PETROLEUM E09KT0ESTEL I3F" Advertentiën Zij die goedkoop eeii solied Rembrandtplein 60 Amsterdam. Burgerl. Stand dar gemeente St. Maarten Burgerlijke Stand der gemeants Schager. Marktberichten. Advcrtentien. voor de Schager Courant wordon aangenomen tot ui terlijk WOENSDAG- en ZA- TUKDAG MOIIGEN 12 uur. Onlang» is een luchtreiziger, TEstrange genaamd, op gelukkige wijze aan een groot gevaar ontkomen. In tegenwoordigheid van duizende toeschouwers steeg bij op van een stuk land aan den Sl. Kildaweg bij Melbourne, in den balion Aurora naar men zegt dezelfde die in den Fransch-Duitschen oorlog gebruikt werd tot het overbrengen van berichten. Toen de ballon eeu hoogte had bereikt van ongeveer mijl, barste hij plotseling uileen; maar liet valscherm kwam in werking, en in plaats van als een steen neer te ploffen, viel hij in een zig- zag lijn naar beneden en kwam eindelijk neer op een boom, waardoor zijn val gebroken werd, en 1'Estrange viel half bewusteloos, maar nog levend, op den grond. De ontsteltenis, toen de ballon naar beneden kwam, was onbeschrij felijk. Vrouwen gilden en vielen in onmacht, «ommigen zonken op haar knieën en vouwden de handen oin te bidden, terwijl honderden mannen naar de plaats snelden waar de ballon *.vas neergekomen, in de verwachting een ver pletterd lijk te vinden, maar tot luin verwon dering zagen zij dat l'Estrage levend en bijna ongedeerd was. Zeker komt zulk een gelukkige redding maar zelden voor. L'Estange heeft «enige kneuzingen ontvangen en zijn rechterarm bezeerd, maar jnoet zeer opgewonden zijn en plan hebben opnieuw op te stijgen als bij de Aurora kan herstellen, of zich van een anderen ballon heelt voorzien. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van 7 dezer bevat de volgende berichten omtrent de krijgsverrichtingen in Atjeh: i>Na de laatste operatien heeft het eenige dagen zwaar geregend, bij het invallen der droogte is eene colonne van Indrapoeri naar (Jlieng uitgerukt, die van 3l Mei tot 2 Junij «en aantal versterkingen nam, den vijand ver jaagde, kampongs tuchtigde en groote voorraden vivres vernielde, er werden één luitenant en een tiental minderen gewond. Toe koe Baid is wegens verraad gevangen genomen. Hoofden en bevolking in de VII Moekim zijn rustig. Eon Amerikaan, Horman Poor gonaamd, heeft «nlangs het waagstuk begaan in do Nagar 1 te springen van do brug, dio zich 192 voet bevonden stroom bovindt. Hij had om hot bovonlijf een toostol, dio or op ingericht was hom bij don sprong hot even wicht to dooi bowaron, en was voorzien van eon grooton zwemgordel. Do sprong duurde ongeveer 4 socondon. Hij zonk ongeveer 11 voet diep in hot water, word door den stroom op don rug geworpon, c. a. 50 vootl meegevoerd en kwam daarop woer aan do oppervlakte, na 2 minuten ondur water to zijn geweost. Eon bootje, dat daar gereed lag, nam hem op on bracht hom naar don oovor, waar om. strooks 1000 tooschouwers stonden. Poor donkt don 4 on Juli zijn waagstuk to horhalen. In London trekt togonwoordig oen niouwo schaakspcl-au(ornaat, Mophisto gcuaamd in 't bijzon- dor de aandacht. Terwijl vorlodcn jaar do schaakspclendo Turk op con kastjo zat, waarin wel oen monsch van kleino gostalto kon wordon vorborgon, is Mophisto een gohocl vrij aan tafol ziüondo figuur. Hot veroorzaakt dan ook den tooschouwers niet weinig hoofdhrokon, op wolko wijze do zetten, dio nagenoeg altijd met do ovorwinning van den auto maat eindigen gedirigeerd wordon. haar broeder kunnen zoggen, als haar broeder slochts oen ander mensch ware geweost. Maar