Gemengde berichten. De erfgeuaani van lloniegg. «Het is de eerste keer dat de jongen mij eenig voordeel aanbrengt, riep de stiefmoeder terwijl zij vol verrukking de geldstukken bekeek. Voor deze tien guldens kan ik eene melkgevende koe aanschalfeu en mijne zaken uitbreiden. De buurvrouwen wenscbten de berekeneude luin- nierster van harte geluk en schenen de ziel- verkooping, die ze zooeven hadden bijgewoond, geheel in den haak te vinden. «Kom Adriaan! zeide de schilder. In het vervolg zult gij geene erwten en boonen meer uitzoeken maar alleen met verf en penseelen te doen hebben, volg mij Een vlugtige vreugdestraal gleed over het gelaat van den haveloozen knaap maar verdween erstond weder, [als kon zulk een ongewoon gevoel daar niet duurzaam standhouden zonder afscheid van zijne wreede stiefmoeder en booze buurvrouwen te nemen, om wier wille hij zoo dikwijls was afgeranseld, sloop hij blootshoofd en blootvoets, achter den kunstenaar aan, door de drukke straten van Haarlem Naar wij, van goeder hand, vernemen, zal deafdeeling »Barsingerhorn« der Hollandschc Maatschappij van Landbouw, in den loop dezer maand, eene tentoonstelling houden van boter en kaas. De turfgraverij in het Zuid Oosten vau Friesland loopt dit jaar spoedig ten einde. Er wordt op verre na zooveel turf niet gegraven als vorige jaren. De meeste turfvelden zijn nog ruim vooraen. Turf en hout bereiken ook de hooge prijzen niet meer van vroeger. Kersen en peren belooven in de Neder Betuwe een goeden oogst. Aan de bekende wolmarkt te Veenendaal waren de prijzen onder invloed van buiten- landsche mark, gedrukt. De aanvoer bestond meestal uit Bctuwsche wol, waarvoor men f 0 90 d f i.a5 per KG., besteedde. In een correspondentie uit Apeldoorn aan het 11. Nbld wordt gemeld, dat de Koning en de Koningin geiegeld eiken Zondag ter kerk gaan, waarover de leerlingen der kostschool zich bijzonder verheugen, omdat dan de kerk zoo vroeg uitgaat, waaraan men daar niet ge-: woon is. Omtrent de veis van L Pincoffs, verneemt de 11. Ct. de volgende bijzonderheden. Den i5 den dezer heeft Pincoffs, op zijn eigen naam, voor zich zeiven, zijne vrouw eu drie zoons vijf plaatsen genomen aan boord der Germania eene der snelvarende stooinbooten van de Whito Star Line, welke boot Zondag 25 dezer des namiddags om 2 uur te New York is aangekomen. Gelijk men weet is P. met zijne familie den l4den des namiddags uit Rotterdam vertrokken in de richting naar België, den volgenden dag om 3 uur kwam hij te Liverpool aan, en een uur later stak de Germania in Zee. llij had dus zijne reisroute zeer juist berekend. XLV. Duellisten, spelers, roué's mi-schlon. Zie ik er in uwe oogen dan uit als zoo iemand Gravin Clotilde zag hem aan met een schelmacbti. gen blik, die hem vluchtig trof. „Waar zou ik het geleerd hebben, ora te weten, hoe zulke menschen er uitzien antwoordde zij. „Dus irijn uiterlijk is u niet voldoende, als ge tuigschrift van mijn goed gedrag?" „Neen volstrekt niet 1 De omstandigheden spre ken te luide tegen u „De omstandigheden Volstrekt niet. Mijn spel hoeft u op die gedachte gebracht en wel eenvoudig om deze reden, dat gij in langen tijd geene goede muziek hebt gehoord en mijn spel nu bovenmatig overschat." „Nu, het is goed wij zullen het eens gelooveu, groote maestro en laat ons nu eens spreken over de lessenbepaal gij den tijd, dien gij voor mij wilt be, temmen." De le-uren voor don volgenden dag werden be- aproken ea bepaald en toen nam Leonhard den