De erfgenaam van Hoincgg. zij Itnn vier bekenden op den grond liggen, en spoedig bleek bet dat de bliksem juist in bet regenscherm van een jonge dame was geslagen, i De dame die, evenals de drie andere personen, niet wist wat er met haar gebeurd was, kwam spoedig weer tot zich zelve, maar had verscheidene brandwonden bekomen aan de linkerzijde van bet voorhoofd, waar bel baar verzengd was, aan het bovenlijf en ook aan den voet; zij miste den ring uit haar linkeroor, en ook haar klee deren waren zwaar gehavend, vooral haar laarsjes, die van de voelen waren gescheurd, terwijl de stok van het regenscherm was gespleten en een paar baleinen gebroken waren. Ook de kleederen van de andere personen waren deerlijk gescheurd, maar hun ligchaam had van den bliksem geen letsel bekomen. De jonge dame, die in een rijtuig naar haar woning werd vervoerd, moest eenige dagen bet bed houden, maar heeft, merkwaardig genoeg, verder geen onaangename gevolgen van dit ongeval ondervonden. Heden waren wij in de gedegenheid bij den Heer F. H. Stamkart, chronometermaker te Am sterdam, een in aanbouw zijnd uurwerk te be zichtigen, waarvan alle onderdeelen, tot de fijnste raderen toe, in de werkplaats van genoemden uurwerkmaker vervaardigd worden. Dit kunstige werktuig bestaat in eeu astronomische klok of regulateur inet kwik compensatie seconden slinger. De berekening van het aantal tanden der raderen is zoodanig gemaakt, dat daardoor een zeker stel raderen, waardoor in dergelijke uurwerken de beweging voor de wijzers overgebracht wordt, overbodig is geworden. Deze vinding beeft hel voordeel: I dat bet zeer vereenvoudigd werktuig minder kracht noodig heeft om gedreven te worden en dus in die mate ook minder onder hevig aan slijting is; 2. dat de diie wijzers, nl. uur-, minuut en seconde wijzers, direct op de assen hunner raderen bevestigd worden, zonder dat ook de minste afwijking vóór ofnabetuur of de minuutwijzing plaats hebben kan eene omstandigheid, waardoor anders toch allicht onjuistheden ontstaan bij de uurwerken, niet het stel overbrengingsraderen vervaardigd. Voor zooverre wij er over oordeelen mogen is bet werktuig hoogst zuiver en naauwkeurig, zoowel wat de bewerking der tappen en assen, als van de landen der rondsels en van bet anker en gangrad betreft. Kenners verzekeren ons, dat de bewerking van dit uurwerk wedijvert met bet beste wat op dit gebied in Engeland of Zwit serland wordt Vervaardigd. Den 17 Mei overleed te Philadelphia, in 73 jarigen ouderdom de heer Asa Packer, een krachtige individualiteit, een self made man, die de algemeene achting zijnei stadgenooten genoot en door zijn dood duizenden in rouw beeft gedompeld. Ofschoon schatrijk bij liet een fortuin na van 15,000,000 h ao 000,000 dollars bleef zijn vermogen bij dat der Vanderbilts en der Stewarts ten achter; maar Me wijze, waarop Packer zijn geld verdiende, was veel moeielijker en, zegt men, ook eerlijker. Packer begon met niets. Toen hij 17 jarenoud was trok hij inet een knapzak op ziju rug, van Connecticut, waar hij geboren werd, naar de bosschcn van de Oppert-Lehighrivier in Pen- sylvanië, en werd daar eerst tiinuieitnan later schipper. Zonder wetenschappelijke kennis, ondanks tal van moeielijkbeden, in een afge zonderde, landelijke streek, ver van ecue groote XLVIII. Clotildo gevoelde, dat zij van dit oogonblik af nog tienmaal zoo sterk door den als een augcl in haar hart werkenden drang gepijnigd werd, om dit raad sel op te lossen en achter dien gehoimzinnige band te komen dien zij meende, dat Leonhard mot haar broeder vereenigde. Van dit oogonblik af rekende zij hot een onmogelijkheid bedaard te bljjven wachton, tot dat hij zelf haar zijn vertrouwen schonk en zich aan haar openbaarde. Had zij bovendien niet al het mogehjko in 't werk gesteld om hem dit vertrouwen in te boezemen had zij niet met hem omgegaan, had