op deze wij ze behandeld, was zij daartoe to zeer vorstoord. En hem ten minste besloot ze nu op ccn dwaalspoor te leiden. Hem was ze geen rekenschap schuldig dio gaf hij haar immers ook niet, zoo min omtrent do bewoegredonen, dio hem Leonhard tot haar hadden doen brengen, als omtrent hetgeen hem thans kwel de en verontrustte! Want en dit merkte do gravin oveneens op hij werd van dag lot dag onrustigor, als iemand die met oen kommervollo gedachte is ver vuldook werd hij met den dag verstrooidor en hij de minste aanleiding was hij bij eenigen tegenspraak prikkelbaarder dan ooit. Van dag tot dag werd hij on eens meer op zijn qui-vivo om don brievenbesteller, als die bet kasteel naderde, op te vangen. Wat de brievenbesteller hom bracht was niet na te gaan. Leonhard bracht hij echter al zeer spoedig een beslissende wending in zijn lot. Mevrouw von Schels zorgde cr voor dat ook hier do spreuk „De dooien rijden snol,11 bewaarheid werd. Zij had Leon hard op ccn der uitstortingen zijns harten, onkel en alleen geautwoord mot oen kort en droog relaas van hetgeen in do laatste dagen met haar was voorgevallen on zij had den brief besloten met de woorden, dat do mannen zich allen ongepastheden veroorloofden, dat zij hun corrospondcntics do ronde lieten maken, dat Leonhard zich door gebrek aan discretie boven allen onderscheidde, dal hij elk harcr brieven zeker aan zijne leerlinge tor lezing gaf, welke hij zonder twijfel tot tijdverdrijf enorm het hof maakte en dat zij haar brieven derhatvo terugvroeg, om ze te kun nen verbranden. Welk oeno vernedering voor den armen man Zij hield Leonhard, den man, die zijne gaiisci.c ziel voortdurend voor haar uitstortte, voor een triviale oppervlakkige natuur. Zij zag t em aan voor eon per soon, dio met de, den mannen eigene ijdelheid, er op ait was mot ceno lichtzinnige liefdesgeschiedenis den tijd tc dooden in een huis, dat hem vol vertrou wen had opgenomen. Boosaardig wantrouwend eischte In de omstreken van Deventer zijn de grasverpaebtingen aangevangen. Over het algemeen brengen zij aanmerkelijk lagere prijzen op dan in het vorige jaar. Men verwacht dat de hooi oogst dit jaar weder overvloedig zal zijn, en er is in dezen geheelen omtrek nog veel hooi van liet vorige jaar. De boterproductie is thans weder zeer groot en de qnialiteit laat niet te wenschen over. Toch blijven de prijzen zeer laag. De hoogste prijs die in de laatste maanden besteed werd was f 21,40 per achtste ton. Men vreest dat de vetweiders dit jaar niet veel geld zullen ver dienen, wijl er nog veel vet vee voorhanden is en er voor het buitenland geen stuk wordt aan gekocht, waardoor de prijzen steeds lager gaan. Indien die toestand ook gedurende den herfst blijft aanhouden, dan zal het vette vee zeer goed koop worden, wijl er veel meer geweid wordt dan voor binnenlandsche consumtie noodig is. De R. K. kerk, gewijd aan O. L. V. van het 11. Hart, werd Donderdag jl. Ie Alaistricht ingewijd door de bisschoppen Paredis en Vranckeir De plechtigheid werd opgeluisterd door het mu z:ekkorps der St-Franciscus-verecniging. De oude markt, waar het gebouw staat, was groen gemaakt en de stad hier en daar tnet vlaggen versierd. Volgens uit Parijs ontvaugen particuliere berichten, hebben zich Zaterdagvoormiddag in den locstand van Z. K. II. den Prins van Oranje minder gunstige verschijnselen voorgedaan, zoodat de geneeshecren hunne zorgen verdubbelen. De lijder, is, zooals reeds gemeld is, aangetast door een longaandoening aan beide zijden, doch niet gelijk matig zooals