vleu gel onder handen, om, wat in de eerste plaats noo- dig was, dien te stemmen. Daar hij het zelf kon doen, wilde hij niet wachten op den organist uit het naaste stadje, die binnen eenige dagen verwacht werd. Gravin Clotilde was de kamer uitgegaan. Toen zij na eene poos door de vestibule liep, kwam juist Albreeht uit het bosch terug; zij zag hem door de middellaan, die door het „park" naar het huis geleid de, komen. Met langzame schreden ging zij hem te gemoet en toen zij hem ontmoette, zeide zijzachtjes lsg- chende: „Oü est le vice?" Ik begrijp u niet. Oü est le vice? Wat betee ken t dat, zusje?" vroeg Albreeht. Gisteren avond slak te Egmond een roeiboot van wal, met vier visscberlieden, die op de beugvisscherij uitgingen. Kort nadat zij van wal waren geroeid, werden zij overzeild door een Engelsche vischsmak. Twee der risscherlieden sprongen op de smak over, een derde redde zich op de kiel van het overzeilde vaartuig, doch de vierde, een oude man, verdronk! De i3 jarige zoon van een overste te Bam berg was in slecht gezelschap geraakt en ontzag zich op zekeren avond niet met zijn kameraden een koffiehuis te bezoëken. De vader, w ien inen dit had meegedeeld, wilde zijn zoon dwingen naar buis terug te keeren; doch de knaap wei gerde niet slechts zijn vader te gehoorzamen, maar baalde een revolvei voor den dag, en loste daarmee drie schoten op den overste, die algemeen bemind is en als een der meest wetenschappelijke officieren bekend staat. Gelukkig misten de kogels hun doel: de vader, die natuurlyk iti woede ontstak, trok zijn sabel en bracht den knaap een zoo ernstige wond aan het hoofd toe dat deze twee dagen daarna overleed. Te Mentona, dat gewoonlijk tegen het begin van Mei verlaten wordt wegens te groote hitte, heeft het op 17 Mei gesneeuwd! Te Nizza woedde den volgenden dag een lievig on weder. Een bliksemstraal sloeg in de leerzaal van bet Lyceum waarin zich 33 leerlingen bevonden. Gelukkig werd er slechts een ledige tafel door getroffen, die geheel uit elkaar geslagen werd. Uit Bucharest bericht men, dat op klaar- lichtendag een paar dieven in bet paleis van Prins Karei, te Cotroceni, zijn doorgedrongen, en alles hebben meegenomen wat ze maar krijgen kondeu. Toen zij met bun pakje het paleis verlaten wilden, hield een bediende ben staande en vroeg waarom zij zooveel kleederen van den Prins meenamen. »Om de vlekken er uit te ma ken,» antwoordde een van hen met de grootste kalmte. »Och,» zei de onnoozele lakei, nzoudt ge ook mijn gala livrei willen schoon maken? er zijn twee groote vlekken in De heeren waren wel zoo goed dit op zich te willen nemen. «Zoudt gedenken dat ze niet weer te voorschijn komen?» vroeg de knecht, terwijl hij bun rok overhandigde. «Wees maar gerust, ge zult zo nooit weerzien.». De dieven hebben woord gehouden. Een merkwaardig Vorst, Johann Adolf von Schwarzenberg. Hertog van Kruinau, vierde den 22en dezer zijn 8oen verjaardag, op zijn prachtig slot te Kranenburg, in Bohemcii, dat in de stijl van liet Koninklijk paleis te Windsor is gebouwd De bierbrouwers van Oostenrijk en vooral van Bjliemen hebben aan dezen vorst menige verbetering en nieuwe toepassing op liet gebied der bierindustrie te danken. Vorst Schwarzen berg gaf den Boheemschen bierbrouwers in alles een goed voorbeeld llij richtte te Wittingen een modelbrouwerij op, die wereldberoemd is, eu ook in zijn andere bierbrouwerijen, waarvan er slechts twintig door hcmzelven bestuurd worden, zijn de