De erfgenaam van Hornegg. De plechtige ter aarde bestel ling van het lijk van Z K. fl. den Prins van Oranje, dat recht streeks van Parijs naar Delft zal worden vervoerd, zal plaats hebben op Donderdag 26 Juni e. k. Daarbij zullen dezelfde cere moniën in acht worden geno men als bij de begrufenis van Prins Hendrik, Telegraphiscli Bericht. Burgerl. Stand der gem, Barsïngerhorn c a. Uitslag der verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Naar aanleiding van de uitbarsting van den Etna, wordt bet volgende omtrent dien berg in berinnering gebracht. Een der merkwaardigste bijzonderheden van den grooten Siciliaanscben vuurspuwende berg is bet groot aantal kegels of bijkomende vuur monden, die langs de belling verspreid zijn: men telt er bij bonderden. De nieuwe kraters, die door de tegenwoordige uitbarsting ontstaan, zijn trechtervormig en werpen langs het noordwesten onmetelijke lavastroomen uit, benevens een groote hoeveelheid asch en zwart zand. De Etna is een der hoogste bergen van Europa bij verheft zich 3313 meter boven den zeespiegel. De groote krater, die sedert onheugelijke tijden vuur spuwt en vermaard is door den dood van Empedocles, die er in wilde doordringen, is minstens 5 kilometer in omtrek. De vuurberg begint bij bet verlaten van Catanabij is in drie kringen verdeeld; de eerste kring, waar men vruchtbaren grond aantreft, is dicht bevolkt; de tweede kring is begroeid met bosschen van eike- denno en kastanjebooinenmen vindt er een kastanje boom, bekend onder den naam van cento cavalli, die een dikte heeft van niet minder dan 37 meter, en waaronder honderd ruiters kunnen schuilen De derde kring eindelijk is een dorre woesternij, op wier toppunt de kegel verrijst, bekroond door een altijd werkzamen krater. De eerste uitbarstingen, waarvan de geschiedenis gewaagt, dagteekdnen uit den tijd van Pytagoras. De oude steden Naxos, tiybla en Jnesse werden bij verschillende uitbarstingen onder de lava bedolven. In het jaar I 183 had een uitbarsting plaats, waarbij te Catanna 15.ooo personen het leven verloren. De meest ontzettende uitbarstingen die in den nieuweren tijd dc omstreken van den Etna verwoestten, zijn die van i655, waar door de haven van Catana bijna geheel werd opgedroogd; die van 1767, waarbij de asch tot op het eiland Malta werd geworpen, en die van i85a, welke twee maanden en tien dagen duurde. De uitbarsting die nu woedt, duurt aanhoudend voort. Dè drie nieuwe kraters zijn een mijl van elkaar verwijderd en vormen een driehoek in de vallei, G mijlen boven Passa percaro, op 8 mijlen afstands van Lingeragrossa. Men hoort onophoudelijk zware ontploffingen eenigen tijd geleden werden in den nacht schit terende vtiurbolltn op een aanmerkelijk hoogte uitgeworpen; zij ontploften als vuurpijlen en vielen in een regen van vonken neer. Een apotheker in Duitschland beeft een middel uitgevonden 0111 ratten en muizen te verdelgendat aan het wonderdadige grenst. Een proef werd genomen in een groote fabriek van eetwaren, met het gevolg dat s' morgens niet minder dan 120 ralten dood lagen. Het middel »Gliricin« genoemd is zonder eenige schadelijke uitwerking op menscben en huisdie ren. De ratten zijn er bijzonder op verzot, hetgeen de waarde van dit middel niet weinig verhoogt, daar men het niet met spijzen behoeft te vermengen. Gisteren ochtend werd uit de rivier den Dommel tusschen St. Oedenrode schijndel het lijk opgevischt van pater Van D uit het klooster te s' Hertogenbosch, die belast was geweest om te preeken in de kerk te St. üedenroode. Hij