zij zich niet met hem gesteld op een voet, alsof er tusschen hen beiden volstrekt geen verschil van stand bestond had zij van haar kant niet steeds openhartig met hêm over haar zelve gesproken, alsof zij haar besten vriend in hem zag En wat had dit alles gebaat Niets volstrekt niets Had Clotilde, in plaats van zich zelve de vraag te stellen wat het gebaat bad, zich afgevraagd, wat van die wijze van doen het gevolg was geweest, dan had zij zich zclvcu wellicht een ander antwoord moeten gevenl Dan zou zij daaromtrent tot het besluit gekomen zijn, dat zij zich zelve van dag tot dag onrustiger, verauderlijker in hare opvattingen, ontevredener met zich zclven gevoelde. Er was iets zonderling zwer vends, iets onbestendigs in haar gemoed gekomen. Nu eens betrapte zij zich zelve op een in 't oog vallond gebrek aan belangstelling in al hetgeen haar omgaf; zelfs ging dat zoover, dat het voorrecht van op den Randoaburg als burchtvrouw te heerschen, een betrekking, die zij anders steeds met zooveel ijver had waargenomen, haar zelfs onverschillig liet. Dan weer bemerkte zij, dat haar geest een stoute vlucht nam, welke haar naar allerlei onbestemde streken vol smachten en heimwee meevoerde naar streken van welke ze niets andets zeggen kon, dan dat ze stad verwijderd, alleen met behulp van zijn gezond verstand en zijn onvermoeide werkzaam heid, werd Packer echter spoedig schier de eenige arbiter van den handel iu anthraciet- kool op de atlantische kust, en werd op die wijze de indirecte bestuurder van de kapitalen van 8 a IO uitgebreide corporatiën, die voor het exploiteeren der mijnen en het transport zorg droegen. Enkele malen door zijn reusachtige ondernemingen schier ten gronde gericht, wierpen zij ten slotte colossale winsten af en maakten hem tot een vermogend man. In de laatste jaren was hij lid van het Congres en rechter, terwijl bij reeds in vroegeie jaren candidaat der democraten voor het gouverneurschap van Pensylvanië geweest was. Hij stichtte een uni versiteit, welke hij met 1,000,000 dollars begif tigde, en was altijd bereid om anderen te helpen- Toen hij onlangs zijn gouden bruiloft vierde, werden onder de schitterende blijken van wel vaart en weelde in de feestzaal een paar blinkend geschuurde koperen pannen aan den wand opgemerkt. Zij hadden het eerste keukengerief uitgemaakt van het echtpaar, toe het een halve eeuw geleden huwde met veel gezondheid en moed, maar met weinig geld. Dezer dagen kon men in de dagbladen de aankondiging lezen, dat de coöperatieve vvinkelvereeniging Ons Voodeel te Amsterdam in staat van failissemcnt was verklaard. Thans is het aan den dag gekomen, dat door twee depóthouders een gerechtelijke aanklacht ingediend is tegen den directeur dezer veree- nigitig. Immers hij contract was bepaald, dat iedere houder van een depot, alvorens te worden aangenomen, in de kas der vereeniging f 1000 zou moeten storten en van zelf spreekt het aan deze bepaling Werd voldaan. Bepaald werd voorts, dat deze sommen onaangeroerd in een ijzeren brandkast zouden worden bewaard, waarvan directeuren de sleutels hadden, 't Is schier overbodig er hij te voegen, dat de/.e f IOOO niet in de contanten, maar in effecten werden gestort, opdat de eigenaren er behoorlijk de renten van zouden genieten. Aanvankelijk genoot Ons Voordeel vertrouwen men kocht er goed en niet te duur. Bij het einde van het jaar ontving men nog eene winst- ui tdee li ng. Alles ging goed maar de aandeelhouders konden niet vermoeden dat van hun gestorte gelden werd geleefd en geteerd. Toch was dit feitelijk het geval. Immers speculatiën kwamen niet in de kraam te pas: hoe komt men nu aan een deficit vau 16 a 20 duizend gulden, die met veel moeite, veel opofferingen zijn bijeengebracht'? Sommigen beweren zelfs dat het cijfer nog tienduizend gulden hooger is. Op zekeren dag hoorden de heide depóthou ders