nieuwste brouwwerktuigen in gevoerd. Ook wat bij op bet gebied van den landbouw en der viscliteelt beeft tot stand ge bracht, is bewonderenswaardig, en de hofsteden van den Vorst von Schwarzenberg zijn wezen lijke modelboerderijen, die vooral 111 Boheinen zeer veel hebben bijgedragen om den vooruit gang der landhuishoudkunde te bevorderen, en anderen tot navolging hebben geprikkeld. ri 111 imii »»»i«iai 1 iwwiy n 1 ■Hiniwi» „Ik vraag dat, even als gij mannen vraagt: oü est la femme? Ik wilde weten, wat de zoude of de zwarte plek aan dezen man is, waaruit uwe vriend schap voor hem te vorklaren is do kcurverwant- schap, die u bewogen heeft om hem een geheelcn winter met u naar den Randenburg te nemen „Welk oen id-.-e! Ik heb den man voor u als on derwijzer geëngageerdhij is volstrokc mijn vriend niethet is overigens een goede arme sukkel en wat het kwaad betreft, houd ik hem veel te veel voor een kind, dan dat hij* daarvan zelfs vermoeden heeft." Zij schudde het hoofd. „Gij gelooft mij niet?" „Neen, ik geloof niet dat gjj, alleen uit attentie voor mij, een kunstenaar van zoo groote beleekeuis zoudt hebben bewogen, om herwaarts te komeu!" „Ik zal het u verklaren," klonk nu eene stem ach ter hen het was die van graaf Wierich, die juist uit eeue zijlaan van het bosch was gekomen „ik zal het u verklaren Clotilde. Albreeht heeft 'gedacht, als ik eenmaal den geheelen Randenbnrg er door heb gebracht, wat moet er dan van mijne zuster worden Zij moot hare muzikale talenten met ernst ontwikkeien, dan kan zij later concertpianiste of iets dergelijks worden." „Ik bespeur," antwoordde Albreeht, „dat gij met u beiden eens weder in de treffendste overeenstem ming zijt, om mij sleehte beweegredenen toe te schrijvenin plaats van mij dankbaar te zijn voor hetgeen ik gedaan heb. Bevalt u die mijnheer Korn niet." „Hij is voor een muzikant gentlemanlike genoeg merkte graaf Wierich aan „ik vrees dat hij hét te zeer ishij is in staat om op den inval te komen aan Clotilde het hof te maken. Ik moet u daarom verzoeken, Albreeht, om mij in dat geval den dienst te bewijzen, hem iu de slotgracht te werpen." „Maak u daaromtrent niet ongerust, vader," ant woordde graaf Albreeht, „Indien in dat opzicht er Voor eenige dagen verloor een brieven besteller te Nieutvediep een porteinonna-.e met een bankbiljet van f 100 en een goudstuk van J 10. De man had reeds alle hoop opgegeven om bet verlorene teiug te krijgen, toen gisteren avond een twist tnsscben twee mariniers aan den dag bragt, dat een van ben beiden het verlorene bad gevonden en het reeds bijna ge heel in brasserij bad verteerd. De marinier werd in verzekerde bewaring gebragt, en zal nu zeker voor den krijgsraad terechtstaan. Het plan be staat om den brievenbesteller, die bij menigeen reeds in verdenking stond van kwade trouw, zooveel mogelijk schadeloos te stellen. Ten gevolge van de Rotterdamsche ramp hebb en te Helmond twee industriële ondernemingen, de ijzergieterij van Everst en de roodverwerij van Koawles, bet werk moeten staken. In de eerste fabriek hebben 35, in de tweede 16 werklieden «gedaan» gekregen. Ge-- lukkig dat voor die menschen thans overloed van werk op bet veld te vinden is. Alle liefhebbers van bloemen bedenken dat een bloesem, die men geheel rijp laat wor den of »in 't zaad schieten." de plant ineer benadeelt dan knoppen. Men snijde dus alle bloemen af voordat zij beginnen te verwelken. Men versiere er zijn kamer mee, men zette ze op zijne tafel, men