werd eergisterenavond vermist en kort daarna werden zijn bovenkleederen aan den kant der rivier gevonden met een brief in bet Latijn schreven. Het lijk was nog gekleed in de on derkleeding. De oorzaak van zijn dood is nog onbekend. Er wordt op de kust en langs liet stiand bij den Helder met netten en hengels ontzettend veel «pieterman» gevangen, een zeer smakelijke visch, die voor hen, die zich de weelde van XLIX. Na Ada's laatsten brief te hebben gelezen was hij naar bnitcn gestormd, het vrije veld, het iosch in, die arme vertrapte draak, om de wonden te laten uit bloeden, die de speer van de vertoornde vrouwelijke waardigheid hem had toegebracht. Dat het tijd was om do gravin te gaan les geven, had hij vergeten hij zou tot lesgeven niot in staat zijn geweest. Hij dacht er zelfs niet eens aan een verontschuldiging te zoeken naar buiten in de vrjje lucht, naar het door den herfsttint gekleurde woud, de stervende na tuur in, die haar gele bladeren op hem deed neder dalen, in de koudo luchtstroom, in don wind, die zacht klagend door de toppen der hoornen en door de ontbladerde takken ruischte. Ook bij het middagmaal kon hij niot beslui ton to verschijnen. Het was hem niet mogelijk den schijn van opgeruimdheid aan te nemen en met niet in zijn smart deelnemende menschen over allerlei onverschil lige dingen te praten. Hij bleef buiten in 't wond, in de velden ronddwalen. Toen hjj met het vallen van den avond terugkeerde, liet hij door de kamer dienaar tot zijn verontschuldiging meedeelen, dat hij zich onpasselijk gevoelde en dat hij dus verzocht ook dien avond alleen te mogen blijven. Als hij intnsschen had gedacht, dat zijn huisgenoo- ten geen deelnemende menschen waren, vergiste hij zich. Had hij in hun harten kannen blikken, bij zou deeluemiug genoeg 1.ebben gevonden en wel het vleescheten niet kunnen permittceren, een voortreffelijk surrogaat is. Dezer dagen werd gemeld, dat er vermoeden gerezen was, als zou de dood van een milicein, ongeveer 14 dagen geleden in bet IJ te Amster dam verdronken, aan kwaadwilligheid zijn toe te schrijven. Aangaande dit geval meldt tlians de Haarl. Ct. bet volgende: Zijne moeder meende aan kwaadwilligheid te moeten gelooven en om tot de ontdekking^ te komen begaf zij zicli inet een paar buurV^ouwen naar cene kaartlegster. De uitspraak van deze luidde, dat baar zoon bij eene vechtpartij te water was geraakt en verdronken en zij gaf eene beschrij ving van zijne tegenpartij, waarin de bijgeloovige moeder terstond haren schoonzoon herkende, dien zij thans rondweg als den dader beschuldigt. Een nauwkeurig onderzoek van wege de rech terlijke zoowel als militaire autoriteiten beeft hoegenaamd geen grond opgeleverd voor ernstig vermoeden, doch leidde tevens tot de opsporing van de kaartlegster, zekete Steintje Uoersma, die alsnu ter zake van bet uitoefenen van haar schandelijk bediijf voor den strafrechter zal terechtstaan. Onze correspondent te Parijs telegrnpbcert De inbalseming van liet lijk van den Prins van Oranje had Donderdag ten elf ure plaats, door doctor Gannal, die daarin een specialiteit is, gelijk zijn vader uitvinder was van bet procédé. Tegenwoordig waren de doctoron Martin en Gailleret, baron Bentinck en baron Grovestins. Aan iedere zijde van den bals werd eene opening gemaakt in de slagaderen. Aan do linkerzijde werden Sporen van bloedverdikking gevonden, die vermoedelijk de werking der linkerlong belet hebben. Daarna werd eene inspuiting gedaan van 7 liter chemisch zuivere oplossing van'aluminium zouten door middel van een bijzonder ingerichte perspomp. Tevens werden drie liier bloed afgevoerd, waardoor het aange zicht eenigzins ontkleurde. De opening der slagaderen werd weder gesloten, liet lichaam gewikkeld in flanel en gekleed. Onderscheidene pbotograpliiën zijn genomen. Het lijk is gekist [in een wit satijnen om kleeding met bet portret van 's Prinsen moeder koningin Sopliia, op de borst. 