Gemengde berichten. De erfgenaam van Hornegg. Men meldt ons uit Rotterdam: Men kan reeds den invloed ontwaren van liet verbod, volgens hetwelk geen bonden zonder muilkorf mogen losloopen. Het aantal langs de straten rondwarende bonden is in een oogwenk verdwenen, 't Ware te wenscben, dat dit altijd zoo bleef. Bij allen eerbied voor de voortreffelijke eigenschappen van den hond als huisdier, is bet toch niet te ontkennen, dat de vrijheden, die bet hondengeslacht geniet, in vele opzichten voor de menschen onaangenaam en lastig zijn. Daargelaten nog het gevaar te eenigerlijd door een dollen hond te worden geheten, ziet men menigmaal, dat kinderen een doodschrik op het lijf wordt gejaagd of van dames een kleedingstuk wordt gedorven, door een te kitteloorigen ofte speelzieken hond. Stoepen, deuren, manden, met groenten, vruchten, visch, eieren en andere levensmiddelen, die zoo aanstonds naar uw keuken verhuizen, worden menigmaal door een marodeerenden hond op schandelijke wijze bevuild, en dagelijks kan men op straat walge lijke tooneelen zien, die aanleiding geven lot ongepaste opmerkingen en zinspelen, ergerlijk voor voorbijgangers en in de omgeving wonen den. Uw erven en tuinen loopen zelfs dikwijls gevaar met een of ander minder aangenaam deel door losloopende honden te worden bezocht en omgewoeld. Zelfs op openbare plaatsen, in koffiehuizen, restaurants, enz., kan men door aan anderen toebehoorende honden worden lastig gevallen In één woord, de slechte ma nieren van de honden in het openbaar, maken het o. i. hoogst wenschelijk, dat het vrije ver keer op den duur voor hen althans zeer wordt beperkt en zij meer aan handen worden gelegd. Gisteren werd door den veldwachter van Hommels te Balk eene dame gearresteerd, die vermoedelijk al sedert den vorigen herfst voor oplichtster heeft gespeeld. Zij verkeerde de laatste vier weken in Hemelemer Oldephaert en Noordwolde en deed nog Woensdag jl. te Balk hestellingen hij eenige winkeliers voor de huis houding, alsmede voor de trouwplechtigheid, waarondor zelfs een brnidgomspijp, die Zaterdags daarop gereed moest zijn. Toen de leverancier er mee kwam, was de bestelster verdwenen en bleek het tevens, dat geen ondertrouw met haar had plaats gehad. I)e regenmeter te Frederiksoord gaf in April jl. 60 milimeter regen of sneeuwwater tan. Het gemiddelde cijfer van de zes vorige April maanden was 33, alzoo nu 27 meer. De burgemeester van Amersfoort heeft verboden dat tijdens de aldaar te geven voor stellingen van George Sanger, de dierentemmer zich in het leeuwenhok zal hegeven. Deze in het belang der openbare veiligheid genomen voorzorgsmaatregel ondervond algemeen bijval. Niettegenstaande de sterke daling der prijzen van boter en kaas, zijn de weilanden in de Alhlasserwaard weinig minder duur ver huurd dan iu 1 878. Alleen de hooilanden brachten aanmerkelijk minder in huur op, wegens ge druktheid in den handel en den nog grootcn voorraad van hooi. Dat de laatst gehouden verpachtingen zelfs eenige honderden guldens meer opbrachten dan iu 1878 moet hoofdzakelijk aan het schrale weder, dat weinig uitzicht op een goed grasgewas geeft, worden toegeschreven. Men schrijft ons uit Middelburg van 1 Mei: Vóór ecriigen tijd las men in verschillende nieuwsbladeu eene advertentie van Fdmond Saudox fils, 112. ure du Bac te Parijs, houdende aankondiging dat aldaar goedkoope gouden en zilveren zakuurwerken te bekomen waren, die na ontvangst van een postwissel dadelijk franco zouden woideu toegezonden. Een ingezeten dezer gemeente, die daarvan XXXVIH. „"Wie komt daar zeide hij brommend, „men