Gemengde berichten. De erfgenaam van Hornegg. Bilderdijkiaansche school in den aanvang een lollen afkeer van alles wat eene democratische en republikeinsche kleur had, ondanks al de talenten van haar aanhangers werd zij steeds meer impopulair. Toen en de laatste i5 jaren heeft het calvinismns bij ons gewerkt, op welk een gevaarlijken weg Bilderdijk het had gebragt. Groen van Prinsterer was het die het eerst na de kamerontbinding van 1867 durfde uit- spreeken, er schuilt bij ons meer republikein schen zin dan men vermoedt, en sedert dien tijd zijn de rollen omgekeerd, de antirevoluti onaire partij is democratisch en volksgezind, de liberale partij behoudend en aristocratisch gezind geworden. De antirevolutionaire beroepen zich op de massa, de liberalen klemmen zich met angstige bezorgdheid aan het beperkt aantal kiezers, op het oogenblik is daarom de liberale partij in een geheel valsclie positie^geraakt. Te Nieuwediep zijn Dinsdag weer een paar kapitale zalmen door de trekkers gevan gen. Een woog nagenoeg 20 kilogr. De hier Bedoelde zalm sloeg door een zwaar net heen maar kwam tot zijn ongeluk in een tweede net terecht. Men betaalt te Nieuwediep, 70 d 80 cents voor dien visch per half kg. Hij wordt uit gevoerd naar Duitschland. Men schrijft ons uit de Prov. Gronin gen- Algemeen zijn de klachten, die men dagelijks hoort van de landbouwers en schippers over den achteruitgang van de prijzen van vee, turf en boter. Is dat voor eenige standen nadeelig, andere klassen in de maatshappij zijn daaren tegen zeer in hun schik, o. a. de ambtenaren, onderwijzers, arbeiders, in bet algemeen zij, die een vast inkomen hebben en van hun daggeld moeten leven Alleen de vleeschprijzen zijn nog hoog, bet beste rundvleesch kost 4° en kalfsvleesch 35 cents de vijf ons. Het roggebrood wordt ook nog al op prijs gehouden. De 6 kilogrammen kosten bier 4^ cent, terwijl in Drente voor dezelfde hoeveelheid slechts 35 cent wordt be taald. De te veld staande turf te Musselkanaal be gint zoo te verdwijnen, dat de schippers dagen moeten zoeken om hunne lading te vinden. Met het graven van de nieuwe brandstof staat het niet voordeelig. Eenige knaapjes speelden te Grouw in de open lucht, met het groen dat men ter gelegen lieid van een feest gebezigd bad; een der knaap jes heeft waarschijnlijk een blad in den mond genomen en daarop gekauwd ten minste den volgenden dag was de aanvallige knaap door vergiftiging een lijk. Verschillende deelen van Spanje worden door eene groote duurte van levensmiddelen geteisterd. Te Cordova, Grenada, Gadix en elders hebben de gezeten burgers en de overheden de banden ineengeslagen om, ten einde botsingen te verhoeden, zooveel mogelijk werk te ver schaffen. Te Madrid heeft bet gemeentebestuur eene commissie benoemd om te beraadslagen over de middelen, ten einde eene verhooging der broodprijzen te voorkomen, welke commissie XLIV. „Gij ziet, graaf, een deel van dat publiek vind ik hier toch.* „Heb ik daarin geen gelijk? viel graaf Albrecht in, „Ik geloof, dat gij u het levenvan een kunstenaar, die onafgebroken door moeiten en bezwaren van allerlei aard zijne ster volgt, te eenzijdig voorstelt. Gij denkt u het leven van een man, die zich aan één beroep gewijd heeft, als veel meer gebonden en eenzijdig, dan zulks het geval is. Gij kunt u den muzikaut niet zonder zijn strijkstokden jurist, niet zonder een pak aktenden beeldhouwer, niet zonder moker in de hand voorstellen. Even zoo ongeveer als men zich gewoonlijk den mol voorstelt, als onop houdelijk onder den grond woelend; de