'Vier liter essence werden op het lijk gesprenkeld en daarna de looden kist dicht gesoldeerd, die voorzien is van glas, zoodat bet gelaat zichtbaar is. In den afgeloopen nacht is de Buitenkant nabij de Ban tarn merstraat, te Amst., het tooneel geweest van een bloedige worsteling. Een agent van politie wees een Duitschen boer, die hier was overgekomen om een erfenis te regelen, op zeer welwillende wijze den weg naar zijn logement. De man schijnt toen plotseling door een onverklaar- baren aanval van woede aangetast te zijn hij viel den agent onverhoeds aan en bracht hem met een mes een geweldige snede in den nek en in het aangezicht toe. De agenten toegesneld, die verplicht waren van hunne sabels gebruik te maken, daar de woestaard hen te lijf ging en een paar hunner ernstig verwondde. Men werd hem ten slotte meester en vervoerde hem, daar hij in de worsteling zwaar gekwetst was, per draagbaar naar het gasthuis. De drie gekwetste agenten warden, meenen wij, in hur.ne woningeu verpleegd. - De beroemste degenslikkers zijn thans overtrof fen door een Australiër, die in de kunst om alles wat niet muur- en spijkervast is in te slikken, veel verder is dan zij. Zeer bescheiden had hij zijn wonderbaar talent altijd geheim g<- houden, en men ontdekte het eerst bij gelegenheid van een diefstal dien hij begaan had, Hij had een gouden ring gestolen, was op heeterdaad betrapt allermeest bij graaf Albrecht. Na te hebben verno men, dat Leonhard den ganschen dag buiten had rondgedwaald, gaf deze duidelijke bewijzen van bij zondere onrust en ongeduldigheid, bepaald verschrikt en innerlijk pijnlijk ontroerd en bewogen, kwam hot gravin Clotilde voor, dat Albrecht was, toeu zij met hem, die geen mond open deed. en met haar vader, dien avond bij den baard zat. Stellig meende zij dit, terwijl zij den strak en somber in 't vuur starenden man, die echter telkons als door onrust gekweld van houding veranderde, niet uit het oog verloor. Wat denkt gij toch eigenlijk van onzen maestro vroeg zij na een lange, stomme pauze. „Hij is na do ont vangst van een brief zooWoest naar buiten gestormd. Hij moet stellig eene slechte tijding hebben ontvangen maar van wien P Dat kan toch alleen van zijn vader, of van zijn meisje zijn En als een van die beiden iets is overkomen, kon hij het ons, dunkt mij, toch wel zeggen „Dat zou hij stellig zeker hebben gedaan. Hjj moet dus van eene andere zijde eene tijding hebben ont vangen, die hem zoo heftig heeft doen ontroeren", antwoordde graaf Albrecht. „Een bericht van over lijden, of een treurige tijding, die men vóór zich houdt, is dus veeleer van verblijderden aard "Een tijding van verblijdenden aard viel Clotilde hem verrast in de rede. „Maar met je verlof; zulk oen tijding maakt toch niet, dat men de eenzaam heid zoekt cn een halven dag als een waanzinnige buiten ronddoolt »'t Is maar de vraag van welken aard de tijding is." en naar de gevangenis gebracht. Daar hij, naar zijn zeggen, den ring niet terstond kon terogge- ven, maar perst na een paar nren, droeg men den dokter van de gevangenis op hem te onderzoe ken. Bij een aller naauwkenrigst onderzoek van den