Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. H rn ti <1 spuit dienst. Du 1 (jxMiiocslcr cn Wethouders van Sclia,",(Mt Al aken bij deze bekend, dat op ZATURDAG den 11 JUNI .1 a. s. des avonds ten G ure, op de Marktplaats aldaar, proeven zullen worden «jeno- iitcti niet de cn roepen daartoe op al het dienst doend personeel bij genoemde spuiten 0111 op dien dag vóór of op fzemeld uur aldaar tcgenwoordifj' te zijn, op verbeurte eene boete van EEN GUL- DE.N voor ieder afwezijje welk boete voor de hoofdlieden wordt verdub belt!. Schagen G Junij 1879. Burgemeester en Wethouders voorn., G. L ANG EN BERG. I)e Secretaris, DENIJS. Een blanke slaaf. Uit het Hollaudsche kunstenaarsleven. II. Gemengde berichten. Ao. IS79. 23stc Jaargang. No. 4195. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdag avond. Hij inzending tot 's mid dags ia ure worden advertentiién in het eerslnilkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag roeger. YVT-fi 1'rijs per jaar 3.Franco per post f 3 6ot Afzonderlijke nummers J 0.07}. Advcrtentïin van een tot vijf regels ƒ076; ieder regel meer /o.l5. Groote letters naar plaatsruimte. Abonnementen op dit blad worden door alle f Postdirecteuren en Hoek band.dareu nangenomr Naar rolksbeil ronder deugd te dingetv |s arbeid aan een rots te biên. FSckciHlmakiiigcn. Burgemeester en Wethouders van Scha gen Hrergen naar aanleiding van art. 228, alinea 2 der wit van 29 Junij 1851 (Staatsblad N«. 8a) aan belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste der gemeente, zullen moeten ingediend zijn binnen zes maanden, volgende op het jaar watrover di zrlvc loopen en dal bij gehreke daarvan, die vorderingen zullen verjaard en vernietigd zijn. U 01 di nde dus allen, die nog eenigc vordering ten laste dezer gemeente inoglen hebben, over den jare 1878, nilgetioodigd die voor den 30en Junij aanstaande in te leveren, ten einde zich daardoor voor de nietigheid en verjaring cr van te vrijwart 11. Schagen, den 3 Junij 1879. Hm gemorster en Wethouders voortui., G. LANGEN BERG. De Secretaris, DENIJS. ROODE en BLAAÜWE Frans Hals bewoonde een aanzienlijk buis digt hij de Hoofdkerk. Hij was ongetrouwd en zijne huishouding werd, door eene oude bloed verwante, waargenomen. De schilder was reeds rijk toen Adriaan brouwer bij hem kwam; bij bezat een fraai ingericht atelier waar hij voorname tleeren fatsoenlijk kon ontvangen, die kwamen om zijne Schilderijen te koopen, of zich door hem te laten portrettecren. In eene aangrenzende zaal gaf hij onderrigt aan zijne scholieren, waarvan bij altijd eenigen bad, talentvolle jongelieden van goeden huize, die het groote leergeld konden betalen. De nederlandsche schilderschool had destijds naar vollen bloei bereikt cn Frans Hals gold voor een der eerste roeesters. De kunstenaar bragt den armoedigen en on wetenden Adriaan Brouwer niet in gezelschap van zijne overige scholieren, die zich] hiertegen waarschijnlijk zouden verzet hebben, ook maakte l'Ü Item niet tot zijn bediende of kleuremnenger zoo als hij tegen de oude vrouw had gezegd- Hij wees hom een afgelegen dakkamertje lot woning aan, gaf hein ellendige kleeren en de noodzakelijkste levensbehoeften, en gaf hem toen, J zeer in het geheim, onderrigt in het teekenen, en later in het schilderen. De onwetende knaap, die lezen noch schrijven kon, was een genie in de kunst en wist als door instinct altijd het ware, voor te stellet). Hals, had dit met zekeren kunstenaarsblik herkend, en hierop eene schandelijke berekening gemaakt, j Hij wilde het genie gebruiken. Adriaan zon zijn slaaf zijn. Voor de stuivers die hij aan zijn onderhoud besteedde, zou hij Item zware goud stukken aanbrengen. Kn werkelijk bedroog de somhre schilder zich niet, in zijne berekening. Onder verstandige leiding bragt hij Adriaan weldra zoo ver dat hij voor den kunsthandel kon werken. Plotseling verschenen er kleine, oorspronkelijke karikatuur teekeningen in den handel, die groot opzien verwekten onder de kenners te Amsterdam, Antwerpen en in andere kunstminnende steden- Zoo vol krachtige waarheid in de karakteristiek waren nog nooit genrestukken uit het volksleven vervaardigd. Wel ontbrak aan de teekeningen alle ideale gehalte, het onderwerp was dikwijls gemeen en tcriigstootend, de uitvoering echter, steeds onberispelijk en mecstcilijk, en juist zoo] hield men er in dien ruwen tijd van in de Nederlanden. Inzonderheid werden twee op el- kander volgende reeksen van vijf en twaalf! kleine teekeningen beroemd; de vijf