slechte noten kraken omtrent de soliditeit van de vereeniging. ZÜ eischte natuurlijk van de directie oniniddclijklieid teruggave van de door hen gestorte gelden. Nu echter kwam de waarheid aan het licht, 't Bleek-dat de effecten waren te gelde gemaakt; dat liet geld, evenals zoovele spaarpenningen, was gebruikt 0111 er de dividenden van te betalen of om er wissels mede te dekken. Onlangs is de nachttrein van Bnrcelona naar Madrid, nabij het station Calatayud, door gehool van do kloiuo wereld verschildon, dio tusschen do mot riet on biczott govuldo grachten van don Itan donburg lagen 't waron streken vol oneindigo- schootihcid, vrijheid en poëzie gewesten, reusach tig 011 verheven als con wolkgovaarto bij zonsonder S^'g En dan had zij ook woer oogcnblikkon, waarin zij, ondanks haar vier en twintig jaren, zich dos levens- zat en moedeloos Jgevoeldowaarin zijbij eon ontmoeting met lx onharddoor hot eigenaardig vorlaugen werd geprikkeld liera te zeggen, hoe on gerijmd en vervelend zo hem met zijn eeuwig en al tijd onvcrauderlijko bedaarde en drooinigo gomoedsrnst vond. Zelfs zou zij hem dan wel eens hebben willen toevoegen, dat het voor een man toch zeer lafhar tig en onwaardig stond, als hij, in plaats vau mot open vizier tc handelen, zich voor zijne omgeving iu ecu goheimzinnigen sluier hulde, en nog voel andere recht kwetsende dingon meer. Arme Clotilde Tot op dat oogenblik had zo steeds zoo geheel en al op zieh zelve gestaan En waarom moest die vreemdeling, die man met zijn geheimzin nigheid, haar nu juist dwingen zoo veel en oindclijk zoo onophoudelijk aan hem to denken 't Is niet goed als men te veel aan een en den- zelfden mensch denkt. Geeft dat ons al niet geheel in zjjn macht, het beperkt ons ten mins'c in onzon ge zichtskring en maakt ons stomp en eenzijdig. Dat dezo onbevangene en voortdurende omgang met een, in h-iar ganscho karakter zuiver waren en met stoute trekken ontworpen, ongekunstelde natuur, ook op Lt-onhard niet zonder invloed bleef, hebben we hier boven reeds betoogd. Al mocht hij zich niet daarvan bewust ziju, kon het toch idet anders of hij moest haar met het vrouwelijk ideaal vergelijken, in welks ketenen hij tot nog tce gezucht had, welk ido- aal hij ook nu zelfs nog als zoodanig vasthield. Als hij aan Ada schreef en tot haar gemoed trachtte tc spreken moest zich onwillekeurig een strenger maat staf voor haar wezen bij hem opdringen, moest hij wel ouder den invloed geraken van ecu steeds reiner een rooverbende tegengehouden. De roovers waren veertig in getal en gewapend met kara bijnen, revolvers en lange messen. Zij schenen te gehoorzamen aan een opperhoofd, die zich achteraf hield en zijn orders gaf als een generaal in een veldslag; twee renboden ten minste liepen gedurig heen en weer van de plaats waar hij stond naar de aangevallen wagens; geen van de reizigers heeft eenig letsel ontvangen, maar zij zijn van alles beroofd, hoewel op een beleefde manier. Er werd geen druppel bloed vergoten, volstrekt geen geweld gebruikt, hij de dames vooral ging alles op een zeer galante en kiesche wijze. Er waren veel kostbaarheden in den trein, verscheidene kistjes goud en zilver voor rekening van den Staat, en eeD som van 50,000 fr. uit de kas van de compagnie, maar de roovers hebben zich slechts meester kunnen maken van een gedeelte vau de laatste som, ca., 3o ft 4o,ooo fr. de rest is gered; hetzij omdat de heeren den schat niet konden vinden of door liet beleid van de beambten. Er waren vijf gendarmes in den trein, maar zij vermochten niets tegen de overmacht. Er zijn naar alle kanten brigades uitgezonden om de onbeschaamde roovers op te sporen. Men klaagt er in Spanje algemeen over, dat men ooit van zooveel roo verijen en ougestrafde misdaden heeft gehoord als sedert de herstelling van het koningschap. Woensdagmiddag slopen hij een brood bakker aan den Overtoom