uw overleden broeder u nooit eenige zinspeling daarop heeft gemaakt „Nooit, nooit 1* „lk hoopte het iu de hoop, dat ik bij u hul| Bij de ondergeteekende te verkrijgen van af f 12.tot f 80.per mille. van af ƒ0.20 tot en met f t.per halve kilo en echte kwaliteit Ontvangen de nieuwste stoffen voor HEEREN- en KIN D E RCOSTU M ES, DASSEN BOORDEN MANCHETTEN, HOE DEN en PETTEN. De nieuwste modellen ZOMERMANTELS, van af f7.tot f3o.0235 /oude vinden in mijne uasporingen naar het verdwenen kind, ben ik over de zaak begonnen tegenover u u „Ik ben u zeer dankbaar daarvoor dat gij mij deze mededeeling hebt gedaan, antwoordde de heer Hagen „maar ik moet u bekennen, zij raakt den gooden, eerlyken naam van mijnen broeder Arnold, den geneesheer, van zoo nabij, dat ik voor alle dingen u vragen moot om opheldering, wat u reden geeft, zoo bepaald uwe bewering uit te spreken Omdat ik haar heb uitgesproken moet ik baar natuurlijk rechtvaardigen," antwoordde Max. Hij deelde nu in korte woorden mede, wat hij had uitgevorscht'; het tooneel tusschen gravin Leonore en Albrecht Bernswald, dat hij beluisterd had, verzweeg hij natuurlijk; hij bepaalde zich alleen daartoe, dat hij ver telde wat hij iu hut archief had gevonden, de ophelderingen, die hij in het veerhuis had verkregen en dat gravin Leonore hem bad veroorloofd, een verder onderzoek in het werk te stellen. Do lieer Hagen luisterde zeer getroffen naar zijne woorden. „De zaak heeft iets, dat mij geheel en al van streek brengt,* zeide hij„na al datgene, wat de vrouw in het veerhuis n gezegd heeft en dat zoozeer het karakter van waarheid draagt,' kan ik er niet aan twijfelen, of m jn broeder Arn<ji!iMieeft zich door deze vorstin Leopoldine God weet met welke middelen laten overhalen tot eene handelwijze, waarvoor ik zelfs geone woorden kan vinden. Het is mij overigens bij zijn karakter volmaakt onver klaarbaar." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1879 | | pagina 7