pleegt aan te kloppen, voor men binnenkomt cu op dit uur is het bureau gesloten.1' „Ik kom niet zco dikwerf bij u, Heinrich, dat gij het om mijnentwil niet eens kunt openhoudeu 1* ant woordde de fabrikant. „Zoo Friedrich, zijt gij bet „Ja ik do laatste, naar het schijnt dfen gij verwaehtet,ik, uw broeder!' „Ik heb u inderdaad niet verwacht Hebt gij over zaken met mij te spreken Maak het dun een beetje, kort, gij weet, ik mott om dezen tijd naar den vorst." „Het is erg, dat gij van een broeder vooronderstelt, dat bij al'ecu om zaken tot n zou komen. Toch zult gjj om zijnentwil uwen vorst ecus moeten laten wachten, Mag ik gaan zittiu onder uw dak, of zul, leu wij eeno gewichtige zaak staande afhande len?" De ambtman wierp een verbaasden blik op hem, legde toen (elsmuls cn stok tp de tafel en ging iu d en oude lederen leuningstoel zitten, die lit 111 tot kantoorstoel diende, terwijl hij met de band op een auderen wees, die aan die overzijde van de tafel stond en waarop Ludw-ig gewoonlijk plaats nam, wanneer zijn vader hein stukken dicteerde. wilde gebruik maken, verzond in de eerste dagen van Januari dezes jaars een postwissel van f12.75 met bestelling van eeu gouden remontoir daineshorologe. Kort na de afzending van rlieu wissel las hij in een der Zeeuwsche nieuwsbladen eene waarschuwing van een inwoner van Elle woutsdijk, die reeds in de maand Octoher II- eene dergelijke hestelling gedaan, doch nimmer iets ontvangen had, terwijl zijne herhaalde brieven onbeantwoord hieven, en uit een later onderzoek was gebleken, dat hier aan oplichterij te denken viel. Was dit een treurig nieuws vooreerstgenoemden alzender, groot was zijne verbazing toen, nadat hij geruimen tijd niets meer van de zaak vernomen had, hem dezer dagen van wege de directeur van liet postkantoor alhier de postwissel werd terugbezorgd, vergezeld van het bericht dat de wissel te Parijs onbestelbaar was en de gelden alhier ter zijner beschikking lagen, die daarop natuurlijk spoedig zijn ontvangen. Er bestaat alzoo alle reden om te vermoeden dat de ge noemde firma uit eigen beweging of 0111 aan de justitie te ontkomen hare operariën heeft gestaakt. Den t Mei stond er nog veel water in het boschveld te ,s Herlogenhosch daarbij is de val uiterst gering, zoodat er weinig vooruitzigt is, dat het schraal weder spoedig voorbij zal zijn. Het vooruitzigt van den hooioogst is dus vooral voor de laag gelegen polders, niet zeer mooi Zondag namiddag, ten 2J ure, ontlaste zich boven de Stad Breda, een hevig onweder. De bliksem trof den liaan van den groote toren en sloeg daar een stuk lood af, zijnde de kam, met zulk een kracht, dat het door dak, zolder en plafond van de woning van een dame in de Torenstraat teregt kwam, juist op liet oogen- hlik dat een harer dochters zich aldaar bevond die er gelukkig met den schrik afkwam. De uitvoer van bloembollenhoofdzakeifl uit Haarlem en omstreken vertegenwoordigt gedurende de laatste 16 jaren een kapitaal van bijna twintig millioen gulden. Vooral in de laatste jaren is de uitvoer sterk toegenomen, zoodat deze cultuur zich voortdurend ontwikkelt. In navolging van andere polders is men ook te Anna Paulowna, begonnen de wegen te beplanten Voor een som van f 1000 is besteed tot aankoop van ypeboomen. Van lieverlede zullen alle wegen hiervan voorzien worden, hetgeen gewis zeker veel tot verfraaiing en veraangenaming zal bijdragen. In de N. R. Ct. wordt de volgende beschrij ving gegeven van de nieuwste manier van smok kelen van spiritus op de Limhurgsche grenzen: Vroeger deed men dit meestal door middel van twee groote blazen, aan