zintuigen j en de twaalf maanden des jaars voorgesteld in j Alegorische gemeen komieke tooneelen. Aanzien lijke sommen, die voor dien tijd zeer groot konden genoemd worden, werden voor deze teekeningen betaald, die gezamentlijk door Fi ans Hals in den handel werden geiiragt en den naam droegen van den vervaardiger Adriaan Brouwer, die echter hij niemand bekend was- De Haarlemmer kunstenaar cn handelaar werd onophoudelijk door nieuwsgierigen lastig gevallen l maar hij vond goed zijn geheim voor zich te houden. Had hij gezegd: Brouwer is een idioot dien ik voor tien guldon gekocht heb en dien ik gevangen hou. opdat hij in mijn voordeel, meesterstukken van teekeningen vervaardige, zoo had dit mogelijk schade gedaan aan de opbrengst van du zaak, en afschuw jegens hem zclven verwekt. Hij leefde in de overtuiging dal Brouwer zijn regtniatig eigendom, zijn slaaf, was, wiens na tuurlijke begaafdheden, hij zich, zoo goed mo gelijk ten nutte moest maken. Nauwelijks gunde hij den zoogeuaamden idioot en slaaf de noodige rust tot slapen en eten. De beklagenswaardige jongeling moest, weinige uren cr afgerekend, die hij met oefeningen in het lezen, schrijven en rekenen doorbragt, waartoe Hals hem noode de toestemming gaf, altijd schilderen en arbeiden, 0111 den hebzuchtigen heer te vreden te stellen. Ook werd hij geheel als een gevangene behandeid. Hij zag geene andere meiisclien dan Hals, diens huishoudster, en eene oude knorrige dienstmaagd welke laatste dikwijls door hem werd uitgelee- kend, zijn dakkamertje werd zorgvuldig op slot gehouden wanneer hij aan het werk was, en tot eenige uitspanning werd aan liet ongelukkige jongmensch toegestaan des avonds wat frissche lucht te scheppen, in een door hooge muren omgeven tuintje, zeer zelden, en meest als het reeds geheel donker was, ging de meester met hem wandelen, niet zoozeer uit medelijden dan wel opdat de liegaafde schilder ook, daar buiten in het gewoel der menigte, of in een afgelegtn kroeg, zijne studiën kon maken. Niettegenstaande deze behandeling, was Adtiann niet zoo onte vreden met zijn lot, gedurende de eerste jaren zijner gevangenschap. Hij werd toch niet meer eiken dag door zijne stiefmoeder geslagen, en behoefde niet langer onaangenaam huis en tuin werk te verrigten, wat hem altijd tegen de borst luid gestuit. Teekenen was de hartstocht van zijn leven, en 1111 kon hij teekenen van 's mor gens tot 's avonds; j» hij werd er altijd toe opgewekt, en geprezen als de arbeid goed ge lukte. I11 zoo verre betoonde zich Frans Hals een eerlijk kunstenaar, dat hij de meesterstukken vari zijn zonderlingen leerling niet met zijn eigen naam onderteekende- Adriaan Biouwer zette zijn naam onder elke schilderij, welke hij vervaaidigde, en daar hij in het begin niet kon schrijven, had Hals hem hij het eerste stuk den naam voorgeschilderddie hij dan namaakte. Het onderscheid in de manier van schilderen der beide kunstenaren was zoo opvallend dat Hals ook mocijelijk met eene valschheid zou geslaagd zijn. Men zou toch niet geloofd hebben dat hij de vervaardiger van die kleine vreemde, geheel eigenaardige karikaturen was. Zoo gebeurde het dat Adriaan Brouwer in den tijd van vijf jaren, een in de Nederlandsche kunstenaarswereld vermaarde naam werd, 0111 wiens gezochte werken de liefhebbers en kun- steen ars streden. Van jaar tot jaar verhoogde Hals de prijzen voor de kunstwerken, van zijn slaaf en vermeerderde daardoor niet weinig zijnen eigenen rijkdom. Het onweder en de zware regenbuien van Zondag waren geen verrassing voor degenen, die gelet hadden op het bericht van The New York Herald, waarin dergelijk weer tusschen 7 en 9 Juni waarschijnlijk geacht werd. Voor de dageu tusschen 11 en t3 dezer wordt thans door hel weerkundig bureau weder over de Britsche, Noorweegsche ru Fransche kust zulk ongestadig weer met lage temperatuur aangekondigd. Onlangs wandelde op «de Bosenthalwiese» bij Leipzig, een gezelschap van twaalf personen toen er een hevig onweder losbarste. De regen werd hoe langer hoe heviger en allen haastten zich z.10 spoedig mogelijk het beschermende dak der huizen te bereiken. Op eens stond liet geheele gezelschap 111 een vuurzee, terwijl de donder, dien men terstond daarop hoorde, getuigde dat de bliksem in de onmiddeiijke nabijheid moest zijn ingeslagen; drie dames en een heer van bet gezelschap, die een weinig van de anderen af liepen, waren verdwenen. Toen de overigen eenigzins van den schrik bekomen waren, vonden

Schager Courant | 1879 | | pagina 1