meeuw, als voortdurend over het water zwevend en de bij, als rusteloos honig verzamelend. Vrije menschen rijn tech wezens van eene andere soort en moeten boven bun beroep staan, althans daarin niet opgaan. Het beroep mag altijd slecht» een gedeelte van hun persoon in beslag nemen." „Maar dat klinkt mij nieuw," zeide gravin Clotilde die, zonder dat men het gehoord bad, ovei het zacb. te tapijt was binnengekomen en nu bij de ronde ta fel midden ia het vertrek stond, „dat is wat nieuws, ik heb altijd gehoord, dat de kunstenaar met zijn geheele wezen e» leven in zijne kunst meest op gaan Leonhard zag nu om naar haar en bespeurde dat zij in der haast een weinig toilet had gemaakt hij had die schoone gladde manchetten en het smalle witte plooisel aan haren hals te voren niot opge_ herhaaldelijk in overleg is getreden met afjje- vaardigden van bet syndicaat der bakkers, maar zonder het eens te kunnen worden. Daarop beeft de overheid besloten, liet loon der bij baar in dienst zijnde werklieden met ongeveer een reaal daags te verhoogen en zelve brood te doen bakken, hetwelk voor lage prijzen op verschil lende punten der stad werd verkrijgbaar gesteld. De militaire administratie zou hetzelfde doen, zonder dat men echter op den duur baat van deze maatregelen wachten kan. De pers dringt daarom aan op tijdelijke, zoo niet definitieve verlaging der invoerrechten en der stedelij e accijnsen op de eerste levensbehoeften, we e in de laatste jaren steeds hooger geworden en trouwens ook' eene der voornaamste bronnen van inkomsten voor de centrale regeering zijn Van tijd tot tijd worden te Amsterdam weder valsclie guldenstukken in beslag genomen. Men leest in de Independance Pincoffs, vergezeld door zijne familie, is \5 oensdag tc Brussel aan bet Station, de Midi berkend door A. Cuvelier, stoker die daarvan sprak aan bet buffet van liet station. Een Duitsche gargon zond onmiddelijk eene depêche aan den procureur generaal te sGra- Venhage, meldende dat Pincoffs naar Amerika vertrok; bij bad booren spreken van eene reis naar Huil. Pincoffs kocht in het station een guideBrad- shaw, en vertrok naar Calais met den trein van 8 uur 27 min. 's avonds. Zijn reisgoed werd ingeschreven voor Londen, Cbaring Cross, In de Arnli. Ct. leest men »Een onzer stadgenooten ontving Zaturdag een telegram met den naam er onder van een rechterlijk ambtenaar te Amsterdam, met wien hij bevriend is, meldende: «Pincoffs is gevat:" »Er bestond geen reden om aan de waarheid van bet bericht te twijfelen. Ook wij geloofden bet gelijk de meesten. »Het blijkt echter, d»t het een aardigheid was betzij van den ambtenaar wat wij niet willen gelooven betzij van iemand die van diens naam gebruik heeft gemaakt. Het zou moeten beteekenen»Pincoffs is slim.« In bet algem. Politieblad komt onder de gesignaleerde personen voor: Lodewijk Pincoffs oud 52 jaren, geboren en laatst woonachtig te Rotterdam, mede directeur der Afrikaansche Handelsvereeniging, lang 1.7 meter, aangezicht rond en bol, kleur bleek, haar donker grijzend, vvenkbr. donker, baard grijs, oogen sluw uit ziende, voorhoofd boog, neus krom, mond klein kin rond, spraak langzaam lijmerig; bijzondere teekenen: eenigszins waggelende gang, een gevolg van vetheid, ook zichtbaar aan bals, nek en han den; kleeding meestal donker. Tegen hein is door den Hoogeu Baad der Nederlanden rechtsingang verleend, met bevel van gevangenneming ter zake van valschheid in geschriften van koophandel. De Procureur Generaal bij den Hoogen Baad, verzoekt opsporing, aanhouding en bericht en deelt mede, dat