een riem voor en achter over de schouders. Maar omdat in de blazen de smaak van dit geestrijk vocht, vooral wanneer het een langen weg moet afleggen, veel mindert, en ook 0111 minder des nachts door ,t dragen van contrabande opgemerkt te worden volgen de sluikers thans een geheel andere wijze Men gebruikt daartoe namelijk thans twee eenigszins plat ronde blikken bussen, ter wijdte van minder dan 1 decimeter, en zoo breed, dat ze, aan een paar lederen riemen voor en achter over de schouders bevestigd, nagenoeg rondotn ,t lijf sluiten. Deze bussen hebben gewoonlijk samen een inhoud van circa 3o liter en kunnen zeer gemakkelijk door een man gedragen worden Daar ze dus nagenoeg als een kleedingstuk aan ,t lichaam passen want naar dezen vorm worden ze vervaardigd zoo hebben de smok kelaars slechts een grooten kiel hier over aan te trekken, om ze te bedekken. Wie, zelfs bij dag, hen met hun ledige bussen ziet marchee- ren, moet al zeer opmerkzaam zijn en de aan dacht er op gevestigd hebben, om zoo iemand Dc fabrikant nam daarop plaats cn trok zijno handschoenen uit, om dio even als zjju hoed naast zicli legpen Po kantoorlamp stord tusschen hen bei don in en verlichtte do zoo op elkander gelijkende en toch zoo stijf en koel tegenover elkander zittende broeders. „Zal ik eene boodschap naar het slot zenden, dat ik verhinderd ben vioeg de ambtman, „Hot was goed, zoo gij dat wildet doen ant woordde do fabrikant. De ambtman trok aan de schel en gaf aan dc binnenkomende dienstmaagd eene boodschap daar omtrent. Toen wendde hij het gelaat vragende tot zijnen broeder. „Gij hebt," begon de fabrikant, „de vroegere vor stin Leopoldine gekend. Ook hebt gij in nadere be trekking geslaan tot onzen overleden broeder Amold, dan ik Gij waart meer van zijn leeftijd en gij woon- det beiden bic' in deze plaats terwijl mijne opleidiu" in den hardel en de industrie mij geruimen tijd van huis verwijderd hiel 1. Dc amb'man knikte en zag hem met ingespannen verwachting aan. „Waarom komt gjj terug op die oude tijden?" vroeg bij. „Gij zult het aanstonds ervaren. Gij hebt beiden gekend Zeg nuj. houdt gij het voor mogelijk, dat deze vorstin, die een betoovenle, maar niet minder kokette en lichtzinnige vrouw moet /ijn geweest, vol zelfzuchtige hartstocht, dat zij in slaat geweest is, voor een sluiker te herkennen. Onnoodig dus te zeggen dat dit hij den duisteren avond of nacht uiterst moeilijk valt. Vandaar ook, dat zij hunne smokkelwaar, meestal van over de Duitsche grenzen, op hun gemak over hun bekende ongebaande wegen aan de talrijke tap pers wat goedkooper bezorgen en er nog al een aardigen stuiver mee verdienen. Zeer zelden gebeurt liet, dat zij betrapt worden, en indien zij onraad bespeuren, werpen zij bij'.ijTls I11111 contrabande ineens af en kiezen ,t hazenpad. Blijkt ook na hetgeen wij vooreenigen dagen over de behendigheid van ,t smokkelen van zout en zeep langs de Belgische grenzen gezegd heb ben, niet ten duidelijkste, dat het voor de rijksambtenaren nog zoo gemakkelijk niet is, hieraan een einde te maken En wat de herbergiers op nagenoeg alle Lim hurgsche dorpen betreft, die van het smokkelen zoo veelvuldig gebruik maken, zij zorgen op hun beurt wel, dat zij hij kleine hoeveelheden de spiritus zoodanig met water aanmengen, dat de jenever juist de percenten heeft zooals die welke op hun inslag biljet van peiling voor komt. -- Volgens een te Londen aan het buieau van den New-Yoik Htrcld ontvangen telegram kon er tusschen 3o April en 2 Mei op de kusten van Engeland en Noorwegen harde wind van het Zuiden tot NW. met regen verwacht worden