te Amsterdam een drietal leegloopers in en maakten zieh meester van den inhoud der toonbanklade, waarin ruim f 20 aan specie was. Een knaap had den diefstal echter opgemerkt, terwijl hij daar voorbijging. Zonder de bewoners te waarschuwen, keerde hij oiuniddclijk om en liep naar den politiepost op het Leidscheplein, waar hij aangifte (leed van hetgeen hij opgemerkt had. Eenige politiedienaren werden toen dadelijk met den train den Overtoom langs gezonden, want de kerels waren in de richting van Nieuwer A instel weggeloopeu, en de knaap ging ook mee. Niet ver van Nieuwer Amstel kuierden de drie dieven doodbedaard langs den weg, toen de tram hen inhaalde en daarmede ook de Amsterdainsche justitie, die de kerels op aan wijzen van den ferinen knaap onmiddclijk arresteerde. In een stadje, gelegen nabij Pesth, ge beurde het volgende. De eigenaar der daar bestaande apotheek was gestorven en de zaak door den provisor voor eigen rekening overge nomen. Zekere dame had den provisor reeds lang met welgevallen beschouwd, en toen het voorwerp harer min in het bezit kwam van een welbeklante apotheek, nain deze genegenheid niet weinig toe. Op zekeren keer bracht ze hem gehoor gevende aan de inspraak van haar hart een bezoek en liet ging er zeer teeder toe, toen plotseling gerechtelijke ambtenaren aanschslden 0111 beslag te leggen op de nalatenschap van den overleden apotheker 0111 alles te verzegelen. Snel verborg als nu de verschrikte provisor zijne geliefde in een kas, maar o wee! ook deze kast wordt gesloten en verzegeld. Men zal kunnen begrijpen welke pijnlijke uren het ver liefde tweetal doorleefde. Ten slotte werd het den provisor tojli te benauwd. Hij maakt het gerecht deelgenoot van zijne hartsgeheimen waardoor de gevangene hare vrijheid herkreeg. wordend begrip van vrouwolijko beminnelijkheid on vrouwelijko bekoorlijkheid ja van strenger cischoii van waarheid en oprechtheid zolfs, dan hij zich dio tot nu toe had gesteld. Al mocht do bewustheid daar van hij hem nog niet zijn ontstaan, kon het toch niet uitblijven, of zijn brieven moesten ernstiger, lo- vondiger van toon worden. En als zij lieni dan koelo en onbevredigende antwoorden ton deel liet vallen, begon hij zich niet langor tot hot cono punt tc be palen, waarmee zo hein daar juist had «rokr nkt, maar ving hij aan betreffende haar karakter tot resulta ten, tot hesluiton te komen, dio mot pijnlijko schorpto in zijn hart weerklank vondon. Mevrouw von Schels was do eorsto vrouw, dio hem in zijn leven eenige toenadering had betoond en zij had hem volstrekt ongewapend gevonden. Gravin Clo tilde wits de tweede cn zij deed hom tot hot ver- mocdon komen, dat do natuur der vrouw met dio van den man ten minste met die vau hem zelf, in hoogo mate verwantschapt, innerlijk, zelfs zustor- lijkor daarmee verhonden zijn kon, dan hij dit na zijn eerste ondervinding waande. Er verliepen eenige dagen, 't NVaren dagen, dio Clotildo wel geen nadere oplossing brachten, maar die baar toch gelegenheid gaven een opmerking to maken, wtdke haar met oigenaardigen toorn jegens haar broeder vervulde. Zij kon zich namelijk niet moor in het feit vergissen, dal Albreeht haar en Le onhard, en hun verhouding onderling, opmerkzaam gadesloeg en dat er in ziju houding en gebaren een boosaardigheid, in zijn blikken iets demonisch lag als hij hen beiden, wanneer zij samen waren en met el kander spraken, zoo dikwijls hij dit onopgemerkt meende te kunnen doen, aanstaarde. Wat veronder stelde hij toch Wat dit ook mocht wezen, Clotildo gevoelde zich daardoor grievend bo'.cedigd, in ha ir ganschen trots gekrenkt Wat ging het hem aan ol zij haar leermeester met een ongedwongen vrioad- schap behandelde, die dit z i ze in zich zelve enkel en alleen een strik was, waarin zijn geheim moest worden gevangen- Ze had dit openhartig aan

Schager Courant | 1879 | | pagina 2