uit de verschijnselen blijkt. Des nachts waakt een interne van een der groote gasthuizen. Eene zotgelijke omstandigheid in de pneunomie blijft de hooge temperateur, welke, in vergelijking met den duur der aandoening, zeer lang aanhoudt, dat nog een abces aanwezig zoj zijn. De prins gebruikt niets dan vloeibaar voedsel. „Z. K. II. Prins Alexander blijft steeds in de nabijheid van de ziekenkamer, doch mag zich, volgens uitdrukkelijk voorschrift der geueesheeren, telkens niet langer dan enkele minuten bij zijn broeder ophouden. De belangstelling in den vor stelijken lijder is te Parijs zeer groot. Onze correspondent te Parijs seint ons heden omtrent den ziektetoestand van dcu Prins van Oranje De geneeshecren zijn onvoldaan over den toe stand. Het kan nog drie of vier dagen duren, maar hoop bestaat er bijna niet. Ingeschreven van 7 Mei tot 10 Junij 1879. GEBOUEN7 Mei Thamcs, zoon van Klaas Blok en van Jansje Meuleveld. 17 dilo. Aric, zoon van Jacob Krans en van Grietje Koordes. 25 duo. Willem zoon, van Coruelis Grootcs en van Maarije Schrijver. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Gcene O VERLEDEN': 15 Mei Hendrik de Graaf, oud 88 jaren weduwnaar van Maartje Kaan, eerder van Geertje Jpngerlim;. zij bovendien liaro brieven terug. Wat had hij anders kannen antwoorden, dan dat hij nio' van dio brieven zou sclieidon on dat liet afschuwelijk harteloos van haar was, hein dio te wil len ontnomen. Hij vermoedde niet lioo slecht dio woigoring bem zou bekomen. Mevrouw von Schels spreiddo in haar antwoord esn deugdzame vorstaonlhoid to.l toon dio bijna allo perken te buiten ging. Van het hooge voetstuk, laten wij 't liever platter uitdrukkonvan deu hoogon zadel barer ziclogrootheid en niet-bogre- peu edelmoedigheid deed zo hem weten, dat hij door de teruggave van de brievon, welke eano dame te rugverlangde, to weigeren, slechts oen bewijs leverdo welk «en onridderlijk mensch bij was. Hij wilde die briovon bij wijze van eon kluister voor haar bo- wa. en, om haar daarmee aan zich goketo id te hou den en baar ook dan nog in banden te knellen als zij haar vrijheid w nschto terug to bekomen. Hij had zich, zoo heette het verder, jegens haar steeds hoogst onridderlijk betoond hjj had van haar zwakheid voor hem weten partij te trekken om haar voor eeuwig aan zich tc ketenen, slechts terwijl een geringe mate van edelmoedigheid was noodig geweest om hem zei ven tot do bekentenis to brengen, dat er voor haar in een onoplosbaren Land met hem geen geluk kon liggen. Had hij haar waarlijk lief gehad, dan zon hij niet naar haar bezit gehaakt hebbendan zou hij haar, in zjju trouwe zorg voor hare toekomst, hebben afgehouden van het doen eener schrede, tot welke hij haar thans integendeel op heftigo wijzo gedwongon, ged reven en geprest had. Door hun onderling zoo veel vorsci.illendo karakters en omstandigheden lag er ccn afgrond tusschcn hen beide 't was haar immers volslagen onmogelijk, zijn vrouw te worden, dat zon hij, als zijn egoïsme hem niet had verblind, toch zelf moeten erkennen dosnietemin bad hij haar gelukkig, rustig, haar door de vrijheid onschat baar geworden bestaan aan zijn armzalig, onzeker, op herscusckimmigo verwachtingen steunend leven willen vastketenen, enz. cuz. In één woord, Ada was Ingeschreven van 6 tot eri met 9 Junij 187'J. GEBORENAntje, dochter van Jan van der .Maaten en van Antje de Boer. ONDERTROUW D Jan Kapitein, j.m. 34 jaren te St. Maarten en Antje Snij iers j.d. 32 jaren te Schagen. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Dieuwertje Vries oud 10 maan den. Alkmaar 7 Juni. Aangev. 8 Paarden f 95 a 550 20 Koeien f 180 a 275, 25 nncht. Kalveren f 6 a 24 703 Schapon f 19 a 34, 520 Lammeren 7 a 15 135 magere Varkens f 10 a 16, 267 Biggen f 5.a 8 12 Bokken en Geiten f 4 a 13,13 k. Bokjes 45 ct., Boter per kop 0.75 a 0 85 ets. Purmerende 10 Juni. Kaas: aangevoerd 290 stapels kloino f30.— 2 stapels middolbare f 24.a Boter f 1.25 a 1.35 per kg. Eijeren Kip- f 2.30 f 3.50; Eenden f 4.per 100 st. 441 Runderen, handel vlug en do prijshoudend; 31 paarden; 254 vette Kalveren f ,00 a 0.90 per Kilo vlug; 150 nuchtere dito f 5 a 25 por stuk, vlug; 111 vetto Varkens 38 a 48 ct por kilo, vlug: 40 magere dito f 10 a 20 stug, 373 Biggen f 3 a 6.stug, 2904 Schapen, Ganzen f ahandel vlug, prijzen m.itig. HOORN, 7 Juni. Tarwo f 8.a 9 50; Roggo f5.- a 6.Gerst f5.50 a 6 50; Haver f 4 50 a 5 25; op monster verkocht: Mostordz. f 18.a Karwijzaad 18.a f Witte Erwton f 11 a Groono dito f a Grauwe f a Vale dito f a Bruineboonen f 12a 14.—; 16 Paarden f 60 11 200; 130Koeijen f 150 a 250; 500 Schapen f 26 a 33.330 L uninoron f 7 a 18.40 Kalveren f 10. a 26.80 Varkens f 12.a 20.4 Zeugen f 25 a 40; 290 Biggen f 4.a 8.Kippen van f tot 13700 Kipeiurett 2 60 a 3.4600 dito Eieron 3.90 por 100 stuks. 931 Kop botor per kg. f 55 a 65. lil. Aardappelen f a willen koopen vragen franco een Prijs-Courant niet Teekeningen aan B. II. L IN SCHOTEN Ji\, Fabriek en Magazijn van PETROLEUM KOOK - TOESTELLEN en alle VERLICHTING door PETROLEUM. PETROLEUM K00KT0ESTELLEN I vlains netjes gelakt en KE TEL niet Koper ge monteerd f 2.40 en honger. verheven in haar odclen toorn. Gekleed in het glin stcreud pantser vau hare deugd, dat nergons oen onkelc voeg of opening blootliet, stak zij als een vrouwelijke ridder Sint Georgo don zich onder de hoovon van haar ros krommoudon draak van het mannelijke ego ïsme neder. Leonhard was vernietigd. Hij had eon gevool alsof zijn gansche leven met één slag verbroken, alsóf de zon vau het uitspansel weggerukt was. Honderdmaal had hij in zich zolven opgemerkt, dat hij met die vrouw een contrast vormde; even zooveel malon had hij haar uitdrukkingen hooren bezigen, die do uit- tingon van een voor hem onverstaanbaar, vreemdsoor tig karakter waren. En honderdmaal was hjj door haar ia zijn neiging gekrenkt, ja zelfs beleedigd ge worden. Doch hij beminde haar nu eenmaal met die zoo weinig voorkomende mannenliefde, die evenals de netel, bet sterkste toeneemt en groeit, als zij wordt vertrapt; doze liefde hid zich nu eonmaal in de geheimste weefselen zijns harten ingevlochten en vastgewortcld't was de bron, waaruit zjjne ziel reeds zoo langen tijd al haar voedsel putte hij stond zoo ontzettend alleen en eenzaam op de wereld. Wat bezat hij anders? Zijn vader? Verschil in ontwikke ling tusschen hen leiden, scheidde hen. Zijne kunst Hij behoorde niet tot die soort van kunsto aars, dia geheel en al in hunne kunst, hun talent opgaan Wat bezat hij dan mogelijk nog anders Eon harts tocht voor 't ten of ander misschien oen doel voor zijn glocicndo eerzucht Niets niets van dat alles met zijno liefde verzonk de wereld voor hom in 't niet, ontviel hem het doel vau zijn levon. Van een ander leven dan van dat, waarin hjj in liefde voor een ander, met zijn eigen geestesvlucht, zjjn eigen inspiraties meedenkend wezen, opging, had hij geea begrip. |Een grenzoloos medelij ion koosterde hjj voor alle verlatoacn, voor alle alleen staande wo zens! Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1879 | | pagina 3