gevangene ontdekte de dokter op de hoogte van den maagboden vreemde harde voor werpen, van een ronde gedaante, die bij zeer ge makkelijk door de huid heen kon voelen en tegen elkander drukken. Nn bekende de dief dat hij, negen maanden geleden, een groote stalen ketting had gestolen en ingeslikt, zonder eenige nadeelige gevolgen daarvan te ondervinden. Met behulp van een paar geneesmiddelen kwamen nn weldra niet slechts de gestolen gouden ring en ile stalen ket ting, maar ook een penceraes en een gewone bron zen ring voor den dag. De bezitter van die struis vogelmaag is een jo igmensch van 23 jaren. Bij een huiszoeking, die men terstond daarop deed vond men in zijn woning een fraaije verzameling voorwerpen van allerlei aard, als ringen, [keringen, portemonnaies, zakmessen enz., die door den cn» verbeterlijken dief ingeslikt en later weer te voor schijn gekomen waren. Ingeschreven van 27 Mei 10 Junij 1879. Geboren: 3 Junij. Arie, zoon van Jan Wittebol en Cornelia van Sompelen; l5 dito. Hendrik, zoon van Gerrit Stipriaau en Elisabetli de Smit. Ondertrouwd: 7 Junij. Theodorus Johannes Beenken, weduwnaar van Neeltje Wijn en Dio- wertje de Boer jongedocliter. Gehuwd: 1 Junij. Pieter Deuzeinan, jm. oud 24 jaren en Neeltje Visser |d., oud 25 jaren, Pieter Boogaard, weduwnaar van Trijntje Vink, oud 3a jaren en Uiltje Westerhof, jd oud 27 jaren. Overleden: 9 Junij. Jan Boogaard, oud 19 maanden, zoon van Cornelis Boogaard en Eijtje Sloot. Alkmaar. Uitgebragt 2004geldige stemmen. Herkozen de heer mr. J. L. de Bruyn Kops (liberaal) met 1157 stemmeu' De heer mr. J. Heemskerk Az (conservatief) verkreeg 739. Amsterdam. Uitgebragte geldige stemmen 1762. Herkozen de heeren mr. M. H. Godefroi inet 1092, C. van Heukelom met 1070 en S. A. Vening Meinesz (liberalen) met 1041 stemmen. Assen. Geldige stemmen 778. Het kozen de heer van der Felz (liberaal) met 557 stemmen, Almelo. Geldige stemmen 1786. Herkozen de heer Corver Hooft (conservatief), met 898, de heer Gelderman (liberaal), had 147 stemmen. Amersjoort. Geldige stemmen 1807. Her kozen de heer van Asch van Wijck (anti revo lutionair), met 1190 stemmen. „Dacht je mogelijk, dat hij den hoog-ten prijs in de loterij gewonnen had en dat hij zulks voor u ver zweeg, om niet gedwongen te worden u do helft van die som to leenen viel graaf Wiorich Albrecht sarcastisch in de rode. Albrecht haalde de schouders op. „Ga naar hem toe;" zei hij, zonder haar aan te zien, tot Clolilde. „Je kunt dit heel goed doen, on der voorwendsel van eens te komen hooren of hij, nu hij ongesteld is, niets noodig heeft en kijk dan eens of hij in oen vrooljjko, opgewekte of in con treurige stemming verkeert Clotilde gaf niet dadelijk antwoord. Na conige 00- genblikken sprong zij op „Als je denkt, dat ik dit gevoegelijk doen kan, zal ik het ook doen," sprak ze. Zij riep haar grooton berghond, die in een hoek van don haard lag te slapen, bij zich en verliet met dezen do kamer. „Welk eene opmerkelijke behaagzucht!" mompelde graaf Wiorich hoofdschuddend .Wat noemt u opmerkelijke behaagzucht, vader?" vroeg graaf Albrecht. „Dat zij dien grooten rekel meeneemt." Graaf Albrecht gaf geen antwoord. Hij kreeg een sigaar, stak die op en begon de kamer zwijgend op en neer te stappen. „Die inspecteur van Politie is voor mij zoo goed als dood dacht hij in zich zeiven, met gefronsde wenkbrauwen. „Geen enkelen regel krijg ik van beu te zien Als de schurk de bewijzen, die ik zoek, nu eens gevonden, als hjj het nu eous voordeoligor go-

Schager Courant | 1879 | | pagina 6