de medebeklaagde, Henri Polak Kerdijk, reeds is aangebonden. Een boerenarbeider te Nieuw Appelscha, van wiens vermissing werd melding gemaakt, i-s, nadat men vier dagen naar hem gezocht bad eindelijk op hel veld gevonden, dood op den rug liggende, met een plagschoffel in de hand, terwijl in de nabijheid zijn buis lag met zijn geldbeurs er op. Men veronderstelt, dat hij onder bet werk door een beroerte is aangetast en ach terover gevallen. merktook had zij haar kapsel zichtbaar een weinig in orde gebracht. Zij stond iets in een sleutelmandje to zoeken. „Gelukkige kunstenaar!" antwoordde Leonhard, opstaande. „Indien dat het geval is, dan ben ik er geen; dan zult gij u moeten vergenoegen met het onder wijs van een dilettant. Naar mijn oordeel moet de kunstenaar leven, zoo veel mogolijk beleven en wat hem dan zijn lot toevoert en geeft, dat moet hij in artistieken vorm aan de wereld teruggeven." Clotilde zag hem eenigzins verbaasd aan, maar zij zweeg. Graaf Wierich zeide sarkastisch „Hier op den Randenburg zult gij zoo min moge lijk beleven laat ons daarom ten minste trachten, om er goed te leven. Clotilde, gij hebt zeker voor eenige ververschingen voor onzen gast gezorgd ilhclm zet juist een en ander in de voorkamer gereed," antwoordde zij, „mag ik de heeren verzoe ken, mij daarheen te volgen." De oude graaf stond op en Leonhard volgdo hem, in de voorkamer, waar de vleugeldeuren bleven openstaan. Ter zijde onder de ramen stond eene vleugelpiano. Toen gravin Clotilde met hareu broe der hem volgde, fluisterde zij dezen op een eigenaar- digen toon, waarin tegelijkertijd spot en verbazing klonk, toe: Zeg mij eens, wat is die man bier eigenlijkkomeu beloven „Graaf Albrecht trok stilzwijgend dc schouders op, terwijl een spotachtig lachje om zijne lippen speel de. Leonhard vond het vreemd, dat graaf Albrecht hem met geen woord naar mevrouw von Schels vroeg Omdat zij elkander het eerst bij haar aaD huis had. deu ontmoet, zou het natuurlijk geweest zijn, indien hij over haar had gesproken. Maar hot scheen, dat hij ATCHIN. Tegen het einde van April is de vijand aanvallenderwjjs te werk gegaan, eerst tegen Indrapoeri en vervolgens, na in grooten getale naar den linkeroever der rivier te zijn overgetrokken, tegen onze posten aan die zijde, terwijl ook onze transporten dagelijks beschoten werden. Zoodra het ingetreden drooge weder zulks veroorloofde, hebben onze troepen den vijand weder over de rivier gejaagd en hem daarbij aanzienlijke verliezen toegebracht (1 tot 4 Mei). Daarop zijn den 6 Mei 3 kolonnes van Indrapoeri, Anak Galoeng en Tjot Besotoi uit gerukt om ook den rechteroever van vijanden te zuiveren. Zij ondervonden een zeer bevigen tegenstand, maar na een driedaagsch gevecht, waarbij te Panteh Karang en Redieb eene rij zware versterkingen moest worden gestormd, werd de vijand totaal verjaagd, terwijl zijne kampongs (waaronder die van bet weder afvallig geworden hoofd der V Moekim) getuchtigd werden. Aan onze zijde sneuvelden 2 officieren (de kapitein van Berg en de luitenant Schuit) en werden er 10 gewond, terwijl meer dan 100 mindere militairen sneuvelden of gewond werden. De vijand moet belangrijke verliezen geleden hebben; verscheidene voorname hoofden, waar onder de Imam van Gliëng zijn gesneuveld; Iman Longbattah wordt gezegd zwaar gewond te zijn. Een der hoofdeu in de XXVI Moekim beeft zijne onderwerping aangeboden. Een bijna ongelooflijk feit heeft te 's Hage plaats gehad. Een werkman was sedert eenigen tijd plotseling verdwenen; men zocht overal, behalve op den