vergezeld van weerlicht en afwisselend helder weer. In het bekende klooster op den St. Gothard werden in het vorige jaar niet minder dan 10,601 reizigers verpleegd, waaronder 107 zieken. In het geheel werden 39,470 portiën eten uit gereikt, behalve een aanzienlijk aantal kleeding- stukken. De uitgaven bedroegen 12,935, de ontvangsten 12,396 Jr. Uit Breslau wordt van den 27 April geschreven, dat aldaar in den laatsten tijd vrijuitgebreid heejt gcheerschl de «nckstijfheid (Genickstarre)of epidemische ontsteking van hersen ruggemergvliezen. De ziekte was echter nu aan het afnemen. Daarentegen nam dc vlektyphus er toe; in 18 dagen waren daarvan 68 nieuwe gevallen voorgekomen. In den beginne kwam de ziekte vooral onder de bedelaars en dergelijken. die van elders waren gekomen, voor thans echter grootendeels onder de ingezetenen zei ven en ook onder de meer welgestelden. Breslau placht zich door zijne onzindelijkheid te onderscheiden. Vermoedelijk zal die stad nog wel niet in elk opzicht een model van reinheid zijn. Op de Woensdagavond gehouden vergade ring van volksonderwijs te Dockum, die ook voor belangstellenden toegankelijk was, is een belangrijk besluit genomen, namelijk om, in navolging van Denemarken en Zweden, den handenarbeid voor kinderen te bevorderen. Er werd verklaard dat het wenschelijk en nuttig voor de kinderen was hun ledigen tijd tusschen de schooluren 's avonds dooite brengen met het aanleeren van boekbinden, manden maken matjes vlechten enz. Eene com missie werd benoemd om te onderzoeken hoe groot de kosten zouden zijn aan de oprichting van dusdanige school verbonden. Dit besluit werd qenomen naar aanleiding van het verslag van den Heer H. Bouwdn, opgenomen in de Bode van Volksonderwijs 1879, en getiteld: Het onderwijs in handenarbeid in Denemarken en Zweden. Vertrok wicnige dagen geleden het eerste stoomschip der Maaatschappij «Nederland» door het nieuwe Noordzeekanaal van Amsterdam naar Java, hedenmorgen greep het niet minder ge denkwuardige teit plaats, dat de eerste mailboot van dezelfde Neêrlandsch Indische lijn IJmuiden om onzen broeder Aruold het hoofd zoo op hol to praten, dat zij hem tot eeno misdaad kon overhalen?, „Do vorstin,, antwoordde do ambtman, „was eeno vrouw, niet veel slechter dan zij allen zijn, denk ik. En waartoe kunnen zij een man niet brengen Maar tot eene misdaad, hem, Arnold?, „Dat zeide ik, tot eeno groote misdaad, nu wel is waar geen moord, maar toch daarmede gelijkstaande eene misdaad die een mensch niet van het leven berooft, maar toch van datgene wat aan dat levon zijne eigenaardi,o waarde ou beteekenis geeft., „Eu zulk eene misdaad zou Arnold hebben begaan!, „Verleid door deze vorstin., „Wien zulk eene vrouw in hare strikken heeft gevangen, is zonder wil,, antwoordde de ambtman. „En die Leopoldine, waartoe die niet in staat was wie zal dat zeggen? Zulk eene vroaw, wier gemoed de dichters vergelijken met een stil meor ia een woud, het is te dikwerf niets dan een diepe moeras; een moeras zonder grond. Onder don schijnbaren bodem ligt altjjd nog weder iets anders. Onder den grond van lichtzinnigheid, het gemis aan hart. Onder liet gemis aan hart, de wreedhei 1, onder de wreedheid de vatbaarheid voor misdaden God weet het, M «ar Arnold? Arnold was eerzuchtig Eerzucht was zijn voornaamste karaktertrek. Wat hom hier drukte ea ongelukkig maakte, was, dat hij hier ge ;n werkkting had. waarin hij kou schitteren, waarin hij met ziju talenten en zijne wetenschap, zich kon opwerken tot eene positie, waarop hij aanspraak mojudo tc mogen

Schager Courant | 1879 | | pagina 2