zende ze aan zijne vrienden die geene bloemen hebben, of ruile met anderen die ze wel hebben. Aan struiken moet men geene enkele bloem rijp laten worden. In de tegenwoordige zoogenaamde slechte tijden zal het misschien velen aangenaam zijn te hooren van een gemakkelijke en zekere manier om geld te verdienen. Een //weldoener der mensenheid, zekere Joh. Kothe uit Berlijn, belooft namelijk iedereen de som van 500 markt, wanneer na het gebruik van zijn tandwater ooit meer tand of kies pijn voorkomt, of wanneer zelfs de mond eenigzins //oufrisch/v bevonden wordt. Ongelukkig heeft de chmie den weldoener,, in het vaaiwater gezeten en aangetoond, dat zijn panacee niets anders was, dan i gram onzuiver carbolzuurhoudend salicy- zuur, opgelost in 100 gram alcohol van 65 pCt waarbij een druppel pepermuutolie gevoegd was. Kapitein Boyton, de beroemde zwemmer, heeft het doel van zijn reis gelukkig bereikt. Hij aanvaardde zijn zwemtocht te Oil Greek Creek City, aan de mandiug van de Ohis, op 6 Februari, en kwam den 27en April te New-Orleans aan, na 2342 mijlen te hebben afgelegd. De gehouden verpachting, voor den tijd van 10 jaren, van 98 boerenerven der gemeente Kampen gelegen op het Kampereiland c. a. heeft aan jaar- lijksche huur opgebracht f 330,2 10. zijnde f 24,790 meer dan bij de verhuring in 1869. Het aan tal erven is dit jaar met 17 vermeerderd en tot 100 geklommen. Een erf werd reeds onlangs ver pacht onder (bovengenoemde pachtsom begrepen), terwijl tevens eeu tot modelhoeve zal worden in gericht. Wonderlijker ontdekking dan waarvan thans in allen ernst uit Australië gewag wordt gemaakt, is nog wel niet voorkomen. De Bris- iets te vreezen ware geweest, zou ik hem niet her waarts hebben gebracht. Hij is verloofd dat heb ik u immers reeds den eersten dag medegedeeld. Met eene movrouw von Schels, eene zeer interessante jonge weduwe." „En niettegenstaande die interessante jonge weduwe verlaat hij de stad vroeg gravin Clotilde pein zend. „Ergert gij er u over, dat zij zoo weinig jaloers is en hem laat gaan, om u een lesje te komen geven „Ik verzoek u geen ongepaste aardigheden te ma- keu, Albreeht antwoordde Clotilde. „Wij zullen ons dus houden aan de officiëele verklaring der zaak. Uwe teedere broederlijke liefde voor mij is de oor zaak, dat gjj hem heiwaarts hebt gebracht en ik heb dus verdor nergens ora te denken, dan om zijn ver blijf hier mij ten nutte te maken, om het pianospel in den grond te leeren „Zoo is het," antwoordde Albreeht droogjes„op zijne verloving mag trouwens nooit worden gezin speeld zij is nog een diep geheim en ik mag de bron, waaruit ik baar vernam, niet noemenhet zou ook kunnen gebeuren naar ik gehoord heb dat zij zeer spoedig met wederzijdsch goedvinden werd verbroken." Clotilde zag hem aan met een snellen blik, waarin duidelijk het grootste wantrouwen jegens hem te le zen was, maar zij zweeg. Leonhard had van de uren na-tafel gebruik gemaakt em aan Ada een briet te beginnen, die deze een zoo omstandig mogelijk verbaal van zijn wederwaardighe den op reis en van zijn nieuwe omgeving schenken moest. Doch de oogen vielen hem van vermoeienis weldra toeeerst toen hij den volgenden morgen in het groote ledikant met verbazende.i hemel ont waakte, begon hij met helderen geest over den toch eigenlijk zeer zouderlingeu toestand, waarin hij go- komt-n was, na te denken. Ware de Randenburg een nieuwerwetsch kasteel, met een op grooten voet inge-

Schager Courant | 1879 | | pagina 2