zolder van het bewoonde huis waar de man werkzaam was. Dezer dagen heelt men nu zijn lijk op den zolder gevonden. Waar aan de man gestorven is blijft een geheim, bet lijk werd, nadat het reeds 47 dagen boven aard gelegen had begraven. Onder liet opschrift: Ramp in Rotterdam i5 Mei, bevat het thans verschenen noinmer van den Nederl. Spectator een plaat, voorstellende een kamer, waarin een kaart van de kust van Afrika hangt, waarnaast de woorden Afrikaansche Handelsvereeniging en in vluchtige trekken de cijfers »8o,ooo,ooo« zijn te lezen. Op denjj ach tergrond vertoont zich het geblinddoekte beeld der gerechtigheid, met bet zwaard naar beneden in de linkerhand, docli de schalen zijn aan bare hand Ontvallen en liggen op den grond. Op den voorgrond bij een tafel zit de Nederlandsche maagd, 'treurende en peinzende. Naast naren stoel en op tafel liggen een aantal boeken met het woord balans tol rugtitels. Onder de plaat leest tnen de veelbeteekende woorden: O, oude Nederlandsche goede trouw, waar gaat gij been! Onder de gemeente Sloten is een paard uit de weide gestolen. Naspooring van de politie heeft bewezen, dat het dier bij een Ainsterdain- schen paardenslachter tegen geringen prijs van de band is gegaan en daarna geslacht. De dieven zijn nog niet gevat. Burgerlijke stand der gemeente Schagon. Ingeschreven van 23 tot en met 26 Mei 1879. GEBOREN: Helena Suzanna, dochter van Jacob Deutekom en van Aaltje Sieriks. Jannetje dochter van Pieler Mooij en van Elisabeth Kos. ONDERTROUWD: Geene GEHUWD: Arie van Scheijen, jin. 24 jaren en Trijntje Boender, jd. 26 jaren te Wieringet- waard. OVERLEDEN: Engelberta, 3 jaren, dochter van Arie Bruin en van Marijlje van der fluit. Petrus, 4 maanden zoon van Jacobus Dignuro en van Pieterlje Dekker. Arie Kossen .>9 jaitu echtgenoot van Henderika Oud. haar geheel en al vergeten had, en Leonhard was hem daarvoor dankbaar, omdat hij altijd eenigzins boklemd werd, wanneer hij door vreemden den naam vau mevrouw Ada hoorde noomen. Yorder trof he hem, dat gravin Clotildo hem, terwijl hij met haren vader en haren broeder in gesprek was, voortdurend zwijgend aankeek, even als een nieuwsgierig kind, zonder dat zij hare naïve beschouwing zocht te vor- helen, want zij sloeg volstrekt niet met jonkvrouwelijke schushterheid hare oogen neer, wanneer zijne blik ken de hare ontmoetten. Maar er zou in don loop van den avond [nog we meer zijn, dat bem treffen en stof tot nadenken go- ven moest. ,- -. Nadat hij eene poos met de heide heeren ha< 1 ten praten, terwijl zij de ververschingen, die Clotilde had laten binnen brengen, gebruikten, ston Albrecht op en zeide dat hij eene boodschap te doen had bij den houtvester en aan Leonhard het gonoe- zou moeten verlaten om zijne zuster aan een klein examen te onderwerpen en zich yan hare muz0 talenten op de hoogte te stellen. Graaf Wierich knik bij die woorden on wilde eene wandeling doen do het park, gelijk hij het noemde waarschijnlijk be doelde hij daarmede het bosch, dat zich aan do voor zijde van den Randenburg scheon uit to strekken. Zoo was dus Leonhard alleen met zijne leerlinge «o deze ging, zonder eenige plichtpleging of verontschul diging in te brengen, naar het instrument. „Gij zult niet veel bizonders hooren," zeide ^U* „de piano is ontstemd en miju spel is in wilde ten opgegroeid." Beide was waarheid. De vleugel was inderdaa ontstemd en bet spel van Clotilde had, bij eene melijke technische vaardigheid, iets wilds iets °unc, regelds, iets ongebondens. Leonhard merkte op, da

Schager Courant | 1879 | | pagina 2